Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Οκ τότε, μα δεν γίνεται λέω και εγώ; Κατά τα άλλα κοιτάω την συγκεκριμένη μητρική https://www.skroutz.gr/s/15598771/Asrock-Fatal1ty-B450-Gaming-K4.html?from=autocomplete&keyphrase=asrock+fatal1ty+b450+gaming+k4 ή την απλή b450 aorus m. Κλείνω φυσικά στην fatality όμως μαρεσει και η aorus. Για μνήμες σκέφτομαι μεταξύ gskil 3200 ή hyper x με ίδιο χρονισμό. Από ψύξη ποια από τις δύο θεωρείτε καλύτερη; 

MSI B450-A PRO και μνήμες HyperX Predator 3200 CL 16 που είναι και στο QVL των MSI. Το καλύτερο VFM σε μητρική. Και επαξεργαστή βάλε ό,τι γουστάρεις. Κατα προτίμηση απο 2600 και ανω. Αν πας για gaming σύστημα (δεν παρακολούθησα από την αρχή το τόπικ) το "sweet" spot είναι ο 2600Χ, με το στοκ cooler θα είσαι κομπλέ, αν θες πιο ήσυχο setup δώσε 15€ και πάρε την Deepcool Gammax 200T στα 15€ νομίζω βγαίνει. 

Δε ξέρω για ποιο πράγμα μιλάει ο Fulgore όταν λέει ότι δεν έχει στοκ ψύκτρα ο 2600Χ και προτιμάει τον 1700 με χαμηλότερα ρολόγια/FPS/παλαιότερος και απλά έχει 2 extra cores/4 threads.

1 ώρα πριν, KapaEpsilon είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό τροφοδοτικό. Θέλω να στηρίξω τον 2600x και την rx 570 που ιδανικά θέλει 8+6 τροφοδοσία. Όσον αφορά τον θόρυβο, δεν έχω κάποια τρελή προσδοκία άλλωστε όλα σχεδόν τα καλά τροφοδοτικα δεν έχουν θέμα με τον θόρυβο. Να είναι μια επένδυση για το μέλλον σε περίπτωση που γίνει κάποια αναβάθμιση στο μέλλον.

Corsair CX650M / Corsair TX650M / Corsair RM650X

Διαλέγεις και παίρνεις. Το πρώτο είναι bronze, το δεύτερο ειναι gold semi modular, το άλλο είναι fully modual, gold και το καλύτερο απο τα 3. Εγγύηση 5-7-10 έτη αντίστοιχα.

Ανάλογα το μπάτζετ κινήσου. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, KapaEpsilon είπε

Κοιτάω στο skroutz RM650X και βλέπω δύο επιλογές με μόνη διαφορά τα 5mm στον ανεμιστήρα. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά;

Στην ουσια το μοντελο που λες ειναι το νεωτερο που κυκλοφορησε ενω το προηγουμενο το παλιοτερο.

Εννοειται οτι προτιμας το νεωτερο μοντελο μαι και ειναι φθηνοτερο αλλα εχει και μεγαλυτερη διαθεσιμοτητα καταστηματων

Εδω μπορεις να βρεις αναλυτικα τα παντα για το νεο μοντελο 

http://www.jonnyguru.com/blog/2018/05/08/corsair-rm750x-2018-750w-power-supply/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω το εξής build: Intel i3 4330, 2 x 4 Gb Kingston 1333 MHz (KVR13N9S8/4), Gigabyte Z97X Gaming 3, Asus STRIX OC RX 560 4gb, Samsung 850 EVO, WD Green 1TB 7200rpm, psu: Corsair vs 450, οθόνη LG 24MP56G και κουτί το Phantecs Eclipse P400. Θα ήθελα κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να κάνω μία αναβάθμιση. Είμαι ανάμεσα στο να πάω σε  i7-4ης γενιάς/ i5-5ης γενιάς ή να πουλήσω το προηγούμενο μηχάνημα και να πάω σε ryzen. Το budget δυστυχώς περιορίζεται στα 350 ευρώ. Οπότε θα ήθελα την γνώμη σας.

