Προς το περιεχόμενο

Google Stadia από το Νοέμβριο σε 14 χώρες αλλά όχι στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ειστε πληθυσμιακη  μειοψηφια πλεον αρα δεν υπολογιζεστε . Η  χωρα πολυ μικρη οικονομια  ισως  και λογω υποδομων   οποτε  δεν  ειναι  οπως ηταν αυτονοητο στο πρωτο κυμα .

Με 10 mbit  δεν νομιζω να δινει το 4κ μαλλον στο 1080p αναφερεται.

καλά δεν είμαστε και τόσο μικρή οικονομία, αλλά το θέμα των υποδομών υπάρχει και ας μην είχαμε κρίση, στο ιντερνετ είμαστε χάλι 

 

πάντως επειδή πέφτω αρκετά συχνά μέσα στα τεκταινόμενα του gaming, θα τολμήσω να πω ότι θα πάει άπατο με αστερίσκους όμως αυτή τη φορά, δεν είναι τόσο προφανές όπως άλλες ιδέες που είχαν κατά καιρούς

 

αλλά γενικά τείνω αρκετά προς το άπατο, το lag θα ενοχλήσει αρκετούς , όπως και η σαφώς χειρότερη ποιότητα εικόνας που δεν πρόκειται να τη σωσει το 4Κ. και μια άλλη σειρά λόγων.. στο θέμα των exclusive πλέον θα γίνει πόλεμος κανονικός, γιατί στο όποιο οικοσύστημα μόνο οι τίτλοι του δίνουν αξία όχι το ίδιο το μέσο 

 

επίσης έχω περιέργεια να δω πώς θα το αντιμετωπίσουν αυτοί που παίζουν τα mmo 

 

το μόνο που θεωρώ βέβαιο πάντως είναι ότι η nintendo θα βγάλει αρκετό χρήμα στο μέλλον.. και ας χρεώνει στο διάολο.. 

 

και φυσικά έχει ενδιαφέρον και τι θα κάνουν και άλλες εταιρείες πάνω σε αυτό το τομέα που έχουν ήδη ύπαρξη στο gaming, η google είναι αλεξιπτωτιστής προς το παρόν (το ίδιο βέβαια ίσχυε και για τη σονυ κάποτε όπως και για την ms) αλλά αυτή τη φορά δεν βλέπω δυνατούς τίτλους , η σονυ πχ όταν μπήκε στην αγορά είχε δώσει πόνο και η ms ήταν επίμονη παρά την αρχική της αποτυχία

 

η google με εξαίρεση την υποδομή που αυτό ξέρει αυτό κάνει, στα άλλα δύο δεν ξέρω αν θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

στο θέμα των exclusive πλέον θα γίνει πόλεμος κανονικός, γιατί στο όποιο οικοσύστημα μόνο οι τίτλοι του δίνουν αξία όχι το ίδιο το μέσο 

Πιστεύω το τοποθέτησες όσο πιο σωστά γίνεται με μισή φράση το θέμα. Η Sony και η Nintendo είναι αυτοκρατορίες στο θέμα των exclusives. Αν καταφέρει να μπει η Google στο παιχνίδι θα πετύχει. Και νομίζω ο πιο ρεαλιστικός τρόπος να μπει είναι να πείσει τις εταιρίες να δώσουν τους τίτλους exclusive στο Stradia. Να πείσει για δικά της exclusive? Δύσκολο. Και παλιότερα παιχνίδια να φέρει (π.χ. ps3 έχει απίστευτα exclusives, καλά για N δεν συζητάμε), με το 10άρι της συνδρομής θα πιάσει κόσμο που θα θέλει να παιξει χωρίς να έχει επαφή με τα οικοσυστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gthe είπε

Πιστεύω το τοποθέτησες όσο πιο σωστά γίνεται με μισή φράση το θέμα. Η Sony και η Nintendo είναι αυτοκρατορίες στο θέμα των exclusives. Αν καταφέρει να μπει η Google στο παιχνίδι θα πετύχει. Και νομίζω ο πιο ρεαλιστικός τρόπος να μπει είναι να πείσει τις εταιρίες να δώσουν τους τίτλους exclusive στο Stradia. Να πείσει για δικά της exclusive? Δύσκολο. Και παλιότερα παιχνίδια να φέρει (π.χ. ps3 έχει απίστευτα exclusives, καλά για N δεν συζητάμε), με το 10άρι της συνδρομής θα πιάσει κόσμο που θα θέλει να παιξει χωρίς να έχει επαφή με τα οικοσυστήματα.

