Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Παιδια, θα χρειαστώ την γνώμη σας.
Φτιαχνω πισί για video editing καθώς το τωρινό μου είναι αρχαίο και με το ζόρι την βγάζει. Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει σε αυτήν την σύνθεση:

Case:        Cooler Master SL600M ή H500P white mesh ( γενικά μ αρέσουν τα άσπρα κουτιά και δεν μπορώ τα σούπερ φάνσι, δεν ξέρω για το πρώτο αν εχει καλό airflow  με το Η500 να είναι πιο safe           επιλογη απ ότι εχω καταλάβει.

Cpu:         AMD 1920x (μεταχειρισμένο) ως πιο οικονομικη και με την λογική οτι θα κανω αναβαθμιση ως το 2020 αν χρειαστω κατι πιο δυνατό

RAM:      G.Skill ripjaws 3200,  32 gb

Gpu:       Το αφήνω σαν τελευταιο παρτ που θα παρω αναλογικα τα λεφτα που θα μεινουν, αλλα σκεφτομαι την 1070 

MOBO:   ASUS PRIME X399-A

Coolers:  Cooler master Ml360, εδω έχω ενα κενο για στην πραξη δεν ξερω αν χωραει στα κουτια που θελω. Λογικα στο Η500P μπαινει. Θα προτιμουσα να μην βαλω υδροψυξη αλλα δεν ξερω πως θα  ναι απο θερμοκρασίες

Power:   Επίσης εχω κενο εδω γιατι με βαση τα calculator μου βγαζει οτι θελω το πολυ ενα 650W αλλα σε αντιστοιχες συνθεσης βλεπω οτι βαζουν 1000ρι. Απο εταιριες προτιμω seasonic-super flower. 

SSD:     samsung 970 512 gb ( ειμαι οκ απο αποθηκευτικο χωρο γενικα)

Budget 1500-2000 + οθόνη που τείνω προς την BenQ BL2711U

Γενικά θέλω καποια παρτς να τα παρω μεταχειρισμενα αν τα βρω, κάποια τα χω βρει ηδη.

Θελω λοιπον την αποψη σας ή καποια προταση αλλαγης αν πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερα. Επισης αν βγαζει λογικη το build, εχω καιρο ν ασχοληθω με παρτς. Τέλος πολυ σημαντικό, βλεπω οτι τα περισσότερα αν όχι ολα αυτα τα παρτς που κοιταω δεν ειναι ετοιμα προς διαθεση ή κάποια δεν υπάρχουν στην Ελλάδα. Πως το αντιμετωπίζετε αυτο; Αγοραζετε απο Ευρωπη; κανετε παραγγελια και περιμενετε ;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους

Μετά από 20 ολόκληρες μέρες ψαξίματος και διαβάζοντας το παρόν θέμα για αρκετές σελίδες (σχεδόν όλο το 2018), σχεδόν έχω καταλήξει και σήμερα ή αύριο μάλλον θα το παραγγείλω. 

Εκεί που έχω καταλήξει φαίνεται και από το ξεχωριστό θέμα που έχω δημιουργήσει και είναι τα εξής:  

Μνήμη: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51086&cat=4

Κουτί: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=47214&cat=1&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

Μητρική: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=62793&cat=3

Επεξεργαστής: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=60276&cat=2

Κάρτα γραφικών: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=53757&cat=5

SSD: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=59351&cat=6

DVD/ RW: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51293&cat=9 (αν και βλέπω ότι το ανέβασε αρκετά τις τελευταίες μέρες το vision studio)

Τροφοδοτικό: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41255&cat=17

Μέχρι εδώ είμαστε στα 820,01 (με τιμές vision studio, το οποίο μαγαζί θα μου το συναρμολογήσει). 

Δύο μικρές απορίες έχω. Χρησιμοποιείται ups; Πέρασε από το μυαλό μου επειδή πριν μερικές μέρες κόπηκε το ρεύμα για κανένα μισάωρο (είχα τον υπολογιστή ανοιχτό αλλά δεν έπαθε τίποτα). Βοηθάει το ups και στη μη σταθερή τάση ή είναι μόνο για να μπορέσεις να κλείσεις τα μηχανήματά σου με ασφάλεια σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Το 2006 που είχα πάρει ένα σύστημα και ένα ups δεν είχα καλή εμπειρία γιατί και συνεχώς είχε μυρωδιά καμμένου καλωδίου αλλά και είχα υπερβολική κατανάλωση ρεύματος (υπάρχει πιθανότητα να ήταν από το ups;). 

Το ups που μου προτάθηκε είναι το https://www.skroutz.gr/s/6234173/APC-Back-UPS-700VA-Schuko.html (το vision studio το έχει αρκετά ακριβότερο από τις πρώτες τιμές).

