Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
19 minutes ago, gthe said:

Καλή επιλογή έχεις, μην την αλλάξεις για την apple :) 2 Dell Ultrasharp 27" 4Κ (U2718Q) και εδώ αριστερά, δεξιά και στην μεση μια κλασσική παραδοσιακή Ultrasharp  24" (U2412M) κάθετη για τον κώδικα μου. Δεν βλέπω να χαλάστηκε κανένας στην εταιρία μας με τις βάσεις από αυτές τις οθόνες (πάνω από 5-6 χιλιάδες συνολικά έχουμε). Σε workstation οι οθόνες δεν κάνουν rotate κάθε λίγο και λιγάκι ... μην τρελαθούμε. Η apple θα μπορούσε τουλάχιστον να βάλει το VESA adapter included ... ούτε καν αυτό 

Δεν έχω καταλάβει όμως τι ακριβώς "κράζουμε". Το ότι η βάση δεν έρχεται μαζί με την οθόνη της Apple ή το κόστος της? Στην περίπτωση του κόστους, λέω απλά πως ΔΕΝ μπορούμε σε καμία περίπτωση να συγκρίνουμε άμεσα το pro stand της Apple με μία οποιαδήποτε άλλη βάση που υπάρχει σε "οικιακές" ή low cost οθόνες! Μιας και είμαστε σε topic που αφορά τη δήλωση της MSI, επειδή έτυχε να δω λεπτομέρειες από την οθόνη της μπείτε και "θαυμάστε" την πλαστικούρα που κυριαρχεί σε όλο το monitor και την αντίστοιχη άθλια βάση που τη συνοδεύει...

Προσωπικά δέχομαι μόνο τις κριτικές σχετικά με το γεγονός πως δεν την πουλάει μαζί με την οθόνη την pro stand και όχι αυτές που αναφέρονται στην τιμή (που δεν διαφέρουν από λογικές του τύπου: 1 κιλό κρέας είναι πάντα το ίδιο είτε είναι σπάλα είτε είναι φιλέτο black angus...). Αν από την πρώτη στιγμή ανακοίνωνε την τιμή της στα 6000 μαζί με το stand, όλα θα ήταν κομπλέ! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν έχω καταλάβει όμως τι ακριβώς "κράζουμε". Το ότι η βάση με είναι απλά με την οθόνη της Apple ή το κόστος της? Στην περίπτωση του κόστους, λέω απλά πως ΔΕΝ μπορούσε σε καμία περίπτωση να συγκρίνουμε άμεσα το pro stand της Apple με μία οποιαδήποτε άλλη βάση υπάρχει σε "οικιακές" ή low cost οθόνες! Μιας και είμαστε σε topic που αφορά τη δήλωση της MSI, επειδή έτυχε να δω λεπτομέρειες από την οθόνη της μπείτε και "θαυμάστε" την πλαστικούρα που κυριαρχεί σε όλο το monitor και την αντίστοιχη άθλια βάση που τη συνοδεύει...

Προσωπικά δέχομαι μόνο τις κριτικές σχετικά με το γεγονός πως δεν την πουλάει μαζί με την οθόνη την pro stand και όχι αυτές που αναφέρονται στην τιμή (που δεν διαφέρουν από λογικές του τύπου: 1 κιλό κρέας είναι πάντα το ίδιο είτε είναι σπάλα είτε είναι φιλέτο black angus...) :) 

Δεν νομίζω ότι συγκρίνει κανείς την οθόνη της MSI με την οθόνη της apple. Αυτό θα ήταν τελείως χαζό. Συμφωνώ μαζί σου που κριτικάρεις ότι δεν πουλάει την βάση μαζί, και επαυξάνω ότι δεν πουλάει καν τον VESA adapter μαζι :) Εκτός αν κάνω λάθος... και ο adapter πωλείται χωριστά, έτσι δεν είναι (200$?). Δλδ χωρίς τίποτα από τα 2, δεν στεριώνεται καπου να φανταστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, gthe said:

