Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Sorath said:

Υπάρχει κάποιος εκεί έξω να μου εξηγήσει την λογική του παρακάτω "επιχείρηματος" για την τιμή της βάσης;

"Η οθόνη των 5000€ δεν έχει βάση, γιατί πολλοί επαγγελματίες έχουν δικές τους βάσεις. Άρα η ξεχωριστή που θα πωλείται θα δίνεται για 999$!"

Το επιχείρημα είναι για τη χωριστή πώληση, όχι για την τιμή. Η τιμή είναι υψηλή και γι’ αυτό η χωριστή πώληση έχει μεγαλύτερη σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, primeragt είπε

Μα αυτο λεμε οτι σε αυτη την οθονη ακομα και αυτες οι τρυπουλες δεν υπαρχουν. Πρεπει να αγορασεις και αλλον ανταπτορα που να σου δινει προσβαση σε αυτες τις τρυπουλες.Επρεπε να εχει τουλαχιστον τον ανταπτορα στην συσκευασια.

αν σου πω ότι δεν το είχα καταλάβει ότι μονο η δικη τους βάσει μπαίνει σε αυτό το monitor. απλά μπορούσες να την τοποθετήσεις σε μια βάση που ενδεχομένως κάποιος έχει ήδη και είναι με τις κλασικές τέσσερις βίδες . τότε λες ένταξη καλο ακούγεται κάποιος γλιτώνει αρκετά λεφτά αν έχει ήδη βάση ,  εδώ μιλάμε για κοροϊδία εφόσον η βάση τους είναι η μονη που κάνει , να τι βάλουνε εκεί που ξέρουνε και την οθόνη και τι βάση

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραπλανητική και γελοία η διαφήμιση της msi εκτός του ότι δεν λέει τίποτα , δηλαδή όταν ένα ποδήλατο δρόμου PINARELLO κάνει 10.000 ευρώ θα βγει η  IDEAL που είναι ελληνική και θα πεί κοιτάξτε με τα ίδια λεφτά παίρνετε 20 ποδήλατα δικά μας ? ή θα πεί κοιτάξτε όσο κάνει μία ρόδα του PINARELLO παίρνεις δύο ποδήλατα δικά μας ? χαζομάρες ξεκολλάτε απο την apple δεν είναι η πιο ακριβή εκτός άν έχετε κολλήσει αππλίαση οπότε κλείστε ένα ραντεβού να σας δεί ένας αππλολόγος :)

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ethereum είπε

παραπλανητική και γελοία η διαφήμιση της msi εκτός του ότι δεν λέει τίποτα , δηλαδή όταν ένα ποδήλατο δρόμου PINARELLO κάνει 10.000 ευρώ θα βγει η  IDEAL που είναι ελληνική και θα πεί κοιτάξτε με τα ίδια λεφτά παίρνετε 20 ποδήλατα δικά μας ? χαζομάρες ξεκολλάτε απο την apple δεν είναι η πιο ακριβή εκτός άν έχετε κολλήσει αππλίαση οπότε θέλετε αππλολόγο να σας δει

δεν είναι έτσι φιλε μου και εγώ τις άποψης σου ήμουνα μέχρι πριν από λίγο που διαπίστωσα ότι αυτή η οθόνη  είναι συμβατή μονο με αυτή τι βάση και με καμια άλλη , θα είχε νόημα να πουλιέται ξεχωριστά εφόσον είναι συμβατή με τις βάσης που κυκλοφορούνε που είναι στάνταρ , για τα λεφτά δεν σχολιάζω γιατί δεν τι θεωρώ ακριβή δεν απευθύνεται στον καθένα και δεν έχουμε όλοι ίδιες τζέπες , αλλα εδώ την αγοράζεις κάι μετά αναγκάζεσαι να αγοράσεις και τι βάση τους δεν έχει νόημα το ξεχωριστά , είναι σαν να σου λέω ψήφισε με και θα σου φτιάξω μια πισινα έξω από το σπίτι σου , και μετά από τέσσερα χρονια να σου πω τώρα ξανά ψήφισε με και θα σου βάλω και νερό στη πισινα . τέλος πάντων πολύ συζήτηση έγινε για το θέμα και μάλλον αυτός ήτανε και ο λόγος που τι πλασάρανε έτσι στο εμπόριο , γιατί θέμα χρημάτων δεν είναι έχει πολύ χειρότερες οθόνες πιο ακριβές από αυτήν

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Alex2020 είπε

Έχει κυκλοφορήσει στην αγορά ; 

Την εχεις ; 

Τα οικονομικά αποτελέσματα της εδώ και μήνες δείχνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που λες .

