Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση απειλή επίθεσης απο αναβάτη μηχανής


christoschar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσείς με τα μηχανάκια να προσέχετε πρώτα εσείς τους εαυτούς σας και μετά να περιμένετε από τους άλλους να σας προσέξουν. Προκαλείτε την τύχη σας καθημερινά, έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανές να περνάνε κόκκινα, stop, να κάνουν σφήνες, να πετάγονται από παντού στα στενά πηγαίνοντας ανάποδα και πάει λέγοντας. Από την άλλη υπάρχουν άπειροι φονιάδες με αυτοκίνητα. Εγώ όταν οδηγώ προσπαθω πάντα να προβλέψω τη μαλακια θα κάνει κάποιος γύρω μου, εσείς που περνάτε πατημένοι ανάμεσα στα αυτοκίνητα δεν καταλαβαίνετε ότι κάποιος ηλιθιος θα σας στείλει στα θυμαρακια? 

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, tsiro7 είπε

Εσείς με τα μηχανάκια να προσέχετε πρώτα εσείς τους εαυτούς σας και μετά να περιμένετε από τους άλλους να σας προσέξουν. Προκαλείτε την τύχη σας καθημερινά, έχω βαρεθεί να βλέπω μηχανές να περνάνε κόκκινα, stop, να κάνουν σφήνες, να πετάγονται από παντού στα στενά πηγαίνοντας ανάποδα και πάει λέγοντας. Από την άλλη υπάρχουν άπειροι φονιάδες με αυτοκίνητα. Εγώ όταν οδηγώ προσπαθω πάντα να προβλέψω τη μαλακια θα κάνει κάποιος γύρω μου, εσείς που περνάτε πατημένοι ανάμεσα στα αυτοκίνητα δεν καταλαβαίνετε ότι κάποιος ηλιθιος θα σας στείλει στα θυμαρακια? 

Στην ουσία οι οδηγοί αυτοκινήτων κάνουμε babysit τους moto gp των Ελληνικών δρόμων...όταν είμαι μεσαία λωρίδα π.χ Βουλιαγμένης νιώθω λες και είμαι στα συγκρουόμενα του αλου φαν παρκ..

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα καταλήξει σε vs το θέμα, TS την επόμενη φορά κλειδώνεσαι στο αμάξι (κλείνεις και παράθυρα) και τραβάς βίντεο τα όσα συμβαίνουν (καταγράφεις πρόσωπα, αριθμό πινακίδας). Αν κάνει ζημιά στο όχημα, συμβουλεύεσαι κάποιο δικηγόρο για τον εάν μπορείς να κάνεις κάτι.

Δεν ήταν σωστό αυτό που έκανες, γιατί μπορεί να προκαλούσες ατύχημα.

.

Πάντως ορισμένοι έχουν πλήρη άγνοια κινδύνου. Αν ο TS ήταν τρελός και τον χτυπούσε με το αμάξι την ώρα που το έπαιζε μάγκας, σκέφτηκε τι μπορεί να πάθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σημαντικό πράγμα να έχεις οδηγήσει και τα δύο, μαθαίνεις να σέβεσαι και τους μεν και τους δε. 

Σαν οδηγός μηχανάκιου αρκετά χρόνια, και έχοντας σταματήσει να κάνω το 95% από τις μαλακιες που έκανα (τύπου να περνάω από δεξιά), πλέον έχω φτιάξει κάπως την υπομονή μου, παρόλα αυτά, όταν σε μια απλή βόλτα, βλέπεις τουλάχιστον 4-5 ξαφνικά να κόβουν ταχύτητα και να στρίβουν, χωρίς καμία προειδοποίηση, θα κάνεις υπομονή μια δυο τρεις καποιος θα τα ακούσει όμως γιατί εσύ φτάνεις στο τσακ κάθε φορά να φας τα μούτρα σου (δεν αναφέρομαι σε ξύλο κλπ προφανώς, αλλά περνοντας να του πεις να ανάβει το φλας και να προσέχει, τόσο απλό). 

Γενικά νομιζω πρέπει να έχουμε υπόψιν μας ότι πρώτον το μηχανάκι δεν σταματάει τόσο εύκολα αν χρειαστεί (αν κολλήσουν τα φρενα, έπεσε), και δεύτερον ακόμα και με 30 να πέσει πάνω σε αμαξι επειδή μπορεί να ξέχασε ο οδηγος το φλας, μπορει να πάθει ζημιά, ενώ ο άλλος τίποτα. 

