Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική Οδοντόβουρτσα Oral B 3D 600 19,90 στα Public


igreece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Καλα η θηκη δωρο εχει 1€στο ebay

Δεν ξερω τι ειναι το 3Δ. Διαφημιστικο κολπο. Αν γνωριζεις εστω και μια διαφορα πεστην

Τα πρώτα μοντέλα vitality,trizone κλπ ήταν 2D

Δηλαδή η κεφαλή έκανε την κίνηση προς 2 κατευθύνσεις αλλα δέν έκανε την παλμική κίνηση εμπρός( δόνηση)

η 3D όπως είναι και η 3D Trizone, οι Pro και οι υπόλοιπες κάνουν 3 κινήσεις.

Μπορείς να διαβάσεις εδώ τις διαφορές και θα καταλάβεις.

https://www.animated-teeth.com/electric_toothbrushes/oral-b-brushing-modes.htm

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Αυτή δεν είναι;
https://www.skroutz.gr/s/2222518/Oral-B-TriZone-600.html

Αν είναι αυτή, 32.5€ τη βλέπω εγώ στο skroutz και μέχρι το Γενάρη ήταν  στα 21€.

Αυτή ήταν η 2D

33 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

3D=Trizone. Εγώ αυτό καταλαβαίνω και ότι λογικά είναι οι ίδιες.

Τα πρώτα μοντέλα vitality,trizone κλπ ήταν 2D

Δηλαδή η κεφαλή έκανε την κίνηση προς 2 κατευθύνσεις αλλα δέν έκανε την παλμική  κίνηση εμπρός( δόνηση)

η 3D όπως είναι και η 3D Trizone, οι Pro και οι υπόλοιπες κάνουν 3 κινήσεις.

Μπορείς να διαβάσεις εδώ τις διαφορές και θα καταλάβεις.

https://www.animated-teeth.com/electric_toothbrushes/oral-b-brushing-modes.htm

Εξάλλου είτε trizone είτε pro, όποια λαβή και να πάρεις, μπορείς να βάλεις την κεφαλή που σε βολεύει.

Το θέμα είναι πόσο θα πληρώσεις τη λαβή.  Γι αυτό και ανέφερα οτι είναι καλή τιμή τα 19,90

Επεξ/σία από igreece
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οκ thanks. Τότε αυτή εδώ στα 22€ δεν είναι 3D όπως του Public;
https://www.skroutz.gr/s/5865704/Oral-B-Pro-600-Cross-Action.html
 

Ναι αυτη ειναι 3D με κεφαλή Cross Action. Και σε αυτην μπορεις να βαλεις κεφαλη trizone

Όπως και στου Public μπορείς να βάλεις κεφαλή cross action.

Αν ειναι να μην πληρωσεις μεταφορικά και να πας να την παρεις,οκ

Αλλα αν ειναι να πληρωσεις μεταφορικά,δεν συμφέρει. Πάλι του Public σε συμφέρει που θα στη φερουν στην πόρτα σου.

Επεξ/σία από igreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το 2005 εχω αλλαξει 3 Braun που ολες κοστιζαν πανω απο 80ε, η πρωτη ελιωσαν τα λαστιχα που ειχε (αρχισαν να κολανε, αποσο ξερω φτιαχνεται αυτο αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε), η 2η ξεβαψε γυρω γυρω (παλι καλα δεν ειχε λαστιχα) και η τριτη τα ασπρα κομματια γεμισαν μαυρες βουλες.

Τι στο καλο, ενα σκασμο λεφτα παιρνει η Oral-B γιατι τοσο χαλια κατασκευες;

 

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, darkscreamer είπε

Να σημειωθεί ότι πωλείται από άλλο κατάστημα μέσω του public. Αυτό βγάζει σε μένα τουλάχιστον.

Screenshot_20190608-222755_Samsung Internet.jpg

Ναι πράγματι. Και είναι και Αθήνα για όσους βολεύει να πάνε εκεί και να μην πληρώσουν μεταφορικα΄.

https://www.vitabox.gr/el/ηλοδοντοβουρτσα-oral-b-trizone-600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την πιο φτηνή (Vitality) 3-4 χρόνια (νομίζω). Την είχα πάρει από το super market σε προσφορά...

