Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tordak είπε

συγνωμη ρε παιδια επειδη δεν πολυασχολουμαι με apple κτλ κτλ.

Το αρθρο μιλαει για βαση σκετη χωρις οθονη 1000 ευρω?ειναι δυνατον?

δηλαδη οταν την αγορασεις την οθονη πχ και την ανοιξεις μπαινει μονο στο τοιχο?δεν εχουν βαση μεσα στη συσκευασια?Δε μπορει

Δεν μπαίνει ουτε στον τοίχο βασικα. Αν θες να την βάλεις στον τοιχο η σε αλλη βαση (τυπου VESA) που εχεις ηδη πρέπει να παρεις τον VESA adaptor (200$). Αν θες να την βάλεις σε βάση η Apple σου πουλάει το Pro Stand για 1000$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, tordak είπε

συγνωμη ρε παιδια επειδη δεν πολυασχολουμαι με apple κτλ κτλ.

Το αρθρο μιλαει για βαση σκετη χωρις οθονη 1000 ευρω?ειναι δυνατον?

δηλαδη οταν την αγορασεις την οθονη πχ και την ανοιξεις μπαινει μονο στο τοιχο?δεν εχουν βαση μεσα στη συσκευασια?Δε μπορει

Ούτε στο τοίχο μπαίνει. Μόνο στο χέρι την κρατάς σαν tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Ryzenlake said:

αν το 20% του κοστους ειναι το stand τοτε κατι παει στραβα.

Αυτό που πιστεύω ότι πάει στραβά, είναι η τελείως διαφορετική τιμολογιακή πολιτική των δύο προϊόντων. Ένα vfm (μένει να αποδειχθεί) προϊόν, που θα προσπαθήσει να μπει στην αγορά και ένα προϊόν πολυτελείας για να κάνει ο Ive τις κ@υλες του και να πουλήσει ακριβό design. Αν τα πουλήσει μαζί, καταστρέφει και τις δύο προσεγγίσεις. Αυτή είναι μόνο μια δική μου γνώμη για τον λόγο που κινήθηκε έτσι η Apple. Στην πραγματικότητα δεν με νοιάζει η πολιτική της και το αν θα χάσει ή θα κερδίσει. Αυτό που με νοιάζει είναι το τελικό deal μεταξύ Apple-αγοραστή και το ότι μου δίνει το vfm χωρίς να με φορτώνει με την ακριβή βάση. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
33 minutes ago, Ryzenlake said:

Ούτε στο τοίχο μπαίνει. Μόνο στο χέρι την κρατάς σαν tablet

Εξήγησέ το βρε σωστά στον άνθρωπο για να το καταλάβει:

η οθόνη κάνει 5000 ή 6000 αν τη θες με την ειδική επίστρωση. Και απο κει και πέρα έχεις 2 επιλογές στήριξης. Η μία κοστίζει +200$ και η άλλη +1000. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κατι ψιλοασχετο: γιατι δεν ειναι OLED η οθονη (και καθε οθονη) που λεγεται αναφορας;

 

Θελω να πω πετυχαινει καποιος καλυτερο μαυρο με LCD απο το εντελως σβηστο  των pixel της OLED τεχνολογιας;

Εκτος αν το reference δεν συμπεριλαμβανει και το απολυτο μαυρο που εγω θεωρω βασικο για σωστη αποδοση ολων των χρωματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εφαρμόζει και αυτό στη μαγνητική υποδοχή που έχει στο πίσω μέρος η οθόνη. 

Screenshot 2019-06-11 at 16.57.18.png

1 minute ago, yanc said:

Nα ρωτησω κατι ψιλοασχετο: γιατι δεν ειναι OLED η οθονη (και καθε οθονη) που λεγεται αναφορας;

Θελω να πω πετυχαινει καποιος καλυτερο μαυρο με LCD απο το εντελως σβηστο  των pixel της OLED τεχνολογιας;

Εκτος αν το reference δεν συμπεριλαμβανει και το απολυτο μαυρο που εγω θεωρω βασικο για σωστη αποδοση ολων των χρωματων.

Η ρεαλιστική απόδοση των χρωμάτων δεν έχει να κάνει (μόνο) με το μαύρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanc είπε

Nα ρωτησω κατι ψιλοασχετο: γιατι δεν ειναι OLED η οθονη (και καθε οθονη) που λεγεται αναφορας;

Θελω να πω πετυχαινει καποιος καλυτερο μαυρο με LCD απο το εντελως σβηστο  των pixel της OLED τεχνολογιας;

Εκτος αν το reference δεν συμπεριλαμβανει και το απολυτο μαυρο που εγω θεωρω βασικο για σωστη αποδοση ολων των χρωματων.

Υποτίθεται οτι πετυχαίνει το τελειο μαυρο. Μένει να φανεί βεβαια.

