Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη ανάρτηση εδώ και εχω λίγο άχγος :P  Τελευταία φορά που έφτιαξα ενα σύστημα ήταν το 2013 και από τότε δεν έχω αλλάξει κάτι (στο σύστημα) γι αυτό θα ήθελα τη δική σας γνώμη αν αξίζει να κάνω αναβάθμιση πάνω σε αυτο το σύστημα που έχω ή να φτιάξω κάτι εξ ολοκλήρου καινούργιο.

Tο σύστημα που έχω:

  1. CPU: AMD FX 6100 (AM3+, 3,3 GHz)                                          
  2. GPU: MSI nVIDIA 650
  3. MOBO: MSI 760 GA-P43 FX 
  4. RAM: Crucial Ballistix DDR3 8GB 1600 MHz (2x4)
  5. SSD: Sandisk 64 GB SATA 3
  6. HDD: WD SATA 3 500 GB Caviar Blue

Ξέρω πως εν έτη 2018 προς 19 με το καλό τον έχω αφήσει στα μαύρα του τα χάλια αλλά είπα να ρωτήσω και εσάς εδώ μήπως σώζεται η κατάσταση. Ουσιαστικά δεν γνωρίζω αν μπορώ να εκμεταλλεύτω κάτι απο το σύστημα ετσι όπως είναι και να αναβαθμίσω τα υπόλοιπα η μιας και η FX είναι κάπως παρελθόν να μην μπω στον κόπο) . Επίσης θα μπορούσα με αυτο το budget να φτιάξω καινούργιο pc (αν δεν με συμφέρει η αναβάθμιση του παλιου) για gaming σε 1080p;

ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ 500-600 ΕΥΡΩ 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΘΟΝΗ (έχω μια LG LED 21,5' που έχει και εκείνη απο το 13' και σκέφτομαι για αναβάθμιση στο μέλλον)

  • ΧΡΗΣΗ Η/Υ : Gaming και multitasking
  • ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ : Γενικα multiplayer fps games τύπου ( CS , PUBG )
  • Η ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΜΟΥ: ΑΤΤΙΚΗ
  • Δεν έχω κανένα θέμα αν τα κομμάτια προς αγορά είναι από ένα κατάστημα ή από διαφορετικά
  • Το σύστημα θα συναρμολογηθεί απο εμένα
  • Δεν επιθυμώ κάποιο λειτουργικό σύστημα

 Σας ευχαριστώ όλους και τον καθένα σας ξεχωριστά για το χρόνο που θα αφιερώσετε να μου απαντήσετε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lizarloth είπε

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη ανάρτηση εδώ και εχω λίγο άχγος :P  Τελευταία φορά που έφτιαξα ενα σύστημα ήταν το 2013 και από τότε δεν έχω αλλάξει κάτι (στο σύστημα) γι αυτό θα ήθελα τη δική σας γνώμη αν αξίζει να κάνω αναβάθμιση πάνω σε αυτο το σύστημα που έχω ή να φτιάξω κάτι εξ ολοκλήρου καινούργιο.

Tο σύστημα που έχω:

  1. CPU: AMD FX 6100 (AM3+, 3,3 GHz)                                          
  2. GPU: MSI nVIDIA 650
  3. MOBO: MSI 760 GA-P43 FX 
  4. RAM: Crucial Ballistix DDR3 8GB 1600 MHz (2x4)
  5. SSD: Sandisk 64 GB SATA 3
  6. HDD: WD SATA 3 500 GB Caviar Blue

Ξέρω πως εν έτη 2018 προς 19 με το καλό τον έχω αφήσει στα μαύρα του τα χάλια αλλά είπα να ρωτήσω και εσάς εδώ μήπως σώζεται η κατάσταση. Ουσιαστικά δεν γνωρίζω αν μπορώ να εκμεταλλεύτω κάτι απο το σύστημα ετσι όπως είναι και να αναβαθμίσω τα υπόλοιπα η μιας και η FX είναι κάπως παρελθόν να μην μπω στον κόπο) . Επίσης θα μπορούσα με αυτο το budget να φτιάξω καινούργιο pc (αν δεν με συμφέρει η αναβάθμιση του παλιου) για gaming σε 1080p;

ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ 500-600 ΕΥΡΩ 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΘΟΝΗ (έχω μια LG LED 21,5' που έχει και εκείνη απο το 13' και σκέφτομαι για αναβάθμιση στο μέλλον)

  • ΧΡΗΣΗ Η/Υ : Gaming και multitasking
  • ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ : Γενικα multiplayer fps games τύπου ( CS , PUBG )
  • Η ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΜΟΥ: ΑΤΤΙΚΗ
  • Δεν έχω κανένα θέμα αν τα κομμάτια προς αγορά είναι από ένα κατάστημα ή από διαφορετικά
  • Το σύστημα θα συναρμολογηθεί απο εμένα
  • Δεν επιθυμώ κάποιο λειτουργικό σύστημα

 Σας ευχαριστώ όλους και τον καθένα σας ξεχωριστά για το χρόνο που θα αφιερώσετε να μου απαντήσετε.

Κουτί και τροφοδοτικό πες μας (ποια μοντέλα) γιατί από τα παραπάνω μόνο τους δίσκους αξίζει να κρατήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Background: Παλιός gamer (dota - wc - cs - fallout και τετοια φάση) νυν κανει τη δουλίτσα του με έναν Intel core2duo + 2χ1gb ram αλλά με αλλαγή σπιτιού και για να θυμηθώ τα νιάτα μου σκέφτηκα να μην κουβαλάω το παλιό DESKTOP και να φτιάξω ένα καινούργιο. Με τη λογική αυτή άρχισα να κοιτάω refurbished + monitor αλλά δεν μου πάει η καρδιά για refurbished. Οπότε άρχισα να ψάχνω αρχικά για ένα budget σύστημα και ψάξε ψάξε με τα reviews και τα best budget build αποτρελάθηκα.

Ποσό που διαθέτουμε : 700-1000 ευρώ μαζί με Monitor. Έχω δυνατότητα να ανέβω 200Ε αν είναι απαραίτητα για καλύτερο vfm αλλά ξεκίνησα για refurbished και νομίζω οτι παρασύρομαι σιγά σιγά.

Χρήση υπολογιστή : Browsing και Office. Χρόνια τώρα αρκούμαι στο σερφάρισμα (youtube - livestreaming ματσάκια) επεξεργασία / συγγραφή επιστημονικών άρθρων - mendeley - office. Αφού τώρα όμως θα φτιάξω που θα φτιάξω να μπορώ να ρίξω μια κλεφτή ματιά σε κανα καινούργιο τίτλο να δω που έχει φτάσει το gaming. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Όχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Χρειάζομαι - νομίζω ότι θα πρέπει αναλογικά να είναι μάλλον το καλύτερο κομμάτι της σύνθεσης.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? πληκτρολόγιο και ποντίκι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Πάτρα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Νο προμπλεμ αρκεί να έρχονται Πάτρα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα το φτιάξω μόνος μου (αυτό είναι >50% της ευχαρίστησης)

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Νομίζω οτι θα βρω Windows 10

Από μέχρι τώρα ψάξιμο:

Case:https://www.skroutz.gr/account/favorite_lists/1045511 με προτίμηση σε Phanteks Eclipse P300 Tempered Glass (αρχικά ήμουνα για το Cougar mx330 αλλά μου χει κάτσει το phanteks τώρα)

PSU: https://www.skroutz.gr/account/favorites?category_id=30 με προτίμηση σε Seasonic M12II-520 Evo (λόγω full modular και reviews)

MB:https://www.skroutz.gr/account/favorites?category_id=31 με προτίμηση σε MSI B450 Tomahawk (την ερωτεύτηκα αλλά σε αυτή τη τιμή δεν είναι vfm)

