Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cpgr είπε

Αν μπεις στο σαιτ της ρεντ θα δεις οτι ολα ειναι modular.. μπορεις να παρεις μονο το σενσορ χωρις φακους, μπαταριες, χερουλια , αποθηκευτικο χωρο κλπ...ακριβως επειδη απευθυνεται σε επαγεγλματιες και οχι απλους users ή youtube unboxers...
Καπως ετσι πιστευω κινηθηκε και η απλ...

Αν τεριαζαν τα mount απο προηγουμενα μοντελα οκ sure μαζι σου αλλα δυτυχως ειναι proprietary το mount της στο συγκεκριμενο μοντελο και μονο. Δεν ειναι δηλαδη οτι ταιριαζουν απο προηγουμενες αγορες σου μεσο της εταιρειας για να πω οκ εκει παει. Τεσπα προσωπικα χεστηκα, δεν ειναι οτι μου χρειαζεται τετοιο μονιτορ για τον οποιονδηποτε λογο, απλα ειναι λιγο τραγικο να πρεπει να ψαχνεις τροπο να κρεμασεις το μονιτορ σου αν για τον οποιονδηποτε λογο δεν μπορεις να τα εχεις και τα 2 ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, stafaf είπε

1300$ για οθόνη MSI με σήμα τον δράκο.

Ιδανική για σχεδιασμό κηδειόχαρτων και επεξεργασία video γάμου/βάφτισης. 

Δηλαδή η ικανότητα κάποιου του στο σχεδιασμό θα βελτιωθεί κατακόρυφα αν το κάνει στην νέα οθόνη της apple?

Η 24αραDell των 240€ που έχω που κατατάσσει τη δική μου ικανότητα στο design?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα γελάω ακόμα να καταλάβετε και η αρνητική διαφήμιση είναι διαφήμιση για μια εταιρία για μια οθόνη που είναι underpriced βάση ότι έχουν γράψει ειδική και επαγγελματίες στους οποίους στοχεύουν. 

 

Έχουν κάνει όλοι διάφημιση την οθόνη της αππλε μέσο αυτού του σταντ που οι περισσότεροι επαγγελματίες έχουν κ δεν θα το πάρουν αλλά μέσο αυτού γινεται Διαφήμιση στην οθόνη χωρίς κόστος....!!

 

αλλη μια φορά αυτή η εταιρία Αποδεικνύει ότι ξέρει να κουμαντάρει haters και funboys!!  

Btw διαφήμισης για την οθόνη δεν βγάλανε ούτε στην Αμερική γιατί ξέρανε ότι όλοι θα το σχολιάσουν κ θα διαφημίσουν την οθόνη και όταν λέω όλοι δεν λέω ινσομνια δείτε και ποιο έξω τι έχει γίνει τσαμπα διαφήμιση όπως του Starbucks στο game of thrones. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε. Εγώ πάντως τις οθόνες τις κρίνω από το stand τους π.χ. σε μια EIZO λέω "ιοοουυυυυυυυυυ! Τι σιχαμένο stand είναι αυτό; αποτυχία η οθόνη". Το stand κάνει την οθόνη!!!

Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι Apple hater και έχω και Macbook pro της αξίζει τρελό τρολλάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλη αν και αστεια η κινηση της MSI. Με αυτα που κανει τα θελει η apple κακα τα ψεμματα. Η συγκεκριμενη οθονη της MSI δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτη των 6000 δολλαριων της apple. 

Αν εβαζε τη βαση μαζι με την οθονη στα 6000 ισως κανεις δεν ελεγε τιποτα. Τωρα που δινει σκετη την οθονη που ειναι πρακτικα αχρηστη χωρις βαση ε τα θελει και τα παθαινει. Συνεχιζει να απογοητευει σε πολλα θεματα και ο κοσμος την χλεαυζει. Οχι αδικως. Ας εβαζε μια βαση των 100 ευρω μεσα και ας πουλουσε ξεχωριστα την αλλη στο 1000αρικο.

γιατί είναι άχρηστη η οθόνη χωρίς τι βάση ρε φιλαράκι , προφανώς δεν καταλαβαίνεις η κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή η οθόνη προορίζεται για συγκεκριμένο κόσμο , και οι περισσότεροι έχουνε δικες τους βάσης για να κουμπώνουνε panel πάνω , και πολλές φορες και δυο και τρία panel μαζί , άμα δεις το πίσω μέρος τις οθόνης και τις κάθε οθόνης θα δεις ότι έχει τέσσερις τρυπούλες εκεί πίσω , είναι για να μπαίνουνε στο τοίχο η σε βάσεις του εμποριου , για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα επιτέλους , δεν φτάνει που κάποιος που έχει ήδη βάση θα γλιτώσει ένα χιλιάρικο , κοιτάμε μονο μέχρι εκεί που σκεφτόμαστε , και στο κάτω κάτω οποιος έχει 5 χιλιάρικα για οθόνη έχει και για τι βάση άλλο ένα χιλιάρικο απλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, MTX said:

