Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση. Μόλις παρέλαβα τους ανεμιστήρες και το hub που παρήγγειλα. Υπάρχει ένα πρόβλημα, όμως. Οι βίδες για τα ανεμιστηράκια είναι πολύ χοντρές για τις τρύπες πάνω στο κουτί. Τι μπορώ να κάνω για αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ερώτηση. Μόλις παρέλαβα τους ανεμιστήρες και το hub που παρήγγειλα. Υπάρχει ένα πρόβλημα, όμως. Οι βίδες για τα ανεμιστηράκια είναι πολύ χοντρές για τις τρύπες πάνω στο κουτί. Τι μπορώ να κάνω για αυτό ? 

Δοκίμασες να βιδωσεις σκέτη τη βίδα στο κουτί και δεν τρέχει; Στην αρχή θέλει λίγο παραπάνω δύναμη και μετά πάει νερό.

Επίσης μαζί με το κουτί όταν το αγόρασες είχε ένα σακουλάκι με διάφορες μέσα τσεκαρε και εκεί μήπως βρεις μικροτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiohead είπε

Δοκίμασες να βιδωσεις σκέτη τη βίδα στο κουτί και δεν τρέχει; Στην αρχή θέλει λίγο παραπάνω δύναμη και μετά πάει νερό.

Επίσης μαζί με το κουτί όταν το αγόρασες είχε ένα σακουλάκι με διάφορες μέσα τσεκαρε και εκεί μήπως βρεις μικροτερες

Η μόνη λύση, τελικά, ήταν να κάτσω να ανοίξω με το κατσαβίδι κάθε τρύπα ξεχωριστά, ώστε να μπορεί να μπει η βίδα του ανεμιστήρα μέσα, χωρίς να είναι χαλαρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2019 στις 6:02 ΜΜ, Γιώργος Γ. είπε

Γεια σας.

Ο υπολογιστής μου τώρα έχει 2200g, 1050ti & cx450. Αν θελήσω να βάλω 1600/2600 και μια 570, είναι αναγκαίο να πάρω και ένα τροφοδοτικό στα 550 ? Γιατί, ένα πλήρες build με 1600/2600 & 570 βγαίνει 300 watt. Επίσης, δεν κάνω oc, καθώς δεν γνωρίζω πώς να κάνω και δεν θέλω να χαλάσω τον υπολογιστή μου. 

Καλησπέρα φίλε, 

Μία rx570 χρειάζεται ελάχιστο μέγεθος τροφοδοτικού 450watt, έχοντας υπολογίσει μαζί και την ισχύ του επεξεργαστή, η οποία είναι πολύ χαμηλή στους ryzen 5 που ανέφερες, μόλις 65w. Με 450watt λοιπόν είσαι μια χαρα, ακόμα και με το αυτόματο overclocking της μητρικής, εξαρτάται άρα καθαρά από το εάν στο μέλλον πρόκειται να επαναναβαθμισεις το σύστημα σου και πας σε κάτι ποιο ισχυρό. Η ακριβής ισχύ κάθε μοντέλου rx570 αναγράφεται και στο σαιτ της εταιρίας. 

Καλές αγορές! 

Επεξ/σία από NestorMSK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

Η μόνη λύση, τελικά, ήταν να κάτσω να ανοίξω με το κατσαβίδι κάθε τρύπα ξεχωριστά, ώστε να μπορεί να μπει η βίδα του ανεμιστήρα μέσα, χωρίς να είναι χαλαρή. 

Μου κανει εντυπωση ρε Γιωργο. Ολες οι βιδες στους ανεμιστηρες ειναι ας το πουμε universal και μπαινουν σε ολα τα κουτια γιατι εχουν τις ιδιες προδιαγραφες. Anyway αφου το ελυσες κομπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, radiohead είπε

Μου κανει εντυπωση ρε Γιωργο. Ολες οι βιδες στους ανεμιστηρες ειναι ας το πουμε universal και μπαινουν σε ολα τα κουτια γιατι εχουν τις ιδιες προδιαγραφες. Anyway αφου το ελυσες κομπλε!

Οι βίδες είναι universal, και πρέπει να μπαίνουν σε όλα τα κουτιά. Το κουτί μου, όμως, είχε πολύ μικρές τρύπες για βίδες. Ευτυχώς που είχα ένα χοντρό μαγνητικό κατσαβίδι, και 1) έκανα μεγαλύτερες τις τρύπες πιο γρήγορα & 2) επειδή είμαι μαγνητικό, μάζευε όλα τα ρινίσματα που έπεφταν από την τρύπα. 

