Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα...αν πάρω από Dexter τον 2600Χ και την Tomahawk πάει περίπου 240 με τα μεταφορικά. Από Mindfactory με την Carbon πάει 260 και μεταφορικά. Οπότε η διαφορά είναι 20-25 ευρώ περίπου αλλά με καλύτερη μητρική. Αν πάρω και μνήμες από κει θα γλιτώσω ακόμα 5 ευρώ. 

Υ. Γ: Μήπως στέλνει γιατί η Ελλάδα περιλαμβάνεται στη λίστα αποστολής εξωτερικού στη Β ζώνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική εμπειρία από το Midfactory δεν έχω. Εδώ στο φόρουμ διαβαζω ότι έχει σταματήσει να στέλνει Ελλάδα. 

Edit: Η Carbon είναι δυσεύρετη. Στο amazon η παράδοση αναμένεται από Δεκέμβρ μέχρι τέλη Γενάρη :huh: 

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους τους φίλους, θα προχωρήσω άμεσα στην αγορα νεου υπολογιστή, είχα κάνει μια έρευνα αγορας τον Αυγουστο αλλά είπα να περιμένω για τις νεες καρτες/προσφορές στις παλιές

Ποσό που διαθέτουμε : 900-1000 ευρώ για τον υπολογιστή, έως 500 για την οθόνη

Χρήση υπολογιστή : Gaming (witcher 3/ cyberpunk) / netflix / γενική χρήση

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι κάτι ειδικό

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Χρειάζομαι οθόνη, θα ήθελα κάποιες προτάσεις για 29" +  (κάποιες ultrawide κατά προτίμηση)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι > οχι τα βλέπω σε 2ο χρόνο

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειράζει αλλά καλύτερα έως 3 καταστήματα σύνολο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Το συναρμολογώ εγώ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Δεν επιθυμώ λειτουργικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα! Σκέφτομαι να στήσω ένα σύστημα. Το μόνο που έχω είναι τροφοδοτικο (750w) πληκτρολόγιο ποντικι. Θέλω τη γνώμη σας: δεν θέλω να είναι high end, όμως να μπορεί να αναβαθμιστεί.. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500€. Το σύστημα θα συνδεθεί σε tv Sony 3d 1080p μέσω hdmi κ σε ενισχυτή Sony db875 για 5.1 ήχο μέσω οπτικής. Η χρήση του θα είναι ταινίες 3d κ 1080p κ ελάχιστα παιχνίδια (PES και GTA). Σκέφτομαι να κάνω την αγορά blackfriday.. Μπορώ να τα στήσω μόνος τα κομμάτια αλλά θέλω να κάνω έξυπνες αγορές οπότε κ από διαφορετικά καταστήματα δε με πειραζει.. Είμαι Αθήνα. 

Επεξ/σία από Elen Hras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VagVene είπε

 

Καλησπέρα. Όσον αφορά στα κομμάτια, στην παρακάτω βάση θα κινηθείς. Από dexter.gr, κάνουν και συναρμολόγηση.

Τώρα, όσον αφορά στην οθόνη - αν θέλεις οπωσδήποτε ultrawide δες κάποια από αυτές αναλόγως το budget ή την υπέρβαση που μπορείς (αν μπορείς) να κάνεις : https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=10455522%2C10535366%2C8264905 οι δυο ακριβότερες είναι 1440p, και στα παιχνίδια που παίζεις (μιας και σε ενδιαφέρουν τύπου witcher) - νομίζω είναι καλύτερη επιλογή μια από αυτές λόγω ανάλυσης.

'Αλλη λύση είναι να αφήσεις στην άκρη το ultrawide της υπόθεσης και να πας σε μια απλή (wide) 32άρα στα 1440p : https://www.skroutz.gr/s/13934825/Iiyama-ProLite-XB3270QS-B1.html 

dexterrrr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

 

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάποιες ερωτήσεις μόνο

1) Αξίζει να περιμένω black friday και αν ναι για ποιες κατηγορίες προϊόντων αναμένονται προσφορές που να δικαιολογούν την αναμονή (δεν εννοώ να είναι 5% κάτω η τιμή)

2) Θα ήθελα μια υλοποίηση μια σκάλα υψηλότερη ( δλδ αξίζει να πάω σε 1080 και αν ναι τι άλλο πρέπει να αλλαχθεί στο πακέτο γιατί βλέπω ότι πριν απο μερικούς μήνες η τιμή της είχε φτάσει στα 500 περίπου)

3) επίσης μια υλοποίηση μια σκάλα χαμηλότερη ίσως με κάρτα της AMD (ποιες μονάδες πρέπει να αλλαχθούν στο πακέτο)

4) ο 2600x στους επεξεργαστές αξίζει την υπέρβαση για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής?

