Προς το περιεχόμενο

Τι προγραμματίζετε αυτον τον καιρό?


stefanos90_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα μπει στην διαδικασία να κάνω 1-2 μαθήματα στο udemy και να σου πω το  παράτησα το θέμα θεωρώντας ότι αναφέρεται σε άλλου μεγέθους επιχειρήσεις, προφανώς έκανα λάθος, για αυτό και ρώτησα. Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατεύθυνση πλέον είναι, όλα στο cloud.

Η Microsoft με ένα blog post έδειξε τις προθέσεις της, με απόσυρση των certification όπως MCSA, MCSD, MCSE και μεταφορά στις αντίστοιχες για Azure.

MCSA, MCSD, MCSE certifications retire

Recommended-Path-to-Microsoft-Role_2D00_

 

επίσης το market share και η ποσοστιαία αύξηση των λύσεων cloud

Screen-Shot-2020-02-05-at-9.38.35-AM-102

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν διαφωνώ αλλά κατά πόσο αυτό είναι αντικειμενικό, δηλαδή εντάξει η microsoft, amazon κτλ κυνηγάνε τα βάλουν τους πάντες σε cloud και είναι λογικό το θέμα είναι μην είναι φούσκα όλο αυτό. Εκφράζω ανησυχία όχι άποψη.

φύγαμε εκτός νήματος τελείως συγνώμη

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μικρο projectaki datalogger θερμοκρασίας / υγρασίας πάνω σε esp8266 μαζί με web interface ενώ στο internet τα παίρνω με  mqtt, influxdb και grafana.

Mου άρεσε πολύ το πόσο εύκολα βγήκε το OTA update over http, ενώ το κομμάτι του webserver με παίδεψε λίγο παραπάνω επειδή πρώτη φορά ακούμπησα σχετικά καλά html+css+php

Επόμενη εκδοσή

Να γίνει ένα σωστό configuration procedure για τον τελικό χρήστη μαζί με μια mysql για να μειώσω τον χρόνο της εγκατάστασης στο site ενώ στα nice to have θα ήταν το auto-config over wifi ανάμεσα στα esp8266 για περιπτώσεις πολλαπλών εγκαταστάσεων

Εχει ήδη γίνει η παραγγελία απο jbpcb για μερικά κομμάτια καθώς τα 30€ που θέλουν ελλαδα για ενα wemos είναι ψιλοαπαγορευτικα ενώ custom πλακετουλα και αισθητηριο δεν μου πηγε πανω απο 7

Φώτο

Επεξ/σία από Geocheats2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nocloud.jpg.a8621ffedc55b08407cb5863f99a3d33.jpg

 

:shifty::eek::eek::eek::shifty:

 

1 ώρα πριν, andreas49 είπε

δεν διαφωνώ αλλά κατά πόσο αυτό είναι αντικειμενικό, δηλαδή εντάξει η microsoft, amazon κτλ κυνηγάνε τα βάλουν τους πάντες σε cloud και είναι λογικό το θέμα είναι μην είναι φούσκα όλο αυτό. Εκφράζω ανησυχία όχι άποψη.

φύγαμε εκτός νήματος τελείως συγνώμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dovecotDev είπε

nocloud.jpg.a8621ffedc55b08407cb5863f99a3d33.jpg

:shifty::eek::eek::eek::shifty:

Μια χαρά cloud ειναι, εφοσον δεν κανεις manage το infrastructure. Και σε PAAS καταστασεις ειναι someone else's computer, αλλα δεν ειναι cloud.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι εταιρείες cloud παρουσιάζουν την τεχνολογία cloud σαν να είναι κάτι “στο internet” ή σε ένα μαγικό κόσμο κάπου αλλού.

Η παραπάνω καρτούλα κοροϊδεύει το cloud και λέει μια αλήθεια, απλά... ότι όντος έδωσες τα δεδομένα σου σε κάποιον ξένο να στα διαχειριστεί. Ο ξένος διαβάζει και αναλύει τα πάντα, καθώς είναι δικό του το σύστημα.

Θίχτηκες για το cloud σου;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dovecotDev είπε

Γενικά οι εταιρείες cloud παρουσιάζουν την τεχνολογία cloud σαν να είναι κάτι “στο internet” ή σε ένα μαγικό κόσμο κάπου αλλού.

Η παραπάνω καρτούλα κοροϊδεύει το cloud και λέει μια αλήθεια, απλά... ότι όντος έδωσες τα δεδομένα σου σε κάποιον ξένο να στα διαχειριστεί. Ο ξένος διαβάζει και αναλύει τα πάντα, καθώς είναι δικό του το σύστημα.