Επεξ/σία από pavlos1908
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικος κοπανος οδηγος δικυκλου οπως ΟΛΟΙ με μηχανκια στην ελλαδα . Πανε οπως γουσταρουν κανουν οτι ανωμαλια θες στο δρομο και εχουν παντα δικιο παντα φταιει αλλος 

  • Like 5
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmy213 είπε

Επειδή θα καταλήξει σε vs το θέμα, TS την επόμενη φορά κλειδώνεσαι στο αμάξι (κλείνεις και παράθυρα) και τραβάς βίντεο τα όσα συμβαίνουν (καταγράφεις πρόσωπα, αριθμό πινακίδας). Αν κάνει ζημιά στο όχημα, συμβουλεύεσαι κάποιο δικηγόρο για τον εάν μπορείς να κάνεις κάτι.

Δεν ήταν σωστό αυτό που έκανες, γιατί μπορεί να προκαλούσες ατύχημα.

.

Πάντως ορισμένοι έχουν πλήρη άγνοια κινδύνου. Αν ο TS ήταν τρελός και τον χτυπούσε με το αμάξι την ώρα που το έπαιζε μάγκας, σκέφτηκε τι μπορεί να πάθει;

Αν το κάνεις αυτό θα καταλήξεις με ρημαγμένο αυτοκίνητο + δικαστικά έξοδα κτλ. Το καταλαβαίνω ότι δεν είναι όλοι νταήδες όποτε ένα σπρέι πιπεριού θα σταματήσει τα νευρά και θα σε γλιτώσει από ταλαιπωρία.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φτάσει στο σημείο όχι απλά να θεωρούν ορισμένοι δικυκλιστές πως τους ανήκει ο χώρος ανάμεσα στις λωρίδες, αλλά και πως δικαιούνται να βάζουν μπλε αναλάμποντα φώτα -όπως της ομάδας Ζήτα- για να αναγκάζουν τους υπόλοιπους οδηγούς να τους ανοίγουν δρόμο! Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τον ΟΡ από τη στιγμή που βλέπω κυριολεκτικά εκατοντάδες παραβάσεις του ΚΟΚ από δίκυκλα στο ποτάμι καθημερινά, υπάρχουν πάααααρα πολλοί που κουβαλάνε τέτοια μυαλά, σε έναν τέτοιο θα έπεσε.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό TS , μου συνέβη το ίδιο πράγμα πριν από μια εβδομάδα στην Αμφιθέας, 1 λεπτό με φλας προφανώς κανένα μηχανάκι δεν σε αφήνει να περάσεις, αφου βρήκα το ελεύθερο αλλάζω λωρίδα και βλέπω στον καθρέφτη έναν με ενα σκούτερ 20 μέτρα πίσω, με πλησιάζει και μου λέει είσαι μακακας θα με σκοτωνες.

Ταυτόχρονα σταματάει και ο κλασικός μπρατσομενος με το TDM να μου λέει φλας έβγαλες ρε καραγκιόζη?

Του λέω πρώτον έβγαλα, 2ον είστε παράνομοι που κυκλοφορείτε επάνω στην λωρίδα , 3ον καθίστε να καλέσω την τροχαία να τα βρούμε.

Με το που έπιασα το κινητό εξαφανίστηκαν και οι 2.

18 χρόνια οδηγός αυτοκινήτου

5 χρόνια οδηγός μηχανής

Πηγαίνω στη δουλειά και με το ποδήλατο

@NikosKallithea

Εξακριβώνεις για άλλη μια φορά γιατί βάζουν όλους τους μοτοσικλετιστές στο ίδιο καλάθι. Είστε όλοι αλάνθαστοι και οι κουτακιδες φταίνε για όλα. Τραγικός....

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οδηγας μηχανακι θα πρεπει να εισαι ακριβώς πισω απο το αυτοκίνητο σε απόσταση ασφάλειας, οι περισσότεροι πάνε στη νεκρη γωνία, σου κολλανε δεξια/αριστερα, πετάγονται απο πεζοδρόμια κλπ και μετα φυσικά ζητάνε και τα ρέστα. Ειδικα τα delivery ειναι τραγικοί εντελώς στο 99% των περιπτώσεων.

