Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου άρεσε το παιχνίδι (είχα εκατοντάδες ώρες στο πρώτο παιχνίδι το οποίο είναι το αγαπημένο μου όλων των εποχών) ήταν καλό μου άρεσαν πολύ τα μοντέλα των βασικών χαρακτήρων (ειδικά tifa/aeris)  για τα λοιπά γραφικά χέστηκα

Επίσης μου άρεσε αρκετά το σύστημα μάχης (ειδικά μετά το χάλι του ffxvi) και γενικά η νοσταλγία βαρεσε κόκκινο

 Παρόλα αυτά δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα. Παρότι δεν με πείραξε και τόσο που πρακτικά δεν πρόκειται για remake, αλλά για κάποιο παράλληλο σύμπαν, γενικά σε πολλά θέματα το ύφος και η αίσθηση του αρχικού δεν υπάρχουν. Και δεν υπάρχουν συνήθως προς το χειρότερο.

βέβαια οκ ζούμε σε εποχές πολιτικής ορθότητας κτλ.. οκ 

αυτό που με χάλασε είναι ότι έχωσαν πολλά πράγματα που είναι για αργότερα στο παιχνίδι και χάλασαν το "μυστήριο" του sephiroth.

Αυτό το θεωρώ μέγα σφάλμα και ένιωσα λες και είχαν την ανάγκη να τα χώσουν όλα μέσα στο πρώτο κομμάτι έτσι ώστε πέρα από το να είναι ένα "ολοκληρωμένο" παιχνίδι (λάθος σκέψη για εμένα είναι απλά το πρώτο κομμάτι..)  να μπορεί να σταθεί μόνο του σε περίπτωση που αν αποτυχγανε εμπορικά και έπρεπε να εγκαταλείψουν το project να τα είχαν βάλει όλα μέσα.

δεν μου έδωσε δηλαδή την αίσθηση ενός υπερφιλοδοξου project όπως θα όφειλε να είναι αλλά κάτι που γίνεται με δειλά βήματα και χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρο πλάνο (πράγμα που φαίνεται άλλωστε από το ότι δεν έχουν πει ΑΚΡΙΒΩΣ πόσα μέρη θα είναι και λοιπές λεπτομέρειες, χρονοδιαγράμματα κτλ) 

επίσης μιας και έπιασα τον sephiroth με χάλασε που τον έκαναν στρογγυλοφατσο με μάτια φιδιού.. εκεί αναρωτήθηκα τι φάση..; Και βασικά αυτό το μοντέλο χαρακτήρα ήταν κακό. Μια χαρά ήταν ο sephiroth όπως ήταν ή όπως είχε αποτυπωθεί στο advent children ή όπως τον έβαλε ο sakurai πρόσφατα στο smash.

πάντως είναι καλό παιχνίδι, αξίζει κάποιος να το παίξει και να μυηθεί στο σύμπαν έστω και αν αυτό δεν γίνει ακριβώς στο πνεύμα του πρώτου παιχνιδιού.

επίσης με χαλάει η πολιτική της square enix με το dlc που δεν παίζει στο ps4 (δώσε μου ένα 5 να αγοράσω να μιλήσουμε για exclusive) όπως επίσης με χαλάει πάρα πάρα πολύ που αν κατάλαβα καλά δεν θα έχω αναβάθμιση στα γραφικά επειδή έχω physical αντίγραφο που εννοείται ότι θα είχα physical ένα τέτοιο παιχνίδι.

τυπικά δεν θα με ένοιαζε, αλλά η yuffie ήταν με διαφορά ο αγαπημένος μου χαρακτήρας από το πρώτο παιχνίδι και ήταν ευχάριστη έκπληξη που την έβαλαν τόσο νωρίς στο παιχνίδι με αυτό το spin off. Αλλά θα μου την βγάλουν ξινή..

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2021 στις 7:31 ΜΜ, logistoulis είπε

όπως επίσης με χαλάει πάρα πάρα πολύ που αν κατάλαβα καλά δεν θα έχω αναβάθμιση στα γραφικά επειδή έχω physical αντίγραφο που εννοείται ότι θα είχα physical ένα τέτοιο παιχνίδι.