Επεξ/σία από VagVene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το κακόμοιρο το desktop μου έφτασε αισίως την 11ετία, λέω φέτος τα χριστούγεννα πρώτα ο Θεός να το αλλάξω

Το μόνο που θα κρατήσω είναι ένας σκληρός 3 TB που έχω

Επίσης έχω έναν SSD 128άρη και έναν IDE 300άρη (σαν backup, αυτός θα μείνει γιατί κρατάω  πράγματα για τη δουλειά εκεί)

Οθόνες κλπ θα κρατηθούν (κουτί όχι)

Δεν με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβος, δεν τον έχω στο υπνοδωμάτιο 

Budget γύρω στα 750 (δε χρειάζεται να τα πάρω όλα από ένα μαγαζί, θα μου τον στήσει φίλος)

Αν το επιτρέπει το παραπάνω ποσό, θα ήθελα να δοκίμαζα μετά από κάμποσα χρόνια να ξεκίναγα κάνα mmorpg (ακόμα δεν έχω βρει ποιο βέβαια :P

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VagVene είπε


 

1) Δεν μπορώ να σου πω αν έχει νόημα να περιμένεις ή όχι την black friday, γιατί δεν γνωρίζω τι και αν θα βγει σε προσφορά κάτι από αυτά που ενδιαφέρουν εσένα.

2) Ξεφεύγει αρκετά στο budget η 1080, πάντως η 1070ti για 2k/60hz στα παιχνίδια που παίζεις θα είναι εντάξει.

3) Δεν αξίζει με τέτοιο διαθέσιμο budget να πας σε μια χαμηλότερης δυναμικής amd, κατά τη γνώμη μου.

4) Μπορείς να κρατήσεις την συγκεκριμένη tomahawk που σου πρότεινα ως μητρική και να την συνδιάσεις με τον 2600x, που θα σου δώσει πιο άνετα υψηλότερους χρονισμούς https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=6650 . Με την προϋπόθεση όμως ότι δεν θα ''κόψεις'' από την κάρτα γραφικών. Η κάρτα είναι το no1 στο gaming και δευτερευόντως ο cpu - ακόμη περισσότερο στα 1440p.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Elen Hras είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Σκέφτομαι να στήσω ένα σύστημα. Το μόνο που έχω είναι τροφοδοτικο (750w) πληκτρολόγιο ποντικι. Θέλω τη γνώμη σας: δεν θέλω να είναι high end, όμως να μπορεί να αναβαθμιστεί.. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500€. Το σύστημα θα συνδεθεί σε tv Sony 3d 1080p μέσω hdmi κ σε ενισχυτή Sony db875 για 5.1 ήχο μέσω οπτικής. Η χρήση του θα είναι ταινίες 3d κ 1080p κ ελάχιστα παιχνίδια (PES και GTA). Σκέφτομαι να κάνω την αγορά blackfriday.. Μπορώ να τα στήσω μόνος τα κομμάτια αλλά θέλω να κάνω έξυπνες αγορές οπότε κ από διαφορετικά καταστήματα δε με πειραζει.. Είμαι Αθήνα. 

Καμία πρόταση και για 'μένα παιδιά? 

Ευχαριστώ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elen Hras είπε

Καμία πρόταση και για 'μένα παιδιά? 

Ευχαριστώ!!! 

 

46 λεπτά πριν, radiohead είπε

Κάντην ένα μενσιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Rhamnusia είπε

Κάντην ένα μενσιο :P

γουατ ντου γιου μιν;

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Rhamnusia είπε

Κάντην ένα μενσιο :P

Αυτά για 'μένα είναι? Ευχαριστώ! Κάρτα γραφικών? 

Δε κατάλαβα.. Που να την κάνω mention? 

 

25 λεπτά πριν, Rhamnusia είπε

Κάντην ένα μενσιο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Elen Hras είπε

Αυτά για 'μένα είναι? Ευχαριστώ! Κάρτα γραφικών? 

Ο 2200g έχει ενσωματωμένα και είναι αρκετά για light gaming.

Αργότερα εφόσον παίζεις κάτι πιο απαιτητικό βάλε 1050ti και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...