Οσο για το τι θα εκανα στην περίπτωση σου δεν ξερω, αν ειμαι μονος μου κατεβαίνω σίγουρα γιατι ειναι και θεμα τιμης αν οχι και εχω την ευθυνη αλλων παω να το ηρεμήσω λεκτικά η ανάλογα, οπως το περιγραφεις ομως η σφηνα ηταν επικινδυνη οπως και να το πας λεκτικα μαλλον δεν θα βοηθουσε, το να έρθει κοντα στο αυτοκινητο επίσης οποτε μαλλον θα κατεβαινα επι τοπου και θα γινομασταν.

μου εχει τύχει μεσήλικας όπως λες σε αυτοκίνητο με 2 μικρά παιδιά πίσω να μου πουλάει τσαμπουκά χωρις να φταίω σε τιποτα, ενταξει προφανως δεν έκανα κατι και απλα έφυγα. Σκεφτηκα οτι δεν φταίνε σε τιποτα τα 2 μικρα παιδάκια  να ακούσουν καν να βρίζεις τον μπαμπά τους και ας ειναι ουγκανος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και κάποιοι οδηγοί αυτοκινήτων (ευτυχώς όχι όλοι) οδηγούν λες και όλες οι λωρίδες είναι δικές τους και μπορεί να αλλάζουν λωρίδα ανάλογα την κίνηση και κινούμενοι όπως γουστάρουν.

Φλας.................σιγά μην ανάψουν .Αυτά είναι είναι για τους αργούς οδηγούς.

Δεν ήμουν μπροστά αλλά μου έτυχε να το συναντήσω μπροστά μου πριν 10-15 μέρες.Ταξιτζής αλάνι βέβαια (Χριστόφορε εσύ δεν περιλαμβάνεσαι):D κινείται στη λεωφορειολωρίδα φυσικά γιατί οι άλλες έχουν κίνηση και βρίσκει μπροστά του λεωφορείο σταματημένο.Χωρίς φλάς μπαίνει ξαφνικά στη μεσαία λωρίδα και κοπανάει τον άλλο με τη μηχανή (ήταν σε τυφλό σημείο και δεν τον είδε είπε- εσείς τον πιστεύεται;;;) φεύγει ο άλλος κοπανάει σε ένα αυτοκίνητο δυστυχώς δεν φορούσε και κράνος αίματα κακό.Είχα δουλειά και έφυγα ελπίζω να την έβγαλε.

Σήμερα μεσημέρι ανεβαίνω και πάλι Μεσογείων (Νομισματοκοπείο) στη μεσαία λωρίδα.Έχει κίνηση είμαστε σχεδόν σταματημένοι γιατί παραπάνω κάτι σκάβουν.Ξαφνικά βλέπω έναν 4-5 αυτοκίνητα μπροστά από μένα χωρίς φλας να κόβει απότομα δεξιά και να μπαίνει στη λεωφορειολωρίδα που δεν είχε κίνηση.Εκείνη την ώρα μία μηχανή ήταν δίπλα του "λέω που πάει ο μαλάκας θα τον σκοτώσει δε βλέπει";;;;;; Κάνει στραβοτιμονιά η μηχανή και τη γλυτώνει στο τσακ.

Γκαζώνει μπαίνει μπροστά και τον σταματάει.Το τι μπινελίκι του έριξε δε λέγεται.Ο άλλος την πάπια φυσικά.

Δεν θα εκφραστώ αλλά πέστε μου είχε άδικο για τα μπινελίκια που του έριξε;;;;;;;;;; 

ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ σε όσους οδηγούν μηχανάκια.Να αποφεύγεται σαν το διάολο το λιβάνι τις λεωφορειολωρίδες.Δυστυχώς δεν είναι για τα λεωφορεία αλλά για κάποιους ασυνείδητους που τις χρησιμοποιούν όταν και όπως γουστάρουν μπαινοβγαίνοντας χωρίς ποτέ να ανάψουν φλάς.Παρατηρήστε το και θα το διαπιστώσετε.Εγώ με το μηχανάκι και άδεια να είναι ποτέ δεν τη χρησιμοποιώ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν και ο ένας έχει δίκιο και ο άλλος έχει δίκιο.Ολοι όμως πρέπει να τα βρούμε μεταξύ μας και να ζούμε αγαπημένοι για το καλό της πατρίδας μας της γλυκιάς μας Ελλάδας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antbyron είπε

