Προς το περιεχόμενο

Τι προγραμματίζετε αυτον τον καιρό?


stefanos90_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας συζητήσουμε με τι project ασχολείστε/προγραμματίζετε τον τελευταίο καιρό. Είτε επαγγελματικά είτε για χόμπι.

Προσωπικά, την προηγούμενη εβδομάδα, έκανα update ένα μικρό project που είχα για την παρακολούθηση θερμοκρασίας και υγρασίας στο σπίτι μου.

Το stack είναι:

  • Raspberry Pi 3 Model B.
  • DS18B20 για την θερμοκρασία.
  • DHT-11 για υγρασία και θερμοκρασία μαζί.
  • LED, τρανζίστορ και αντιστάσεις για τα κυκλώματα.
  • Για την παρουσίαση και αποθήκευση δεδομένων έχω ως βάση την sqlite3. PHP και Chart.js για τα διαγράμματα.

Για τον λόγο πως το raspberry τρέχει και άλλες υπηρεσίες όπως KODI και Pi-Hole, μερικές φορές ανεβάζει θερμοκρασία. Για αυτό έχω βάλει έναν μικρό ανεμιστήρα 5V για την "ψύξη" της CPU ο οποίος ενεργοποιείται αν η θερμοκρασία ξεπεράσει ένα προκαθορισμένο όριο. Βέβαια όπως θα δείτε στις εικόνες η θέση του δεν είναι και η ποιο στρατηγική αλλά θα αλλάξει και θα μπει ακριβώς από πάνω.

Περισσότερες φώτο, κυκλώματα και κώδικα μπορείτε να δείτε εδώ

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίο thread , και ωραία δουλειά TS μπράβο

Εμένα με έχει φάει η δουλειά και όταν είμαι σπίτι δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο να ασχοληθώ για κάτι δικό μου γιατί είμαι αρκετά κουρασμένος και προτιμώ είτε να παίξω κανα game είτε να χαζεύω στο youtube αφού έρθει το βράδυ και έχω τελειώσει και τις υποχρεώσεις του Μπαμπά.

Θα αλλάξει απο εβδομάδα αυτό που θα έρθει το νέο pc και θα αρχίσω να ασχολούμαι πάλι για να ξεκολλήσω απο την καθημερινότητα.

Τώρα στην δουλειά έχουμε αναπτύξει την τελευταία 8 ετία και εξελίσσεται ασφαλιστικό σύστημα inHouse σε Java , Apache Wicket , DB2 και δικό μας framework που όλη η εφαρμογή έχει χτιστεί επάνω σε αυτό.

Για όποιον ενδιαφέρεται το framework το έχουμε κάνει open source

https://github.com/interamericangr/Bo2

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο thread indeed

@stefanos90_K To κοιτάω και το ξανακοιτάω και εξέχει ένας κάλυκας ή μου φαίνεται? , να υποθέσω ότι έχεις το ds εκεί μέσα

Προσπαθώ να μετατρέψω τον 3dprinter σε cnc mill για χάραξη πλακετών με απώτερο σκοπό στα πλαίσια της δουλειάς να εκσυγχρονίσω τις κατασκευές που παράγουμε π.χ. φουρνακι να του βάλω touch οθονούλα για αρχή και μελλοντικά τηλεμετρία για ποιο εύκολη αναγνώριση της εκάστοτε βλάβης

με το χαρακτικό έχω φτάσει κάπου εδώ και είναι από τις καλές κοπές, απλά όπως και με τον 3dprinter πρέπει να μάθεις τα όρια του μηχανήματος σου έτσι και με αυτό όσο κόβω βελτιώνονται.

Η μ@λακια είναι πως κατάφερα και έκαψα την πλακέτα του εκτυπωτή και τώρα περιμένω από κίνα ανταλλακτικό

Spoiler


MVIMG_20190604_203228.jpg

 

 

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

To κοιτάω και το ξανακοιτάω και εξέχει ένας κάλυκας ή μου φαίνεται? , να υποθέσω ότι έχεις το ds εκεί μέσα

Ναι έχω τον DS18B20 για να μην επηρεάζεται αν το raspberry ανεβάζει θερμοκρασία. Από FN Minimi, η καλύτερη θήκη :D

 

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ωραίο thread , και ωραία δουλειά

45 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Ωραίο thread indeed

Ναι, να πάρουμε και καμιά ιδέα να περνάει η ώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Τώρα στην δουλειά έχουμε αναπτύξει την τελευταία 8 ετία και εξελίσσεται ασφαλιστικό σύστημα inHouse σε Java , Apache Wicket , DB2 και δικό μας framework που όλη η εφαρμογή έχει χτιστεί επάνω σε αυτό.


