Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Καλησπέρα. Επειδή ξεκίνησα να έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις από τον υπολογιστή μου και αυτός σιγά σιγά βλέπω πως αδυναμεί σε κάποια σημεία, σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή (καθώς η κάρτα γραφικών δεν φαίνεται να ζορίζεται κάπου). Τον καιρό αυτό, μάλιστα, βλέπω διάφορες ελκυστικές επιλογές αναβάθμισης. Οπότε, ποιος από τους παρακάτω συμφέρει περισσότερο ως αντικαταστάτης του 2200g μου ? 1600 στα 114, 3100 στα 118, 1600AF στα 125 ή 2600 στα 123 ? Οι τιμές είναι από έμπιστα καταστήματα στο Skroutz, μαζί με μεταφορικά και/ή αντικαταβολή.Ο σκοπός της αναβάθμισης είναι η καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως το Destiny (και άλλα πιο απαιτητικά από αυτό) και η δυνατότητα τρεξίματος παιχνιδιών και άλλων εφαρμογών μέσα σε virtual machine χωρίς να κολλάνε. Η μητρική που έχω είναι η B350M-DS3H της Gigabyte (που τυχαίνει να είναι X370 και όχι Β350), η οποία φαίνεται πως έχει έκδοση bios που υποστηρίζει τους Ryzen 3000. Αν και δεν είναι από τις καλύτερες, το μόνο θέμα που είχα ήταν με την ασυμβατότητα της μνήμης που έβαλα στον υπολογιστή (καθαρά δικό μου λάθος, όμως, και όχι πρόβλημα της μητρικής).

Απο αυτά που γράφεις των 2600. 

Ποια κάρτα γραφικών έχεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

1050ti, της Gainward. Βασική έκδοση, επομένως. 

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα αυτό που πας να κάνεις, δυστυχώς η κάρτα γραφικών θα σε κρατάει πίσω ότι αλλαγή και να κάνεις στον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

1050ti, της Gainward. Βασική έκδοση, επομένως. 

Και πως ακριβώς κατάλαβες ότι φταίει ο επεξεργαστής και θέλει άλλαγμα  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Και πως ακριβώς κατάλαβες ότι φταίει ο επεξεργαστής και θέλει άλλαγμα  ?

Ο επεξεργαστής φτάνει αρκετά ψηλά στο process usage όταν παίζω παιχνίδια, ενώ η κάρτα γραφικών όχι. Επίσης, δεν έχω στον υπολογιστή προγράμματα που να επιβαρύνουν τον επεξεργαστή την ώρα που παίζω παιχνίδια ή γενικά όταν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιώργος Γ. είπε

Ο επεξεργαστής φτάνει αρκετά ψηλά στο process usage όταν παίζω παιχνίδια, ενώ η κάρτα γραφικών όχι. Επίσης, δεν έχω στον υπολογιστή προγράμματα που να επιβαρύνουν τον επεξεργαστή την ώρα που παίζω παιχνίδια ή γενικά όταν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή.

2600

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

Καλησπέρα. Επειδή ξεκίνησα να έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις από τον υπολογιστή μου και αυτός σιγά σιγά βλέπω πως αδυναμεί σε κάποια σημεία, σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή (καθώς η κάρτα γραφικών δεν φαίνεται να ζορίζεται κάπου). Τον καιρό αυτό, μάλιστα, βλέπω διάφορες ελκυστικές επιλογές αναβάθμισης. Οπότε, ποιος από τους παρακάτω συμφέρει περισσότερο ως αντικαταστάτης του 2200g μου ? 1600 στα 114, 3100 στα 118, 1600AF στα 125 ή 2600 στα 123 ? Οι τιμές είναι από έμπιστα καταστήματα στο Skroutz, μαζί με μεταφορικά και/ή αντικαταβολή.Ο σκοπός της αναβάθμισης είναι η καλύτερη απόδοση σε παιχνίδια όπως το Destiny (και άλλα πιο απαιτητικά από αυτό) και η δυνατότητα τρεξίματος παιχνιδιών και άλλων εφαρμογών μέσα σε virtual machine χωρίς να κολλάνε. Η μητρική που έχω είναι η B350M-DS3H της Gigabyte (που τυχαίνει να είναι X370 και όχι Β350), η οποία φαίνεται πως έχει έκδοση bios που υποστηρίζει τους Ryzen 3000. Αν και δεν είναι από τις καλύτερες, το μόνο θέμα που είχα ήταν με την ασυμβατότητα της μνήμης που έβαλα στον υπολογιστή (καθαρά δικό μου λάθος, όμως, και όχι πρόβλημα της μητρικής).