Τον έκλεισε δεν τον έκλεισε, ο άλλος δεν είναι ανάγκη να συμπεριφέρεται σαν πίθηκος. Γενικώς αρκετοί οδηγοί αυτοκινήτων δεν προσέχουν τα μηχανάκια(ιδιαιτέρως αυτοί που δεν είχαν ποτέ μηχανή και δεν νιώθουν) αλλά από την άλλη και οι μηχανές οδηγούν αρκετά επικίνδυνα, με σφήνες, απότομες μανούβρες, υψηλές ταχύτητες κλπ.

Πεστα αδελφε ....Ποσο δικιο εχεις!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tsipakis είπε

κλασικος κοπανος οδηγος δικυκλου οπως ΟΛΟΙ με μηχανκια στην ελλαδα . Πανε οπως γουσταρουν κανουν οτι ανωμαλια θες στο δρομο και εχουν παντα δικιο παντα φταιει αλλος 

ποιός ξέρει τι ανωμαλία σου έχουν κάνει ΟΛΟΙ οι μηχανόβιοι και κουβαλάς τέτοιες ιδέες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και οδήγαω και τα δύο το μόνο που έχω να πω είναι , ότι ανάψτε φλας οι οδηγοί αυτοκινήτων , πριν στρίψετε κοιτάξτε τον  αναθεματισμενο καθρέπτη σας  , απλά αφήστε να περάσουν τα μηχανάκια...  Εάν δεν μπορείτε να τους δείτε καλύτερα πάρτε ΜΜΜ , τι πάει να πει πάει γρήγορα δεν τον είδα;; Ειμουν κουρασμένος δεν κοίταξα τον καθρέπτη πάρε λεωφορείο ρε που θα με σκοτώσεις εσύ εμένα ρε μεγάλε...

Τα γράφω αυτά έχοντας πολλά χιλιόμετρα με αυτοκίνητο.. 

Ειμουν δεξιά λωρίδα με το μηχανάκι και πάω αριστερά ξαφνικά το ίχ κάνει αριστερά πάει να πέσει πάνω μου , του λέω τι κάνεις κτλπ  γυρνάει και μου λέει δεξιά δεν εισουν;;; Δηλαδή το ζώο δεν κοίταξε καν αριστερά. Κάθε φορά φοβάμαι μην με ακουμπήσει ο κάθε τράγος άχρηστος οδηγός ΙΧ γιατί άχρηστοι είστε όταν δεν κοιτάτε καθρέπτη και στρίβετε χωρίς φλας η χωρίς να ελέγξετε 2 φορές.

Και εγώ έχω κάνει ένα σωρό χιλιόμετρα με αυτοκίνητο ποτέ δεν μου την είπε μηχανοβιος ίσα ίσα με χαιρετούσαν ευχαριστήρια γιατί τους έδινα χώρο κτλπ.

Άμα είστε ικανοί να σκοτώσετε άνθρωπο με την άθλια οδήγηση σας πάτε σπίτι και ΜΜΜ.  Το μηχανάκι άμα δεν τον πειράζεις δεν του κλείσεις το δρόμο δεν πας να πέσεις πάνω του ποτέ δεν σας ενοχλεί , εκτός εάν σας ενοχλεί που βρίσκεται πάντα Μπροστά. Η όταν σας προσπερνάει είναι δυνατόν ρε τράγοι να αλλάζετε λωρίδα κινήστε λίγο δεξιά η αριστερά χωρίς να κοιτάξετε καθρέπτες;; Σας φταίνε μετά τα μηχανάκια 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, oris_z είπε

ποιός ξέρει τι ανωμαλία σου έχουν κάνει ΟΛΟΙ οι μηχανόβιοι και κουβαλάς τέτοιες ιδέες

εαν ζησεις εξωτερικο  σε σοβαρη χωρα  και δεις την οδηγικη κουλτουρα και παιδεια στους δρομους θα σταματήσεις να λες αυτες τις μαλακιες που μου ειπες μολις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...