Προς το περιεχόμενο

Σώσιμο από πνιγμό με φαγητό ενώ είμαστε μόνοι μας


sphinxgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές τις μέρες άκουσα ότι γνωστός μου, νέος, πνίγηκε από φαγητό ενώ έτρωγε και πέθανε γιατί ήταν μόνος του και δεν υπήρχε κάποιος να τον βοηθήσει. 

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται αυτό σε εμάς ενώ είμαστε μόνοι μας, δεχόμαστε δεδομένο τον ελάχιστο χρόνο και φυσικά τον πανικό που θα έχουμε. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό όμως? 

Στη χειρότερη περίπτωση μπορούμε ξέρω γω να ανοίξουμε μια τρύπα να υπάρχει πρόσβαση αέρα ~ στο λαιμό ας πούμε? 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αυτές τις μέρες άκουσα ότι γνωστός μου, νέος, πνίγηκε από φαγητό ενώ έτρωγε και πέθανε γιατί ήταν μόνος του και δεν υπήρχε κάποιος να τον βοηθήσει. 

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται αυτό σε εμάς ενώ είμαστε μόνοι μας, δεχόμαστε δεδομένο τον ελάχιστο χρόνο και φυσικά τον πανικό που θα έχουμε. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό όμως? 

Στη χειρότερη περίπτωση μπορούμε ξέρω γω να ανοίξουμε μια τρύπα να υπάρχει πρόσβαση αέρα ~ στο λαιμό ας πούμε? 

Ναι υπάρχει.

Απλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να θυμηθώ πως λέγεται η κίνηση. Ένας σερβιτόρος έσωσε πριν κάτι μέρες έναν.

Από το να το ψάξω εγώ μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση στο google και να μάθετε τι και πως. (για πρώτες βοήθειες, όχι για τον σερβιτόρο)

Μια περίοδο σκεφτόμουν να πάω να κάνω μαθήματα παροχής πρώτων βοηθειών.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις, λέγεται " επείγουσα τραχειοστομία ". Δεν πιστεύω ότι μπορεί να την κάνει ο παθών από μόνος του, αλλά αν θέλεις να πάρεις κάποια γνώση google it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, -^fallen said:

Ναι υπάρχει.

Απλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να θυμηθώ πως λέγεται η κίνηση. Ένας σερβιτόρος έσωσε πριν κάτι μέρες έναν.

Από το να το ψάξω εγώ μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση στο google και να μάθετε τι και πως. (για πρώτες βοήθειες, όχι για τον σεβιτόρο)

Μια περίοδο σκεφτόμουν να πάω να κάνω μαθήματα παροχής πρώτων βοηθειών.

Αυτο που λες εσυ λεγεται λαβη χαιμλιχ.

2 hours ago, sphinxgr said:

Αν υποθέσουμε ότι γίνεται αυτό σε εμάς ενώ είμαστε μόνοι μας, δεχόμαστε δεδομένο τον ελάχιστο χρόνο και φυσικά τον πανικό που θα έχουμε. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό όμως? 

 

Ειχα διαβασει οτι μπορεις να πεσεις με το στηθος στην πανω μερια απο την πλατη μιας καρεκλας,η κατι τετοιο.

Πιο ευκολα θα σε βοηθουσε το google βεβαια.

https://www.iatropedia.gr/tips/ti-na-kanete-pnigeste-kai-eiste-monoi-methodos-heimlich-ston-eafto-sas-pics/79794/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Το έχει ήδη ποσταρει ο parapas από πάνω το ίδιο link..  να διαβάζουμε τα ίδια δεν έχει νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα που πνιγομουνα, εσκυψα πιο κατω απο το υψος των πνευμονων,διπλωσα ουσιαστικα και εβηχα δυνατα, με βοηθησε αρκετα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου έχει συμβεί αρκετές φορές, αλλά μάλλον δεν έχει σχέση με πνιγμό, είναι όταν τρώω και καταπίνω το φαγητό να "κολλάει" η μπουκιά που έκανα κάπου στον οισοφάγο. Αισθάνομαι έναν έντονο πόνο και αναπνέω με δυσκολία, με πιάνει ένας μικρός πανικός και άγχος μέχρι να καταφέρει να κατέβει η ποσότητα τροφής, συνήθως παίρνει 1-2 λεπτά να συνέλθω. Συμβαίνει μόνο όταν τρώω μακαρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εμένα αυτό που μου έχει συμβεί αρκετές φορές, αλλά μάλλον δεν έχει σχέση με πνιγμό, είναι όταν τρώω και καταπίνω το φαγητό να "κολλάει" η μπουκιά που έκανα κάπου στον οισοφάγο. Αισθάνομαι έναν έντονο πόνο και αναπνέω με δυσκολία, με πιάνει ένας μικρός πανικός και άγχος μέχρι να καταφέρει να κατέβει η ποσότητα τροφής, συνήθως παίρνει 1-2 λεπτά να συνέλθω. Συμβαίνει μόνο όταν τρώω μακαρόνια.