γιατί είναι άχρηστη η οθόνη χωρίς τι βάση ρε φιλαράκι , προφανώς δεν καταλαβαίνεις η κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή η οθόνη προορίζεται για συγκεκριμένο κόσμο , και οι περισσότεροι έχουνε δικες τους βάσης για να κουμπώνουνε panel πάνω , και πολλές φορες και δυο και τρία panel μαζί , άμα δεις το πίσω μέρος τις οθόνης και τις κάθε οθόνης θα δεις ότι έχει τέσσερις τρυπούλες εκεί πίσω , είναι για να μπαίνουνε στο τοίχο η σε βάσεις του εμποριου , για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα επιτέλους , δεν φτάνει που κάποιος που έχει ήδη βάση θα γλιτώσει ένα χιλιάρικο , κοιτάμε μονο μέχρι εκεί που σκεφτόμαστε , και στο κάτω κάτω οποιος έχει 5 χιλιάρικα για οθόνη έχει και για τι βάση άλλο ένα χιλιάρικο απλό είναι.

Επειδή εγώ κοιτάω και παρά πέρα, αν δεν θέλω 4 τρυπούλες στον τοίχο μου ο οποίος δεν είναι σίγουρος και αν θα αντέξει το βάρος και χαλάσει και μετά θέλω 1000€ όχι για stand αλλά για μερεμέτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Επειδή εγώ κοιτάω και παρά πέρα, αν δεν θέλω 4 τρυπούλες στον τοίχο μου ο οποίος δεν είναι σίγουρος και αν θα αντέξει το βάρος και χαλάσει και μετά θέλω 1000€ όχι για stand αλλά για μερεμέτι;

φιλε τα πράγματα είναι απλά , η apple την έβγαλε την οθόνη χωρίς βάση για δυο λόγους , πρώτον για τους επαγγελματίες που έχουνε ήδη βάση του εμποριου και πολύ πιο ακριβή από αυτή τις apple , και δεύτερον για να ασχολούνται όλοι οι υπόλοιποι με το κόστος τις βάσης , υπάρχει και μια τρίτη ομάδα ανθρώπων αυτοί που έχουνε χρήματα και δεν τους ενδιαφέρει πολύ το κόστος με η χωρίς βάση , εμείς δεν είμαστε ούτε στους επαγγελματίες ούτε στους πλουσιους οποτε είμαστε στη δεύτερη ομάδα να είχαμε να λέγαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fasttam είπε

Δηλαδή η ικανότητα κάποιου του στο σχεδιασμό θα βελτιωθεί κατακόρυφα αν το κάνει στην νέα οθόνη της apple?

Η 24αραDell των 240€ που έχω που κατατάσσει τη δική μου ικανότητα στο design?

Παίρνεις τοις μετρητοίς ένα φανερά χιουμοριστικό ποστ που απλά θέλει να καταδείξει το γελοίο της διαφήμισης της msi, που χρησιμοποιεί την γελοία υψηλή τιμή μιας βάσης. 

Αλλά εδώ τα βάλαμε όλα στο blender και αρχίζουν κάποιοι πάνω στην πρεμούρα τους να θάβουν την οθόνη η οποία είναι απλά στην δική της κλάση. 

Κανείς και εσύ το λάθος να εξατομικεύεις. Μην το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI  εβαλες τα πραγματα στη θεση τους.

Βλεπω αλλοι σκιζουν τα ρουχα τους να αποδειξουν την παραφροσυνη του μηλου λεγοντας οτι το προιον.... την βαση σε αυτην την περιπτωση, προοριζεται για επαγγελματιες. Τι ακριβως δουλευουν οι "επαγγελματιες" που δεν μπορουν να δουλεψουν με οποιοαδηποτε αλλη βαση ( με δωρο την οθονη );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Sorath είπε

Το γελοίο με την τιμή, είναι ότι ενώ η Apple θέλει να το παίξει τρέλα και ότι βαράει όσο θέλει τις τιμές, ταυτόχρονα την ορίζει στα 999$ αντί για στρογγυλό 1000$..... πράγμα τελείως αντιφατικό!!!

Λαικη αγορα για υψηλομισθα στελεχη 😂

Το θεμα ειναι να προσδιδει κυρος η τιμη αλλα να ξυπνα και το ...ενστικτο της ανταγωνιστικοτητας και της σκληρης διαπραγματευσης που διακατεχει τους υψηλομισθους επαγγελματιες .Οχι δεν σου δινω 1000, 999 και αν θες 😂

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλη αν και αστεια η κινηση της MSI. Με αυτα που κανει τα θελει η apple κακα τα ψεμματα. Η συγκεκριμενη οθονη της MSI δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτη των 6000 δολλαριων της apple. 

