Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεα, να ζητησω κ γω τη γνωμη σας παρακαλω... Χρηση για θεση εργασιας και "server" (θα τραβαν αλλοι 4 pc το βασικο προγραμμα της εταιρειας αποθηκη/πελατολογιο κλπ κλπ) . Σαν θεση εργασιας πολλα Β2Β προγραμματα ταυτοχρονα ανοιχτα οπως επισης και πολλα ιντερνετ tabs ταυτοχρονα ανοιχτα. Σαν cpu εχω καταλήξει στον Ryzen 7 1700 και θελω βοηθεια για : RAM , SSD Ή Μ.2 , PSU και φυσικα MOBO γιατι εχω βγαλει τα ματια μου μια βδομαδα να δω ποια κ δεν εχω βγαλει ακρη ακομα... Ενα plan ηταν αυτο: 

ryzen 1700.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Alen είπε

 

Καλησπέρα. Για μένα καλύτερα σε 2.5άρη ssd σε σχέση με τον m.2 αφού με λιγότερα χρήματα αγοράζεις 500άρη, δηλαδή διπλάσια χωρητικότητα και είναι ταχύτατος : https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=6459 Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η χωρητικότητα και σου αρκεί ο 250άρης m.2.

Τροφοδοτικό, πήγαινε σε ένα ποιοτικό - έτσι κι αλλιώς αυτό μένει : https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=3406 πιστοποίηση 80+ gold, 7 χρόνια εγγύηση.

Στις ram είσαι εντάξει. Και στη μητρική επίσης. Γραφικά έχεις?

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Καλησπέρα. Για μένα καλύτερα σε 2.5άρη ssd σε σχέση με τον m.2 αφού με λιγότερα χρήματα αγοράζεις 500άρη, δηλαδή διπλάσια χωρητικότητα και είναι ταχύτατος : https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=6459 Εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η χωρητικότητα και σου αρκεί ο 250άρης m.2.

Τροφοδοτικό, πήγαινε σε ένα ποιοτικό - έτσι κι αλλιώς αυτό μένει : https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=3406 πιστοποίηση 80+ gold, 7 χρόνια εγγύηση.

Στις ram είσαι εντάξει. Και στη μητρική επίσης. Γραφικά έχεις?

Εχεις δικιο για τον ssd...γραφθκα δεν εχω αλλα ελεγα κατι πολυ οικονομικο 60-80€ αν βρω κατι...

2 λεπτά πριν, Alen είπε

Εχεις δικιο για τον ssd...γραφθκα δεν εχω αλλα ελεγα κατι πολυ οικονομικο 60-80€ αν βρω κατι...

Επισης να σ ευχαριστησω για την απαντηση!! Με τη μητρικη δε θα εχω θεμα με ασυμβατοτητες με τις μνημες,σωστα? Δε θελω να μπλεξω με bios update γιατι δεν το χω κ πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, διαβάζοντας το φόρουμ για αναβάθμιση του PC της υπογραφής κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω σε Ryzen 2600x με κάρτα rtx 2060 αντί για 1660 και μνήμες με πολύ υψηλό χρονισμό 3400Μhz+

Ότι βλέπετε στο σύστημα της υπογραφής θα μείνει ίδιο και θα αλλαχτεί mobo + Ram + CPU + graphics card. Το budget είναι μαξ 700 ευρώ με τάση προς τα κάτω οπότε δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Παιδιά καλησπέρα, διαβάζοντας το φόρουμ για αναβάθμιση του PC της υπογραφής κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω σε Ryzen 2600x με κάρτα rtx 2060 αντί για 1660 και μνήμες με πολύ υψηλό χρονισμό 3400Μhz+

Ότι βλέπετε στο σύστημα της υπογραφής θα μείνει ίδιο και θα αλλαχτεί mobo + Ram + CPU + graphics card. Το budget είναι μαξ 700 ευρώ με τάση προς τα κάτω οπότε δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 700. 

Δεν κάνεις τίποτε τώρα. Αφού έφτασες μέχρι εδώ περίμενε τους νέους ryzen τον Ιούλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν κάνεις τίποτε τώρα. Αφού έφτασες μέχρι εδώ περίμενε τους νέους ryzen τον Ιούλιο. 