Δεν νομίζω ότι συγκρίνει κανείς την οθόνη της MSI με την οθόνη της apple. Αυτό θα ήταν τελείως χαζό. Συμφωνώ μαζί σου που κριτικάρεις ότι δεν πουλάει την βάση μαζί, και επαυξάνω ότι δεν πουλάει καν τον VESA adapter μαζι :) Εκτός αν κάνω λάθος... και ο adapter πωλείται χωριστά, έτσι δεν είναι (200$?). Δλδ χωρίς τίποτα από τα 2, δεν στεριώνεται καπου να φανταστώ

Λογικά ναι μιας και δεν έχουμε ακόμη επίσημη κυκλοφορία με reviews κλπ.

Εγώ το βλέπω σαν 2 ξεχωριστές επιλογές που έχει κάποιος που θέλει να αγοράσει αυτό το monitor: αν έχει ήδη κάποιο μηχανισμό στήριξης θα πάρει τον αντάπτορα με τα 200$ ή αν θέλει να την έχει μόνη της σε γραφείο θα πάρει το stand με τα 1000$! Επιπλέον δεν γνωρίζουμε ακόμη αν θα υπάρξουν και άλλες επιλογές στη συνέχεια από τρίτους κατασκευαστές (αν και το target group για αυτή την οθόνη είναι πολύ μικρό για να ασχοληθεί μαζί της κάποιος κατασκευαστής αξεσουάρ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, gthe είπε

Αν έχει όντως καταφέρει να προσεγγίσει reference monitor quality, πάσο θα την αγοράσουν ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ όσοι το χρειάζονται με 6Κ + βάση 7 κτλ. Δεν έγινε κάτι. Αλλά πως θα το κάνει χωρίς SDI είσοδο ρε παιδιά, τόσο μάγκες? Θα δείξει ο καιρός και τα benchmarking.

Συμφωνω το SDI ειναι οντως αγκάθι. Βεβαια λύσεις υπάρχουν απ'ότι διαβάζω αλλα ειναι αγκάθι. Απο την αλλη και η Apple φαινεται να την προωθει οχι απλα σαν pro αλλα σαν prosumer. Χαρακτηριστική στιγμη οταν εδειξαν οτι η οθονη γυρνάει και οριζόντια για να γράφεις κωδικα και το κοινό καταχειροκρότησε. Λες και χρειάζεσαι τετοια οθονη για να γράψεις κώδικα. Εν πάση περιπτώση οπως ειπες θα δειξει ο καιρος το benchmarking και τα reviews.

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Choulio είπε

Συμφωνω το SDI ειναι οντως αγκάθι. Βεβαια λύσεις υπάρχουν απ'ότι διαβάζω αλλα ειναι αγκάθι. Απο την αλλη και η Apple φαινεται να την προωθει οχι απλα σαν pro αλλα σαν prosumer. Χαρακτηριστική στιγμη οταν εδειξαν οτι η οθονη γυρνάει και οριζόντια για να γράφεις κωδικα και το κοινό καταχειροκρότησε. Λές και χρειάζεσαι τετοια οθονη για να γράψεις κώδικα. Εν πάση περιπτώση οπως ειπες θα δειξει ο καιρος το benchmarking και τα reviews.

Κώδικα στα 6Κ? Εδώ στα 4Κ των 27" με το ζόρι γράφουμε :D. Τι νομίζουν οι εταιρίες ότι είμαστε οι engineers ... όλοι juniors 20 χρονών με αετίσια μάτια? :P Η πρεσβυοπιά χτυπάει την πόρτα σε senior level engineers και τότε η FHD 24άρα ξαφνικά γίνεται διαμάντι! off topic, sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η ποιότητα της Apple δεν είναι δεδομένη. Ποιός θα αγόραζε για το PC του μητρική Foxconn ?

2. Ο σχεδιασμός συμφωνώ ότι είναι προσεγμένος, αλλά δεν είναι δα και έργο τέχνης !