Τα προγράμματα που τρέχω είναι, Phpstorm, r studio, pycharm, matlab, photoshop, Visual Studio 2018 και VMware. Από παιχνιδάκια παίζω cs go, far cry 5, nfs payback, skyrim, lol, dark souls 3. 

Γενικά όταν είχα φτιάξει αυτό το build είχα στο μυαλό μου την αναβάθμιση σε intel 5ης γενιάς αλλά τελικά δεν ήταν και πολύ καλή επιλογή δεδομένου το performance και των προβλημάτων των 5ης γενιάς intel. Επίσης για να είμαι ειλικρινής δε θα ήθελα να αποχωριστώ αυτό το build γιατί είχα ρίξει πολύ χρόνο και μεράκι για να το στήσω, έχω βάλει και τα rgb μου και τα ανεμιστηράκια μου και τα όλα μου. Το έχω πολύ περιποιημένο η αλήθεια είναι. (ένα δάκρυ κύλησε) 😂

Ευχαριστώ πολύ.

 

Επεξ/σία από codingmetalhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έπειτα από πολύ σκέψη και πολύ debate και με την παρέα μου αποφάσισα να κάνω κράτη και να πάω λίγο αργότερα σε i7 8700 (ή 8700Κ) ενώ θα πάρω τώρα την Zotac 2060. Είχα σκεφτεί για τον 2600Χ από την αρχή με την λογική ότι θα είναι αρκετά καλός γι αυτό που τον θέλω αλλά μετά που το συζητούσαμε αποφάσισα να το τρενάρω ως το καλοκαίρι για την CPU και να πάω απευθείας σε intel γιατί όπως και να το κάνουμε σε gaming αποδίδει καλύτερα. Ευχαριστώ όσους πρότειναν λύσεις για το θέμα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

αποφάσισα να το τρενάρω ως το καλοκαίρι για την CPU και να πάω απευθείας σε intel γιατί όπως και να το κάνουμε σε gaming αποδίδει καλύτερα.

To καλοκαίρι μπορεί να αλλάξει τελείως το σκηνικό και να ματσάρει η amd την intel σε gaming, προσφέροντας cpu's σε χαμηλότερες τιμές όμως. Oπότε αφού θα περιμένεις το καλοκαίρι ούτως ή άλλως, αποφάσισε τότε για πλατφόρμα.

23 ώρες πριν, codingmetalhead είπε

Καλησπέρα,

Έχω το εξής build: Intel i3 4330, 2 x 4 Gb Kingston 1333 MHz (KVR13N9S8/4), Gigabyte Z97X Gaming 3, Asus STRIX OC RX 560 4gb, Samsung 850 EVO, WD Green 1TB 7200rpm, psu: Corsair vs 450, οθόνη LG 24MP56G και κουτί το Phantecs Eclipse P400. Θα ήθελα κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να κάνω μία αναβάθμιση. Είμαι ανάμεσα στο να πάω σε  i7-4ης γενιάς/ i5-5ης γενιάς ή να πουλήσω το προηγούμενο μηχάνημα και να πάω σε ryzen. Το budget δυστυχώς περιορίζεται στα 350 ευρώ. Οπότε θα ήθελα την γνώμη σας.

Τα προγράμματα που τρέχω είναι, Phpstorm, r studio, pycharm, matlab, photoshop, Visual Studio 2018 και VMware. Από παιχνιδάκια παίζω cs go, far cry 5, nfs payback, skyrim, lol, dark souls 3. 

Γενικά όταν είχα φτιάξει αυτό το build είχα στο μυαλό μου την αναβάθμιση σε intel 5ης γενιάς αλλά τελικά δεν ήταν και πολύ καλή επιλογή δεδομένου το performance και των προβλημάτων των 5ης γενιάς intel. Επίσης για να είμαι ειλικρινής δε θα ήθελα να αποχωριστώ αυτό το build γιατί είχα ρίξει πολύ χρόνο και μεράκι για να το στήσω, έχω βάλει και τα rgb μου και τα ανεμιστηράκια μου και τα όλα μου. Το έχω πολύ περιποιημένο η αλήθεια είναι. (ένα δάκρυ κύλησε) 😂

Ευχαριστώ πολύ.

https://www.skroutz.gr/s/14650949/AMD-Ryzen-5-2600-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4.html

https://www.skroutz.gr/s/9519501/G-Skill-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16D-16GISB.html από το mdstore αυτά είναι 300€. Έτσι έχεις βελτιώσει κατακόρυφα το productivity. 