Αν έχω μάθει ένα πράγμα μέχρι τώρα στη ζωή μου σε ότι αφορά την αναβάθμιση του PC μου είναι να μην περιμένω για το καινούργιο. Τώρα που τα έχω και γυρίζει και μπορώ να προχωρήσω θα το κάνω, το καλοκαίρι μπορεί να μην έχω καν δυνατότητα. 

Άρα η ερώτηση ισχύει, CPU ryzen 2600 ή 2600Χ; Ποιες επιλογές έχω από μητρικές που απαραίτητο στοιχείο είναι το Bluetooth, το Wi-Fi και αν υπάρχει δυνατότητα με έμφαση στο τσιπ ήχου. RAM με 3400+ ρολόγια ή δεν είναι και τόσο απαραίτητο εν τέλη; Κάρτα rtx 2060 έτσι και αλλιώς θα αγοραστεί μια από τις βασικές dual fan, μάλλον της Zotac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αν έχω μάθει ένα πράγμα μέχρι τώρα στη ζωή μου σε ότι αφορά την αναβάθμιση του PC μου είναι να μην περιμένω για το καινούργιο. Τώρα που τα έχω και γυρίζει και μπορώ να προχωρήσω θα το κάνω, το καλοκαίρι μπορεί να μην έχω καν δυνατότητα. 

Άρα η ερώτηση ισχύει, CPU ryzen 2600 ή 2600Χ; Ποιες επιλογές έχω από μητρικές που απαραίτητο στοιχείο είναι το Bluetooth, το Wi-Fi και αν υπάρχει δυνατότητα με έμφαση στο τσιπ ήχου. RAM με 3400+ ρολόγια ή δεν είναι και τόσο απαραίτητο εν τέλη; Κάρτα rtx 2060 έτσι και αλλιώς θα αγοραστεί μια από τις βασικές dual fan, μάλλον της Zotac. 

η διαφορα ειναι στα ρολογια και στο tdp μητρικη με bluethooth δεν χρειαζεται να αγορασεις γιατι ειναι περιορισμενες η επιλογες παρε καλυτερα ενα usb bluethooth και μια καλη μητρικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 5 2600 γιατι εχει σημαντικη χρηματικη διαφορα απο τον 2600x και εχει μεσα στο κουτι και cooler.

Στα χρηματα του 2600χ καλυτερα αξιζει ο 1700 που ειναι και φθηνοτερος.

Μνημες οχι δεν αξιζουν οι 3400+αρες αν εχουν σημαντικη διαφορα τιμης απο τις αντιστοιχες 3000 και 3200αρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ryzen 5 2600 γιατι εχει σημαντικη χρηματικη διαφορα απο τον 2600x και εχει μεσα στο κουτι και cooler.

Στα χρηματα του 2600χ καλυτερα αξιζει ο 1700 που ειναι και φθηνοτερος.

Μνημες οχι δεν αξιζουν οι 3400+αρες αν εχουν σημαντικη διαφορα τιμης απο τις αντιστοιχες 3000 και 3200αρες.

Ώπα τι εννοείς ότι ο Χ δεν έχει ψύκτρα μέσα; Δέκα διαφορετικά unboxing και reviews είδα και την έχει μέσα κανονικά. Έχουμε άλλες εκδόσεις εμείς εδώ; Να τον πάρω από αμαζον αν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Ώπα τι εννοείς ότι ο Χ δεν έχει ψύκτρα μέσα; Δέκα διαφορετικά unboxing και reviews είδα και την έχει μέσα κανονικά. Έχουμε άλλες εκδόσεις εμείς εδώ; Να τον πάρω από αμαζον αν είναι. 

Γραψε ακυρο στο παραπανω που εγραψα ο προηγουμενος 1600x ηταν χωρις cooler.

btw να σε ενημερωσω οτι η 212 evo που εχεις μπορει να μπει πανω σε ryzen 5 2600x αν καταφερεις να βρεις bracket για αυτην(ισως μπορει να σου στειλει η coolermaster).