Θίχτηκες για το cloud σου;
 

Ενώ με το να δίνεις σε μια άλλη εταιρία να σου κάνει τα operations και το hosting, δεν δινεις τα δεδομενα σου σε καποιον ξενο να τα διαχειριστει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2020 στις 1:04 ΜΜ, Geocheats2 είπε

Ένα μικρο projectaki datalogger θερμοκρασίας / υγρασίας πάνω σε esp8266 μαζί με web interface ενώ στο internet τα παίρνω με  mqtt, influxdb και grafana.

Mου άρεσε πολύ το πόσο εύκολα βγήκε το OTA update over http, ενώ το κομμάτι του webserver με παίδεψε λίγο παραπάνω επειδή πρώτη φορά ακούμπησα σχετικά καλά html+css+php

Επόμενη εκδοσή

Να γίνει ένα σωστό configuration procedure για τον τελικό χρήστη μαζί με μια mysql για να μειώσω τον χρόνο της εγκατάστασης στο site ενώ στα nice to have θα ήταν το auto-config over wifi ανάμεσα στα esp8266 για περιπτώσεις πολλαπλών εγκαταστάσεων

Εχει ήδη γίνει η παραγγελία απο jbpcb για μερικά κομμάτια καθώς τα 30€ που θέλουν ελλαδα για ενα wemos είναι ψιλοαπαγορευτικα ενώ custom πλακετουλα και αισθητηριο δεν μου πηγε πανω απο 7

Φώτο

Για να ξανάρθει το topic στα ίσια του 😛

από μια απλή φορμιτσα γύρισα σε bootstrap νομίζω το αποτέλεσμα βελτιώθηκε δραματικά

https://imgur.com/YIGjbfI

μέγεθος κάτω απο mb για ολο το www/

και μπορώ να πω ότι δεν περίμενα το esp8266 να σηκώνει τόσο ωραία ενα web server 2.63s για να φορτώσει την σελίδα με το logo να παίρνει περίπου 1'' ενω το γράφημα σχεδόν 2''

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας κι από εμένα,

Τους τελευταίους 10 μήνες περίπου, δουλεύω πάνω στο Dynamics 365 (CRM) της MS και το Azure. Προγραμματίζω σε typescript, C#, F# 

Κάθε πρόταση/σύσταση/ανταλλαγή γνώσεων κι απόψεων είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη :)

Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΆΔΑ !!!Έχω κάνει ένα ερώτημα μέσα σε μία φόρμα  το οποίο ερώτημα θέλω να μου κάνει αυτές της πράξης :

test1 *test2= test3 !!!μέχρι εκεί όλα καλά !!συνεχίζουμε test3*test4=test5 η δεύτερη μαθηματική πράξη που είναι πολλαπλασιασμός  δε μπορώ να το πετύχω  αναλυτικα φαίνονται και στης φωτογραφίες τι πρέπει να πολλαπλασιάζει .

YPOLOGISMO;W PINAKA MAIOS 8 2020A.png

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΌΣ ΧΑΛΙΩΝ 8ΜΑΙΟΣ2020Β.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκατσα και εφτιαξα τις Γαλαζιες Σημαιες απο την αρχη σε react native, την ειχα σε ionic 3 αν θυμαμαι καλα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=beach.flags.worldwide
 

σε καμμια δυο μερες θα κανει approve η apple.

Οι σημαιες του ‘20 θα βγουν κατα τις 10 ιουνιου

η 2.4 σκαει, τωρα πουσαρα την 2.5, ηθελα να ξερα τα ζουλαπια εκει στο play store πως εκαναν approve app που σκαει.

 

iOS: https://apps.apple.com/gr/app/blue-flags/id1265462606

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Εκατσα και εφτιαξα τις Γαλαζιες Σημαιες απο την αρχη σε react native, την ειχα σε ionic 3 αν θυμαμαι καλα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=beach.flags.worldwide
 

σε καμμια δυο μερες θα κανει approve η apple.

Οι σημαιες του ‘20 θα βγουν κατα τις 10 ιουνιου

η 2.4 σκαει, τωρα πουσαρα την 2.5, ηθελα να ξερα τα ζουλαπια εκει στο play store πως εκαναν approve app που σκαει.

Για πες λίγο το service με το google maps πως λειτουργεί; και data από που παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k33theod είπε

Για πες λίγο το service με το google maps πως λειτουργεί; και data από που παίρνεις

Οι χαρτες ειναι native οποτε εχουν απεριοριστη χρηση χωρις πληρωμη (apple mas/google maps) και οι εικονες ειναι απο το Maps Static api της google. Τα data τα εχω σε δικο μου σερβερ και τα εχω τραβηξει απο τον επισημο φορεα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...