Στο κουτί είχε την στρογγυλή κεφαλή. Κάποια στιγμή πήρα την trizone και από τότε δεν ξανάλλαξα. Dεν είναι σαν να πλένεις δόντια, αλλά σαν να κάνεις μασαζ!!

Από μπαταρία, το manual λέει ότι κρατάει 6-7 χρήσεις (με το 2λεπτο πλύσιμο) και θέλει 24 ώρες φόρτιση (και τουλάχιστον μία πλήρη εκφόρτιση το εξάμηνο). Μετά τα τόσα χρόνια έχει πέσει η απόδοση στις 3 χρήσεις (έσβηνε ακριβώς στο 2λεπτο) και νομίζω ότι θέλει παραπάνω από 24 ώρες φόρτιση. Κάποιες φορές τη φόρτισα μετα από 2 χρήσεις και τώρα στην τρίτη "πετάει" σα να έχει ακόμα 2 για να αδειάσει.

Πάντως, κάποτε, έπαιζαν και κάτι κουπόνια από το www.epithimies.gr. Δεν ξέρω, δεν ασχολήθηκα ποτέ...

Επεξ/σία από Selespeed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Selespeed είπε

Έχω την πιο φτηνή (Vitality) 3-4 χρόνια (νομίζω). Την είχα πάρει από το super market σε προσφορά...

Στο κουτί είχε την στρογγυλή κεφαλή. Κάποια στιγμή πήρα την trizone και από τότε δεν ξανάλλαξα. Dεν είναι σαν να πλένεις δόντια, αλλά σαν να κάνεις μασαζ!!

Από μπαταρία, το manual λέει ότι κρατάει 6-7 χρήσεις (με το 2λεπτο πλύσιμο) και θέλει 24 ώρες φόρτιση (και τουλάχιστον μία πλήρη εκφόρτιση το εξάμηνο). Μετά τα τόσα χρόνια έχει πέσει η απόδοση στις 3 χρήσεις (έσβηνε ακριβώς στο 2λεπτο) και νομίζω ότι θέλει παραπάνω από 24 ώρες φόρτιση. Κάποιες φορές τη φόρτισα μετα από 2 χρήσεις και τώρα στην τρίτη "πετάει" σα να έχει ακόμα 2 για να αδειάσει.

Οι φτηνες vitality ειναι αυτες που ειπα πριν οτι κρατουν ακομα μια χαρα. Αυτη του θεματος σε λιγοτερο χρονο μου βγηκε η μπαταρια οφ. Δεν θα την αγοραζα ξανα στα 20€. Το μονο πλας που ειχε ηταν το led οτι φορτισε, αλλα τι να το κανεις αν ειναι να την πεταξεις στα 2 χρονια;

 

13 ώρες πριν, matrixxx είπε

Aυτη του θεματος την ειχα παρει παλια καπου 20-25€ απο αμαζον, χαλασε η μπαταρια σχετικα γρηγορα, την πεταξα. Οι αλλες oral b ακομα κρατανε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν η αυτονομία την οδοντόβουρτσας δεν είναι μεγάλη δεν χαίρεσαι την χρήση της. Συνέχεια θα σου συμβαίνει ότι έχει τελειώσει και θα πρέπει να χρησιμοποιείς την κανονική.

Αν φύγεις διακοπές θέλει να κουβαλάς κ τον φορτιστή. Ειδικά αν πας σε κανένα ελεύθερο κάμπινγκ άστα, δεν μπορείς καν να την πάρεις.

Προσωπικά σας προτείνω να επενδύσετε λίγα παραπάνω σε ένα μοντέλο με καλύτερη αυτονομία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, klainmein είπε

Γιατί να πάνε στο μαγαζί; Αφού από public παραλαμβάνεις όπου και να είσαι... 

Ναι, λέω για να γλυτώσουν έξοδα αποστολής. Αν την παραγγείλεις από Public είναι μόνο με αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, rsttls είπε

Για την τιμή της καλή είναι αλλά θα σας συνιστούσα να πάτε σε μοντέλα με μπαταρία λιθίου.