Το δεύτερο ερώτημά μου έχει σχέση με τις μητρικές. Βλέπω ότι συνεχώς προτείνετε με chipset Β450. Νεώτερα chipsets όπως X370 και Χ470 γιατί δεν προτείνετε; Είναι ζήτημα κόστους ή κάτι άλλο που δε γνωρίζω; 

Και για να μη σας κουράσω, αν βρείτε κάτι διαφορετικό που θα έπρεπε να βάλω, θα ήθελα να το "ακούσω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2019 στις 2:19 ΜΜ, syban είπε

Καλησπέρα σας, χρειάζομαι βοήθεια για ενα setup και λόγο στριμωγμένου budget ζητάω την βοήθεια σας  

Ποσό που διαθέτουμε :600 - 700

Χρήση υπολογιστή : photoshop - indesign
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop - indesign
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. οχι
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? προτιμώ από ενα κατάστημα όλα για το τιμολόγιο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? οχι
Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . οχι

Σας ευχάριστω εκ των προτέρων

καλημέρα μιας και δεν υπήρξε κάποια πρόταση, έκανα μια μικρή ερεύνα και μάλλον καταλήγω εδω, αν υπάρχει καποια διαφορετική άποψη ευχαρίστως να την ακούσω

image.png.bda848c8563fc554f3a1b5f443ffe068.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια για αγορά υπολογιστή με βάση τα παρακάτω : 

 

  • Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 700 Ευρώ

    Χρήση υπολογιστή : Γενική, Office, Internet, Εφαρμογές φραφείου και εφαρμογή τιμολόγησης 

    Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

    Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  Nαι, μέχρι 22 ίντσες

    Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι

    Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε Αττική

    Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?   Από ένα κατάστημα

    Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Συναρμολόγηση απο το κατάστημα

    Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Windows 10 Home  (κλειδι)

 

Αν είναι εφικτό θα ήθελα και μια πρόταση για έτοιμη μονάδα

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, syban είπε

καλημέρα μιας και δεν υπήρξε κάποια πρόταση, έκανα μια μικρή ερεύνα και μάλλον καταλήγω εδω, αν υπάρχει καποια διαφορετική άποψη ευχαρίστως να την ακούσω

image.png.bda848c8563fc554f3a1b5f443ffe068.png

Απλά οχι

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prometheas είπε

 

Καλησπέρα. Για την χρήση που κάνεις είσαι καλυμμένος και με το παραπάνω ακόμη και με 600€, με τα κομμάτια που σου παραθέτω. Προτίμησα να είναι όλα ανεξαιρέτως από ένα αξιόπιστο κατάστημα, που μάλιστα έχει και καλές διαθεσιμότητες στα προϊόντα του. Από askadam.gr, βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας - κάνουν και συναρμολόγηση.

askadam.jpg.f89fff29f76083e978d6741b94d058b7.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι για μένα το μηχάνημα. Θα δοθεί σε φίλο που έχει μαγαζί  και θα κοπεί τιμολόγιο.

Επειδη ο παραλήπτης δεν είναι πολύ σχετικός με το χώρο θα προτιμούσα η αγορά να γίνει από γνωστό κατάστημα που να παρέχει κάποια αξιοπρεπή εγγύηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, prometheas είπε

 

Οι εγγυήσεις έχουν να κάνουν με τα κομμάτια ξεχωριστά και τις εταιρείες. Τα περισσότερα κομμάτια hardware έτσι κι αλλιώς έχουν 3 χρόνια εγγύηση από τον κατασκευαστή (μητρική,επεξεργαστής). Δηλαδή αν χρειαστεί κάτι αρχικά με το κατάστημα θα επικοινωνήσει έτσι κι αλλιώς. Το κατάστημα είναι αξιόπιστο, αν πάει σε άλλα γνωστότερα θα πληρώσει αρκετά ακριβότερα. Δες και μια σύνθεση από mysystems.gr , επίσης δημοφιλές και αξιόπιστο με καλές διαθεσιμότητες. Εκείνος έτοιμο, στημένο θα το παραλάβει - μόνο την εγκατάσταση των windows θα κάνει ο ίδιος.

mysystems.jpg

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και και καλώς σας βρήκα κιόλας .

Μετά από πολλά χρόνια που τα έχω παρατήσει και είχα μονο λάπτοπ λέω να στήσω ένα pc αυτήν την φορά.  

Μιας και δεν έχω ασχοληθεί εδώ και καιρό θέλω την βοήθεια σας. 

Για μονάδα διαθέτω 1200 ευρώ περίπου για αρχή.  Και θα την έχω συνδεδεμένη μόνιμα με την Q6 led 55 Samsung  .