 αν θες να έχεις δικά σου (ή μόνο για πάρτη σου) δυνατά exclusives φυσικά και γίνεται , αρκεί να πλερώ 

 

απλά η google δεν ξέρουμε αν είναι διατεθειμένη να πλερώ για αυτό ή θεωρεί ότι θα εντυπωσιάσει τον κόσμο με την τεχνολογία της και την εξοικόνομηση ίσως χρημάτων (που μακροπρόθεσμα φυσικά και δεν παίζει ) 

 

επειδή πάντως γίνεται η σύγκριση με το netflix και παρότι έβαλα νετφλιξ αμέσως μόλις μπόρεσα και πλέον δεν το θέλω ιδιαίτερα γιατί παίζει πολλή σαβούρα, ακόμα και αυτό έχει αρκετά διαμαντάκια 

 

στο stadia μένει να δούμε τι διαμαντάκια θα υπάρξουν και αν θα υπάρξουν

 

σε άλλη της συνδρομητική προσπάθεια πάντως η google, πχ red δε νομίζω ότι εντυπωσίασε ή ενδιαφέρονται και πολλοί.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Δηλαδή δεν έχει απολύτως κανένα νόημα για αυτούς που έχουν κονσόλα η ένα PC που τη παλεύει. Απλά αγοράζουν το παιχνίδι στη πλατφόρμα που ήδη έχουν κ το παίζουν κ offline κ χωρίς συνδρομή . Για όσους έχουν πχ μόνο  PC 10ετιας κ βάλε είναι μια χαρά 

 

τι pc δεκαετιας? οποιος εχει ενα high end μηχανημα 5ετιας παιζει με το ζορι στο medium τωρα...οποιος εχει ενα mid range 2 χρονων, παιζει και παλι medium η low...οποτε ναι, οποιος εφτιαξε συστημα χτες, δεν το εχει αναγκη το σταδια(λα)

 

μετα απο 2 χρονια ομως η θα ξανασκασει λεφτα για αναβαθμιση η αλλη κονσολα, η θα παει στην υπηρεσια....εγω προσωπικα μαλλον θα το τιμησω το συστηματακι...εχει γινει λιγο αστεια πλεον η κατασταση με τα παιχνιδια και τις απαιτησεις που εχουν...πλεον για να συντηρειται η αγορα hardware τα παιχνιδια εχουν πραγματικα μηδενικο Optimizing, και ολο το βαρος πεφτει στους καταναλωτες και το hardware που θα πρεπει να βαλουν...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

 σε άλλη της συνδρομητική προσπάθεια πάντως η google, πχ red δε νομίζω ότι εντυπωσίασε ή ενδιαφέρονται και πολλοί.. 

Ισχύει. Γενικά η google είναι λίγο περίαργη εταιρία στο πως διαχειρίζεται τα προιόντα της, δεν εφαρμοζει τις πιο κλασικές τεχνικές μαρκετινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεωρία ακούγεται πολύ ενδιαφέρον για εμένα που δεν έχω πολύ χρόνο για gaming. Αντί να αγοράσω μια κονσόλα ή να αναβαθμίσω το PC θα πληρώνω 9 λίρες οπότε θέλω και θα παίζω καινούργια παιχνίδια. 

Στα θετικά ότι έχω ήδη chromecast ultra και xbox controller άρα δε χρειάζομαι κάτι άλλο από πλευράς hardware. 

Στα αρνητικά ότι δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα ποια παιχνίδια θα περιλαμβάνονται στη μηνιαία συνδρομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, forgotten είπε

Μαυρο στην με το ζορι ενοικιαση τιτλων οπου τπτ δεν σου ανηκει και πληρωνεις αερα , καλο ειναι να ξυπνησουμε οι πλειστοι διοτι στο τελος πληρωνεις και δεν σου ανηκει τπτ και οι προυποθεσεις για το cloud στο τελος σου ερχονται σε πολλαπλασιο κοστος και ας μην το αντιλαμβανεσαι...