Επίσης, ο βλάκας αγόρασα Corsair hub για τα ανεμιστηράκια, και δεν ταιριάζουν καν πάνω. Ευτυχώς που το fan header στην μητρική μου πάει μέχρι 2Α, και κατάφερα να συνδέσω και τα 4 ανεμιστηράκια σε σειρά στον υπολογιστή μου χωρίς να ανησυχώ για πρόκληση ζημιάς. 

Ακόμα, πόσο κακό είναι που ο ένας από τους 3 ανεμιστήρες που έβαλα είναι μισοβιδωμένος ? Ενώ το κουτί παίρνει 2 μπροστά, οι πάνω τρύπες για τον πάνω ανεμιστήρα δεν έχουν clearance (λόγω drive bay που είναι βαλμένο με rivets και όχι βίδες). 

Εν κατακλείδι, δεν έπρεπε να πάρω το Aero 500. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά ησουν σφιχτός στο budget και τα πήρες και κομμάτι κομμάτι. Αν δεν τον βιδωσες καλα θα κάνει θορυβο. Ποια δεν ταιριάζουν τα ανεμιστηρακια; Ποιο hub πηρες και γιατί; Με splitter θα έκανες δουλειά και δε χρειαζεται υπερπαραγωγή το σύστημα που έχεις ακόμα και να το αναβαθμίσεις τρεις ανεμιστήρες είναι υπεραρκετοι. Βγαίνουμε offtopic αν θες στείλε pm η άνοιξε καινούργιο θέμα στο Overclocking και case modding. Καλημέρα.

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

The PC Requirement for PUBG is different for bot PUBG PC and PUBG PC Lite.

As mentioned in the above link for "recommended" system requirements,.. the game is vary taxing in areas during game play, the maps are not optimized vary well and require "recommended" hardware for smooth gameplay.

 

The "minimum" system requirement's according to developer Bluehole for AMD hardware : AMD FX-6300, 6GB Ram, and AMD Radeon HD 7850 2GB.

 

Asking why your having issues playing the game running,.. A10-7800, R9-270, with 8GB system memory,.. while I can assure you the 8GB system memory is not the issue for your rig not running the game smoothly.  

 

Playing any modern game today, with older hardware that is rated at or near minimum requirement,.. is going to disappoint you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2019 στις 1:30 ΠΜ, radiohead είπε

Μου κανει εντυπωση ρε Γιωργο. Ολες οι βιδες στους ανεμιστηρες ειναι ας το πουμε universal και μπαινουν σε ολα τα κουτια γιατι εχουν τις ιδιες προδιαγραφες. Anyway αφου το ελυσες κομπλε!

Μερικά κουτιά έχουν τις τρύπες για μικρές βίδες και ο ανεμιστήρας βιδώνει πάνω με μακριές βίδες σαν να βιδώνει σε ψυγείο. Όχι τις χοντρές που κάνουν πάσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

 

Ποσό που διαθέτουμε : 400-550

Χρήση υπολογιστή : απλή καθημερινή χρήση, λίγο football manager, multitasking με όχι απαιτητικά προγράμματα

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: autocad

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη: OXI

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? OXI

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Η αγορά θα γίνει από eshop

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  Η συναρμολόγηση θα γίνει απο το κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΟΧΙ

 

Με λίγο ψάξιμο και χωρίς να γνωρίζω, κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση

Επεξεργαστής https://www.e-shop.gr/cpu-amd-ryzen-5-1600-360ghz-6-core-with-wraith-spire-box-p-PER.559703

Μητρική https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b450m-pro4-retail-p-PER.529041

RAΜ https://www.e-shop.gr/ram-adata-ax4u300038g16-dbg-xpg-gammix-d10-16gb-2x8gb-ddr4-3000mhz-black-dual-kit-p-PER.574489

SSD https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct500mx500ssd4-mx500-500gb-m2-2280-p-PER.321112

Κουτί https://www.e-shop.gr/case-cougar-mx330-g-p-PER.644428

Σύνολο μέχρι στιγμής 396,60 ευρώ χωρίς τροφοδοτικό.

Είναι η παραπάνω σύνθεση αποδοτίκη και value for money; Για οποιαδήποτε πρόταση θα ήμουν ευγνώμων

Επίσης, υπάρχει κάποια budget κάρτα γραφικών γύρω στα 80 ευρώ ή θα με καλύπτει η CPU;

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους!!!