Απ'οσο ξερω τα περισσότερα reference monitor με LCD βγαίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yanc είπε

Nα ρωτησω κατι ψιλοασχετο: γιατι δεν ειναι OLED η οθονη (και καθε οθονη) που λεγεται αναφορας;

Θελω να πω πετυχαινει καποιος καλυτερο μαυρο με LCD απο το εντελως σβηστο  των pixel της OLED τεχνολογιας;

Εκτος αν το reference δεν συμπεριλαμβανει και το απολυτο μαυρο που εγω θεωρω βασικο για σωστη αποδοση ολων των χρωματων.

Αφου το απαντας μονος σου γιατι ρωτας?Ειναι δυνατον να πετυχεις καλυτερο μαυρο απο το να ειναι τα pixel τελειως σβηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εβγαζε η Αpple ειδικα Apple σουβερ(απο ειδικο υλικο για να ειναι τέλειο) για να ακουμπαμε τα ποτηρια μας την ωρα που κοιταμε την Apple οθονη μας ή ειμαστε στoν iMac Pro μας πόσο θα κανανε?
Α) 40 €
Β) 199 €
Γ) 299 €
Δ) 599 €

Εγω λεω το Γ.

Επισης πλεον τεινει να γινει φυσικος νόμος, οτι ακομα και το Δ) να ισχυε, παλι καποιοι θα βρισκανε τροπους να δικαιολογησουν την Apple.....

spacer.png

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, PostHelper said:

Αν εβγαζε η Αpple ειδικα Apple σουβερ(απο ειδικο υλικο για να ειναι τέλειο) για να ακουμπαμε τα ποτηρια μας την ωρα που κοιταμε την Apple οθονη μας ή ειμαστε στoν iMac Pro μας πόσο θα κανανε?
Α) 40 €
Β) 199 €
Γ) 299 €
Δ) 599 €

Εγω λεω το Γ.

Επισης πλεον τεινει να γινει φυσικος νόμος, οτι ακομα και το Δ) να ισχυε, παλι καποιοι θα βρισκανε τροπους να δικαιολογησουν την Apple.....

spacer.png

Αν τα σουβέρ ήταν από τιτάνιο; 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Oι φανταστικοι πλουσιοι που εχεις στο μυαλο σου δεν υπαρχουν. Η κοπελα μου μηχανικος στη Γερμανια, παιρνει μισθο εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας (4.5 φορες τον δικο μου, που ειναι ηδη εκτος Ελληνικης πραγματικοτηας), της εδειξα το stand και εκλαιγε. 

εάν η κοπέλα σου (μηχανικός) έβγαζε το ψωμί της (ο μισθός 5 φορές πάνω) με προϊόντα της apple, πίστεψέ με θα το ήξερε.
τώρα να γελάει με κάτι (που και εγώ γελάω, και είμαι από αυτούς που βγάζουν λεφτά/ζω/μεγαλώνω τα παιδιά μου με προϊόντα της apple) που δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ και τσάμπα να της το έδιναν... τα συμπεράσματα δικά σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liospi είπε

εάν η κοπέλα σου (μηχανικός) έβγαζε το ψωμί της (ο μισθός 5 φορές πάνω) με προϊόντα της apple, πίστεψέ με θα το ήξερε.
τώρα να γελάει με κάτι (που και εγώ γελάω, και είμαι από αυτούς που βγάζουν λεφτά/ζω/μεγαλώνω τα παιδιά μου με προϊόντα της apple) που δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ και τσάμπα να της το έδιναν... τα συμπεράσματα δικά σας

Δεν υπάρχει άνθρωπος στο πλανήτη Γη που βγάζει το ψωμί του από το stand, της Apple ή της οποιοσδήποτε Apple. Σοβαρέψου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατούμε να καταλάβουμε ότι υπάρχει κόσμος που τα 999 δολλάρια του είναι μικρό ποσό, και όταν πάρει την οθόνη της apple για τη δουλειά του, δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί να ψάχνει βάσεις και θα πάρει τη βάση "μαμα" να τελειώνει γιατί δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου να ψάχνει συμβατές κλπ.

Είναι το αντίστοιχο με αυτούς που παίρνουν την "μαμά" θήκη της samsung με το κινητό και την πληρώνουν 40€  ενώ μπορούν να παραγγειλουν μια από το ebay με 3ευρώ.

Επίσης η οθόνη της MSI έιναι σαφώς υποδεέστερη. Οπότε τι μας το παίζει έξυπνη? Απλά προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το hype που έγινε γύρω από την οθόνη και το stand της apple για να διαφημιστεί.

Σαν να βγει η VW με το golf gti και να πει τι δίνετε τόσα λεφτά για την Porsche που κάνει το 0-100 σε 3,5sec, εμείς το κάνουμε σε 6sec με τα μισά λεφτά και έχουμε και τη ρεζέρβα δώρο. ΟΥΑΟΥ, στα p@p@ria μας. Τα ξαναλέμε όταν κάνεις όσα η Porsche.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...