3. Η βάση της νέας οθόνης της Apple κάνει και μασάζ στην πλάτη, οπότε όσοι πιστοί Apple-είλωτες προσέλθετε !

( Εγώ θα προτιμούσα Dexion, είναι πιο επεκτάσιμο, πιο raw και πιο industrial ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, doctordennis είπε

1. Η ποιότητα της Apple δεν είναι δεδομένη. Ποιός θα αγόραζε για το PC του μητρική Foxconn ?

2. Ο σχεδιασμός συμφωνώ ότι είναι προσεγμένος, αλλά δεν είναι δα και έργο τέχνης !

3. Η βάση της νέας οθόνης της Apple κάνει και μασάζ στην πλάτη, οπότε όσοι πιστοί Apple-είλωτες προσέλθετε !

( Εγώ θα προτιμούσα Dexion, είναι πιο επεκτάσιμο, πιο raw και πιο industrial ).

Ναι αλλά όλο και κάτι πάνω στη μητρική σου θα έχει φτιάξει η foxconn, χαρακτηριστικά θυμάμαι σε μια παλιότερη gigabyte μου το socket ήταν της συγκεκριμένης εταιρείας και το έγραφε ξεκάθαρα

 

Δεν γίνεται να αποφύγεις τη συγκεκριμένη εταιρεία

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, doctordennis είπε

1. Η ποιότητα της Apple δεν είναι δεδομένη. Ποιός θα αγόραζε για το PC του μητρική Foxconn ?

2. Ο σχεδιασμός συμφωνώ ότι είναι προσεγμένος, αλλά δεν είναι δα και έργο τέχνης !

3. Η βάση της νέας οθόνης της Apple κάνει και μασάζ στην πλάτη, οπότε όσοι πιστοί Apple-είλωτες προσέλθετε !

( Εγώ θα προτιμούσα Dexion, είναι πιο επεκτάσιμο, πιο raw και πιο industrial ).

 

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ναι αλλά όλο και κάτι πάνω στη μητρική σου θα έχει φτιάξει η foxconn, χαρακτηριστικά θυμάμαι σε μια παλιότερη gigabyte μου το socket ήταν της συγκεκριμένης εταιρείας και το έγραφε ξεκάθαρα

Δεν γίνεται να αποφύγεις τη συγκεκριμένη εταιρεία

Από που προκυπτει οτι Foxconn=κακη ποιότητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Choulio είπε

Από που προκυπτει οτι Foxconn=κακη ποιότητα ;

Δεν είπα κάτι τέτοιο, είναι αυτή που είναι και κάνει αυτό που κάνει κάποια πράγματα βγαίνουν καλά κάποια άλλα όχι 

 

Προφανώς μια μητρική εξολοκλήρου από αυτή (μέχρι και λογισμικό) δε θα αγόραζα γιατί όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί έχουν περισσότερη τεχνογνωσία στο θέμα και δεν με ενδιαφέρει να εξοικονομησω χρήματα από το συγκεκριμένο part

 

Αλλά ό,τι και να πάρεις είναι αρκετά πιθανό να έχει μέρη φτιαγμένα από foxconn

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Προφανώς μια μητρική εξολοκλήρου από αυτή (μέχρι και λογισμικό) δε θα αγόραζα γιατί όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί έχουν περισσότερη τεχνογνωσία στο θέμα και δεν με ενδιαφέρει να εξοικονομησω χρήματα από το συγκεκριμένο part

Η Foxconn δεν έχει τεχνογνωσία στην κατασκευή ηλεκτρονικών; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Δεν είπα κάτι τέτοιο, είναι αυτή που είναι και κάνει αυτό που κάνει κάποια πράγματα βγαίνουν καλά κάποια άλλα όχι 

Προφανώς μια μητρική εξολοκλήρου από αυτή (μέχρι και λογισμικό) δε θα αγόραζα γιατί όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί έχουν περισσότερη τεχνογνωσία στο θέμα και δεν με ενδιαφέρει να εξοικονομησω χρήματα από το συγκεκριμένο part