Για να βελτιώσεις και το gaming πήγαινε σε μια RX570/580 ( 130€ και 180-190€ αντίστοιχα) ή GTX 1660 (έρχεται σύντομα στα 220€ περίπου) αναλόγως το χρηματικό.

προαιρετικά αλλάζεις και τροφοδοτικό αν αλλάξεις και gpu https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=13240251,8570592,13057672,11394987

Φυσικά μπορείς να πουλήσεις το υπάρχων harware και να κάνεις κάποια απόσβεση έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε αναζήτηση κουτιού για να στεγασω το συστημα της υπογραφης μου. Μέχρι 150 ευρώ έλεγα. Τι προτείνετε? Επίσης full tower η midi?  Απαραίτητη προϋπόθεση να ναι φαρδύ σχετικά για να χωρέσει η noctua.... Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε αναζήτηση κουτιού για να στεγασω το συστημα της υπογραφης μου. Μέχρι 150 ευρώ έλεγα. Τι προτείνετε? Επίσης full tower η midi?  Απαραίτητη προϋπόθεση να ναι φαρδύ σχετικά για να χωρέσει η noctua.... Ευχαριστω προκαταβολικα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση Η/Υ και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ποσό που διαθέτουμε : 600~650.00€ 

Χρήση υπολογιστή : Γραφείου 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCAD, office

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? OXI

Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Dell SE2719H

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? OXI

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε : Θεσσαλονίκη

Τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα καθώς θα κοπεί τιμολόγιο και απαλλάσσομαι απο το ΦΠΑ

Nα συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο : Windows 10 & Office 365 (γνήσια)

Κάρτα γραφικών έχω μια RX550 4gb - έτσι και αλλιώς παίζω παιχνίδια σπάνια - κανένα world of tanks.

Επεξ/σία από liakoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2019 στις 11:04 ΜΜ, liakoudis είπε

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση Η/Υ και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ποσό που διαθέτουμε : 600~650.00€ 

Χρήση υπολογιστή : Γραφείου 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: AutoCAD, office

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? OXI

Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Dell SE2719H

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? OXI

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε : Θεσσαλονίκη

Τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα καθώς θα κοπεί τιμολόγιο και απαλλάσσομαι απο το ΦΠΑ

Nα συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο : Windows 10 & Office 365 (γνήσια)

Κάρτα γραφικών έχω μια RX550 4gb - έτσι και αλλιώς παίζω παιχνίδια σπάνια - κανένα world of tanks.

Ένα σετ με Ryzen 1700/2600 | 16gb ram | 500-550W θα σε καλύψει, σου αρκούν σαν μπούσουλα ή να γράψω κομμάτια; κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί δεν γνωρίζω να στο προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να μου πρότεινε, μια μητρική, επεξεργαστή, μνήμες, τροφοδοτικό, καθαρά και μόνο για gaming, η κάρτα γραφικών θα είναι μια vega, υπάρχει,ssd υπάρχει και κουτί. 

Τώρα για budget όσο πιο χαμηλά γίνεται, μέχρι 400 ευρώ. 

Αν γίνεται αγορά από ένα κατάστημα σκρουτζ λόγο μεταφορικών η από eshop. 

Επεξ/σία από bilythekid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2019 στις 12:21 ΠΜ, billeiros είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε αναζήτηση κουτιού για να στεγασω το συστημα της υπογραφης μου. Μέχρι 150 ευρώ έλεγα. Τι προτείνετε? Επίσης full tower η midi?  Απαραίτητη προϋπόθεση να ναι φαρδύ σχετικά για να χωρέσει η noctua.... Ευχαριστω προκαταβολικα

Be quite silent base 801 ,εξαιρετικό σε ολα του και πολυ φαρδύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...