Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, gate1908 είπε

οσα χρηματα και να εβγαζα και να ηταν κομματι της δουλειας μου τετοια οθονη 30.000 ευρω δεν θα την επαιρνα  

Δηλαδη εσυ μας λες οτι ακομη και αν η δουλεια σου απεδιδε δεκαδες εκατομμυρια κερδος και η επιτυχια σου εξαρτιοταν απολυτα απο την ποιοτητα της τεχνολογιας που χρησιμοποιεις δεν θα επενδυες τα 30 και 40 και 200 χιλιαρικα στην τεχνολογια αυτη... οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Δηλαδη εσυ μας λες οτι ακομη και αν η δουλεια σου απεδιδε δεκαδες εκατομμυρια κερδος και η επιτυχια σου εξαρτιοταν απολυτα απο την ποιοτητα της τεχνολογιας που χρησιμοποιεις δεν θα επενδυες τα 30 και 40 και 200 χιλιαρικα στην τεχνολογια αυτη... οκ...

νταξει αδερφε δεν μιλας με τον Steve Jobs χαλαρωσε. για τα ελληνικα δεδομενα πιστευεις οτι θα ειχα πιθανοτητα να εβγαζα εκατομμυρια? ενταξει αν εβγαζα εκατομμυρια θα επαιρνα μια για την δουλεια και μια για να την εχω για δισκο να βαζω το πρωινο μου μιας και εχει καλα χρωματα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την άλλη όμως, ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και χρήστες που δεν εχουν οικονομικές στενοτητες και άνετα θα έδιναν 5-6 χιλιάρικα για να έχουν αυτή την οθόνη σπίτι τους άσχετα με το αν θα τους ήταν χρήσιμη σε κάτι! Σίγουρα τους έχει υπολογίσει και αυτούς η Apple. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Είναι η βαση 20 φόρες καλύτερη απο τις υπόλοιπες βάσεις?

ναι ειναι...ειναι η μονη βαση που διαφημηζει την οθονη της!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gate1908 said:

ο χριστος και η μανα του!!! δεν παμε καλα... δεν ξερω δεν κανω τετοια δουλεια που να εχω χρειαστει τετοια οθονη αλλα μου φαινεται εξωφρενικο το ποσο. οσα χρηματα και να εβγαζα και να ηταν κομματι της δουλειας μου τετοια οθονη 30.000 ευρω δεν θα την επαιρνα. και σε τοπογραφικα που εχω βοηθησει γραφεια ολοι κοιτανε να παρουν τα φθηνοτερα και ας παιρνουν και μεγαλα εργα πχ gps Κινεζικο των 2000 ευρω αντι μεγαλης εταιριας των 10.000 ευρω.

Στα μεγάλα post production houses στο εξωτερικό, η χρέωση ανά ώρα για color grade είναι της τάξης των 500 ευρώ. Το δεύτερο κριτήριο για να επιλέξει κάποιος ένα απ' αυτά τα μαγαζιά, μετά τον colorist, είναι το monitor.

Στην Ελλάδα που οι τιμές είναι μισές και κάτω δεν υπάρχει δυνατότητα για monitors των 30.000. Παίζουμε με projectors και monitors των 3-10 χιλιάδων. Αν η οθόνη της Apple είναι αυτό που περιμένουμε (τα specs τα ξέρουμε αλλά θα παίξει ρόλο το αν την αγαπήσουν οι colorists και οι διευθυντές φωτογραφίας), ίσως αποδειχθεί πολύ καλή λύση για τέτοιου μεγέθους αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Από την άλλη όμως, ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και χρήστες που δεν εχουν οικονομικές στενοτητες και άνετα θα έδιναν 5-6 χιλιάρικα για να έχουν αυτή την οθόνη σπίτι τους άσχετα με το αν θα τους ήταν χρήσιμη σε κάτι! Σίγουρα τους έχει υπολογίσει και αυτούς η Apple. :)

Καλα , εννοειται, ο ερωτας και το χρημα δεν κρυβονται :P .Eγω ας πουμε  σκεφτομαι να παρω 5,6 stand και να τα κανω βιβλιοστατες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να αγοράζετε ένα αυτοκίνητο με 20,000 ευρώ και να σας πουν οτι για να πάρετε και τα ζαντολάστιχα πρέπει να δώσετε άλλα 4,000 ευρώ !