Αλλά ό,τι και να πάρεις είναι αρκετά πιθανό να έχει μέρη φτιαγμένα από foxconn 

 

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Δεν είπα κάτι τέτοιο, είναι αυτή που είναι και κάνει αυτό που κάνει κάποια πράγματα βγαίνουν καλά κάποια άλλα όχι 

Προφανώς μια μητρική εξολοκλήρου από αυτή (μέχρι και λογισμικό) δε θα αγόραζα γιατί όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί έχουν περισσότερη τεχνογνωσία στο θέμα και δεν με ενδιαφέρει να εξοικονομησω χρήματα από το συγκεκριμένο part

Αλλά ό,τι και να πάρεις είναι αρκετά πιθανό να έχει μέρη φτιαγμένα από foxconn 

Πλαστικά καπάκια για το socket, ας πούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Alex2020 είπε

Θα μου δειξεις μια βάση για μόνιτορ που κάνει 3-4000€ ; 

επειδή βαριέμαι να ψάχνω στο topic τελικά σου έδειξε ? :P

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, billdanos είπε

Σε πολλές που έχουν και tilt επιλογή εκτός από ρύθμιση του ύψους (HP & Dell) και έπρεπε συχνά να τις αλλάζουμε θέσεις για τις ανάγκες παρουσιάσεων κλπ. 

Αν δεν υπάρξει σοβαρή ανάλυση για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της βάσης της Apple και το μηχανισμό που χρησιμοποιεί, δεν υπάρχει περίπτωση να σχολιάσω στα σοβαρά αν αξίζει ή όχι. Ασε που δεν μου πέφτει και λόγος μιας και δεν πρόκειται να έχω μια τέτοια οθόνη... 

θεωρείς ότι το stand έχει την πολυπλοκότητα άλλων προιόντων της apple και κινείται στο ίδιο φάσμα τιμών πχ iPhone ?

Καθαρά είναι λόγω περιορισμένου όγκου παραγωγής και ότι τους 'παίρνει' για το target group που εστιάζουν. 

Προσωπικά θεωρώ ότι έπρεπε να βάλουν ένα 'κλασικό' stand και για οποιον θέλει να πάρει το συγκεκριμένο ως premium και πιο λειτουργικό

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Aztec said:

θεωρείς ότι το stand έχει την πολυπλοκότητα άλλων προιόντων της apple και κινείται στο ίδιο φάσμα τιμών πχ iPhone ?

Καθαρά είναι λόγω περιορισμένου όγκου παραγωγής και ότι τους παίρνει για το target group που εστιάζουν. 

Προσωπικά θεωρώ ότι έπρεπε να βάλουν ένα 'κλασικό' stand και για οποιον θέλει να πάρει το συγκεκριμένο ως premium και πιο λειτουργικό

Ναι για το συγκεκριμένο stand θεωρώ πως έχει χαρακτηριστικά που είναι “apple style”. Αν πρόσεξες μόνο αυτό προσπαθώ να υποστηρίξω από την αρχή και όχι το αν ήταν σωστή κίνηση να μην έχει εναλλακτικό τρόπο στήριξης μέσα στη συσκευασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, billdanos είπε

ο χριστος και η μανα του!!! δεν παμε καλα... δεν ξερω δεν κανω τετοια δουλεια που να εχω χρειαστει τετοια οθονη αλλα μου φαινεται εξωφρενικο το ποσο. οσα χρηματα και να εβγαζα και να ηταν κομματι της δουλειας μου τετοια οθονη 30.000 ευρω δεν θα την επαιρνα. και σε τοπογραφικα που εχω βοηθησει γραφεια ολοι κοιτανε να παρουν τα φθηνοτερα και ας παιρνουν και μεγαλα εργα πχ gps Κινεζικο των 2000 ευρω αντι μεγαλης εταιριας των 10.000 ευρω.

Επεξ/σία από gate1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...