Χρήση: Games ,ταινίες σερφάρισμα. 

Έκανα μια έρευνα μόνος μου και περιμένω την άποψη σας 

μητρικη Asus Prime Z390-A   (πάντα ήμουν fanboy)              

επεξεργαστης I5 9600k                                  

μνημες G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

κουτι Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass

τροφοδοτικο Seasonic Focus Plus 750 Platinum

Σκληρός ssd 860 evo Samsung 500Gb

Μέχρι εδώ είμαι στα 900 περίπου από τιμές skroutz από ότι βλέπω.

Για κάρτα γραφικών είμαι ανάμεσα σε 1070 η να κάτσω για λίγο με την ενσωματωμένη της μητρικής και να πάω σε RTX 2060.

Περιμένω την γνώμη σας,  ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ALIEN-3- είπε

Καλησπέρα παιδιά και και καλώς σας βρήκα κιόλας .

Μετά από πολλά χρόνια που τα έχω παρατήσει και είχα μονο λάπτοπ λέω να στήσω ένα pc αυτήν την φορά.  

Μιας και δεν έχω ασχοληθεί εδώ και καιρό θέλω την βοήθεια σας. 

Για μονάδα διαθέτω 1200 ευρώ περίπου για αρχή.  Και θα την έχω συνδεδεμένη μόνιμα με την Q6 led 55 Samsung  .

Χρήση: Games ,ταινίες σερφάρισμα. 

Έκανα μια έρευνα μόνος μου και περιμένω την άποψη σας 

μητρικη Asus Prime Z390-A   (πάντα ήμουν fanboy)              

επεξεργαστης I5 9600k                                  

μνημες G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

κουτι Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass

τροφοδοτικο Seasonic Focus Plus 750 Platinum

Σκληρός ssd 860 evo Samsung 500Gb

Μέχρι εδώ είμαι στα 900 περίπου από τιμές skroutz από ότι βλέπω.

Για κάρτα γραφικών είμαι ανάμεσα σε 1070 η να κάτσω για λίγο με την ενσωματωμένη της μητρικής και να πάω σε RTX 2060.

Περιμένω την γνώμη σας,  ευχαριστώ!

Να πάρεις την RTX 2060. Να μην πάρεις τον 9600Κ ή θα πας σε 9700Κ ή θα πας σε Ryzen 2600X - Ryzen 2700X.

Πάρε φθηνότερο κουτί και τροφοδοτικό και νομίζω βγαίνουν τα κουκιά για 9700Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Να πάρεις την RTX 2060. Να μην πάρεις τον 9600Κ ή θα πας σε 9700Κ ή θα πας σε Ryzen 2600X - Ryzen 2700X.

Πάρε φθηνότερο κουτί και τροφοδοτικό και νομίζω βγαίνουν τα κουκιά για 9700Κ.

εχεις να με προτεινεις καποιο ποιο φτηνο δοκιμασμενο κουτι ?

στα ποσα wat τροφοδοτικο πιστευεις θα ειμαι καλυμμένος ?

Η μητρικη που διαλεξα ειναι καλη για τον 9700 ?

ισως να μπορεσω να κρατησω και αυτα που ποσταρα και να παρω τον 9700k και απλα να καθυστερήσω την καρτα γραφικων. που ετσι και αλλιως αν δεν κανω λάθος δεν κυκλοφορεί ακομα η 2060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

εχεις να με προτεινεις καποιο ποιο φτηνο δοκιμασμενο κουτι ?

στα ποσα wat τροφοδοτικο πιστευεις θα ειμαι καλυμμένος ?

Η μητρικη που διαλεξα ειναι καλη για τον 9700 ?

ισως να μπορεσω να κρατησω και αυτα που ποσταρα και να παρω τον 9700k και απλα να καθυστερήσω την καρτα γραφικων. που ετσι και αλλιως αν δεν κανω λάθος δεν κυκλοφορεί ακομα η 2060

Δεν κανείς λάθος. Μητρική θα πάρεις Z390 Aorus Pro. Τροφοδοτικό από 550 μέχρι 650

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Δεν κανείς λάθος. Μητρική θα πάρεις Z390 Aorus Pro. Τροφοδοτικό από 550 μέχρι 650

ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Αν μπορείς πες μου σε τι ειναι καλύτερη η Aorus απο την Prime για να καταλαβω την διαφορα . Απο τιμες βλεπω ειναι παραπλήσιες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενας φιλος θέλει να βαλει ssd στο pc του και θελω να ρωτησω αν αξίζει https://www.skroutz.gr/s/14727126/Crucial-MX500-M-2-250GB.html αυτος ο M.2 ή ν πάει σε εναν κλασικο ssd samsung 860 evo 250gb στα ιδια λεφτα πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...