Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Στα χρονια που βγήκε DS, BB, Sekiro και τώρα αυτό η Ubisoft για παράδειγμα στα δεκάδες games που έκανε publish το μονο "unique" game που έβγαλε ήταν το Fenyx. Κατάλαβες που το πάω έτσι?! Οποτε ας αφήσουμε τις συγκρίσεις, ειδικά όταν η From δεν είναι μεγάλο studio.

Από εκεί και πέρα το studio είναι μοναδικό σε αυτό που κάνει. Δεν είναι τυχαίο ποσοί προσπαθούν να τους αντιγράψουν αλλα δυστυχώς κανένας δεν μπόρεσε μέχρι τώρα να το κάνει καλύτερα η έστω στο ίδιο επίπεδο.

Ισα ισα συμφωνω μαζι σου 100% , προφανως για μενα δεν μου εβγαλε ουσια το trailer που περιμενα μετα απο το teaser του 2019. Με το να δειξεις 100 πραγματα μαζι ταυτοχρονα δεν το κανει τελειο.
Ουτε και το να συνδιασεις οτι προηγουμενο εχεις κανει σε ενα γιατι πολυ απλα εχεις ξεμεινει απο ιδεες,,,που σε ολους τους τομεις της τεχνης συμβαινει αυτο πανω κατω.

Για μενα ελειπε η αισθητικη που ειναι ενα σοβαρο κομματι οταν δειχνεις trailer, κατι το οποιο θα σε κανει να αναρωτιεσαι μετα αφου το δεις ή θα το θυμασαι καθως θα σου μεινει στην σκεψη και θα περιμενεις με αγωνια το επομενο.

Ολα αυτα συγκρινοντας μεχρι τωρα τι εχει κανει η From, ειναι μακραν το χειροτερο που εχει βγαλει (για μενα παντα). 

Παντως απο σχολια κλπ που ειδα ολοι τρελαθηκανε, που μεχρι και σκατα να αχνιζουν αν τους εδειχναν τα ιδια θα λεγανε...anyway...



 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A ok κατάλαβα τι λες, εγώ το βλέπω το game ως το αποτέλεσμα όλων των προηγουμενων games και βασικά λένε ότι οι κύκλοι στο logo είναι οι κόσμοι των άλλων games και του Elden Ring είναι ο βασικός κόσμος. Δεν νομίζω ποτε ότι η From θα ξεφύγει περισσότερο από ο BB και Sekiro, οποτε νομίζω είναι λίγο περίεργο που περιμένεις κάτι τόσο fresh, ειδικά ότι η υπάρχον συνταγή τους είναι τόσο επιτυχημένη (-gore).

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειξαν πολλα πραγματα στο τρειλερ, πραγματα που εχουν να κανουν και με τον κοσμο και με το gameplay...Το τρειλερ κανει τη δουλεια του γιατι δειχνει στο κοσμο τι παιχνιδι να περιμενει....Το να δειξει η from software ξεκαθαρο gameplay απαγορευεται, οταν μιλαμε για το στουντιο που ολοι προσπαθουν να αντιγραψουν...

υπαρχει και η παρουσιαση της namco/bandai τις επομενες μερες, αλλα δε νομιζω οτι θα δειξουν κατι παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

A ok κατάλαβα τι λες, εγώ το βλέπω το game ως το αποτέλεσμα όλων των προηγουμενων games και βασικά λένε ότι οι κύκλοι στο logo είναι οι κόσμοι των άλλων games και του Elden Ring είναι ο βασικός κόσμος. Δεν νομίζω ποτε ότι η From θα ξεφύγει περισσότερο από ο BB και Sekiro, οποτε νομίζω είναι λίγο περίεργο που περιμένεις κάτι τόσο fresh, ειδικά ότι η υπάρχον συνταγή τους είναι τόσο επιτυχημένη (-gore).

Ειναι κριμα ομως να εχουν μια τοσο ωραια συνταγη με τα mechanics τους και να μην κανουν κατι fresh,,,δηλαδη πως θα μπλεξουν τον κοσμο απο τα masterpiece bloodborne ή demon's που ειναι κατα 99.9% lovecraftian universe μαζι με του sekiro ή των souls;
Σαν ιδεα μου ακουγεται τελειως τετριμμενο και ρηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, zeke είπε

Ειναι κριμα ομως να εχουν μια τοσο ωραια συνταγη με τα mechanics τους και να μην κανουν κατι fresh,,,δηλαδη πως θα μπλεξουν τον κοσμο απο τα masterpiece bloodborne ή demon's που ειναι κατα 99.9% lovecraftian universe μαζι με του sekiro ή των souls;
Σαν ιδεα μου ακουγεται τελειως τετριμμενο και ρηχο...

Κοιτα η FROM εχει αποδειξει με το Bloodborne και το Sekiro οτι δεν φοβαται να ρισκαρει και να κανει αυτο που θελει, τωρα προφανως η πετυχημενη συνταγη θα ειναι πανω κατω η ιδια. Για το Elden Ring απο οσο θυμαμαι ειχαν πει οτι θα ειναι η φυσιολογικη εξελιξη των souls και οχι κατι εντελως νεο περαν ισως του open world και του scale που θα εχει, το trailer ισχυει οτι φαινοταν σαν ενα mashup απο τα προηγουμενα παιχνιδια τους αλλα εχω πιστη στον Miyazaki, δεν θα απογοητευσει. Προσωπικα δεν θα με ενοιαζε να επαιζα και ενα Dark Souls 4 αλλα νομιζω αυτο που θα ηθελα περισσοτερο ειναι ενα Bloodborne 2, τοσο ωραιο lore και world building ειναι κριμα να περιοριστει σε ενα entry.