 

 

 

 

  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ο cpu που διάλεξες είναι σχετικά παλιός, καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω και να πας σε 2600 ή ακόμη και 3600. Gpu χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς, o 1600 και οι υπόλοιποι που πρότεινα  δεν έχουν ενσωματωμένα γραφικά.  Στην τιμή που θέλεις, ίσως κάποια nvidia 1030. Μπορείς βέβαια, για να κάνεις οικονομία , να πας σε ίντελ ή σε αυτόν τον επεξεργαστή https://www.skroutz.gr/s/19344792/AMD-Ryzen-3-3200G-Box.html#specs που έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών  και μπαίνει στη mobo που διάλεξες .

Επεξ/σία από Fredman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fredman είπε

Καλησπέρα, ο cpu που διάλεξες είναι σχετικά παλιός, καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω και να πας σε 2600 ή ακόμη και 3600. Gpu χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς, o 1600 και οι υπόλοιποι που πρότεινα  δεν έχουν ενσωματωμένα γραφικά.  Στην τιμή που θέλεις, ίσως κάποια nvidia 1030. Μπορείς βέβαια, για να κάνεις οικονομία , να πας σε ίντελ ή σε αυτόν τον επεξεργαστή https://www.skroutz.gr/s/19344792/AMD-Ryzen-3-3200G-Box.html#specs που έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών  και μπαίνει στη mobo που διάλεξες .

τώρα που το λες ο 3200g φαίνεται μία πολύ οικονομική λύση αφού δεν θα χρειαστεί κάρτα γραφικών

Γιατί όμως είναι τόσο οικονομικός; Έχει μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους;  επηρεάζει το γεγονός ότι έιναι 4πύρηνος;

Screenshkot_2.jpg.5530a2a484f248fa3d5113d873f2940e.jpg

Επεξ/σία από Tsigalkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

τώρα που το λες ο 3200g φαίνεται μία πολύ οικονομική λύση αφού δεν θα χρειαστεί κάρτα γραφικών

Γιατί όμως είναι τόσο οικονομικός; Έχει μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους;  επηρεάζει το γεγονός ότι έιναι 4πύρηνος;

Screenshkot_2.jpg.5530a2a484f248fa3d5113d873f2940e.jpg

Ακριβώς. Είναι λίγο χειρότερος σε επιδόσεις, Ο 3400g είναι λίγο καλύτερος γιατί έχει 4 cores, αλλά 8 threads( έχει δηλαδή 4 πραγματικούς πυρήνες που φαίνονται σαν 8 στο σύστημα γύρω στο 25 τοις εκατο καλύτερος από τον απλό 4πύρηνο) )  και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Έχει όμως πιο υψηλή τιμή από τον 3200. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Επειδή ξεκίνησα να έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις από τον υπολογιστή μου και αυτός σιγά σιγά βλέπω πως αδυναμεί σε κάποια σημεία, σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή (καθώς η κάρτα γραφικών δεν φαίνεται να ζορίζεται κάπου). Τον καιρό αυτό, μάλιστα, βλέπω διάφορες ελκυστικές επιλογές αναβάθμισης. Οπότε, ποιος από τους παρακάτω συμφέρει περισσότερο ως αντικαταστάτης του 2200g μου ? 1600 στα 114, 3100 στα 118, 1600AF στα 125 ή 2600 στα 123 ? Οι τιμές είναι από έμπιστα καταστήματα στο Skroutz, μαζί με μεταφορικά και/ή αντικαταβολή.Ο σκοπός της αναβάθμισης είναι η καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως το Destiny (και άλλα πιο απαιτητικά από αυτό) και η δυνατότητα τρεξίματος παιχνιδιών και άλλων εφαρμογών μέσα σε virtual machine χωρίς να κολλάνε. Η μητρική που έχω είναι η B350M-DS3H της Gigabyte (που τυχαίνει να είναι X370 και όχι Β350), η οποία φαίνεται πως έχει έκδοση bios που υποστηρίζει τους Ryzen 3000. Αν και δεν είναι από τις καλύτερες, το μόνο θέμα που είχα ήταν με την ασυμβατότητα της μνήμης που έβαλα στον υπολογιστή (καθαρά δικό μου λάθος, όμως, και όχι πρόβλημα της μητρικής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...