Το λεω γιατι αν δεν κανω λαθος αποδιδει καλυτερα απο το stock cooler του ryzen.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τότε, μα δεν γίνεται λέω και εγώ; Κατά τα άλλα κοιτάω την συγκεκριμένη μητρική https://www.skroutz.gr/s/15598771/Asrock-Fatal1ty-B450-Gaming-K4.html?from=autocomplete&keyphrase=asrock+fatal1ty+b450+gaming+k4 ή την απλή b450 aorus m. Κλείνω φυσικά στην fatality όμως μαρεσει και η aorus. Για μνήμες σκέφτομαι μεταξύ gskil 3200 ή hyper x με ίδιο χρονισμό. Από ψύξη ποια από τις δύο θεωρείτε καλύτερη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό τροφοδοτικό. Θέλω να στηρίξω τον 2600x και την rx 570 που ιδανικά θέλει 8+6 τροφοδοσία. Όσον αφορά τον θόρυβο, δεν έχω κάποια τρελή προσδοκία άλλωστε όλα σχεδόν τα καλά τροφοδοτικα δεν έχουν θέμα με τον θόρυβο. Να είναι μια επένδυση για το μέλλον σε περίπτωση που γίνει κάποια αναβάθμιση στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μητρικη επελεξε οποια σου αρεσει και εμφανησιακα και απο πλευρας features που κοιτας(πληθος θυρων usb,wifi κλπ).

Το μονο που θα σου προτεινα για μητρικη αν σε ενδιαφερει ειναι η εγγυηση.Η Asrock αν δεν κανω λαθος δινει 2χρονια εγγυηση στις μητρικες της ενω η Gigabyte 3.

Υπαρχουν μερικοι πωλητες βεβαια οπως το Πλαισιο που δινουν 3χρονια στις Asrock(αλλα ειναι ακριβοτερο)αρα θελει λιγο ψαξιμο σε αυτο το κομματι.

Προσωπικα θα πηγαινα απο τις 2 στην Aorus Elite με λιγα χρηματα παραπανω μιας και δειχνει παρα πολυ ποιοτικη ή στην Aorus Pro(αν και ξεφευγει λιγο χρηματικα).

Για την ψυξη η evo ειναι καλυτερη με πιο σημαντικη διαφορα στον θορυβο απο την stock και μετα σε θερμοκρασιες οπως μπορεις να δεις και εδω(απο το 4ο λεπτο και μετα)

Για το bracket που ανεφερα πανω αν θελεις στειλε ενα email στην coolermaster μηπως και μπορουν να σου στειλουν Am4+ bracket για ryzen.

Για μνημες παρε οποιες σου αρεσουν εμφανησιακα ή οποια εταιρεια προτιμας ή αν καποια εχει καλυτερο after sales support πχ.

 

 

1 λεπτό πριν, KapaEpsilon είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό τροφοδοτικό. Θέλω να στηρίξω τον 2600x και την rx 570 που ιδανικά θέλει 8+6 τροφοδοσία. Όσον αφορά τον θόρυβο, δεν έχω κάποια τρελή προσδοκία άλλωστε όλα σχεδόν τα καλά τροφοδοτικα δεν έχουν θέμα με τον θόρυβο. Να είναι μια επένδυση για το μέλλον σε περίπτωση που γίνει κάποια αναβάθμιση στο μέλλον.

Τα φθηνοτερα αξιολογα τροφοδοτικα με καλη εγγυηση(μιας και δεν αναφερεις budget)ειναι το Thermaltake smart και το Corsair cx.

Αν θελεις κατι πιο ακριβο και ποιοτικο σε 550 και 650watt(αναλογα τι προτιμας)τοτε κοιτας στην Gold σειρα που εχουμε απο επιλογες τα Corsair rmx,Evga supernova,Seasonic focus σαν full modular(ολα τα καλωδια βγαινουν κανονικα και βαζεις οσα θες)με τελευταια επιλογη τα Thermaltake Toughpower rgb αν σε ενδιαφερει ο φωτισμος(ολα τα πιο πανω εχουν κοντα 10χρονια εγγυηση)και σε λιγο φθηνοτερα Semi modular Corsair TX ή Antec earthwatts(που εχουν 7 και 5χρονια εγγυηση αναλογα αν δεν κανω λαθος).

Σαν συνολικα W σε τροφοδοτικο ανετα κανεις την δουλεια σου και με 450ρι αλλα δεν  το προτεινω για το ενδεχομενο ισχυροτερης καρτας γραφικων αργοτερα(και στα πιο καλα τροφοδοτικα βγαινουν μονο απο 550 και πανω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...