Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, papafigos84 είπε

 

Καλησπέρα.

Από priveshop.gr, κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά.

Η οθόνη από websupplies.gr χωρίς μεταφορικά εντός Αττικής.

Σύνολο 440€ χωρίς να υπάρχουν έξτρα έξοδα και είσαι έτοιμος.

priveeeee.jpg.1c754349f4188c0f743c70c62ff7c488.jpg

monitor.jpg.d235383a1cb8802716e5e61b93f5fe7c.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jeandoumpier είπε

Καλησπέρα.

Από priveshop.gr, κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά.

Η οθόνη από websupplies.gr χωρίς μεταφορικά εντός Αττικής.

Σύνολο 440€ χωρίς να υπάρχουν έξτρα έξοδα και είσαι έτοιμος.

priveeeee.jpg.1c754349f4188c0f743c70c62ff7c488.jpg

Kαλησπερα και σ ευχαριστω πολυ για την προταση.  

Εχω ερωτησεις για 3 parts.

- Το κουτακι ενω ειναι πολυ ομορφο, μου φαινεται λιγο στριμωγμενο,  το cougar που κοιταξα ειναι μαπα;   https://www.skroutz.gr/s/13589695/Cougar-MX330-G.html

- Στη mobo εχουμε περιθωριο να κατεβουμε πιο χαμηλα;

- Η οθονη ειναι καλυτερη απο τις 2 φθηνες lg;  Επισης αν αξιζει να παω και στην  LG 24MK600M-B.   https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=9723270%2C14327830%2C15585346

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

 

Κουτί οποίο θέλεις πάρε. Το cougar είναι λίγο πιο μεγάλο, το qs πιο minimal. Γούστα είναι αυτά.

Μητρική θα σου πρότεινα αυτή για να εχεις περιθώριο μιας αναβάθμισης στο μέλλον. Άν, λέμε αν.

Οι οθόνες χονδρικά είναι ίδιες , ips κτλ. Πήγαινε στη viewsonic που είναι εξίσου καλή για να μην ξεφύγεις και στο budget.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jeandoumpier είπε

Κουτί οποίο θέλεις πάρε. Το cougar είναι λίγο πιο μεγάλο, το qs πιο minimal. Γούστα είναι αυτά.

Μητρική θα σου πρότεινα αυτή για να εχεις περιθώριο μιας αναβάθμισης στο μέλλον. Άν, λέμε αν.

Οι οθόνες χονδρικά είναι ίδιες , ips κτλ. Πήγαινε στη viewsonic που είναι εξίσου καλή για να μην ξεφύγεις και στο budget.

Σ ευχαριστω. Με καλυψες σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2019 στις 12:37 ΠΜ, radiohead είπε

Όχι αλλα ποιο το όφελος του αχταρμα; Εφόσον είσαι καλυμμένος δεν πειράζεις τπτ. Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά παίρνεις 2x8 καινούργια και πουλάς ο,τι έχεις η παίρνεις μια ολόιδια οχταρα με αυτή που έχεις και πουλάς την 4gb.

Για την ώρα, 12gb μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Έτσι κι αλλιώς, τις 8άρες τις κατέβασα στα 2400 για σταθερότητα. Το θέμα μου είναι να πάρω οθόνη και επεξεργαστή, αρχικά. Η οθόνη μου έχει τα μισά pixels καμμένα (αν μπορούσα, θα έστελνα φωτογραφία με το έκτρωμα που ονομάζω οθόνη), και ο επεξεργαστής φτάνει 100% πιο εύκολα απ' όσο περίμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Για την ώρα, 12gb μου φτάνουν και μου περισσεύουν. Έτσι κι αλλιώς, τις 8άρες τις κατέβασα στα 2400 για σταθερότητα. Το θέμα μου είναι να πάρω οθόνη και επεξεργαστή, αρχικά. Η οθόνη μου έχει τα μισά pixels καμμένα (αν μπορούσα, θα έστελνα φωτογραφία με το έκτρωμα που ονομάζω οθόνη), και ο επεξεργαστής φτάνει 100% πιο εύκολα απ' όσο περίμενα. 

