Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi Mi Band 4 με έγχρωμη οθόνη, NFC και πάντα ενδιαφέρουσα τιμή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fg9000 είπε

Με μαυρα Γιαλιά τύπου polarized θα φαίνεται η οθόνη? Διότι στα κινητά της  θα πρέπει  να βγάλεις τα γυαλια για να δεις.!!! 

Το ότι διαθέτει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών και η μέτρηση της ποιότητας του ύπνου δεν το κάνει και σουπερ.

Αλλους αισθητήρες βάζει η apple άλλους η κινεζοστοκ ξιαμι.

Δεν συγκρίνονται ούτε λόγο κόστους ούτε ακριβείας.

Οποτε να αγοράσω κάτι που έχει 50Ε για να λέω ότι έχει αισθητήρα χωρίς να μετρά σωστά. όχι δεν θα πάρω.

Ας αγοράσουν άλλοι καθρεφτάκια που λαμπυρίζουν. 

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

Redmi note 5 έχει ανάποδα τα φίλτρα και πρέπει να γύρισεις το κινητό 90 μοίρες για να δεις. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fg9000 είπε

Με μαυρα Γιαλιά τύπου polarized θα φαίνεται η οθόνη? Διότι στα κινητά της  θα πρέπει  να βγάλεις τα γυαλια για να δεις.!!! 

Το ότι διαθέτει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών και η μέτρηση της ποιότητας του ύπνου δεν το κάνει και σουπερ.

Αλλους αισθητήρες βάζει η apple άλλους η κινεζοστοκ ξιαμι.

Δεν συγκρίνονται ούτε λόγο κόστους ούτε ακριβείας.

Οποτε να αγοράσω κάτι που έχει 50Ε για να λέω ότι έχει αισθητήρα χωρίς να μετρά σωστά. όχι δεν θα πάρω.

Ας αγοράσουν άλλοι καθρεφτάκια που λαμπυρίζουν. 

Τι λες ρε google translate έγραψες; Γράψε στα αγγλικά καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Redmi note 5 έχει ανάποδα τα φίλτρα και πρέπει να γύρισεις το κινητό 90 μοίρες για να δεις. 

Μολις το δοκιμασα, βλεπω κανονικα την οθονη...

 

Xiaomi Redmi Note 5 Pro, Redmi Note 3 Pro, Mi Max, Redmi Note 6 Pro, Redmi 5 ολα δοκιμασμενα.

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeSmirlis είπε

Μολις το δοκιμασα, βλεπω κανονικα την οθονη...

Πραγματικά απορώ γιατί το έχω δοκιμάσει από rayban μέχρι του 5ευρου. Αν θες στείλε μου για τι γυαλιά μιλάς γιατί με ενδιαφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Πραγματικά απορώ γιατί το έχω δοκιμάσει από rayban μέχρι του 5ευρου. Αν θες στείλε μου για τι γυαλιά μιλάς γιατί με ενδιαφέρει. 

Polaroid p8353, Gast Venti159 

 

Και για πλακα το δοκιμασα και με κινεζικο polarize, κανενα θεμα

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

Βάλε ένα Xiaomi κινητό (δεν ξέρω αν ισχύει και σε άλλες εταιρίες αλλά στο Mi6 σίγουρα) σε βάση στο αυτοκινητο σε οριζόντια θέση δεν χρειάζεται να στρςφει το κεφαλι 90 μοίρες....στρεφει πιο εύκολα το κινητό και αν βλέπεις με polarize γυαλιά ηλίου την οθόνη τότε ανήκεις στους avengers. Εγώ δεν βλέπω και εχω torque στο κινητο για το αυτοκίνητο. Παντα φιλικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθετη θεση το εχω λογω βασης και δεν αντιμετωπιζω θεμα. Δεν ειναι επειδη ειναι Xiaomi, ολες οι οθονες εχουν πολαριζε φιλτρα αρα με ολα τα κινητα το ιδιο θεωρητικα θα παθεις. Δεν ξερω τι ισχυει σε oled/poled κτλ πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λεει οτι θα κοστιζει 25$, γιατι το gearbest το εχει τωρα αρχικη τιμη στα 50$;

Ποτε να αναμενουμε να πεσει σε πιο νορμαλ τιμες για να το παρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Cell_7 said:

Ο αισθητήρας παλμών είναι ακόμα ο ίδιος random number generator όπως στο 3; Γύρω από ένα ρολό χαρτί το έβαζα και μου έβγαζε ότι το ρολό χαρτί τουαλέτας μου είχε χτύπο 110 το λεπτό.