Apache Wicket ε? Εμ λογικό να μην βρίσκεις την όρεξη για τίποτα στο σπίτι μετά 😛
To είχαμε κ εμείς στη δουλειά, ευτυχώς το πέτυχα στα τελευταία του κ ασχολήθηκα μαζί του κανένα χρόνο σχεδόν (και thank god που πλεον το ξηλώνουμε τελείως)

off topic και κλέινω τη παρένθεση εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PS1 emulator (σε C++17)

Έχω φτιάξει έναν MIPS R3000 interpreter και τα γραφικά είναι software rasterized επειδή είναι πιο εύκολο (και τρέχει κομπλέ σε PCs), χρησιμοποιώ OpenGL μόνο για presentation.

To debugging UI (όλο το UI βασικά) είναι φτιαγμένο με τη βοήθεια του υπέροχου dear imgui.

 

 

Πριν λίγο καιρό υλοποίησα το GTE ("Geometry Transform Engine" είναι co-processor για 3D math, light calculations κλπ) του PS1 και άρχισε να κάνει boot/render 3D παιχνίδια (μερικά screenshots κάτω), θα ανεβάσω σχετικό 5ο devlog σύντομα.

image.png.3619a02eee4f3afa12481d7eeae69b22.png

(υπαρχει ένα graphics bug που δεν έχω λύσει ακόμα που κάνει τον Crash και κάποια άλλα 3D objects μαύρα)

image.png.355566bb8f869501110074b021cb1139.png

image.png.50ee9d238aea71722f84766a01a994e7.png

Σκοπεύω να το κάνω open-source σε λίγο καιρό.

Επεξ/σία από vel0city
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stefanos90_K είπε

Για τον λόγο πως το raspberry τρέχει και άλλες υπηρεσίες όπως KODI και Pi-Hole, μερικές φορές ανεβάζει θερμοκρασία. Για αυτό έχω βάλει έναν μικρό ανεμιστήρα 5V για την "ψύξη" της CPU ο οποίος ενεργοποιείται αν η θερμοκρασία ξεπεράσει ένα προκαθορισμένο όριο. Βέβαια όπως θα δείτε στις εικόνες η θέση του δεν είναι και η ποιο στρατηγική αλλά θα αλλάξει και θα μπει ακριβώς από πάνω.

Βάλε μια ψύκτρα στο soc και σε συνδυασμό με το ανεμιστηράκι, θα μειώσει αρκετά τη θερμοκρασία του.

 

Ωραίο topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δειλά δειλά μαθαίνω C++ και κάνω έναν απλό TCP server σε GNU/Linux που απλά θα λαμβάνει εντολές σε ASCII Μορφή. Τίποτα το σπουδαίο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Βάλε μια ψύκτρα στο soc και σε συνδυασμό με το ανεμιστηράκι, θα μειώσει αρκετά τη θερμοκρασία του.

Ωραίο topic.

Ναι έχω βάλει μια, δεν είναι στις φώτο. Φτάνει μέχρι 35*C

 

3 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Εγώ πάλι δειλά δειλά μαθαίνω C++ και κάνω έναν απλό TCP server σε GNU/Linux που απλά θα λαμβάνει εντολές σε ASCII Μορφή. Τίποτα το σπουδαίο.

Σημασία έχει ότι ασχολείσαι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες τελειωσα τη μετατροπη του petlocator απο angular σε react,  στη δουλεια φτιαχνω ενα κτηματομεσιτικο site και ενα web/mobile app  για ραντεβου με κλινικες και επισκεψη γιατρου στο σπιτι συν μια πλατφορμα e-commerce from scratch.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερο τοπικ, ασχολουμαι με ενα καινουργιο testing framework για API κ atm δοκιμαζουμε defect detection στο source code της PostgreSQL. To mutation testing ειναι ενα απο τα πιο ωραια aspects του software reliability

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο χρονια, επιασα αυτον τον καιρο να φτιαξω ενα site σε single page (κατ απαιτηση), με κατηγοριες εργασιων και φωτογραφιες να εναλλασονται αυτοματα και τυχαια κλπ., με header footer εναλλαγες και εκει. ολα custom απο το 0, php-mysql και μπολικο ajax-jquery. admin απλο php απο πισω να επεξεργαζεται τα παντα.

αναρρωτιεμαι αν χρησιμοποιω λαθος μεθοδους πλεον. εχω βαλει μεσα αποκλειστικα jquery και ajax για τα δυναμικα φορτωματα περιεχομενου διχως ανανεωση σελιδας, δε ξερω τι καλυτερο παιζει σε js library (η κατι αλλο). δεκτη καθε αποψη

το σαιτ δε μπορω να το ανεβασω ακομα. οταν μπορεσω θα το ποσταρω

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...