Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στην Αγγλία ή στην Ελλάδα


anastasisklen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να σπουδάσω computer science και δεν έχω αποφασίσει εάν θα σπουδάσω στη Ελλάδα ή στην Αγγλία. 

Ελλάδα: 

Σε κάποιο Πολυτεχνείο (μάλλον Πάτρα ή Χανιά) 5ετους φοίτησης. 

Αγγλία: 

Στο πανεπιστήμιο του Southampton ή Birmingham με 1 χρόνο foundation, 3 χρόνια bachelor και ένα 1 χρόνο master. (Σύνολο 5 χρόνια) 

Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anastasisklen είπε

Θέλω να σπουδάσω computer science και δεν έχω αποφασίσει εάν θα σπουδάσω στη Ελλάδα ή στην Αγγλία. 

Ελλάδα: 

Σε κάποιο Πολυτεχνείο (μάλλον Πάτρα ή Χανιά) 5ετους φοίτησης. 

Αγγλία: 

Στο πανεπιστήμιο του Southampton ή Birmingham με 1 χρόνο foundation, 3 χρόνια bachelor και ένα 1 χρόνο master. (Σύνολο 5 χρόνια) 

Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή?

Εχεις σκεφτει τι θα ηθελες να κανεις μετα τις σπουδες και που; 

Ελλαδα ή εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι τα θες τα κομπιουτερ; Ετσι οπως παει ο σουπερ ντουπερ  δεν θα παιρνει ουτε 800€ το μηνα.

Εχει σκεφτει αλλη κατευθηνση, πχ μανατζερ, marketing η τουριστικα; Εκει ειναι το χρημα .

Η αν βλεπεις καμια 10 χρονια μπροστα θα ελεγα να το ψαξεις με οτιδιποτε αφορα την τεχνολογια ηλεκτρικων αυτοκινητων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, anastasisklen είπε

Θέλω να σπουδάσω computer science και δεν έχω αποφασίσει εάν θα σπουδάσω στη Ελλάδα ή στην Αγγλία. 

Ελλάδα: 

Σε κάποιο Πολυτεχνείο (μάλλον Πάτρα ή Χανιά) 5ετους φοίτησης. 

Αγγλία: 

Στο πανεπιστήμιο του Southampton ή Birmingham με 1 χρόνο foundation, 3 χρόνια bachelor και ένα 1 χρόνο master. (Σύνολο 5 χρόνια) 

Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή?

Δεν αξίζει να επενδύσεις στα Ελληνικά πανεπιστήμια. 

Μόνο στη Βουλγαρία, Αλβανία και Β. Μακεδονία είναι χειρότερα. Αγγλία δαγκωτό. 

Στα Ελληνικά πανεπιστήμια θα έχεις την πλειοψηφία (υπάρχουν μερικοί που το αξίζουν, αλλά είναι εντελώς μειοψηφία) καθηγητών όπου είναι εκεί επειδή είναι διαπλεκόμενοι, βρωμιά και απαρχαιομένες υποδομές, καταλήψεις, καμία εξωστρέφια για σύνδεση με την αγορά εργασίας, εξετάσεις κοροϊδία βασισμένες στην παπαγαλία, και (εάν προχωρήσεις) θα βγεις έξω ούτως ή άλλως γιατί μέσα την Ελλάδα δεν υπάρχει μέλλον. 

Γιατί να σπαταλάς τα λεφτά σου την Ελληνική οικονομία πληρώνοντας φαγητά και ενοίκια, χωρίς ποτέ να δεις κάποιο αντίκρισμα; Φύγε έξω να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου και ο χρόνος σου. 

Επεξ/σία από Salecon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Τι τα θες τα κομπιουτερ; Ετσι οπως παει ο σουπερ ντουπερ  δεν θα παιρνει ουτε 800€ το μηνα.

Εχει σκεφτει αλλη κατευθηνση, πχ μανατζερ, marketing η τουριστικα; Εκει ειναι το χρημα .