Αναμενομενο να ειναι αγχομενο το χαρτι..
Εσυ δε θα ησουν αν ηξερες με τι θα τριφτεις σε δευτερολεπτα;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα χρόνια και αν περάσουν και όσα smartwatch και αν δοκιμάσω καταλήγω ότι, σαν τα pebble δεν έχει! Kαι έχω δοκιμάσει πολλά.  Επίσης έχω όλα τα mi band που έβγαλε να κάθονται σε ένα συρτάρι. Χαμηλή φωτεινότητα την ημέρα και μικροί χαρακτήρες (δεν είμαστε όλοι πιτσιρικάδες) το καθιστούν ακατάλληλο για εμένα και μεγάλο ποσοστό αγοραστών. Απ την άλλη το xonor band 4 το οποίο μου στοίχισε γύρω στα 25 ευρώ από Κίνα και έχει και amoled οθόνη δεν έχει κανένα θέμα από τα προαναφερθέντα των Mi band. Μακάρι να αξίζει (θα το δοκιμάσω και αυτό φυσικά) αλλά κρατώ μικρό καλάθι και ένα pebble στον καρπό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, basia1200 είπε

Βάλε ένα Xiaomi κινητό (δεν ξέρω αν ισχύει και σε άλλες εταιρίες αλλά στο Mi6 σίγουρα) σε βάση στο αυτοκινητο σε οριζόντια θέση δεν χρειάζεται να στρςφει το κεφαλι 90 μοίρες....στρεφει πιο εύκολα το κινητό και αν βλέπεις με polarize γυαλιά ηλίου την οθόνη τότε ανήκεις στους avengers. Εγώ δεν βλέπω και εχω torque στο κινητο για το αυτοκίνητο. Παντα φιλικά!

επειδη αγορασα προσφατα γυαλια ηλιου στα οποια εβαλα polarize φακους μυωπιας και ειχα μια εκτενη συζητηση με τον οπτικο μπορει να ισχυουν τα παρακάτω.. οταν φτιαχνεις γυαλια κατα παραγγελια (πχ οπως τα δικα μου που ειναι ηλιου-μυωπιας) οι περισσοτεροι οπτικοι τοποθετουν τους φακους στα γυαλια οχι σε εντελως καθετο προσανατολισμο 90 μοιρών αλλα με μία μικρή αποκλήση, με αυτο τον τροπο έχεις μια μικρη απώλεια των ιδιοτήτων του φιλτραρισματος και πόσο καλα κόβει την ακτινοβολία (οχι σημαντικη, της τάξεως του 10-15%) αλλα αποφεύγονται φαινόμενα black screen με τις LCD οθόνες αφου τα φιλτρα οθονης και γυαλιών δεν είναι κάθετα μεταξύ τους. Κατι αντίστοιχο μπορεί να συμβαίνει και με γυαλια Polarized εξ αρχης. Δηλαδη η εταιρεία να τα βγάζει με ελαφρώς στραμένους τους φακούς, το οποιο αν ισχύει μάλλον ειναι τυχαίο αναλογα με το μοντέλο γυαλιών.
Σε κάθε περιπτωση η ποιοτητα κατασκευης της οθόνης παιζει σημαντικο ρολο, συγκεκριμενα στην οθόνη του κινητου μου Iphone 6s σε καμια γωνία θέασης δεν μαυρίζει εντελώς οταν φοράω τα γυαλια, αυξομειωση της φωτεινότητας υπάρχει αλλα ποτε σε σημειο να μαυρίζει η οθόνη και να μην μπορω να δω.
ελπιζω να βοήθησα

Επεξ/σία από don_aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το έχουμε χάσει λίγο. Το mi Band είναι αυτό που λέει band. Δεν είναι  smartwatch.  Οποιαδήποτε σύγκριση με οποιοδήποτε smartwatch είναι άτυχης. Σαν κάτοχος mi band 2 και apple watch 4 έχω να πω ότι η διάφορα είναι τεράστια. Και στο θέμα τιμής και δυνατοτήτων. Άλλα για 20 € που συνήθως κοστίζουν τα mi band είναι αξιοπρεπεστατα. Μπορεί να μην είναι τόσο ακριβείας άλλα μην τα θέλεις όλα δικά σου με 20 €. Δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο εάν θες ακρίβεια. Το σίγουρο είναι ότι τα 20 € θα πιάσουν τόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο φαίνεται, αρκεί να πέσει η τιμή στου εκεί γύρω στα 20 με 23 ευρώ, θα είναι αξιόλογο. Οκ εγώ έχω το xiaomi amazfit οπότε δεν ξέρω εάν θα το έπαιρνα στα σίγουρα, ίσως ως δεύτερη επιλογή, γιατί μ ' αρέσει που μεγάλωσε η οθόνη, ότι είναι έγχρωμη και ότι έχει NFC για πληρωμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...