Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση απειλή επίθεσης απο αναβάτη μηχανής


christoschar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δυστυχώς και κάποιοι οδηγοί αυτοκινήτων (ευτυχώς όχι όλοι) οδηγούν λες και όλες οι λωρίδες είναι δικές τους και μπορεί να αλλάζουν λωρίδα ανάλογα την κίνηση και κινούμενοι όπως γουστάρουν.

Φλας.................σιγά μην ανάψουν .Αυτά είναι είναι για τους αργούς οδηγούς.

Δεν ήμουν μπροστά αλλά μου έτυχε να το συναντήσω μπροστά μου πριν 10-15 μέρες.Ταξιτζής αλάνι βέβαια (Χριστόφορε εσύ δεν περιλαμβάνεσαι):D κινείται στη λεωφορειολωρίδα φυσικά γιατί οι άλλες έχουν κίνηση και βρίσκει μπροστά του λεωφορείο σταματημένο.Χωρίς φλάς μπαίνει ξαφνικά στη μεσαία λωρίδα και κοπανάει τον άλλο με τη μηχανή (ήταν σε τυφλό σημείο και δεν τον είδε είπε- εσείς τον πιστεύεται;;;) φεύγει ο άλλος κοπανάει σε ένα αυτοκίνητο δυστυχώς δεν φορούσε και κράνος αίματα κακό.Είχα δουλειά και έφυγα ελπίζω να την έβγαλε.

Σήμερα μεσημέρι ανεβαίνω και πάλι Μεσογείων (Νομισματοκοπείο) στη μεσαία λωρίδα.Έχει κίνηση είμαστε σχεδόν σταματημένοι γιατί παραπάνω κάτι σκάβουν.Ξαφνικά βλέπω έναν 4-5 αυτοκίνητα μπροστά από μένα χωρίς φλας να κόβει απότομα δεξιά και να μπαίνει στη λεωφορειολωρίδα που δεν είχε κίνηση.Εκείνη την ώρα μία μηχανή ήταν δίπλα του "λέω που πάει ο μαλάκας θα τον σκοτώσει δε βλέπει";;;;;; Κάνει στραβοτιμονιά η μηχανή και τη γλυτώνει στο τσακ.

Γκαζώνει μπαίνει μπροστά και τον σταματάει.Το τι μπινελίκι του έριξε δε λέγεται.Ο άλλος την πάπια φυσικά.

Δεν θα εκφραστώ αλλά πέστε μου είχε άδικο για τα μπινελίκια που του έριξε;;;;;;;;;; 

ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ σε όσους οδηγούν μηχανάκια.Να αποφεύγεται σαν το διάολο το λιβάνι τις λεωφορειολωρίδες.Δυστυχώς δεν είναι για τα λεωφορεία αλλά για κάποιους ασυνείδητους που τις χρησιμοποιούν όταν και όπως γουστάρουν μπαινοβγαίνοντας χωρίς ποτέ να ανάψουν φλάς.Παρατηρήστε το και θα το διαπιστώσετε.Εγώ με το μηχανάκι και άδεια να είναι ποτέ δεν τη χρησιμοποιώ.

Κι ομως πιστευω ακριβως το αντιθετο. Οδηγος και των δυο, αλλα οταν ειμαι με την μηχανη μονο λεωφορειολωριδα και στο κεντρο της. Ουτε σφηνες, ουτε πεζοι να πεταγονται μονο προσοχη οταν χρειαστει να αλλαξεις λωριδα. Τωρα που θα αρχισουν να πεφτουν ξανα τα 200αρια απο τις καμερες θα δουμε ποσο μαγκες ειναι αυτοι οι βιαστικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 minutes ago, christopher0016 said:

Το μηχανάκι εάν δεν το κλείσεις δεν του πεταχτεις δεν σε ενοχλεί , εάν κάνει παραβάσεις δικό του κακό...

 

Τρελή γενίκευση που τη λες δεύτερη φορά και προφανώς δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι παρανομώντας το μηχανάκι με την διήθηση βοηθάει εσένα τύπε με το αυτοκίνητο και κυρίως την ασφάλειά του. Γιατί αν καθόταν στην σειρά όπως λες η ουρά στο φανάρι θα έφτανε 2 τετράγωνα πίσω και κυρίως αν κάτσει πίσω από ενα αυτοκίνητο ή ανάμεσα σε δύο είναι πιο επικίνδυνο για αυτόν (αν πέσει με ταχύτητα κάποιο αυτοκίνητο από πίσω) σε σχέση με το να περάσει μπροστά. Γιατί πρέπει να γνωρίζουμε και μερικα πράματα.

Τα μηχανάκια θα με βοηθούσαν αν κρατούσαν αποστάσεις ασφαλείας και δεν με πλευριζαν εκατέρωθεν σε κυκλικό κόμβο λες και είμαστε η ομάδα επιδείξεων των Blue angels.

Κατατά, στα φανάρια περνάνε μπροστά οπότε άστοχο το παράδειγμα της συμφόρησης. 

