Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα Επεξεργαστή με μητρική


mikebol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια αναβάθμιση το pc μου κυρίως λόγω Ram. Οπότε επέλεξα 16αρα.

Εχω επεξεργαστή i7 4790s , ο οποίος καλύπτει ανετα τις αναγκες μου. Έψαξα για μητρικές κάρτες συμβατές με τον παραπάνω επεξεργαστή αλλά δεν νομίζω οτι κυκλοφορουν πολυ πλεον.

Για να μην το πλατιαζω πολυ. Το συνολικό ερώτημα μου ειναι, αν είναι εφικτό να κάνω μια μινι αναβάθμιση μονο για Ram και μητρική. Αν θέλετε αλλη πληροφορία, εννοειται, μπορειτε να ρωτησετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικη μου παραληψη.

Εχω την  HP- 2AF7 https://www.game-debate.com/motherboard/index.php?mot_id=2901&motherboard=HP 2AF7 

και ο λογος που θελω να την αλλαξω ειναι επειδη υποστηρίζει μεχρι RAM DDR3 1600 ενω εγω θελω DDR4 2400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ddr3 βγαίνουν μέχρι 3200!!!!! (Αν τις βρει κάποιος) . Η μητρική σου μέχρι τι συχνότητα ddr3 παίρνει?

Πάντως στα 2400 υπάρχουν πολλές.

Επεξ/σία από tz_aristotelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mέχρι 1333MHz τρέχουν οι μνήμες σου σύμφωνα με τα specs της μητρικής. Πάρε απλά 2x8 DDR3-1333MHz και πούλα αυτές που έχεις. 

Δεν θα κερδίσεις πολύ αν πας σε άλλη μητρική με γρήγορες DDR3 μνήμες. Άντε ένα 10% σε παιχνίδια και productivity. Άρα δεν σε συμφέρει (συμφέρει περισσότερο ένα νέο σύστημα).

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

 

Ισχύει αυτό που σου γράφει ο tanasen. Στο γράφω ως πρώην κάτοχος του εξαιρετικού 4790s... Και μάλιστα αρχικά τον είχα και εγώ σε hp μητρική. Δεν αξίζει να αλλάξεις μητρική μόνο για τις ram. Πάρε 16gb στα 1333 και τελείωσε η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Επειδη δεν εχω σκοπο να αλλαξω επεξεργαστή αλλα και δεν θελω να διαθέσω χρηματα για ενα ολοκαινουργιο συστημα. 

Θα πάρω το max των συμβατων ram, ώστε να βγάλω αλλα 2 ποιοτικά χρόνια με το υπάρχον hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...