Η αν βλεπεις καμια 10 χρονια μπροστα θα ελεγα να το ψαξεις με οτιδιποτε αφορα την τεχνολογια ηλεκτρικων αυτοκινητων 

σορρυ που στο λεω 1500  καθαρα παιρνω και ειναι απειροι σαν εμενα...με 5 χρονια προυπηρεσια...και παιρνουν και πιο πολλα

Οσον αφορα το παιδι...καλυτερα εξωτερικο φιλε αμα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα...να μεινεις εκει για δουλεια να σου ειναι ολα πιο ευκολα...αν ειναι να πας εξω και να ερθεις ελλαδα παλι απο αποψη σπουδων εξω καλυτερα αλλα δε θα σ αρεσει η επιστροφη μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apollonas7 είπε

σορρυ που στο λεω 1500  καθαρα παιρνω και ειναι απειροι σαν εμενα...με 5 χρονια προυπηρεσια...και παιρνουν και πιο πολλα

Οσον αφορα το παιδι...καλυτερα εξωτερικο φιλε αμα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα...να μεινεις εκει για δουλεια να σου ειναι ολα πιο ευκολα...αν ειναι να πας εξω και να ερθεις ελλαδα παλι απο αποψη σπουδων εξω καλυτερα αλλα δε θα σ αρεσει η επιστροφη μετα...

αλλο programmer - αλλο computer science νομίζω....

 

εσυ λογικα κωδικα γραφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα ελληνικά πανεπιστήμια... φιλε όρεξη να έχεις και μεράκι. Το που θα σπουδάσεις είναι σχετικό. Μια χαρά δουλειά κάνουν και τα ελληνικά πανεπιστήμια. Τόσα πρόγραμματα παίρνουν από την ΕΕ σε συνεργασία με τα ξένα πανεπιστήμια και μια χαρά βγάζουν αποτελέσματα. Και πολλες ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις υπάρχουν. Εάν είναι να πας έξω τότε σπούδασε έξω. Εάν δεν το βλέπεις για έξω και μπορείς να περάσεις εδώ, τότε σπουδασε εδώ και κάνε ένα γερό μεταπτυχιακό έξω. Θα εξοικονομησεις και χρήματα έτσι πολλά. Για την σαπίλα στα ελληνικά πανεπιστήμια, εφόσον δεν θες να κάνεις καριέρα σε πανεπιστημιο, δεν σε αγγίζουν όλα αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 δεν μπορεί κανείς να σου πεί τί είναι καλύτερο γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετική εμπειρία.

ο συνάδελφος πάνω λέει ότι παίρνει 1500, εγώ με μεταπτυχιακό σε τοπ πανεπιστημίο πληροφορικής, δεν βρίσκω ούτε καθαρίστρια να με πάρουν. λολ. 

μπορείς πάντα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό έξω μετά. γενικά το πολυτεχνείο είναι καλύτερο από ένα αγγλικο Βsc. Και τα συγκεκριμένα αγγλικά πανεπιστημία δεν είναι τοπ. και το τοπ είναι κάτι που μετράει έξω. πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kourkoumpini είπε

 δεν μπορεί κανείς να σου πεί τί είναι καλύτερο γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετική εμπειρία.

ο συνάδελφος πάνω λέει ότι παίρνει 1500, εγώ με μεταπτυχιακό σε τοπ πανεπιστημίο πληροφορικής, δεν βρίσκω ούτε καθαρίστρια να με πάρουν. λολ. 

 μπορείς πάντα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό έξω μετά. γενικά το πολυτεχνείο είναι καλύτερο από ένα αγγλικο Βsc. Και τα συγκεκριμένα αγγλικά πανεπιστημία δεν είναι τοπ. και το τοπ είναι κάτι που μετράει έξω. πολύ. 

Μεταπτυχιακο στο παπει εχω φιλε μου. Προηγμενα συστηματα πληροφορικης. οι δουλειες ειδικα για developer μονο αν δεν θες να δουλεψεις δεν βρισκεις. καθε μερα 1-2 προτασεις για εξωτερικο τουλαχιστον και το μηνα 1-2 απο ελλαδα χωρις να ψαχνω. δεν ξερω εσυ γιατι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω απο στανφορντ. χαχα. δεν ξερω γιατι. ισως γιατι ειμαι ανω των 30 και εδω θελουν μικρους.  δεν υπαρχει εταιρια που δεν εχω στειλει ελλαδα. ουτε για πρακτικη! με πηραν για πωλητρια ομως χαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, apollonas7 είπε

Μεταπτυχιακο στο παπει εχω φιλε μου. Προηγμενα συστηματα πληροφορικης. οι δουλειες ειδικα για developer μονο αν δεν θες να δουλεψεις δεν βρισκεις. καθε μερα 1-2 προτασεις για εξωτερικο τουλαχιστον και το μηνα 1-2 απο ελλαδα χωρις να ψαχνω. δεν ξερω εσυ γιατι ετσι.