CPU:https://www.skroutz.gr/account/favorites?category_id=32 με προτίμηση σε AMD Ryzen 3 2200G Box (νονμίζω καλύτερο vfm για αυτά που θέλω)

RAM:https://www.skroutz.gr/account/favorites?category_id=56 με προτίμηση σε Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (από reviews )

SSD: https://www.skroutz.gr/account/favorites?category_id=88  Samsung 860 Evo 250GB (νομίζω είναι gold standard αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λογος να παει κανείς σε M2)

Monitor:https://www.skroutz.gr/account/favorites?category_id=43 Το χάος!!! με βασική απορία αν αξίζει το ultra wide για κάτι διαφορετικό (μάλλον όμως είναι για άλλο thread)

 Αυτά!

(μλκια τώρα είδα οτι τα λινκ είναι από favorites και δεν δουλεύουν αλλά δεν ξέρω πως να τα φτιάξω!! σρυ!)

Επεξ/σία από atr3jiu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Κουτί και τροφοδοτικό πες μας (ποια μοντέλα) γιατί από τα παραπάνω μόνο τους δίσκους αξίζει να κρατήσεις. 

Ένα της TurboX 550W και κουτί ένα απλό mid tower

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atr3jiu είπε

 

Το οικονομικό εύρος που έχεις θέσει είναι πολύ μεγάλο και πιάνει ένα μεγάλο φάσμα επιλογών. Το θέμα είναι τι θέλεις να παίζεις.

Άνοιξε το spoiler κάτω για να μην γεμίσουμε όλη τη σελίδα με συνθέσεις...

Άν θέλεις να παίζεις τα πάντα σε 1080p με high/ultra settings, τότε ναι αξίζει να πας 1000+

Σε αυτή την περίπτωση πας στα παρακάτω, από hellasphone & mysystems τα κομμάτια στα 1030€ περίπου:

hellasphone.png.2b60f213f6af981653c96e4c751a4374.png

mysystems.png.429513b79089b838ef04b31c3d75541b.png

Εναλλακτική οθόνη σε περίπτωση που θέλεις ultrawide, επειδή το ανέφερες : https://www.priveshop.gr/product/12004480/PERIFEREIAKA/OTHONES/LG-29UM69G-B-OTHONH-YPOLOGISTH-LED-IPS-29-

 

Αλλιώς, αν παίζεις μια στο τόσο κανένα dota, cs:go κτλ δεν αξίζει να δώσεις 1000άρικο μιας και ακόμη και η αξιοπρεπέστατη ενσωματωμένη του 2400g σου αρκεί και εκεί θα πάμε στο χαμηλό όριο του budget περίπου:

Από dexter & mysystems στα 700€

dexter2222.png.f32c0663c66f94020ae52c4b26d5ce5b.png

mysystems222.png.15bc638bf36d39403ee17b0f026d6439.png

 

Συνεπώς, εξαρτάται από σένα το πως και που θα κινηθείς οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον θα καταλήξω στο χαμηλό όριο μπατζετ γιατι φοβάμαι μην κυλήσω ξανά στο gaming σε αυτή τη φάση. Σε κανα χρόνο βλέπουμε

Σε κάθε περίπτωση προτείνεις r5-2400 και ας είναι +50% του r3-2200? Αν σε ένα χρόνο πάω να το κάνω 1080p gaming δεν θα είναι καλύτερα να αλλάξω και cPU απτο να κουμπώσω μια GPU στον r5-2400?