Δλδ να λέμε ευχαριστώ που βάζουν την ζωη τους σε κίνδυνο για το greater good!? Δεν με έχει συνηθίσει στον αλτρουισμό ο Έλληνας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Τρελή γενίκευση που τη λες δεύτερη φορά και προφανώς δεν ισχύει. 

Δεν περίμενα καλύτερη απάντηση από σένα .. η θα ρωτάς χαζομάρες η θα πετάγεσε σαν την βούρτσα να πεις χαζομάρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Κοίτα, δεν περιμένω ο νομοθέτης να έχει πάει σε σχολή ασφαλούς οδήγησης για να ξέρει τι είναι σωστό. Βλέπει από εμπειρία, σκέφτεται λογικά και πράττει. Και τι λέει η εμπειρια, οτι πολλά μηχανάκια κατά την διήθηση τρακάρουν γιατί τους ανοίγουν πόρτες (και αυτά τρέχουν), πετάγεται πεζός που δεν έπρεπε κτλ. Αυτά είναι πιο συχνά από το να γίνει σαντουιτς ο άλλος, άρα λογικά σκεπτόμενος παράνομη η διήθηση.

Αλλά μεταξύ μας πάλι πολλοί οδηγοί πιστεύουν/θεωρούν οτι με το που βγάλουν φλας ο άλλος είναι υποχρεωμένος να κόψει για να αλλάξουν πορεία.

Από θέμα εμπειρίας γιατί συμβαίνει, ναι, ένας οδηγός μηχανής θα παρανομήσει σκεπτόμενος την ασφάλειά του. Και πάλι όμως είναι παρανομία. Αλλά θα προτιμήσουμε να παρανομήσουμε από το να βάλουμε σε κίνσυνο τη ζωή μας.

Το ιδανικό θα ήταν να σεβόμασταν όλοι τον Κ.Ο.Κ.

Ανεβαίνεις στην μηχανή χωρίς να έχεις βάλει κράνος; Είσαι παράνομος

Βάζεις το κλειδί στη μίζα χωρίς να έχεις φορέσει ζώνη; Είσαι πάράνομος

 

Στην Ελλάδα κινδυνέυεις περισσότερο να περάσεις με πράσινο (γιατί σίγουρα κάποιος από την άλλη μεριά θα περνά με κόκκινο) παρά να περάσσεις με κόκκινο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγαω 24 χρονια μοτοσυκλετα και 12 αυτοκινητο ΧΩΡΙΣ κανενα τροχαιο υπαιτιοτητα μου .εκτος απο μια φορα που εκανα πισω το παπι με τα ποδια και εσπασα ενα φαναρι και αφησα σημειωμα και του το φτιαξα μεσω ασφαλιστικης.εργαζομαι 11 ωρες την μερα ντελιβερι.σκεψου αν εγινε ετσι οπως το περιγραφεις ακριβως και αν υπολογισες σωστα την ταχυτητα του μαλακα με το διτροχο που κακως ετρεχε ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tenshi said:

Τα μηχανάκια θα με βοηθούσαν αν κρατούσαν αποστάσεις ασφαλείας και δεν με πλευριζαν εκατέρωθεν σε κυκλικό κόμβο λες και είμαστε η ομάδα επιδείξεων των Blue angels.

Κατατά, στα φανάρια περνάνε μπροστά οπότε άστοχο το παράδειγμα της συμφόρησης. 

Δλδ να λέμε ευχαριστώ που βάζουν την ζωη τους σε κίνδυνο για το greater good!? Δεν με έχει συνηθίσει στον αλτρουισμό ο Έλληνας...

Αν δεν παρανομουσε και δεν εβγαινε μπροστά σκέψου οτι θα πήγαιναν σε στιχους πίσω από τα αυτοκίνητα. Εύστοχότατο το παράδειγμα της συμφόρησης. Και προφανώς δεν παρανομούν για να είναι η ουρά μικρότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω κατα κάποιο τροπο δικαιολογώ κάποιον που δεν εχει ανεβει ποτε σε μοτοσυκλέτα, οταν ανέβετε θα καταλάβετε οτι ενας αναβάτης γνωρίζει τι γίνεται στο δρομο 10 -15 αυτοκίνητα μπροστά του, βλέπει και ξέρει οτι ο τρίτος μπροστά του, πχ μιλάει στο κινητό γιατι παει σαν σουρωμένος, οτι ο λιγο πιο μπροστά αλλάζει λωρίδες κυκλοφορίας (με φλας ή χωρίς) χωρίς να έχει ιδέα τι γίνεται πίσω του

Άλλωστε αυτο ειναι που μας σώνει απο τις μαλακιουλες αυτών με τα αυτοκίνητα, και δεν το λεω με την κακη έννοια και εγω οταν είμαι στο αυτοκίνητο βλέπω οτι ειναι πολυ δύσκολο να κινηθώ και οτι χανω χρόνια απο την ζωή μου μεσα σε αυτο, αν λοιπον δεν εχεις την υπομονή και την εμπειρία να το αντιμετωπίσεις, έρχεται ο εκνευρισμός κπλ και θα την κάνεις δεν υπάρχει περίπτωση,