Μπράβο σε όσους τα δώσουν !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, bluesattack said:

Καλα , εννοειται, ο ερωτας και το χρημα δεν κρυβονται :P .Eγω ας πουμε  σκεφτομαι να παρω 5,6 stand και να τα κανω βιβλιοστατες :lol:

Εσύ γελάς αλλά για κάποιους αυτά τα ποσά είναι ...στραγάλια! :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εσύ γελάς αλλά για κάποιους αυτά τα ποσά είναι ...στραγάλια! 😛

Oι φανταστικοι πλουσιοι που εχεις στο μυαλο σου δεν υπαρχουν. Η κοπελα μου μηχανικος στη Γερμανια, παιρνει μισθο εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας (4.5 φορες τον δικο μου, που ειναι ηδη εκτος Ελληνικης πραγματικοτηας), της εδειξα το stand και εκλαιγε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αν την αγοραζα θα επαιρνα το vesa mount μιας και εχω ενα σωρο βασεις τοιχου και θα μπορω να την εχω σε μεγαλυτερη αποσταση αν θελω τραβωντας το γραφειο λιγο πισω οποτε το -1000 δεν με χαλαει καθολου, τα οποιο 1000$ θα εδινα οπωςδηποτε για το nano coating επειδη δεν μπορω το glossy πλεον...

Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι απο την μια σου δινει την ευχερεια επιλογων για να γλυτωσεις λεφτα απο την αλλη δεν συμπεριλαμβανει την βαση που κακα τα ψεμματα ειναι η πρωτη επιλογη για τους περισσοτερους.

Πολυ δυσκολο και να κατακρινεις και να επιβραβευσεις την αποφαση της...
 

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, Ryzenlake said:

Oι φανταστικοι πλουσιοι που εχεις στο μυαλο σου δεν υπαρχουν. Η κοπελα μου μηχανικος στη Γερμανια, παιρνει μισθο εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας (4.5 φορες τον δικο μου, που ειναι ηδη εκτος Ελληνικης πραγματικοτηας), της εδειξα το stand και εκλαιγε. 

Μην το σκέφτεσαι σε σχέση με τα δικά σου παραδείγματα... Η κοπέλα σου που κλαίει με το stand, μπορεί να ξοδεύει αντίστοιχα πολλαπλάσια ποσά σε προϊόντα ομορφιάς που έχουν μέσα ...χαβιάρι που πριν το μάσησε και το ξέρασε καμήλα στην έρημο! :p 

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω φαντάζομαι και να μην το πάρεις προσωπικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μην το σκέφτεσαι σε σχέση με τα δικά σου παραδείγματα... Η κοπέλα σου που κλαίει με το stand, μπορεί να ξοδεύει αντίστοιχα πολλαπλάσια ποσά σε προϊόντα ομορφιάς που έχουν μέσα ...χαβιάρι που πριν το μάσησε και το ξέρασε καμήλα στην έρημο! 😛

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω φαντάζομαι και να μην το πάρεις προσωπικά. 

Ναι βρε παιδι μου, αλλα φερνω το παραδειγμα γιατι ειναι σε επαγγελμα που δουλευει κατα κορον σε PC.

Το παραδειγμα που εφερες ισχυει, οσον αφορα ρουχισμο, καθως ψωνιζει μονο "fairly produced" ρουχα. Μην μου το θυμιζεις ;) 

To θεμα ειναι να καταλαβουμε περι τινος προκειται ρε παιδες. Μιλαμε για βαση οθονης. Προφανως υπαρχουν διαφορες ποιοτητας και λοιπα, αλλα οτιδηποτε ανω των 200-300€ για βαση ειναι εκτος πραγματικοτητας γενικοτερα. Δηλαδη καλυτερα να παρω μια οθονη 7 χιλιαδων αυριο με μια βαση των 100 παρα 6 χιλιαδων ευρω με βαση των 1000. Οθονη αγοραζεις λογω του Panel, αν το 20% του κοστους ειναι το stand τοτε κατι παει στραβα. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Ryzenlake said:

Ναι βρε παιδι μου, αλλα φερνω το παραδειγμα γιατι ειναι σε επαγγελμα που δουλευει κατα κορον σε PC.

