Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ADHD

Δεν θα το κάνω vs Cyberpunk και θα το κλείσω λέγοντας ότι διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτό που λες. 

Το FFXV ήταν ένα κακό παιχνίδι ακόμα και για τα δεδομένα των φανατικών της σειράς. Αυτό όμως είναι μια άλλη συζήτηση.

Οσο για το FF7, γνωρίζω πολύ καλα τι σημαίνει το όνομα του και ποιο είναι το κοινό του μιας και το επαιξα την εποχή που βγήκε στο PSX.

Απλώς κρατάω πολύ μικρό καλάθι σύμφωνα με αυτά που έχω δει ως τώρα. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

@ADHD

Δεν θα το κάνω vs Cyberpunk και θα το κλείσω λέγοντας ότι διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτό που λες. 

Το FFXV ήταν ένα κακό παιχνίδι ακόμα και για τα δεδομένα των φανατικών της σειράς. Αυτό όμως είναι μια άλλη συζήτηση.

Οσο για το FF7, γνωρίζω πολύ καλα τι σημαίνει το όνομα του και ποιο είναι το κοινό του μιας και το επαιξα την εποχή που βγήκε στο PSX.

Απλώς κρατάω πολύ μικρό καλάθι σύμφωνα με αυτά που έχω δει ως τώρα. 

Αλλη αποψη εχω εντελως και εχω μιλησει και εχω διαβάσει απόψεις απο φανατικούς της σειράς επισης συμφωνω και εγω, ηταν καλο final fantasy σε ολα με ενα ρηχό battle system. Λογος για vs με το cyberpunk δεν υπαρχει όντως.

Οι προβληματισμοι ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν, εχω και εγω για καποια θεματα αλλα οτι εχω δει μεχρι στιγμης μου αρεσει παρα πολυ, δες το video για το συστημα μαχης και πες μου αν δεν ανταποκρινεται στο σήμερα διατηρώντας και τον turn-based χαρακτήρα και υφος της σειράς. Κατα τα αλλα σε design/animation/voice overs φαινεται να κανουν παρα πολυ καλη δουλεια το προβλημα ειναι πως θα αποδώσουν τον τεραστιο κοσμο, τα side quests, πως θα λειτουργησει το episodic κλπ. Αυτοι ειναι valid προβληματισμοι αλλα νομιζω θα απαντηθουν με τον καιρο.

Αν εισαι fan του vii απλα δεν γινεται να μην εισαι hyped με ενα τέτοιο remake ακομα και αν κρατας μικρο καλαθι. :P 

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ADHD

Αυτοί ακριβώς οι valid προβληματισμοί που λες είναι που θα κρίνουν αν τελικά θα έχουμε ένα καλό παιχνίδι και όχι μια αποτυχία. Δεν είναι όλα ρόδινα λοιπόν.

Ήμουν hyped όταν πρωτοάκουσα για την ανάπτυξη του remake. Από τότε όμως που άκουσα “episodes”, το hype μετατράπηκε σε ανησυχία. Ακόμα περισσότερο κρίνοντας από τις μετριότητες της SE μέχρι τώρα.

Ειμαι fan του FF7 και γι αυτό οι απαιτήσεις μου είναι πολύ μεγαλύτερες από ένα απλό graphics upgrade. Αυτό τον καιρό μάλιστα, ασχολούμαι με το original που κυκλοφόρησε στο Switch. 

 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο hype εχει το 1 και το αλλο την δεδομενη στιγμή φαίνεται και από το πλήθος των σελιδων που εχουν σε αυτό το φόρουμ τα 2 θέματα αλλά και απο το εξωτερικό που μας έχουν πρήξει με τον ρηβς... Τεσπα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό... Εύκολα μπορεί να είναι φόλα το παιχνίδι...ελπιζω πως οχι οπως όλοι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις μεγαλυτερες φουσκες στην (συγχρονη)ιστορια της Square το FFXV(που πιστευω οτι δεν ειχαν σκοπο να το πουν Ff15,απλα ειπαν για εμπορικους λογους πηρε αυτο το ονομα),γιαυτο και ο κοσμος ζητουσε remake απο τα παλιοτερα παιχνιδια .

Γιατι εβλεπε οτι τα νεωτερα Final της Square δεν ειναι οτι το καλυτερο,ειδικα ετσι οπως τα αντιμετωπιζει η ιδια η εταιρεια.