E3oE5vZXIAsGgka?format=png&name=small

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που έχω με το trailer, είναι πέραν της valkyrie δε βλέπω κάτι που να επιδεικνύει viking/gothic αισθητική. Ούτε κάτι που να μοιάζει αρτιστικά στην δουλειά του Martin. Είναι όπως τα λέτε, λες και πήραν assets από όλα τα παιχνίδια τους ως τώρα και φτιάξαν το lore πάνω σε αυτά. Θα μου πεις ότι και να κάνεις πχ ο δράκος είναι δράκος, τι πρωτοτυπία θες.😁

Αντίθετα το god of war πχ, είχε πένα viking worlds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2021 στις 9:36 ΜΜ, ilos είπε

Το μόνο πρόβλημα που έχω με το trailer, είναι πέραν της valkyrie δε βλέπω κάτι που να επιδεικνύει viking/gothic αισθητική. Ούτε κάτι που να μοιάζει αρτιστικά στην δουλειά του Martin. Είναι όπως τα λέτε, λες και πήραν assets από όλα τα παιχνίδια τους ως τώρα και φτιάξαν το lore πάνω σε αυτά. Θα μου πεις ότι και να κάνεις πχ ο δράκος είναι δράκος, τι πρωτοτυπία θες.😁

Αντίθετα το god of war πχ, είχε πένα viking worlds.

O Μαρτιν είναι συγγραφέας και όχι σκιτσογράφος. Δλδ στο game of thrones τι αρτίστικο είδες? ασε που οι σειρές δεν είχαν αποδώσει ποτέ πιστά το massive των βιβλίων μόνο στις δύο τελευταίες το είχαν που εκεί δεν υπήρχε βιβλίο και έκαναν ότι τους κατέβαινε στο κεφάλι γιαυτό η χλαπάτσα που δεν βλέπετε στο τέλος. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

O Μαρτιν είναι συγγραφέας και όχι σκιτσογράφος. Δλδ στο game of thrones τι αρτίστικο είδες? ασε που οι σειρές δεν είχαν αποδώσει ποτέ πιστά το massive των βιβλίων μόνο στις δύο τελευταίες το είχαν που εκεί δεν υπήρχε βιβλίο και έκανα ότι τους κατέβαινε στο κεφάλι γιαυτό η χλαπάτσα που δεν βλέπετε στο τέλος. 

Πάντως δε πρέπει να έχει γράψει πουθενά για Artorias v3 ή τον άλλον τον cloaked beast patient που πετάγεται σε μια φάση στο τέλος.😁 Αυτό εννοούσα ότι έχουν επαναχρησιμοποιηθεί αρκετά προηγούμενα assets και αρτιστικά φέρνει σε souls game και όχι κάτι νέο και φρέσκο που εγώ τουλάχιστον περίμενα πιο πολύ.

Πχ το bloodborne γι αυτό το αγαπήσαμε. Δεν έμοιαζε σε τίποτα στα προηγούμενα from games.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ζηλεύω όσους απολαμβάνουν τα παιχνίδια αυτά. Προσωπικά δεν έχω την υπομονή να ασχοληθώ αν και δοκίμασα. Too much punishment για τις αντοχές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, zaratustra είπε

Πραγματικά ζηλεύω όσους απολαμβάνουν τα παιχνίδια αυτά. Προσωπικά δεν έχω την υπομονή να ασχοληθώ αν και δοκίμασα. Too much punishment για τις αντοχές μου.

Είναι η σχέση αγάπης - μίσους, που λέει και ο @panther_512. :P
Κι εμένα αν είχες μια κάμερα να με βλέπει όταν έπαιζα Sekiro, θα ήταν κανείς σε φάση "αφού δεν σου αρέσει με τέτοιο βρισίδι, γιατί το παίζεις;", παρ' όλο που το τερμάτισα και το προτείνω σε όλες/όλους. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει σχετικά με το αρτιστικό στυλ νομίζω ότι από Vikings έχουμε παραχορτάσει τα τελευταία χρόνια. Skyrim, Hellblade, For Honor, God Of War, AC Valhalla, το επερχόμενο God Of War, πόσο ακόμα πια? Εμένα τουλάχιστον με έχει κουράσει πολύ αυτή η θεματολογία.

Από την άλλη θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο σκοτεινό στο Elden Ring. Η παλέτα μου φάνηκε αρκετά vibrant και το όλο σκηνικό μου θυμίζει λίγο περισσότερο Zelda παρά Souls..

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Από την άλλη θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο σκοτεινό στο Elden Ring. Η παλέτα μου φάνηκε αρκετά vibrant και το όλο σκηνικό μου θυμίζει λίγο περισσότερο Zelda παρά Souls..

Δεν νομίζω να μας δείξαν όλες τις περιοχές, σίγουρα θα υπάρχει κάτι σε πιο σκοτεινό.

Το game θα έχει fast travel και λογικά κάποιες άλλες ευκολίες που δεν συνηθίζονται στα games τους. Γενικά δεν νομίζω το game να είναι το κλασσικά δύσκολο game από From που έχουμε συνηθίσει. Το κόβω να είναι λίγο πιο προσβάσιμο αυτή την φορα. Τώρα κατά ποσο θα επηρεάσει αυτό την εμπειρία, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...