Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στην Ιταλία με μηχανή Daytona Zontes X310


Tatiana Z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάντε μια δοκιμαστική διαδρομή να είσαστε στο σερί για τουλάχιστον μια ώρα με 110-120 με εσένα/συνεπιβάτη να έχεις κάποιο γεμάτο σακίδιο στην πλάτη για να δεις πόσο θα κουραστείς και πόσο κόντρα θα χτυπάει ο αέρας. Έτσι θα υπολογίσεις χοντρικά πόσες στάσεις θα χρειαστείτε να κάνετε γιατί Βενετία-μιλάνο ο γουγλης το βγάζει 270χλμ, δεν είναι και τρελή απόσταση.

Οποιοδήποτε μηχανάκι μπορεί να πηγαίνει στα 100-110 χλμ/ω σταθερά σε αυτοκινητόδρομο και όχι στην τσίτα να καεί μπορεί να κάνει οποιαδήποτε απόσταση. Είναι πιο πολύ θέμα κούρασης του συνεπιβάτη πρώτα και του οδηγού. Οι μεγάλες μηχανές απλά στο κάνουν πιο ξεκούραστο. Επίσης αυτό που λέει και ο mp123 θα πρέπει να το προσέξετε που θα το αφήσετε (κλειστό πάρκινγκ κτλ)

Και εννοείτε ότι θα τσεκάρετε λάστιχα, λάδια, φρένα, βίδες ΚΑΙ τι σας καλύπτει η ασφάλεια πριν ξεκινήσετε. 

 

Επεξ/σία από panosp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ με 300άρι σκούτερ της Piaggio έχω κάνει αντίστοιχης απόστασης διαδρομές, 2 άτομα, ο συνοδηγός μεγάλο σακίδιο στην πλάτη του, μικρό σακίδιο στο χώρα ανάμεσα στα πόδια εγώ στερεωμένο στο τιμόνι και εγώ να έχω σακίδιο πλάτης φορεμένο μπροστά μου και να το στηρίζω στο μικρό σακίδιο. Οι διαδρομές περιλάμβαναν από εθνική οδό μέχρι περιφερειακές και διαδρομές στα βουνά (άσφαλτο). Δεν είχα κανένα πρόβλημα να πιάσω 110-120 χιλιόμετρα στην Εθνική για μεγάλο διάστημα. Η σέλα βέβαια ήταν άνετη και για τους 2 μας, και σιγά όποτε κουραζόμασταν κάναμε στάση.

Όμως η σέλα ήταν άνετη και για τους 2 μας. Όπως το βλέπω στις φωτογραφίες μου φαίνεται κι εμένα ότι ο συνοδηγός θα υποφέρει, πηγαίνετε όπως σου είπαν κανά ταξιδάκι 1-2 ώρες να δείτε πόσο άνετα είναι στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη λέμε οτι θέλουμε, το Σεπτέμβριο με daytona cityplay 125 , 11hp λογω δουλειάς κατέβηκα Βόλο Πειραιά (320 χλμ) κάνοντας 2 στάσεις περισσότερο να ξεκουραστεί η μηχανή. Ταχύτητα 80-90 χλμ/ωρα χαλαρά δεξιά. Ηταν το πιο ωραίο ταξίδι που έχω κάνει, έβλεπα πράγματα που με το αυτοκίνητο δεν τα είχα προσέξει ποτέ. Απο εκεί καράβι και άλλα 100 χλμ μέχρι Ιεράπετρα την επόμενη μέρα. Φανταστική διαδρομή, το μηχανάκι δεν έκανε τσικ, αν και απο τον φόβο μου είχα κάνει οδική βοήθεια. Σε λίγες μέρες θα κάνω την αντίστροφη διαδρομή, εγω απο την άλλη με τα κιλα που έχω ειναι σαν να ειναι δικάβαλο το μηχανάκι. Το μηχανάκι που λένε τα παιδιά έχει τριπλάσια ιπποδύναμη πολυ καλύτερη ποιότητα και πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες, θα πάνε χαλαρά και θα έρθουν απλά θέλει προσοχή όπως και με κάθε μηχανή. Εδ'ω ο άλλος έκανε ταξίδι με παπί οχι με μηχανή.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmarinos2006 είπε

Εδ'ω ο άλλος έκανε ταξίδι με παπί οχι με μηχανή.... 

Καλά και ο άλλος πάει τρέχοντας Αθήνα Σπάρτη, τι πάει να πει αυτό ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Καλά και ο άλλος πάει τρέχοντας Αθήνα Σπάρτη, τι πάει να πει αυτό ;

Παει να πει οτι με daytona x310 κανεις άνετα το ταξίδι που θέλουν να πάνε τα παιδιά. Άλλωστε μπορεί θεωρητικά τα 125 που έχω να ειναι απαγορευτικά και επικίνδυνα για ταξίδι στη θεωρία το γράφω όμως γιατί έχω δοκιμάσει αντίστοιχο ταξίδι με πολύ κατώτερο μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmarinos2006 είπε