Άυτό που με προβληματίζει κυρίως βέβαια είναι η οθόνη αλλά θα ρωτήσω σε άλλο thread.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε  όλους
σε ενα fijitsu esprimo   E9900,  με 250w τροφοδοτικο,για απλη  χρηση λέτε  να  κανει  η MSI Gforce GT710 1gb, διοτι  ζητάει  minimum τροφοδοτικο 300w.
Το  μηχανημα  δεν εχει  κατι  περιεργο  επανω ενα  ssd  εναν sata  και το  cd rom

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 5:20 ΜΜ, Fuel7 είπε

Καλησπερα σε  όλους
σε ενα fijitsu esprimo   E9900,  με 250w τροφοδοτικο,για απλη  χρηση λέτε  να  κανει  η MSI Gforce GT710 1gb, διοτι  ζητάει  minimum τροφοδοτικο 300w.
Το  μηχανημα  δεν εχει  κατι  περιεργο  επανω ενα  ssd  εναν sata  και το  cd rom

 

Κάνει, ακόμα και μια 1050Ti μπορεί να μπει αλλά γιατί θες να βάλεις κάρτα γραφικών; Με την 710 πάντως δεν πρόκειται να παίξεις παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tanasen01 είπε

Κάνει, ακόμα και μια 1050Ti μπορεί να μπει αλλά γιατί θες να βάλεις κάρτα γραφικών; Με την 710 πάντως δεν πρόκειται να παίξεις παιχνίδια.

Δεν με απασχολει το  να  παιξω  παιχνιδια.Αντε μονο να  δω  καμια  ταινια μαξ.Με  ενδιαφερει  μονο  να  ανταποκρινεται  σε καθεστως προγραμματων  επεξεργασιας ηχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Δεν με απασχολει το  να  παιξω  παιχνιδια.Αντε μονο να  δω  καμια  ταινια μαξ.Με  ενδιαφερει  μονο  να  ανταποκρινεται  σε καθεστως προγραμματων  επεξεργασιας ηχου

Τα ενσωματωμένα Intel σου αρκούν τότε. Πόση RAM έχει πάνω το μηχάνημα; 

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν  τα θελω θελω  κατι  ξεχωριστο.απλα  φοβαμαι   την διαφορα των watt 250 του μηχανηματος  με τα  300 της καρτας που  εχω σταμπαρει.
4 giga  ειναι η μνηνη  του  μηχανηματος

Επεξ/σία από Fuel7
Επιλεον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 3:34 ΜΜ, atr3jiu είπε

 

Πήγαινε τότε στον 2400g να παίζεις τα βασικά (cs:go - lol κτλ) και όποτε θελήσεις στο μέλλον να πας σε 1050ti ή rx580/gtx1060 θα την κουμπώσεις όπως είσαι με τον 2400g.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Fuel7 είπε

δεν  τα θελω θελω  κατι  ξεχωριστο.απλα  φοβαμαι   την διαφορα των watt 250 του μηχανηματος  με τα  300 της καρτας που  εχω σταμπαρει.
4 giga  ειναι η μνηνη  του  μηχανηματος

Αναβάθμισε μόνο τη μνήμη στα 8GB ή 16GB και θα είσαι πολύ καλύτερα. Mη βάλεις gpu. Δεν τη χρειάζεσαι.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Αναβάθμισε μόνο τη μνήμη στα 8GB ή 16GB και θα είσαι πολύ καλύτερα. Mη βάλεις gpu. Δεν τη χρειάζεσαι.

Ο  υπολογιστης δεν ειναι  δικος  μου αλλα  ενος φιλου μου,ο οποιος  θα  αναβαθμισει  την  μνημη  σιγουρα.Αλλα  επειδη  το μηχα νημα  ειναι  refurbished γιαυτο θελει  να  βαλει  καρτα και  μνημη.
Σιγουρα θα  παει  την  μνημη  στα 8.Αλλα  θελει  και  καρτα γραφικών  για  τυχον υλικο  που  φτασει  σε καποια  υψηλη  αναλυση(Cubase 9-10,WAVELAB,avid pro tools)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την περιπτωση θα χρειαστεις ram κοντα στα 12gb και ενα επεξεργαστη σκυλο. Εκει πρεπει να δωσεις το μεγαλυτερο ποσο.
Αναλογα βεβαια ποια VST, ποσα VST, το automation που θα παιζει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...