Με μακαρόνια μου έχει συμβεί και εμένα. Πανικός, σκοτοδύνη και να δακρύζει το μάτι.

Θέλει προσοχή όαν τρώμε. Να μασάμε καλά, να μη καταπίνουμε μεγάλο μπουκιές (παράδειγμα μεγάλο κομάτι κρέας)

Η παροιμία λέει (μικρή κουβέντα πες, μεγάλη μπουκιά φάε;) Δε θυμάμαι.

Πάντως αν έτε οτι σας συμβαίνει συχνά, θα πρέπει να μελετήσετε τον τρόπο που τρώτε.

Υ.Γ Επειδή ίσως κάποιος σχολιάσει για τα μακαρόνια και τα μακαρόνια λίγο πολύ, τα μασάμε.

Πνιγμός θεωρείται αν σου κάτσει η μπουκιά στον οισοφάγο, αν και δε το λέω με βεβαιότητα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Βήχεις

2. Χτυπάς συνεχόμενα τη πλάτη σου σε τοίχο

3. Πας σε μια καρέκλα, βάζεις το σημείο της κοιλιακής χώρας κάτω από το στέρνο σου, στη πλάτη της καρέκλας και πιέζεις.

4. Μέθοδος Χαμλινγκ στον εαυτό σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, -^fallen είπε

Με μακαρόνια μου έχει συμβεί και εμένα. Πανικός, σκοτοδύνη και να δακρύζει το μάτι.

Θέλει προσοχή όαν τρώμε. Να μασάμε καλά, να μη καταπίνουμε μεγάλο μπουκιές (παράδειγμα μεγάλο κομάτι κρέας)

Η παροιμία λέει (μικρή κουβέντα πες, μεγάλη μπουκιά φάε;) Δε θυμάμαι.

Πάντως αν έτε οτι σας συμβαίνει συχνά, θα πρέπει να μελετήσετε τον τρόπο που τρώτε.

Υ.Γ Επειδή ίσως κάποιος σχολιάσει για τα μακαρόνια και τα μακαρόνια λίγο πολύ, τα μασάμε.

Πνιγμός θεωρείται αν σου κάτσει η μπουκιά στον οισοφάγο, αν και δε το λέω με βεβαιότητα.

Μια διευκρίνιση επειδη απλα αναφέρθηκε:

Πνιγμονή λέγεται αυτό που αναφέρει πιο πάνω ο συνφορουμιτης σαν πνιγμο, το να φράξει ο αεραγωγός λόγω παρουσίας ξένου σώματος.

Πνιγμός είναι η παρεμπόδιση της αναπνοής λόγω υγρού.

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Πως γίνεται να κάνεις Heimlich manoeuvre στον εαυτό σου;

Tο ένα χέρι γροθιά στο σημείο που πρεπει να πιέσεις και το άλλο σπρώχνει τη γροθιά. 

Ουσιαστικά ειναι η ίδια κίνηση που κάνεις στον άνθρωπο που κινδυνεύει, απλά την κάνεις στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, -^fallen είπε

Με μακαρόνια μου έχει συμβεί και εμένα. Πανικός, σκοτοδύνη και να δακρύζει το μάτι.

Θέλει προσοχή όαν τρώμε. Να μασάμε καλά, να μη καταπίνουμε μεγάλο μπουκιές (παράδειγμα μεγάλο κομάτι κρέας)

Η παροιμία λέει (μικρή κουβέντα πες, μεγάλη μπουκιά φάε;) Δε θυμάμαι.

Πάντως αν έτε οτι σας συμβαίνει συχνά, θα πρέπει να μελετήσετε τον τρόπο που τρώτε.

Υ.Γ Επειδή ίσως κάποιος σχολιάσει για τα μακαρόνια και τα μακαρόνια λίγο πολύ, τα μασάμε.

Πνιγμός θεωρείται αν σου κάτσει η μπουκιά στον οισοφάγο, αν και δε το λέω με βεβαιότητα.

"Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...