Τα οικονομικά αποτελέσματα που λες είναι γιατί η apple χάνει τους μη-πιστούς πελάτες. Τα fanboys θα παραμείνουν fanboys. Εγώ παλιότερα στήριζα apple και είχα και mac και iphone, αλλά οι διαρκείς αυξήσεις στις τιμές με έκαναν να στραφώ αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ethereum είπε

παραπλανητική και γελοία η διαφήμιση της msi εκτός του ότι δεν λέει τίποτα , δηλαδή όταν ένα ποδήλατο δρόμου PINARELLO κάνει 10.000 ευρώ θα βγει η  IDEAL που είναι ελληνική και θα πεί κοιτάξτε με τα ίδια λεφτά παίρνετε 20 ποδήλατα δικά μας ? ή θα πεί κοιτάξτε όσο κάνει μία ρόδα του PINARELLO παίρνεις δύο ποδήλατα δικά μας ? χαζομάρες ξεκολλάτε απο την apple δεν είναι η πιο ακριβή εκτός άν έχετε κολλήσει αππλίαση οπότε κλείστε ένα ραντεβού να σας δεί ένας αππλολόγος :)

Το ποδήλατο Pinarello πιθανόν να είναι 20 φορές καλύτερο απο το IDEAL. Είναι η βαση 20 φόρες καλύτερη απο τις υπόλοιπες βάσεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, MTX είπε

δεν είναι έτσι φιλε μου και εγώ τις άποψης σου ήμουνα μέχρι πριν από λίγο που διαπίστωσα ότι αυτή η οθόνη  είναι συμβατή μονο με αυτή τι βάση και με καμια άλλη , θα είχε νόημα να πουλιέται ξεχωριστά εφόσον είναι συμβατή με τις βάσης που κυκλοφορούνε που είναι στάνταρ , για τα λεφτά δεν σχολιάζω γιατί δεν τι θεωρώ ακριβή δεν απευθύνεται στον καθένα και δεν έχουμε όλοι ίδιες τζέπες , αλλα εδώ την αγοράζει σκάει μετά αναγκάζεσαι να αγοράσεις και τι βάση τους δεν έχει νόημα το ξεχωριστά , είναι σαν να σου λέω ψήφισε με και θα σου φτιάξω μια πισινα έξω από το σπίτι σου , και μετά από τέσσερα χρονια να σου πω τώρα ξανά ψήφισε με και θα σου βάλω και νερό στη πισινα

αυτό που λες φίλε μου το κάνουν πολλές εταιρίες όπως γράφω και στο παραδειγμά μου με τα ποδήλατα , το ξέρεις οτι υπάρχει σετ φρένων  για ποδήλατο συγκεκριμένης μάρκας ή δίσκος για αλυσίδα απο τιτάνιο που κάνει 1000 ευρώ , απο τη στιγμή που διαλέγεις μία εταιρία γιατι είσαι επαγγελματίας θα πας με τα νερά της οτι σου δίνει και είναι συμβατό αυτο θα βάλεις , δεν μπορώ εγώ να έχω ποδήλατο των 5000 ευρώ και να βάλω επάνω φρένα που κάνουν 30 ευρώ , αυτά πανε πακέτο τα πράματα , και όπως είπανε και άλλοι δεν είναι για το μέσο καταναλωτή , για ένα στούντιο που κανει ταινίες ή για  ένα περιοδικό ή για ένα αρχιτεκτονικό γραφείο που κάνει εκατομύρια τζίρο το χρόνο δεν τους νοιάζει το χιλιάρικο ,  πρεπει να καταλάβουν όλοι οτι δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου , υπάρχουν άνθρωποι που ξοδεύουν πολλά και θέλουν το τέλειο

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, giodoul είπε

Στα λεγομενα σου φασκεις και αντιφασκεις! Επισης συγκρινεις διαφορετικής τιμης προϊόντα και γενικεύεις την προσωπική σου εμπειρία κατα καποιο τροπο! Και κατι τελευταιο. πληροφοριακα η τιμη αλλαγης οθονης στην INFO QUEST (επισημος προμηθευτης και διανομεας ανταλλακτικων στην Ελλαδα) δεν ειναι 150€ που αναφερεις και δεν ξερω που ρωτησες?!90€ με ΦΠΑ ειναι.

Όταν αγορασα το XIAOMI το 2016 ούτε κατά διάνοια έφερνε  η Info quest τα κινητά αυτά στην Ελλάδα, οποτε μη συγκρίνεις ποσο κοστίζει το σέρβις τώρα με τότε. Ούτε φάσκω ούτε αντιφάσκω. Την εμπειρία χρήσης περιγράφω. Αν θελεις να στο περιγράψω και με οικονομικούς όρους για να το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fasttam είπε

Δηλαδή η ικανότητα κάποιου του στο σχεδιασμό θα βελτιωθεί κατακόρυφα αν το κάνει στην νέα οθόνη της apple?

Η 24αραDell των 240€ που έχω που κατατάσσει τη δική μου ικανότητα στο design?

Σιγουρα καποιος ταλαντουχος(που οι πιο πολλοι δεν ειναι) θα μπορεσει να βγαλει αποτελεσμα και με φθηνοτερη οθονη, αλλα ας πουμε στο video editing που το κατεχω λιγο το σπορ αλλα και στο photo editing με το μεγαλο peak brightness που εχει θα μπορεις σε σκοτεινες σκηνες video η σε photo να δεις περισσοτερες λεπτομερειες και ετσι να το επεξεργαστεις καλυτερα προσφεροντας ενα καλυτερο τελικο προιον.