Με τα χρήματα που είχες αυτόν μπόρεσες αυτόν πήρες. Κάνε υπομονή δύο τρεις μήνες να βγουν οι καινούργιοι και πάρε την οθόνη στο μεταξύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ενα τυπικό gaming pc.

Ποσό που διαθέτουμε :  πάνω - κάτω γύρω στα 700 ευρώ

Χρήση υπολογιστή : Καθημερινή: browsing, ταινίες, gaming (τύπου lol αλλά θέλουμε να υπάρχει και η δυνατότητα για κανα rpg)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Όχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη: Θα αγοραστεί μελλοντικά αλλά όχι άμεσα.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι: Υπάρχουν ήδη.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Πάτρα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα: Κατά προτίμηση από ένα καταστήμα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Κατά προτίμηση συναρμολόγηση στο κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lilith12 είπε

 

Καλημέρα. Αν μπορείς να δώσεις ένα 50άρικο παραπάνω...

Από dexter.gr, βρίσκεται στην Αθήνα - νομίζω πως κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση απ' την στιγμή που θα αγοράσεις όλα τα κομμάτια από αυτούς, αλλά για σιγουριά ρώτησέ τους τηλεφωνικά.

Έχουν συμπεριληφθεί και τα μεταφορικά για Πάτρα όπως θα δεις πιο κάτω...

Σύνολο 748€

dexter.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 11:37 ΠΜ, jeandoumpier είπε

Καλημέρα. Αν μπορείς να δώσεις ένα 50άρικο παραπάνω...

Από dexter.gr, βρίσκεται στην Αθήνα - νομίζω πως κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση απ' την στιγμή που θα αγοράσεις όλα τα κομμάτια από αυτούς, αλλά για σιγουριά ρώτησέ τους τηλεφωνικά.

Έχουν συμπεριληφθεί και τα μεταφορικά για Πάτρα όπως θα δεις πιο κάτω...

Σύνολο 748€

dexter.jpg

Θα το ελέγξω. Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!

Εδώ και καποιες μερες εχω αποφασισει το build που θελω να κανω μαζι με monitor αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχω κανει τις καλυτερες δυνατες επιλογες με το διαθέσιμο budget.

Εδω χρειάζομαι τη βοήθεια σας για το αν υπάρχει κάτι καλύτερο με το διαθεσιμο budget παντα ή πιο οικονομικό χωρίς να μειώνει τις ικανότητες του pc.

Το pc το θέλω κυρίως για fps games κυριως για ( pubg, cs.go, apex αλλα και γενικα για 3AAA Τίτλους) Το μόνιτορ σκέφτομαι να ειναι 1080p 144Hz

Τo διαθέσιμο budget ειναι 1300 ευρω (συν μονιτορ)

Τα hardware που εχω επιλέξει ειναι τα εξής:

G skill Ripjaws V 16 GB DDR4 -3200MHz (F4-3200C16D-16GVKB) τελική τιμή με μεταφορικά απο Skroutz 100,50

AMD ryzen 5 2600x τελική τιμή με μεταφορικά απο Skroutz 182.37

Gigabyte GeForce GTX1080 8GB Windforce OC απο παιδί στο site 350 

B450 Tomahawk τελική τιμή με μεταφορικά απο Skroutz 102.30

Be Quiet Pure Rock Slim cpu coller τελική τιμή με μεταφορικά απο Skroutz 23,85

Samsung SSD 860 Evo 250 gb τελική τιμή με μεταφορικά απο Skroutz 55,90

Ένα psu κοντα στα 50-80 ευρω (δεν εχω βρει ακομη)

Pc case NZXT H500 τελική τιμή με μεταφορικά απο Skroutz 85,84 Τελική τιμή 980.76

Για monitors είμαι ανάμεσα σε 2 freesyng compatible with gsync την AOC G2590FX Ή ASUS VG278Q δεκτές οι όποιες επιπλέον προτάσεις για monitors αλλα  δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 250 ευρω αλλα αν υπάρχει κάτι που αξιζει μεχρι 300 ευχαρίστως να ακούσω τις προτάσεις.