Γιατί εάν έχεις τελειώσει και δεν ξέρεις τι σου γίνεται, τότε δεν πρόκειται να βρεις δουλειά. Το καλό στον προγραμματισμό είναι πως ό,τι και να έχεις τελειώσει, εάν δεν ξέρεις να προγραμματίζεις φαίνεται και δεν έχεις δουλειά. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salecon είπε

Γιατί εάν έχεις τελειώσει και δεν ξέρεις τι σου γίνεται, τότε δεν πρόκειται να βρεις δουλειά. Το καλό στον προγραμματισμό είναι πως ό,τι και να έχεις τελειώσει, εάν δεν ξέρεις να προγραμματίζεις φαίνεται και δεν έχεις δουλειά. 

φαινεσαι για αφεντικο, και υποστηρικτης κούλη μονο απο τον τροπο που μιλας ...failed

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 4:28 ΜΜ, fg9000 είπε

Τι τα θες τα κομπιουτερ; Ετσι οπως παει ο σουπερ ντουπερ  δεν θα παιρνει ουτε 800€ το μηνα.

Εχει σκεφτει αλλη κατευθηνση, πχ μανατζερ, marketing η τουριστικα; Εκει ειναι το χρημα .

Η αν βλεπεις καμια 10 χρονια μπροστα θα ελεγα να το ψαξεις με οτιδιποτε αφορα την τεχνολογια ηλεκτρικων αυτοκινητων 

Τι εννοείς εκεί είναι το χρήμα; Ρωτάω επειδή αναφέρεις έτσι 3 επιστήμες διάσκορπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apollonas7 είπε

φαινεσαι για αφεντικο, και υποστηρικτης κούλη μονο απο τον τροπο που μιλας ...failed

Failed είναι το να γενικεύεις και να λες τέτοια. Failed τρόπος σκέψης, failed χρόνια που σπούδαζες για να μάθεις κάποιες διαδικασίες σκέψης, failed flame. 

Γενικά, μην φας. Έχουμε γλαρόσουπα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω την γνώμη μου σαν ένας από αυτους που είμαι του χώρου, σπούδασα μέσα (πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό) δούλεψα μέσα και έφυγα τελικά έξω, όπου δουλέυω τώρα. Καταρχάς οι μηχανικοί της Κρήτης και της Πάτρας είναι παραδοσιακά καλές σχολές. Σε γνωσιακό επίπεδο, ο φοιτητής που διαβάζει και δεν κοροιδεύει καταλήγει με περισσότερες γνώσεις από αυτές τις σχολές σε σχέση με τις αντίστοιχες της αγγλίας. Πάντα μιλάμε για το πρώτο πτυχίο. Αυτό που κερδίζεις έξω είναι αυτό που λέμε στον χώρο hands-on-experience περισσότερο στο bachelor και σίγουρα καλύτερη σύνδεση με την αγορά εργασίας. Αν σε ενδιαφέρει να δουλέψεις εξωτερικό (οκ προφανώς είσαι μικρός για να αποφασίσεις) θα σου πρότεινα bachelor μέσα και μεταπτυχιακό έξω για να συνεχίσεις. Η και τα 2 έξω για να είσαι κοντά στην αγορά εργασίας εξαρχής. Αλλά σίγουρα το μεταπτυχιακό θα σου δώσει τις πιο πολλές γνώσεις, θα είσαι και σε ηλικία που θα έχει πήξει το μυαλό σου και είναι καλό να είσαι κοντά στην αγορά. 

Τώρα αν θες να γυρίσεις και να εργαστείς μέσα ... δεν θα σου πρότεινα να πας έξω προσωπικά και να γυρίσεις. Τσάμπα λεφτά θα χαλάσεις, δεν βλέπω κάποιο λόγω για τις σχολές που αναφέρεις. ΑΝ στρωθείς και μάθεις πραγματικά 5 πράγματα εδώ. η αγορά στην Ελλάδα είναι μικρή και έχει θέσεις για παιδιά από το πολυτεχνείο, δεν χρειάζεται κάνα wow factor στις ελληνικές εταιρίες και δεν θα πάρεις και wow λεφτά ποτέ άμεσα μετά το πτυχίο σου. Πάντα βέβαια οι μηχανικοί υπολογιστών σε κάθε χώρα αμοίβονται καλύτερα από αρκετές άλλες δουλειές, μην ακούς βλακείες.

Τώρα πως παίρνεις wow λεφτά ο μηχανικός ... έξω με τις τεχνικές του γνώσεις ανεβαίνει level σιγά σιγά. Στην Ελλάδα μόνο αν γίνεις manager ... που είμαστε η πρώτη χώρα που σε τεχνολογικές εταιρίες οι περισσότεροι manager δεν ήταν ποτέ μηχανικοί :P

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...