Αν εβαζε τη βαση μαζι με την οθονη στα 6000 ισως κανεις δεν ελεγε τιποτα. Τωρα που δινει σκετη την οθονη που ειναι πρακτικα αχρηστη χωρις βαση ε τα θελει και τα παθαινει. Συνεχιζει να απογοητευει σε πολλα θεματα και ο κοσμος την χλεαυζει. Οχι αδικως. Ας εβαζε μια βαση των 100 ευρω μεσα και ας πουλουσε ξεχωριστα την αλλη στο 1000αρικο.

πως φαίνεται όταν κάποιος δεν έχει πάει ΠΟΤΕ σε χώρο διαφημιστικής/δημιουργικού γραφείου κ.λπ.
402363224_Screenshot2019-06-10at08_16_44.png.45d7a2fb7659499cb80f3921e569346b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

γιατί είναι άχρηστη η οθόνη χωρίς τι βάση ρε φιλαράκι , προφανώς δεν καταλαβαίνεις η κανεις ότι δεν καταλαβαίνεις ότι αυτή η οθόνη προορίζεται για συγκεκριμένο κόσμο , και οι περισσότεροι έχουνε δικες τους βάσης για να κουμπώνουνε panel πάνω , και πολλές φορες και δυο και τρία panel μαζί , άμα δεις το πίσω μέρος τις οθόνης και τις κάθε οθόνης θα δεις ότι έχει τέσσερις τρυπούλες εκεί πίσω , είναι για να μπαίνουνε στο τοίχο η σε βάσεις του εμποριου , για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα επιτέλους , δεν φτάνει που κάποιος που έχει ήδη βάση θα γλιτώσει ένα χιλιάρικο , κοιτάμε μονο μέχρι εκεί που σκεφτόμαστε , και στο κάτω κάτω οποιος έχει 5 χιλιάρικα για οθόνη έχει και για τι βάση άλλο ένα χιλιάρικο απλό είναι.

Μα αυτο λεμε οτι σε αυτη την οθονη ακομα και αυτες οι τρυπουλες δεν υπαρχουν. Πρεπει να αγορασεις και αλλον ανταπτορα που να σου δινει προσβαση σε αυτες τις τρυπουλες.Επρεπε να εχει τουλαχιστον τον ανταπτορα στην συσκευασια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος εκεί έξω να μου εξηγήσει την λογική του παρακάτω "επιχείρηματος" για την τιμή της βάσης;

"Η οθόνη των 5000€ δεν έχει βάση, γιατί πολλοί επαγγελματίες έχουν δικές τους βάσεις. Άρα η ξεχωριστή που θα πωλείται θα δίνεται για 999$!"

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

Μισω την apple σαν εταιρια και τις τιμες της στα προοιοντα που ειναι για το κοινο, αλλα δεν καταλαβαινω το hate για αυτη τη βαση να πω την αληθεια. Η βαση και η οθονη ειναι για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που βγαζουν λεφτα απο τη δουλεια τους, εγω θα εδινα και 10 χιλιαδες ευρω αν μου εβγαζε καποιο καλο για τη δουλεια μου, δεν ειναι για να παιζεις fortnite και apex legends, ουτε για απλες επαγγελματικες χρησεις οπως coding, CAD, 3d animation κτλ, ειναι καθαρα για επαγγελματιες που δουλευουν με χρωμα και επαγγελματικου επιπεδου mastering για ταινιες και παραπλήσια content που απο εδω και περα χρειαζεσαι HDR1000 support.

Υπαρχουν πολλες βασεις που κανουν 3 και 4 χιλιαδες ευρω, δεν λεει κανενας τιποτα ομως γιατι δεν τις φτιαχνει η apple. Υπαρχουν οθονες που κανουν 20 χιλιαδες ευρω, παλι κανενας δεν λεει τιποτα γιατι τις κανουν αλλες εταιριες και ειναι για επαγγελματιες. Υπαρχουν αξεσουαρ για βιντεοκαμερες που κοστιζουν 10 χιλιαδες ευρω, παλι no one bats an eye, με το που βγαλει η apple κατι για την επαγγελματικη της σειρα αμεσως ολοι χανουν το μυαλο τους.

Υπαρχει διαφορα με το να κανεις bitch για τα iPhone που οντως εχουν αυξηθει τρελα σε τιμη, και με το να παραπονιεσαι για κατι που 1. δεν φτιαχτηκε για σενα ουτε το ευρυ κοινο, 2. δεν προκειτε ποτε να το αγορασεις, 3. πολλοι επαγγελματιες το χρειαζονται και θα τους βοηθησει στην δουλεια τους που την κανουν για 40 ωρες τη βδομαδα, 

Συμφωνώ απόλυτα. Ποτέ δεν σχολιάζω τις τιμές προϊόντων επαγγελματικής χρήσης, εκτός και αν σχετίζονται με το επάγγελμά μου.

Επεξ/σία από zaratustra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...