Μια απο τα ιδια και απο Capcom μερια. Αφου επεσε και εκει τεραστια απογοητευση στα τελευταια Resident evil,παρολη την προσπαθεια που εγινε στο 7(που με εχθρους χλαπατσες ομως δεν πας πουθενα)ο κοσμος ζηταει πλεον remake των παλιοτερων resident ακριβως επειδη ξερει τι να περιμενει.

Ειναι το λιγοτερο αστειο παντως να συγκρινουμε το hype για το Cyberpunk με αυτο για το FF7 remake.

Για το FF7 remake ουτε ποτε(και αν)θα ολοκληρωθει γνωριζουμε,ουτε σε ποιες πλατφορμες θα κυκλοφορησει και ποτε γνωριζουμε.

Δεν νομιζω να υπαρχει hype που το καθε επεισοδιο τολμανε να το χρεωνουν 60ευρω.Επισης αναλογα τις εκδοσεις βλεπω και διαφορετικα summon materia(στην ακριβοτερη 1st edition εχει μονο το Carbuncle πχ).Το αρμεγμα στο μεγαλειο του.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

Επισης αναλογα τις εκδοσεις βλεπω και διαφορετικα summon materia(στην ακριβοτερη 1st edition εχει μονο το Carbuncle πχ).Το αρμεγμα στο μεγαλειο του.

Μια διευκρίνηση: Στην ακριβότερη συλλεκτική έχει επιπλέον μόνο το Carbuncle. Φυσικά κι έχει και τα τρία materia μέσα (Carbuncle, Cactuar, Chocobo Kick) όπως και τη φιγούρα.

Ασφαλώς όμως και δεν αξίζει κατά τη γνώμη σύμφωνα με όσα έχουμε μάθει. Χίλιες φορές το ορίτζιναλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Ειναι το λιγοτερο αστειο παντως να συγκρινουμε το hype για το Cyberpunk με αυτο για το FF7 remake.

 

Είναι; Μιλάμε για ένα remake  ενός παιχνιδιού του '97 που συζητάμε τόσα χρόνια μετά

 

Το cyberpunk δεν ξέρουμε ακόμα αν θα το συζητάνε στη 5ετια (φυσικά ελπίζω να είναι κορυφαίο παιχνίδι)

Το Witcher ακόμα που είναι γνωστή ποσότητα πιστεύεις ότι θα απασχολεί τον κόσμο σε βάθος χρόνου όπως το ffvii

 

Αν το remake είναι καλό παιχνίδι και το εκτιμήσουν και νεότεροι που δεν  έχουν παίξει το παλιό θα μιλάμε για κάτι μοναδικό στην ιστορία του gaming (σε τέτοιο κιόλας μέγεθος)

 

Και το cyberpunk πάντως λόγω του Witcher 3 έχει το hype του, το vii  το έχει λόγω του ίδιου. 

 

Τελοσπαντων θα δούμε και στη κυκλοφορία και στις πωλήσεις, τα fanboy του vii πάντως είναι παρα παρα πολλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

@ADHD Κρατάμε μικρό καλάθι γιατί ξέρουμε τι σημαίνει Square Enix και πόσο μεγάλο hype υπάρχει γύρω από το FF7.

 

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

@ADHD

Αυτοί ακριβώς οι valid προβληματισμοί που λες είναι που θα κρίνουν αν τελικά θα έχουμε ένα καλό παιχνίδι και όχι μια αποτυχία. Δεν είναι όλα ρόδινα λοιπόν.

Ήμουν hyped όταν πρωτοάκουσα για την ανάπτυξη του remake. Από τότε όμως που άκουσα “episodes”, το hype μετατράπηκε σε ανησυχία. Ακόμα περισσότερο κρίνοντας από τις μετριότητες της SE μέχρι τώρα.

Ειμαι fan του FF7 και γι αυτό οι απαιτήσεις μου είναι πολύ μεγαλύτερες από ένα απλό graphics upgrade. Αυτό τον καιρό μάλιστα, ασχολούμαι με το original που κυκλοφόρησε στο Switch. 

Ισχυουν αυτα που λετε αλλα οπως ειπα "δεν τους παιρνει" να τα κανουν θάλασσα σε ενα τοσο iconic game και σε project τέτοιου scope αυτο πιστευω εγω συν οτι οτι εχω δει μου αρεσει.