Δεν έχεις δίκιο. Αυτό που σου πουλάει στην ομολογουμένως καλή τιμή είναι μια υπηρεσία. Και στον ταξιτζή δίνεις 10ευρω για κάποια χιλιόμετρα διαδρομή, και εκεί δε σου μένει τίποτα.Σε πάει από το α σημείο στο β όμως. Και το stadia(la) σου προσφέρει πάρα πολλές ώρες διασκέδασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις για όποιον γνωριζει:

1. Για 1080p/1440p τι συνδεσεις θα χρειαζεται; 

2. Θα μπορεσουμε με καποιο τροπο να προσπερασουνε τον περιορισμο που θα εχει η χωρα μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα θα ψάχνουμε crack η serial number για να το ενεργοποιησουμε .... Άσχετα απο ολα αυτα πιστεύω οτι η συγκεκριμένη υπηρεσία ειναι πολύ network sensitive για αυτό άλλωστε και θα απαιτείτε τουλάχιστον 50Mbit ταχύτητα σύνδεσης στο ADSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, logistoulis είπε

σε άλλη της συνδρομητική προσπάθεια πάντως η google, πχ red δε νομίζω ότι εντυπωσίασε ή ενδιαφέρονται και πολλοί.. 

Το Premium, έτσι ονομάζεται τώρα, μαζί με το music premium πουλάει αρκετά.

To πρόβλημα είναι ότι δεν είναι διαθέσιμο παντού. Πως να ενδιαφέρεται κάποιος εδώ αν δεν είναι διαθέσιμο;

Εδώ και 3 εβδομάδες το έκαναν διαθέσιμο και στη Κύπρο. Εδώ δεν....

Aν και πιστεύω ότι θα καταργηθεί στο μέλλον και θα έχουν την υπηρεσία αυτή μόνο με διαφημίσεις.

Γιατί τα έσοδα από διαφημίσεις έχουν αυξητική τάση και έχοντας κάτι δωρεάν όταν στους άλλους πληρώνεις μηνιαία συνδρομή σε διαφοροποιεί από τον ανταγωνισμό.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, argipen είπε

Είδες το βίντεο? Έψαξες κάποιον από τους όρους που σου έγραψα? Δεν ζούμε στο 1990 ξέρεις. Γι' αυτό πέραν της μεγάλης παγκόσμιας κάλυψης με server, παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η τεχνογνωσία και η τεχνοτροπία. Γι' αυτό όλα τα λεφτά πάνε σε R&D. Αν δεν θέλεις να ενημερωθείς δικό σου κομμάτι, εγώ το δικό μου το έκανα.

Υ.Γ Δεν υπογράφω πως οι υπηρεσίες θα είναι έτσι day-one (δεν δουλεύω εκεί για να το ξέρω). Η τεχνολογία όμως υπάρχει (αυτό είναι πασιφανές). 

Καλό σου βράδυ. 

Ότι και να κάνεις πάλι input lag θα έχει, όταν με το κακό κυκλοφορήσει το Stadia μην αρχίζετε να αναρωτιέστε για έχει input lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ και η σύνδεση μου το περιμένουμε με χαρά

perf3.png.107a0581d7e53e9d6edef92ee60ccbec.png

8310639476.png.f5cde8f8f2783b5696e010bcccf4dc95.png

3 ώρες πριν, logica1 είπε

2 ερωτησεις για όποιον γνωριζει:

1. Για 1080p/1440p τι συνδεσεις θα χρειαζεται; 

2. Θα μπορεσουμε με καποιο τροπο να προσπερασουνε τον περιορισμο που θα εχει η χωρα μας; 

2. δεν θα αξίζει αν μιλάς για vpn

1, 1080 λογικά με σταθερά 20mbit θα είσαι κυριλέ για 60 καρέ/δετερόλεπτο.

perf3.png

8310639476.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...