Mε αυτο το pc θα εχω σταθερα 144 fps σε 1080p ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Σε γενικές γραμμές πολύ καλές οι επιλογές σου.

Τροφοδοτικό θα πάρεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html

Ssd, για μένα βάλε +10€ για να πάρεις 500άρη εξίσου ποιοτικό με τον evo https://www.skroutz.gr/s/13785263/Crucial-MX500-500GB.html

Για οθόνη μεταξύ των δυο (αφου θέλεις να είναι freesync gsync comp.) θα επέλεγα την asus.

144 σταθερά σε ultra πχ στο pubg δεν θα έχεις, αλλά θα είσαι πάνω από το 100άρι. Το πολύ πολύ θα τα ρίχνεις λίγο αν θέλεις να μην χάσεις ούτε fps.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Καλημέρα.

Σε γενικές γραμμές πολύ καλές οι επιλογές σου.

Τροφοδοτικό θα πάρεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html

Ssd, για μένα βάλε +10€ για να πάρεις 500άρη εξίσου ποιοτικό με τον evo https://www.skroutz.gr/s/13785263/Crucial-MX500-500GB.html

Για οθόνη μεταξύ των δυο (αφου θέλεις να είναι freesync gsync comp.) θα επέλεγα την asus.

144 σταθερά σε ultra πχ στο pubg δεν θα έχεις, αλλά θα είσαι πάνω από το 100άρι. Το πολύ πολύ θα τα ρίχνεις λίγο αν θέλεις να μην χάσεις ούτε fps.

Σε ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις σου, σίγουρα θα συμπεριλάβω το Τροφοδοτικό και τον SSD που μου προτείνεις.

Για οθόνη δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρμα Αγοράς - υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε : ~500€

Χρήση υπολογιστή : ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (LOL, Fortnite, PUBG)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ΚΑΝΕΝΑ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.  ΟΧΙ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΝΑΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΕΠΑΡΧΙΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ WINDOWS 10 64BIT (δεν χρειάζεται να υπολογιστεί για αγορά το OS)

.

Ευχαριστώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kormos είπε

Φόρμα Αγοράς - υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε : ~500€

Χρήση υπολογιστή : ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (LOL, Fortnite, PUBG)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ΚΑΝΕΝΑ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.  ΟΧΙ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΝΑΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΕΠΑΡΧΙΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ WINDOWS 10 64BIT (δεν χρειάζεται να υπολογιστεί για αγορά το OS)

.

Ευχαριστώ :)

Μαγαζί foxstore

Εννιά ευρώ έξω από το budget.

Screenshot_2019-04-19-18-52-34-473_com.android.chrome.png.1efe68fb3cbedab56d52686236912f7c.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Μαγαζί foxstore

Εννιά ευρώ έξω από το budget.

Screenshot_2019-04-19-18-52-34-473_com.android.chrome.png.1efe68fb3cbedab56d52686236912f7c.png

Ευχαριστώ γι το χρόνο σου :)

Πιστεύεις ότι το τροφοδοτικό και η κάρτα αυτή έστω στις ελάχιστες απαιτήσεις θα καλύψει τα παιχνίδια; (Μελλοντικά βλέπουμε για αλλαγή κάρτας ή αν εξαιρέσω για την ώρα το τρίτο παιχνίδι μπορεί και με onboard κάρτα να τα καλύψει; )

Το να φύγει πάνω κάτω λίγο από το διαθέσιμο κόστος είναι πάντα λογικό θεωρώ.

Επισης για δίσκο από άποψη χωρητικότητας μήπως να έμπαινε κάτι παραπάνω από 240gb? 

Μιας και έχω καεί αρκετά από ADATA, έχουμε εναλλακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...