Το παραδειγμα που εφερες ισχυει, οσον αφορα ρουχισμο, καθως ψωνιζει μονο "fairly produced" ρουχα. Μην μου το θυμιζεις ;) 

To θεμα ειναι να καταλαβουμε περι τινος προκειται ρε παιδες. Μιλαμε για βαση οθονης. Προφανως υπαρχουν διαφορες ποιοτητας και λοιπα, αλλα οτιδηποτε ανω των 200-300€ για βαση ειναι εκτος πραγματικοτητας γενικοτερα. Δηλαδη καλυτερα να παρω μια οθονη 7 χιλιαδων αυριο με μια βαση των 100 παρα 6 χιλιαδων ευρω με βαση των 1000. Οθονη αγοραζεις λογω του Panel, αν το 20% του κοστους ειναι το stand τοτε κατι παει στραβα. 

Δεν διαφωνώ, αλλά ένας κατασκευαστής δεν έχει δικαίωμα να κατασκευάσει και να κοστολογήσει όπως θέλει ένα προϊόν? Πόσο μάλλον όταν το προϊόν για το οποίο μιλάμε δεν είναι αυτό που λέμε για "τις μάζες" και απευθύνεται σε ένα πιο συγκεκριμένο και περιορισμένο κοινό.

Ξαναλέω πως το θέμα για μένα πήρε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις από όσο θα έπρεπε εξαιτίας των trolls κλπ και αν από την αρχή το έξτρα χιλιάρικο ήταν ενσωματωμένο στην τελική τιμή, δεν θα γινόταν όλος αυτός ο πανικός. Ίσως βέβαια μετά να ανακάλυπταν το επιπλέον χιλιάρικο για μια "απλή μεμβράνη" στο γυαλί... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά ένας κατασκευαστής δεν έχει δικαίωμα να κατασκευάσει και να κοστολογήσει όπως θέλει ένα προϊόν? Πόσο μάλλον όταν το προϊόν για το οποίο μιλάμε δεν είναι αυτό που λέμε για "τις μάζες" και απευθύνεται σε ένα πιο συγκεκριμένο και περιορισμένο κοινό.

Ξαναλέω πως το θέμα για μένα πήρε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις από όσο θα έπρεπε εξαιτίας των trolls κλπ και αν από την αρχή το έξτρα χιλιάρικο ήταν ενσωματωμένο στην τελική τιμή, δεν θα γινόταν όλος αυτός ο πανικός. Ίσως βέβαια μετά να ανακάλυπταν το επιπλέον χιλιάρικο για μια "απλή μεμβράνη" στο γυαλί... :) 

Ασφαλώς έχει δικαίωμα να κοστολογεί όσο θέλει. Θα έλεγα πως πιθανόν το stand να έχει και υψηλό κόστος παραγώγης και γαιυτο η τιμή του. Δηλαδή μπορεί να τα αξίζει τα χρήματα του απο άποψη ποιότητας. Απλα δεν ξέρω ποιος θα δώσει τέτοια ποσά για stand, ασχέτος αν τα αξίζει. Είναι σαν ένα ακριβό πακέτο για σπίρτα ας πούμε :P 

Τεσπα, γενικά δεν διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ρε παιδια επειδη δεν πολυασχολουμαι με apple κτλ κτλ.

Το αρθρο μιλαει για βαση σκετη χωρις οθονη 1000 ευρω?ειναι δυνατον?

δηλαδη οταν την αγορασεις την οθονη πχ και την ανοιξεις μπαινει μονο στο τοιχο?δεν εχουν βαση μεσα στη συσκευασια?Δε μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...