Παιδιά μη λέμε οτι θέλουμε, το Σεπτέμβριο με daytona cityplay 125 , 11hp λογω δουλειάς κατέβηκα Βόλο Πειραιά (320 χλμ) κάνοντας 2 στάσεις περισσότερο να ξεκουραστεί η μηχανή. Ταχύτητα 80-90 χλμ/ωρα χαλαρά δεξιά. Ηταν το πιο ωραίο ταξίδι που έχω κάνει, έβλεπα πράγματα που με το αυτοκίνητο δεν τα είχα προσέξει ποτέ. Απο εκεί καράβι και άλλα 100 χλμ μέχρι Ιεράπετρα την επόμενη μέρα. Φανταστική διαδρομή, το μηχανάκι δεν έκανε τσικ, αν και απο τον φόβο μου είχα κάνει οδική βοήθεια. Σε λίγες μέρες θα κάνω την αντίστροφη διαδρομή, εγω απο την άλλη με τα κιλα που έχω ειναι σαν να ειναι δικάβαλο το μηχανάκι. Το μηχανάκι που λένε τα παιδιά έχει τριπλάσια ιπποδύναμη πολυ καλύτερη ποιότητα και πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες, θα πάνε χαλαρά και θα έρθουν απλά θέλει προσοχή όπως και με κάθε μηχανή. Εδ'ω ο άλλος έκανε ταξίδι με παπί οχι με μηχανή.... 

Μπράβο φίλε,χαράς το κουράγιο σου.Εγω με το crypton X που έχω δεν πάω ούτε μέχρι Καβούρι για μπάνιο, βέβαια παίζει ρόλο ότι δουλεύω και όλη μέρα με το μηχανάκι.Κ εγώ θεωρώ ότι αν είναι νέα παιδιά και έχουν αντοχές,μια χαρά θα το κάνουν το ταξιδι Ιταλια με το zontes,αρκεί να έχουν τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφαλείας,κράνη,μπουφάν,γάντια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Μπράβο φίλε,χαράς το κουράγιο σου.Εγω με το crypton X που έχω δεν πάω ούτε μέχρι Καβούρι για μπάνιο, βέβαια παίζει ρόλο ότι δουλεύω και όλη μέρα με το μηχανάκι.Κ εγώ θεωρώ ότι αν είναι νέα παιδιά και έχουν αντοχές,μια χαρά θα το κάνουν το ταξιδι Ιταλια με το zontes,αρκεί να έχουν τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφαλείας,κράνη,μπουφάν,γάντια κτλ.

Καλά αυτό με τον εξοπλισμό ειναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξουν, όσο για μένα όταν ζητούσε η μεταφορική πάνω απο 100 ευρώ να το κατεβάσει στην Κρήτη καταλαβαίνεις η επιλογή το πάω και μόνος μου ειναι μονόδρομος. Να μην συζητήσω οτι γύρισα όλη την Κρήτη με το γνωστό οδικό δίκτυο και τους γνωστούς οδηγούς....φυσικά με εξοπλισμο θαρρείς και ήμουνα πάνω σε hayabusa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmarinos2006 είπε

Καλά αυτό με τον εξοπλισμό ειναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξουν, όσο για μένα όταν ζητούσε η μεταφορική πάνω απο 100 ευρώ να το κατεβάσει στην Κρήτη καταλαβαίνεις η επιλογή το πάω και μόνος μου ειναι μονόδρομος. Να μην συζητήσω οτι γύρισα όλη την Κρήτη με το γνωστό οδικό δίκτυο και τους γνωστούς οδηγούς....φυσικά με εξοπλισμο θαρρείς και ήμουνα πάνω σε hayabusa.

Ξαναλέω χαράς το κουράγιο σου!!!!Ηλικια πόσο είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marmarinos2006 είπε

Να μην συζητήσω οτι γύρισα όλη την Κρήτη με το γνωστό οδικό δίκτυο και τους γνωστούς οδηγούς....φυσικά με εξοπλισμο θαρρείς και ήμουνα πάνω σε hayabusa.

Μπράβο σου, ο εξοπλισμός δεν έχει να κάνει με τα κυβικά και αυτό σου το λέω ως μοτοσυκλετιστής γενικά και όχι ως κάτοχος hayabusa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Όμως η σέλα ήταν άνετη και για τους 2 μας.

Όπως το βλέπω στις φωτογραφίες μου φαίνεται κι εμένα ότι ο συνοδηγός θα υποφέρει, πηγαίνετε όπως σου είπαν κανά ταξιδάκι 1-2 ώρες να δείτε πόσο άνετα είναι στην πράξη.

daytona-x310-details-1.jpg

Aυτό ακριβώς, θα είναι ψιλομαρτύριο για τον συνεπιβάτη αλλά αν υπάρχει καλή διάθεση, όρεξη και έρωτας όλα ξεχνιούνται... ❤️
Καλά να περάσετε. :) 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι Σουνιο Αθηνα......θα πιαστεις βρε μαναρι.....φτιαξε παρε ενα μαξιλαρακι  τουλαχιστον να μη σκεπτεσαι το πισινο σου  , να καθεσαι ανθρωπινα   αφου το εχετε παρει αποφαση καλυτερα να κοιταξεις το ντυσιμο σας γιατι οι καιρικες συνθηκες ειναι απροβλεπτες εκει.....μη φορτωθειτε ασχετα πραγματα ... και πισω ενα σακβουαγιαζ δεμενο καλα ωστε να εχει μια στηριξη η μεση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...