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Απο τις μεγαλυτερες φουσκες στην (συγχρονη)ιστορια της Square το FFXV(που πιστευω οτι δεν ειχαν σκοπο να το πουν Ff15,απλα ειπαν για εμπορικους λογους πηρε αυτο το ονομα),γιαυτο και ο κοσμος ζητουσε remake απο τα παλιοτερα παιχνιδια .

Γιατι εβλεπε οτι τα νεωτερα Final της Square δεν ειναι οτι το καλυτερο,ειδικα ετσι οπως τα αντιμετωπιζει η ιδια η εταιρεια.

Μια απο τα ιδια και απο Capcom μερια. Αφου επεσε και εκει τεραστια απογοητευση στα τελευταια Resident evil,παρολη την προσπαθεια που εγινε στο 7(που με εχθρους χλαπατσες ομως δεν πας πουθενα)ο κοσμος ζηταει πλεον remake των παλιοτερων resident ακριβως επειδη ξερει τι να περιμενει.

Ειναι το λιγοτερο αστειο παντως να συγκρινουμε το hype για το Cyberpunk με αυτο για το FF7 remake.

Για το FF7 remake ουτε ποτε(και αν)θα ολοκληρωθει γνωριζουμε,ουτε σε ποιες πλατφορμες θα κυκλοφορησει και ποτε γνωριζουμε.

Δεν νομιζω να υπαρχει hype που το καθε επεισοδιο τολμανε να το χρεωνουν 60ευρω.Επισης αναλογα τις εκδοσεις βλεπω και διαφορετικα summon materia(στην ακριβοτερη 1st edition εχει μονο το Carbuncle πχ).Το αρμεγμα στο μεγαλειο του.

Χειρότερο απο τα 3 παιχνιδια που βασιστικαν πανω στο XII δεν ηταν, επιμενω οτι σαν σεναριο ηταν απο τα πιο ωριμα και σκοτεινά της σειρας, σαν εκτέλεση και combat system ηταν παρα πολυ απλο και για αυτο εχασε τοσους ποντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, logistoulis είπε

 

Και το cyberpunk πάντως λόγω του Witcher 3 έχει το hype του, το vii  το έχει λόγω του ίδιου. 

Τελοσπαντων θα δούμε και στη κυκλοφορία και στις πωλήσεις, τα fanboy του vii πάντως είναι παρα παρα πολλά 

Το Witcher 3 ειναι ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια αυτης της γενιας αλλα και ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια του ειδους του. Θα ειναι καθε φορα σημειο αναφορας οπως ειναι το last of us στο ειδος του.

Γιαυτο ακριβως το λογο και εχει hype το Cyberpunk.Θα μπορουσε η CDPR να αρμεξει το Witcher franchise και αλλο σαν την Square αλλα δοκιμαζει κατι το διαφορετικο. Και η ολη προσπαθεια φαινεται ακομα και αν δεις τι περιεχομενο δινει στα pre orders για τις retail εκδοσεις.

Οσο για το παραπανω που εχω ξεχωρισει,πανω σε αυτο ειναι που παταει η Square και χρεωνει 60ευρω το επεισοδιο. Εγω απορω για ποιο λογο ο κοσμος δεν τους γιουχαρει για την τιμη αυτη.

Μα ειναι δυνατον 60ευρω το επεισοδιο για την εισαγωγη του παιχνιδιου?Και εγω ειμαι οπαδος των παλιων final fantasy αλλα δεν θα πω ναι σε οτι χαζομαρα σκεφτει η Square....

Ε μετα ειναι που μας φταινε τα season pass και τα Lootbooxes......

3 ώρες πριν, ADHD είπε

Χειρότερο απο τα 3 παιχνιδια που βασιστικαν πανω στο XII δεν ηταν, επιμενω οτι σαν σεναριο ηταν απο τα πιο ωριμα και σκοτεινά της σειρας, σαν εκτέλεση και combat system ηταν παρα πολυ απλο και για αυτο εχασε τοσους ποντους.

Ναι αλλα τα Final fantasy δεν ειναι μονο το 13 το οποιο ουτως ή αλλως ειναι και linear, ενω το 15 ειναι open world.

