Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, ssd93 είπε

Για ποιο λόγο προτείνεις F αδερφέ;

Διότι θα μπει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, συνεπώς δεν έχεις λόγο να μην πας στον F που είναι αρκετά φθηνότερος από τον 9400, με τη διαφορά ότι δεν φέρει ενσωματωμένη gpu, που εν προκειμένω δεν σε ενδιαφέρει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!! Επειδή ζωή είναι αυτό που συμβαίνει όταν κάνεις σχέδια, δεν θα καταφέρω να αγοράσω όπως υπολόγιζα, στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον, καινούργιο monitor οπότε η 2060 είναι μια χαρά για 1080p που έχω τώρα. Έχουμε και λέμε:

 

Case: https://www.skroutz.gr/s/15300957/NZXT-H500.html?from=account_favorites

PSU: https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html?from=account_favorites

Motherboard: https://www.skroutz.gr/s/15570073/MSI-B450-Tomahawk.html?from=account_favorites

CPU: https://www.skroutz.gr/s/14650950/AMD-Ryzen-5-2600X-Box.html?from=account_favorites

Ψύκτρα: https://www.skroutz.gr/s/12676579/Noctua-NH-U12S-SE-AM4.html?from=account_favorites

Ram: https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html?from=account_favorites

GPU: https://www.skroutz.gr/s/17351805/MSI-GeForce-RTX-2060-6GB-Gaming-Z.html?from=account_favorites

 

Φαντάζομαι το τροφοδοτικό είναι αρκετό, δεν θα κάνω OC. Υπάρχει καμία ένσταση  κυρίως για συμβατότητες ή μήπως κάποιο κομμάτι έχει κάποιο γνωστό θέμα; Ευχαριστώ!

Υ.Γ.1 Σκληρό έχω.

Υ.Γ.2 Το τροφοδοτικό έχει πάνω το 24pin και του επεξεργαστή και τα υπόλοιπα modular;

Υ.Γ.3 Να κάνω πρώτα format να bootαρει μια φορά το σύστημα και μετά να μπω bios να βάλω τις ram στα 3200 ή κατευθείαν από την αρχή πριν το format;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Περισσότερο από επαρκής είναι η 2060 για 1080p, ασυζητητί.

Το 550 αρκεί, αλλά προσωπικά θα αγόρασα το tx650m για να υπάρχει μελλοντική άνεση. Επαναλαμβάνω όμως, δεν είναι ότι δεν αρκεί το 550.

Το τροφοδοτικό φυσικά φέρει όλα τα καλώδια που χρειάζεσαι για τις εκάστοτε συνδέσεις των υποσυστημάτων.

Όσον αφορά στο xmp, κάνε το format σου, πέρασε windows/drivers και τα συναφή και μετά μπαίνεις bios και το ενεργοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψη γι αυτή την σύνθεση? Είναι για λογαριασμό φίλου.

υπάρχει ssd. H χρηση του θα είναι μέτριο gaming.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

case . https://www.skroutz.gr/s/12057499/Cougar-Panzer-5GML.html

 

teliko.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το τροφοδοτικό θα άλλαζα. Με 20 ευρώ παραπάνω παίρνεις το TX650M που είναι και gold..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το τροφοδοτικό θα άλλαζα. Με 20 ευρώ παραπάνω παίρνεις το TX650M που είναι και gold..

Τα 730 μετά τα 650 w τι διαφορά μπορεί να έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται 730 το σύστημα, εδώ που τα λέμε και τα 650 είναι πολλά αλλά ας είναι για αέρα αφού και η διαφορά με τα 550 είναι πολύ μικρή. Και το Thermaltake είναι και bronze..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνομαι εδώ και κανένα μήνα για σύνθεση σταθερού υπολογιστή για gaming. Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα βαριά παιχνίδια (άρα δεν θα ήθελα κάτι τρομερό για κάρτα γραφικών - τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον) , καθώς εχω μια κονσόλα για να τα παίξω, θέλω όμως να καλύψω το κενό που αφήνει η κονσόλα με παιχνίδια που δεν μπορώ να παίξω εκεί. Τα παιχνίδια που θα παίξουν κατά βάση θα είναι του στυλ Football Manager, Civilization, Factorio, Rimworld κλπ. Κάτι καλό σε επεξεργαστή δηλαδή, με πιθανό σκόντο σε κάρτα γραφικών με την προοπτική αναβάθμισης της το μέλλον. 

 

 

Ποσό που διαθέτουμε :  Θα κοπέι τιμολόγιο, οπότε υπολογίζω να μου φύγουν γύρω στα 600 ευρώ για το κουτί. Μπορώ να ανέβω σε τιμή αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε πρόταση. 

Χρήση υπολογιστή : To gaming που ανέφερα πιο πάνω, άντε και κανα Netflix με χρηση vpn. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Τίποτα ιδιαίτερο

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη Μόνιτορ δεν θα πάρω άμεσα, θα συνδεθεί το κουτί σε τηλεόραση. Ξέρω ότι θα χάσει αρκετά η θέαση σε τηλεόραση, αλλά θα γίνει αγορά μόνιτορ μετά το καλοκαίρι. Δεν επείγει αυτή τη στιγμή

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι : Ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι σίγουρα, ηχεία ίσως μαζί με το μόνιτορ σε μεταγενέστερη αγορά

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) : Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα : Από το ίδιο κατάστημα το κουτί, τα περιφερειακά και από αλλού υποθέτω.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Προτιμότερο θα ήταν να γίνει από το κατάστημα, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω και γω. 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο : Windows 10, λογικά με αγορά κλειδιού που έχω δει να αναφέρετε εδω. 

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους !
Ειμαι φοιτητης σε τμημα αρχιτεκτονικής και τελειωνω σε λιγο καιρο
στο ζουμι τωρα...