Φυσικά και θα πάρεις αναβάθμιση αρκεί να έχεις PS5 με disc drive... Αυτοί που μένουν εκτός είναι μόνο όσοι έχουν την free PS+ έκδοση.

https://blog.playstation.com/2021/02/25/final-fantasy-vii-remake-intergrade-arrives-on-ps5-june-10-2021/

Those who own the physical or digital PS4 version of Final Fantasy VII Remake and want to experience the PS5 enhancements can upgrade to the PS5 version at no extra cost

To upgrade the PlayStation 4 disc version of the game to the digital PS5 version, you’ll need a PS5 console with a disc drive. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πολύ χαίρομαι που πέρασε στα ασχολίαστα το battle royale.. 🤣

πίκρα μεγάλη για το exclusive dlc στ ps5, ειδικά μετά το fort condor mini game που με έψησε αλλά...προτιμώ να κάνουν focus στη νέα μηχανή γραφικών και να μας πέσουν τα μάτια όταν βγάλουν το part 2 κάποτε.

Πάραυτα, καλό νέο ότι από Δεκέμβρη μάλλον θα το δώσουν και στις άλλες πλατφόρμες

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2021 στις 3:11 ΜΜ, KostasPapaJohn είπε

προτιμώ να κάνουν focus στη νέα μηχανή γραφικών και να μας πέσουν τα μάτια όταν βγάλουν το part 2 κάποτε.

Τι εννοείς στην νέα μηχανή γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Τι εννοείς στην νέα μηχανή γραφικών?

σωστά, στο νέο hw εννοούσα. Να γίνουν τα development αποκλειστικά εκεί ώστε να μην υπάρχει υπόνοια limitation. Εξάλλου και το μεγαλύτερο θέμα του remake, τα texture popping αν θυμάμαι σωστά είχαν πει ότι ήταν bug της unreal engine 4.

Ή αν πάνε εδώ τελικώς

https://www.unrealengine.com/en-US/blog/a-first-look-at-unreal-engine-5

Ξαναλέω πολύ σκληρό που ενώ το main game είναι στο ps4, το dlc είναι ps5 exclusive. Αλλά ας δώσουν όλα τα resources τους αποκλειστικά εκεί ώστε το τελικό πρότζεκτ να είναι διαμάντι όπως του αξίζει.

Επεξ/σία από KostasPapaJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες help,μου αρεσε πολυ το κομματι που ξεκιναει στο 10 λεπτο ακριβως,ποιος ειναι ο τιτλος??Δεν μπορω να το βρω,δοκιμαζα και με σατζαμ και βγαζει σαν αποτελεσμα τα κλασσικα ff7 post credit theme(αλλο κομματι με στιχους)αλλα τπτ,αυτο πρεπει να μπαινει εμβόλιμα

 

Final Fantasy 7 Remake - Credits - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

παιδες help,μου αρεσε πολυ το κομματι που ξεκιναει στο 10 λεπτο ακριβως,ποιος ειναι ο τιτλος??Δεν μπορω να το βρω,δοκιμαζα και με σατζαμ και βγαζει σαν αποτελεσμα τα κλασσικα ff7 post credit theme(αλλο κομματι με στιχους)αλλα τπτ,αυτο πρεπει να μπαινει εμβόλιμα

 

Final Fantasy 7 Remake - Credits - YouTube

Το main theme ειναι χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, με τη μουσικη δεν το εχω μια. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ADHD είπε

Το main theme ειναι χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, με τη μουσικη δεν το εχω μια. :P 

Thanks πόσο αμπαλος είμαι εψαχνα σερί τις λίστες ενώ ήταν μπροστά μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

Thanks πόσο αμπαλος είμαι εψαχνα σερί τις λίστες ενώ ήταν μπροστά μου

πράγματι είναι το main theme, αλλά όχι το track που παίζει στο sector 7.

Αν κάποιος θέλει το OST και δεν το βρίσκει, μπορώ να του το στείλω. Έχω την αρχική του έκδοση με τα 8 discs, βγάλανε αργότερα μια επόμενη με έξτρα κομμάτια την οποία δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω την digital και δεν εχω καταλαβει πως παιρνω το upgrade, σε ολα τα αλλα (οπως στο nioh 2 πχ) ηταν ξεκαθαρο σε εκανε redirect στη σωστη εκδοση για ps5, εδω δεν βλεπω τιποτα τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εχω την digital και δεν εχω καταλαβει πως παιρνω το upgrade, σε ολα τα αλλα (οπως στο nioh 2 πχ) ηταν ξεκαθαρο σε εκανε redirect στη σωστη εκδοση για ps5, εδω δεν βλεπω τιποτα τετοιο.

Αυτο εννοεις?

https://www.ign.com/wikis/final-fantasy-7-remake/How_to_Upgrade_FF7_Remake_to_PS5_Intergrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...