Γιατι δεν συγκρινεται με το 12 που ειναι και αυτο Open world και συγκρινεται με το πιο αδυναμο της σειρας για τους περισσοτερους?να το θεσω πιο απλα το οτι το 15 ειναι το 2ο καλυτερο απο το τελος(αν καποιος θεωρει το 13 το χειροτερο),δεν το κανει ξαφνικα να φαινεται καλο.

Και για το σεναριο οντως ειχε καλες προοπτικες αλλα το εχασαν στην πορεια μιας και ειχαν την φανταστικη ιδεα να σου παρουσιασουν το παιχνιδι

1)Μεσα απο την ταινια και τις μικρου μήκους animated σειρες

2)Να κοψουν υλικο απο την ιδια την ιστορια και τους κεντρικους χαρακτηρες για να το πλασαρουν υπο την μορφη των dlc. Και εχασαν τοσο πολυ την μπαλα που ορισμενα απο αυτα κιολας τα dlc τελικα τα ακυρωσαν,με αποτελεσμα να μην γνωριζουμε τελικα παραπανω πραγματα για χαρακτηρες οπως την Luna και την Aranae...

Γιαυτο και απογοητευσε τοσο πολυ το 15 κυριως τους οπαδους των προηγουμενων παιχνιδιων.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2019 στις 1:00 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Γιατί αν είναι να παίξεις (λιώσεις) το μισό και να πρέπει να περιμένεις μέχρι το 2022 να βγει το άλλο μισό, κλάφτα χαράλαμπε...

ποιο μισο μαλλον 3 η παραπανω κομματια .Αρμεγμα κανονικα. Τωρα το οτι θα πληρωσεις 60-70 ευρω x ? καθε επεισοδιο για ενα παιχνιδι που το εχεις παιξει ξανα ολοκληρο πριν 15 χρονια σε Normal τιμη ...τι να πω.

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλη η διαφωνία σας πατάει πάνω σε πράγματα που δε γνωρίζουμε. Πρόσφατα κάπου διάβασα ότι δεν έχει ξεκινήσει καν το delevelopment του Episode 2 το οποίο σε πρώτο ανάγνωσμα ακούγεται τραγικό αλλά απ'την άλλη με κάνει να πιστεύω ότι μιλάμε για μια τριλογία.

Το ότι ξέρουμε ήδη την ιστορία δε συνεπάγεται ότι μπορεί να σπάσει σε 3 αυτοτελή παιχνίδια 50 ή 100 ωρών το καθένα και αν συμβεί κάτι τέτοιο δε βλέπω ακριβώς το πρόβλημα. Δε θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία τριλογία.

Βλέποντας πάντως τα βίντεο και το gameplay εγώ μπορώ να πω ότι με κάλυψε πλήρως. Δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεται με το Cyberpunk. Και γω όταν είδα τον Keanu κάβλωσα αλλά όταν είδα την Aeris και την Tifa βούρκωσα. Διαφορετικά συναισθήματα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, logistoulis είπε

Είναι; Μιλάμε για ένα remake  ενός παιχνιδιού του '97 που συζητάμε τόσα χρόνια μετά

Το cyberpunk δεν ξέρουμε ακόμα αν θα το συζητάνε στη 5ετια (φυσικά ελπίζω να είναι κορυφαίο παιχνίδι)

Το Witcher ακόμα που είναι γνωστή ποσότητα πιστεύεις ότι θα απασχολεί τον κόσμο σε βάθος χρόνου όπως το ffvii

Αν το remake είναι καλό παιχνίδι και το εκτιμήσουν και νεότεροι που δεν  έχουν παίξει το παλιό θα μιλάμε για κάτι μοναδικό στην ιστορία του gaming (σε τέτοιο κιόλας μέγεθος)

Και το cyberpunk πάντως λόγω του Witcher 3 έχει το hype του, το vii  το έχει λόγω του ίδιου. 

Τελοσπαντων θα δούμε και στη κυκλοφορία και στις πωλήσεις, τα fanboy του vii πάντως είναι παρα παρα πολλά 

Ο μόνος λόγος που απασχολεί τόσο κόσμο έχει να κάνει με pure nostalgia. Ηταν η εποχή που πάρα πολλοί ασχολήθηκαν με video games και η πρώτη τους εισαγωγή σε jrpg ήταν το FF7 και εννοείται τους άφησε τεράστιο σημάδι όπως άφησε σε εμένα πχ το πρώτο Mario στο NES.