Ακομα και με τον 2200g δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα με την 1050 ti... Σιγουρα δεν χρησιμοποιεις την καρτα γραφικων   του επεργαστη σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, niko13 είπε

Ακομα και με τον 2200g δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα με την 1050 ti... Σιγουρα δεν χρησιμοποιεις την καρτα γραφικων   του επεργαστη σου? 

Ταυτόχρονα με την 1050ΤΙ ή αντί αυτής ? Γιατί, το 1ο φαίνεται απίθανο και το 2ο αδύνατο (2 χρόνια σχεδόν το έχω τον υπολογιστή, θα καταλάβαινα αν χρησιμοποιούσε τα onboard γραφικά). Θα έψαχνα για το πώς να κάνω overclock στον 2200g, αλλά δεν έχω τον εξοπλισμό (καλή ψύκτρα) ούτε την δυνατότητα αντικατάστασης αν τα κάνω μαντάρα και κάψω τίποτα. Επίσης, και με overclock δεν θα πετύχαινα πολλά σε έναν 4/4 επεξεργαστή (ιδίως σε έναν που μέρος του καταλαμβάνεται από άλλο chip με διαφορετική λειτουργία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιώργος Γ. είπε

Ταυτόχρονα με την 1050ΤΙ ή αντί αυτής ? Γιατί, το 1ο φαίνεται απίθανο και το 2ο αδύνατο (2 χρόνια σχεδόν το έχω τον υπολογιστή, θα καταλάβαινα αν χρησιμοποιούσε τα onboard γραφικά). Θα έψαχνα για το πώς να κάνω overclock στον 2200g, αλλά δεν έχω τον εξοπλισμό (καλή ψύκτρα) ούτε την δυνατότητα αντικατάστασης αν τα κάνω μαντάρα και κάψω τίποτα. Επίσης, και με overclock δεν θα πετύχαινα πολλά σε έναν 4/4 επεξεργαστή (ιδίως σε έναν που μέρος του καταλαμβάνεται από άλλο chip με διαφορετική λειτουργία). 

Οχι φιλε μου απλα ελεγα μηπως ειχες καλωδιο απο τη motherboard στην οθονη αντι απο την καρτα γραφικων. Ανθρωποι ειμαστε μηπως μπερδευτηκες.. Αλλα οπως ειπες θα το ειχες παρει χαμπαρι. Οποιο bottleneck calculator κι αν κοιταξεις δειχνει πως δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα με την 1050 ti.. Περιεργο 

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_3_3200G/GeForce_GTX_1050_Ti/0Up0VZ8A/8/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, niko13 είπε

Οχι φιλε μου απλα ελεγα μηπως ειχες καλωδιο απο τη motherboard στην οθονη αντι απο την καρτα γραφικων. Ανθρωποι ειμαστε μηπως μπερδευτηκες.. Αλλα οπως ειπες θα το ειχες παρει χαμπαρι. Οποιο bottleneck calculator κι αν κοιταξεις δειχνει πως δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα με την 1050 ti.. Περιεργο 

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_3_3200G/GeForce_GTX_1050_Ti/0Up0VZ8A/8/

Πάντα πάνω στην κάρτα γραφικών η οθόνη (εφόσον έχω μία). Τον 2200g τον είχα πάρει τότε επειδή ήταν η μόνη vfm επιλογή μέσα στο ήδη ξεπερασμένο budget του υπολογιστή. 

Αρχικά, ήταν να τον πάρω κομμάτια κομμάτια, αλλά τελικά κατάφερα να τα πάρω όλα μαζί με μιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τι settings παιζεις? Θες πολλα fps σε shooter games? Η πιο πολυ aaa titles? Προσπαθω να καταλαβω πως δεν την παλευει ο 2200g...

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, niko13 είπε

Με τι settings παιζεις? Θες πολλα fps σε shooter games? Η πιο πολυ aaa titles? Προσπαθω να καταλαβω πως δεν την παλευει ο 2200g...

Όσο πιο ψηλά γίνεται ώστε να είναι playable. Απλά, οι απαιτήσεις μου σιγά σιγά ανεβαίνουν και ο υπολογιστής δεν κάνει και θαύματα. 

 

2 άσχετες ερωτήσεις.

1) Καμιά vfm πρόταση για ψύκτρα και πάστα ? Από πάστες, έχω ακούσει καλά λόγια για τις MX4 & Silver 5.