Για τα χρωματα νομιζω οτι θα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει μιας και η Apple εχει αποδειξει οτι στο καλιμπραρισμα LCD ειναι κορυφη(εδω πορευοταν για χρονια με LCD στα κινητα της οταν οι αλλοι ειχαν OLED και εβγαζε πολυ καλο αποτελεσμα.

Για την απατεωνια του contrast ratio εδωσα link σε προηγουμενο μου ποστ σε αλλο παρομοιο τοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλη αν και αστεια η κινηση της MSI. Με αυτα που κανει τα θελει η apple κακα τα ψεμματα. Η συγκεκριμενη οθονη της MSI δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτη των 6000 δολλαριων της apple. 

Αν εβαζε τη βαση μαζι με την οθονη στα 6000 ισως κανεις δεν ελεγε τιποτα. Τωρα που δινει σκετη την οθονη που ειναι πρακτικα αχρηστη χωρις βαση ε τα θελει και τα παθαινει. Συνεχιζει να απογοητευει σε πολλα θεματα και ο κοσμος την χλεαυζει. Οχι αδικως. Ας εβαζε μια βαση των 100 ευρω μεσα και ας πουλουσε ξεχωριστα την αλλη στο 1000αρικο.

Μιας και πάντα συγκρίνουν την apple με σούπερ αμάξια και τις άλλες εταιρίες με Lada niva ... Είναι σαν να σ λέει η LAMBORGHINI πάρε το αμάξι μας 400.000€  αλλά χωρίς πόρτες . Αν θες πόρτες πλήρωσε αλλά 100.000 € . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Το ποδήλατο Pinarello πιθανόν να είναι 20 φορές καλύτερο απο το IDEAL. Είναι η βαση 20 φόρες καλύτερη απο τις υπόλοιπες βάσεις? 

κατ αρχήν είναι της μαμας εταιρίας που λέμε , δεν έχει σχέση αν ειναι 20 η 15 φορές καλύτερο , είναι αυτο που ταιριάζει στο προιόν που αγοράζεις , παίρνεις τέτοιο εργαλείο όπως είναι αυτή η οθόνη και θα ψάχνεις να βρεις άλλα σταντ ? σίγουρα θα είναι το καλύτερο , γιατι να ρισκάρεις να βάλεις κάτι άλλο ,

 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Arkin είπε

Καλη αν και αστεια η κινηση της MSI. Με αυτα που κανει τα θελει η apple κακα τα ψεμματα. Η συγκεκριμενη οθονη της MSI δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτη των 6000 δολλαριων της apple. 

Αν εβαζε τη βαση μαζι με την οθονη στα 6000 ισως κανεις δεν ελεγε τιποτα. Τωρα που δινει σκετη την οθονη που ειναι πρακτικα αχρηστη χωρις βαση ε τα θελει και τα παθαινει. Συνεχιζει να απογοητευει σε πολλα θεματα και ο κοσμος την χλεαυζει. Οχι αδικως. Ας εβαζε μια βαση των 100 ευρω μεσα και ας πουλουσε ξεχωριστα την αλλη στο 1000αρικο.

Μιας και πάντα συγκρίνουν την apple με σούπερ αμάξια και τις άλλες εταιρίες με Lada niva ... Είναι σαν να σ λέει η LAMBORGHINI πάρε το αμάξι μας 400.000€  αλλά χωρίς πόρτες . Αν θες πόρτες πλήρωσε αλλά 100.000 € . 

 

Είδαμε και το καινούριο imac pro που η τοπ έκδοση  κάνει 40.000€. Έλεος δλδ οποίος το αγοράσει αυτό και το θεωρεί εργαλείο δουλειάς μάλλον δεν ξέρει ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις σπίτι ... 

PC με 10.000 είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερο και καλύτερο εργαλείο δουλειάς από το iMac των 40.000 .

Απλα ο επαγγελματίας  νομίζει ότι έχει μεγαλύτερο κύρος και επιτυχία στους κύκλους του αν λέει έχω iMac και μήλο .

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ...

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που προσπαθούν να υποστηρίξουν την απόφαση της Apple, με επιχειρήματα του στιλ
"Μα η οθόνη είναι σε άλλο επίπεδο",
" Δεν απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες",
"Τα βγάζει τα λεφτά της" και άλλα τέτοια κουφά, τι να πεις?
Χαμένη υπόθεση!


Ρε παλικάρια, για την βάση της οθόνης μιλάμε εδώ και όχι για τα υπόλοιπα, ξυπνάτε επιτέλους. Όχι άλλο iκάρβουνο.

Αλλά καλά κάνει και σας αρμέγει η Apple, αφού σας αρέσει. 

Απλά εδώ ξέχασε να βάλει μια βάση στην νέα της οθόνη πώς κάνετε έτσι όλοι πια?

Είμαι σίγουρος ότι θα έχει στην συσκευασία πολλά μηλοαυτοκόλλητα, να κολλήσετε στο αυτοκίνητο σας, για να το παίξετε alternative και να ανέβει και το λίμπιντο σας 🤣 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...