Υπήρξαν καλύτερα παιχνίδια από το FF7 στη γενιά του PSX αλλά όντας το παρθενικό 3d jrpg πολλών με απίστευτα cinematics για την εποχή είναι λογικό να έμεινε στην καρδιά τους.

 

Περισσότερες πιθανότητες έχει το Cyberpunk να βγει ένα εξαιρετικό παιχνίδι από την εταιρεία που μας έδωσε μια από τις καλύτερες τριλογίες ever και σέβεται έμπρακτα το κοινό της( και όχι μόνο) πάρα από μια παραπαίουσα Square Enix που κατάφερε να καταστρέψει μια από τις σημαντικότερες - αν όχι σημαντικότερη - σειρές της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Παιδιά όλη η διαφωνία σας πατάει πάνω σε πράγματα που δε γνωρίζουμε. Πρόσφατα κάπου διάβασα ότι δεν έχει ξεκινήσει καν το delevelopment του Episode 2 το οποίο σε πρώτο ανάγνωσμα ακούγεται τραγικό αλλά απ'την άλλη με κάνει να πιστεύω ότι μιλάμε για μια τριλογία.

Το ότι ξέρουμε ήδη την ιστορία δε συνεπάγεται ότι μπορεί να σπάσει σε 3 αυτοτελή παιχνίδια 50 ή 100 ωρών το καθένα και αν συμβεί κάτι τέτοιο δε βλέπω ακριβώς το πρόβλημα. Δε θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία τριλογία.

Βλέποντας πάντως τα βίντεο και το gameplay εγώ μπορώ να πω ότι με κάλυψε πλήρως. Δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεται με το Cyberpunk. Και γω όταν είδα τον Keanu κάβλωσα αλλά όταν είδα την Aeris και την Tifa βούρκωσα. Διαφορετικά συναισθήματα.

Dont-Level-Aeris.png

F

F

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κακρηγορω το θεμα multi parts και η τιμη ειναι αισχος.

Ολα ομως θα δικαιολογηθουν εαν το gameplay αξιζει.Πραγμα που δεν το βλεπω ακομα.Καπου εδω ερχεται η μεχρι τωρα αθλια εντυπωση που εχει δωσει τουλαχιστον σε μενα.

Cut scene - fight - cut scene - fight - cut scene - fight....Μολις πρiν λιγο καταλαβα πως το πρωτο game θα ειναι στη midgar μονο.WTF ? Και αναρωτιομουν καλα τοσα χρονια μονο τα 5 πρωτα λεπτα gameplay δειχνουν και θελουν και preorder 10 μηνες πριν ; Ξεφτιλα απλα.

Ολη αυτη η μυστηκοτητα γυρω απο το παιχνιδι..Δεν δειχνουν καμια εστω σκηνη απο αλλες περιοχες Junon , Nibelheim , Forgotten City , Cosmo Canyon μια βολτα με το Highwind η ενα chocobo λιγο , μερικα GF οπως Ifrit / Shiva που ειναι στανταρακια.Υπαρχουν απειρα να κανουν εστω tease.

Ακομα και απο Midgar να εδειχναν λιγο τη Shinra , Hojo , Jenova...λιγο τα slums...Το οτι δειχνουν κυριολεκτικα μια μαχη και ενα καρο intro cut scenes ειναι πολυ κακο.

Απο μενα και ας ειναι το all time favorite game μου δεν θα δουν cent.

Ετσι οπως το κοβω θα ειναι τιποτα mission based linear gameplay σαν το Crisis Core FFVII που ειχαν βγαλει στο PsP και θελω απελπισμενα να διαγραψω απο το μυαλο μου.

Εκτος και αν τα parts ειναι φαση dlc οπως witcher και μετα μπορεις να κανεις roam σχεδον οπου θες.Ουτος η αλλως στο original κλιμακοτα γινοταν το explore.Μετα τη Midgar μπορουσες μεχρι Fort Condor και Junon να πας και Chocobo Farm δεν θυμαμαι αν ειχες αλλη περιοχη.Μετα με το πλοιο πηγαινες στο απεναντι continent μεχρι να παρεις το δικο σου αεροπλανοπλοιο μετα το highwind , submarine και αργοτερα το gold chocobo.Παρολα αυτα ειχες την αισθηση open world καθως ειχες πολλες περιοχες να πας αναλογα το οχημα που ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...