2) Γνωρίζω πως η απόδοση πιθανότατα θα ανέβαινε αν είχα τις μνήμες σε μεγάλη συχνότητα. Τις έχω, όμως, στα 2400 γιατί α)έχω και 3η μνήμη διαφορετική από τις άλλες 2 (μεγάλη ιστορία, ίσως την θυμούνται όσοι με βοηθούσαν όταν έκανα τον υπολογιστή) και β)οι άλλες 2 τελικά δεν είναι απόλυτα συμβατές με την μητρική και παλιά (έχει πάνω από χρόνο και αρκετές αναβαθμίσεις bios από τότε, όμως) κράσαρε ο υπολογιστής όταν τις είχα σε ψηλές συχνότητες. Επειδή δεν μπορώ να πάρω νέο σετ των 16 (συμβατό στα 3200) και να αφήσω εντελώς στην άκρη τις άλλες μνήμες, είναι καλή ιδέα α)να πάρω σετ 8άρι (συμβατό στα 3200) και να βγάλω την 3η μνήμη (θα μπορέσουν να συγχρονιστούν και τα 2 dual channels στα 3200 ή στα 3000 χωρίς θέμα ?) ή β) να πάρω μια ακόμη 4άρα ίδια με την 3η μνήμη και απλά να κάνω overclock τις δεύτερες μνήμες πιο κοντά στην ιδανική συχνότητα των κανονικών (στην ελπίδα πως τα 2 dual channels θα συγχρονιστούν σταθερά χωρίς σφάλματα σε κάποια ενδιάμεση συχνότητα) ? Ενημερωτικά, οι κανονικές μνήμες είναι οι https://www.skroutz.gr/s/10108917/G-Skill-Ripjaws-V-8GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16S-8GVKB.html?o=gskill+ripjawsv+8+gb+gvkb και η 3η μνήμη είναι η https://www.skroutz.gr/s/7299973/HyperX-Fury-4GB-DDR4-2400MHz-HX424C15FB-4.html (η 3η αγοράστηκε από ανάγκη ύπαρξης αντικαταστάτριας επειδή οι κανονικές είχαν θέμα και με εγγύηση τις άλλαξα).

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι παστες που ανεφερες μια χαρα ειναι απλα αν την θες για μια εφαρμογη θα εχει και η ψυχτρα πανω. Καποιες εχουν ολοκληρο σωληναριο. Vfm ψυχτρες που ακομα κι αν αλλαξεις cpu δεν θα πανε αχρηστες ειναι https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html η https://www.skroutz.gr/s/17529749/Arctic-Freezer-34-Esports-White.html

Δεν νομιζω πως και να χρονισεις τελεια τις ram θα γινει αλλο συστημα. Αν ηδη δεν σε καλυπτει. Εγω θα απεφευγα τα γυρω γυρω εξοδα οπως module ram 8gb και θα μαζευα για αλλαγη. Τωρα ποση ram εχει το pc? καπου μπερδευτηκα😊

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, niko13 είπε

Οι παστες που ανεφερες μια χαρα ειναι απλα αν την θες για μια εφαρμογη θα εχει και η ψυχτρα πανω. Καποιες εχουν ολοκληρο σωληναριο. Vfm ψυχτρες που ακομα κι αν αλλαξεις cpu δεν θα πανε αχρηστες ειναι https://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html η https://www.skroutz.gr/s/17529749/Arctic-Freezer-34-Esports-White.html

Δεν νομιζω πως και να χρονισεις τελεια τις ram θα γινει αλλο συστημα. Αν ηδη δεν σε καλυπτει. Εγω θα απεφευγα τα γυρω γυρω εξοδα οπως module ram 8gb και θα μαζευα για αλλαγη. Τωρα ποση ram εχει το pc? καπου μπερδευτηκα😊

Τώρα έχω 12gb. 8 είναι το κιτ των ripjaws, και άλλα 4 η 3η μνήμη (η fury). Όλες τρέχουν τώρα στα 2400. Και, ανέφερα τις παραπάνω σκέψεις ως πιθανούς τρόπους για να έχω μεγάλη συχνότητα ram στον υπολογιστή (όπως και σκόπευα αρχικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

👍Οκ σε επιασα... Οπως ειπα ακομα κ να πετυχεις το 16 gb στα 3200 δεν νομιζω να μεταμορφωσει τον υπολογιστη.οταν τρεχεις ενα παιχνιδι ποσο cpu usage εχεις κ ποσο  gpu? Εχεις τσεκαρει? Επισης εχεις 3 απο τα 4 ram slots καλυμενα? Καταλαβα καλα? 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...