Μετα στο αυτοκίνητο ειναι πολλα που μπορουν να σε εμπλέξουν σε ατύχημα με μείωση της προσοχής, κινητά, ραδιόφωνα, η γυναίκα δίπλα να μουρμουράει, κακή οπτική,  χίλια διό

 

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΙΣΩ ΣΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΊΡΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Κι ομως πιστευω ακριβως το αντιθετο. Οδηγος και των δυο, αλλα οταν ειμαι με την μηχανη μονο λεωφορειολωριδα και στο κεντρο της. Ουτε σφηνες, ουτε πεζοι να πεταγονται μονο προσοχη οταν χρειαστει να αλλαξεις λωριδα. Τωρα που θα αρχισουν να πεφτουν ξανα τα 200αρια απο τις καμερες θα δουμε ποσο μαγκες ειναι αυτοι οι βιαστικοι

Κάθε μέρα περνάω από λεωφορειολωρίδα στο λιμάνι του Πειραιά 

9/10 φυσικά ειναι Τίγκα στα αμάξια

τη 1/10 που δεν ειναι κατειλημμένη, είναι 100% βέβαιο ότι κάποιος θα κόψει απότομα από τη μεσαία στη δεξιά είτε χωρίς φλας, είτε βγάζοντας φλας τη στιγμή που έχει ήδη στρίψει το τιμόνι 

Όταν γίνεται χαμός και τολμάω να τους κάνω παρατήρηση ότι απαγορεύεται να κινούνται εκεί Και τους λέω ότι αυτή λωρίδα είναι μόνο για λεωφορεία και δίκυκλα, με κοιτάνε λες και είμαι εξωγήινος. Τις περισσότερες φορές ακούω και μπινελίκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Αν δεν παρανομουσε και δεν εβγαινε μπροστά σκέψου οτι θα πήγαιναν σε στιχους πίσω από τα αυτοκίνητα. Εύστοχότατο το παράδειγμα της συμφόρησης. Και προφανώς δεν παρανομούν για να είναι η ουρά μικρότερη...

Σωστά, παρανομούν για να κάνουν την ζωή τους ευκολότερη. Όπως ακριβώς όταν παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμια ή ακόμα καλύτερα, όταν κινούνται πάνω σε αυτά. Για την διηθηση, δεν θα επιμείνω. Η καθημερινότητα στα φανάρια μου αρκεί για επιβεβαίωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Σωστά, παρανομούν για να κάνουν την ζωή τους ευκολότερη. Όπως ακριβώς όταν παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμια ή ακόμα καλύτερα, όταν κινούνται πάνω σε αυτά. Για την διηθηση, δεν θα επιμείνω. Η καθημερινότητα στα φανάρια μου αρκεί για επιβεβαίωση. 

Η καθημερινότητα σου στα φανάρια αν τα μηχανάκια δε καναν διήθηση δε θα περιελάμβανε καν αυτοκίνητο 

Με τα πόδια θα πήγαινες πιο γρήγορα 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μετα στο αυτοκίνητο ειναι πολλα που μπορουν να σε εμπλέξουν σε ατύχημα με μείωση της προσοχής, κινητά, ραδιόφωνα, η γυναίκα δίπλα να μουρμουράει, κακή οπτική,  χίλια διό

"η γυναίκα δίπλα να μουρμουράει"

Θυμήθηκα ένα ανέκδοτο.

Μαγειρέυει στη κουζίνα η γυναίκα. Πάει ο άνδρας και αρχίζει "αλάτι .... αλάτι; έριξες; ανακάτεψε το, στέγνωσε θέλει νερό, πιπέρι; εριξες πιπέρι; πρόσεχε, χαμήλωσε τη φωτιά" Γυρνάει η γυναίκα του "αμάν ... ηρέμησε, σταμάτα επιτέλους τι έπαθες, ". Λέει και ο άνδρας "τίποτα, απλά ήθελα να σου δείξω πως είναι όταν οδηγώ εγώ και σε έχω δίπλα μου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία επιχειρήματα για την παραβίαση του Κ.Ο.Κ... 😂😂😂

Φυσικά δεν είπε κανείς ότι οι οδηγοί αυτοκινήτων είναι καλοί και άγιοι ίσα ίσα μια από τα ίδια είναι, γενικά δεν υπάρχει οδηγική παιδεία στην Ελλάδα μαζί με πόσα άλλα πράγματα. Καλά τα έλεγε ο Clarkson και έπεσαν να τον φάνε οι Ελληναρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tenshi είπε

Αποφασίστε αν το κάνουν για την ασφάλεια τους για για εξυπηρέτηση ημών! 

Το να στέκεσαι ανάμεσα σε αυτοκίνητα σταματημένος, και όχι πίσω από αυτά το κανεις για λόγους ασφαλείας 

Την διήθηση την κάνουμε για εξυπηρέτηση ημών, η οποία συνεπαγωγικά μεταφράζεται σε εξυπηρέτηση υμών

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...