Έχω ενα macbook pro 2016 αυτη τη στιγμη και ενω πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχει περασει απο τα χερια μου θελω να φτιαξω ενα σταθερο pc για το σπιτι για να μπορει να βγαζει ολη την βαριά δουλειά οπως 3d render (lumion & 3ds max), photo editing (photoshop), graphics (illustrator), video editing and effects (premiere & affter effects) και γενικα προγραμματα τα οποια χρησιμοποιω καθημερινα μιας και εργαζομαι σαν φωτογραφος-γραφιστας-βιντεο-μηχανικος αναλογα με το τι προκυπτει καθε φορα
το macbook ειναι κομπλε σε μικρα projects αλλα απο ενα σημειο και μετα αρχιζει και ζοριζεται !!
Το edit στο video ειναι κατα κυριο λογο 1080 αν και μπορει να χρειαστει αμεσα το 4Κ 
τα render στα φωτορεαλιστικά γινονται και σε μορφη εικονας αλλα και βιντεο !!
θελω μια τουμπανη λυση σε ολο αυτο !
ΠΟΣΟ ΤΑΒΑΝΙ=1500€-1600€ και στην περιπτωση που ειναι μονοδρομος η λυση για κατι δυνατο να πουλησω το macbook οπου εκει θα φτασω καπου στα 2000€ και ισως και παραπανω !

αναμένω να δω τις ιδέες σας μιας και δεν ειμαι πολυ σχετικος με συμβατοτητες και με το τι παιζει τωρα στην αγορα !
Οποιος επιθυμει μπορει να μου στειλει και σε mail : [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Έχω το παρακάτω σύστημα:

i5 2500K

Asrock Z68 Pro3Gen3

Gigabyte Geforce GTX 1060 6 Gb 

RAM CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9B VENGEANCE 16GB (4X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT BLUE

PSU THERMALTAKE W0103 TOUGHPOWER 600W

2 SSD Samsung (128 + 500 GB), HDD Caviar Black 2 Tb.

Κουτί THERMALTAKE VH8000BWS ARMOR+ MX WINDOW BLACK

Θέλω να αναβαθμίσω το σύστημά μου κρατόντας το κουτί (αν ταιριάζει η νέα μητρική και ίσως νέο τροφοδοτικό) , τροφοδοτικό (αν μπορεί να υποστηρίξει τη νέα σύνθεση, αλλιώς πρόταση παρακαλώ), GPU και τους δίσκους. Σκέφτομαι για i5 9600 K, με ανάλογη μητρική και μνήμη, εκτός αν οι ειδήμονες του φόρουμ έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε για την συγκεκριμένη χρήση. 


Ποσό που διαθέτουμε : 500-600€

Χρήση υπολογιστή : Κυρίως εξομοιωτές (xplane 11, dcs world)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: blender, autocad

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? ΟXI έχω την SAMSUNG BX2331

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? OXI

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? καλύτερα από το ίδιο κατάστημα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα: ΟΧΙ θα το στήσω μόνος μου.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΟΧΙ

 

Παρακάλώ για τις προτάσεις σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Βασίλης

Επεξ/σία από spookytooth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2019 στις 12:17 ΜΜ, Demis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνομαι εδώ και κανένα μήνα για σύνθεση σταθερού υπολογιστή για gaming. Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα βαριά παιχνίδια (άρα δεν θα ήθελα κάτι τρομερό για κάρτα γραφικών - τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον) , καθώς εχω μια κονσόλα για να τα παίξω, θέλω όμως να καλύψω το κενό που αφήνει η κονσόλα με παιχνίδια που δεν μπορώ να παίξω εκεί. Τα παιχνίδια που θα παίξουν κατά βάση θα είναι του στυλ Football Manager, Civilization, Factorio, Rimworld κλπ. Κάτι καλό σε επεξεργαστή δηλαδή, με πιθανό σκόντο σε κάρτα γραφικών με την προοπτική αναβάθμισης της το μέλλον. 

Ποσό που διαθέτουμε :  Θα κοπέι τιμολόγιο, οπότε υπολογίζω να μου φύγουν γύρω στα 600 ευρώ για το κουτί. Μπορώ να ανέβω σε τιμή αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε πρόταση. 

Χρήση υπολογιστή : To gaming που ανέφερα πιο πάνω, άντε και κανα Netflix με χρηση vpn. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Τίποτα ιδιαίτερο

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη Μόνιτορ δεν θα πάρω άμεσα, θα συνδεθεί το κουτί σε τηλεόραση. Ξέρω ότι θα χάσει αρκετά η θέαση σε τηλεόραση, αλλά θα γίνει αγορά μόνιτορ μετά το καλοκαίρι. Δεν επείγει αυτή τη στιγμή

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι : Ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι σίγουρα, ηχεία ίσως μαζί με το μόνιτορ σε μεταγενέστερη αγορά

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) : Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα : Από το ίδιο κατάστημα το κουτί, τα περιφερειακά και από αλλού υποθέτω.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο: Προτιμότερο θα ήταν να γίνει από το κατάστημα, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω και γω. 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο : Windows 10, λογικά με αγορά κλειδιού που έχω δει να αναφέρετε εδω. 

Σας ευχαριστώ.

Aν και overkill για τη χρήση που θες, πιστεύω πως αξίζει (κάποια parts έχουν διαθεσιμότητα 10 ημερών όμως). Θα μπορούσες να περιμένεις και τη νέα σειρά ryzen 3000, όπου ίσως βγει φθηνότερα ο επεξεργαστής.

spacer.png

https://www.skroutz.gr/comparelists/68?compare=11825307,3211382,7883199https://www.skroutz.gr/s/8198692/E-More-HK3800.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...