Αυτή του θέματος έχει μπαταρία Νικελίου Καδμίου (Ni-MH) Εχει memory effect και πρέπει να φορτίζεται μόνο όταν αδειάζει.Αν πχ την φορτίζεις 40-80% όπως τις ιόντων λιθίου (Li-ion) θα έχει προβλήματα, πχ θα λειτουργεί σωστά μόνο στο εύρος 40-80% έχοντας μικρότερη αυτονομία.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα των μπαταριών λιθίου, οτι δεν έχουν memory effect, τις φορτίζεις όποτε και για όσο θες.Ομως αντιθέτως με τις Νικελίου Καδμίου, δεν πρέπει να αδειάζουν τελείως.Ισως 1 φορά τον μήνα για το λεγόμενο calibration της μπαταρίας.Ισως πλέον να γίνεται αυτόματα μέσω του λογισμικού και να μην χρειάζεται, φυσικά θα πρέπει το hardware της μπαταρίας να το υποστηρίζει.

Επίσης λιγότερο σημαντικό να μην φορτίζονται έως το 100% και να μην παραμένει η συσκευή στον φορτιστή εφόσον έχει φτάσει στο 100%.

Υπάρχουν και οι λιθίου πολυμερούς (LIP) αλλά δεν θυμάμαι τι διαφορές έχουν με τις ιόντων λιθίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2019 στις 6:59 ΜΜ, matrixxx είπε

Aυτη του θεματος την ειχα παρει παλια καπου 20-25€ απο αμαζον, χαλασε η μπαταρια σχετικα γρηγορα, την πεταξα. Οι αλλες oral b ακομα κρατανε.

Εγώ έχω την 750 pro κάμποσο καιρό και δεν χάλασε η μπαταρία αλλα μου φαίνεται οτι πέφτει γρήγορα και απο ότι έψαξα αλλάζετε η μπαταρία αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Να ξες να δουλεύεις κολλητήρι τουλάχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Selespeed είπε

Έχω την πιο φτηνή (Vitality) 3-4 χρόνια (νομίζω). Την είχα πάρει από το super market σε προσφορά...

Στο κουτί είχε την στρογγυλή κεφαλή. Κάποια στιγμή πήρα την trizone και από τότε δεν ξανάλλαξα. Dεν είναι σαν να πλένεις δόντια, αλλά σαν να κάνεις μασαζ!!

Από μπαταρία, το manual λέει ότι κρατάει 6-7 χρήσεις (με το 2λεπτο πλύσιμο) και θέλει 24 ώρες φόρτιση (και τουλάχιστον μία πλήρη εκφόρτιση το εξάμηνο). Μετά τα τόσα χρόνια έχει πέσει η απόδοση στις 3 χρήσεις (έσβηνε ακριβώς στο 2λεπτο) και νομίζω ότι θέλει παραπάνω από 24 ώρες φόρτιση. Κάποιες φορές τη φόρτισα μετα από 2 χρήσεις και τώρα στην τρίτη "πετάει" σα να έχει ακόμα 2 για να αδειάσει.

Πάντως, κάποτε, έπαιζαν και κάτι κουπόνια από το www.epithimies.gr. Δεν ξέρω, δεν ασχολήθηκα ποτέ...

Αν οντως την εχεις τοσα χρονια οσα λες, εχεις σπασει ολα τα κοντερ. Μετα απο 2 χρονια ειναι για πεταμα αυτες λογο μπαταριας. Επισης οι vitality δεν πιανουν 8.800rpm, αλλα 7000κατι. Παρε καμια τετοια https://www.skroutz.gr/s/13105073/Oral-B-Pro-2-2000.html να παθεις πλακα. Τεραστια μπαταρια, δυναμη καθαρισμος. Και βαλε τις κεφαλες που θες ολες μπαινουν. Αν και προτεινω την κλασικη precision clean. Περιμενε να βγει σε προσφορα και παρτη

Τις ειχα και τις 2, αυτη που σου λεω και την vitality. Και ειναι και καλυτερη απο αυτη της προσφορας εδω. Θα ηθελα να δοκιμασω βεβαια και την philips sonicare του φιλου.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...