Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi Mi Band 4 με έγχρωμη οθόνη, NFC και πάντα ενδιαφέρουσα τιμή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, fg9000 είπε

Με μαυρα Γιαλιά τύπου polarized θα φαίνεται η οθόνη? Διότι στα κινητά της  θα πρέπει  να βγάλεις τα γυαλια για να δεις.!!! 

Το ότι διαθέτει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών και η μέτρηση της ποιότητας του ύπνου δεν το κάνει και σουπερ.

Αλλους αισθητήρες βάζει η apple άλλους η κινεζοστοκ ξιαμι.

Δεν συγκρίνονται ούτε λόγο κόστους ούτε ακριβείας.

Οποτε να αγοράσω κάτι που έχει 50Ε για να λέω ότι έχει αισθητήρα χωρίς να μετρά σωστά. όχι δεν θα πάρω.

Ας αγοράσουν άλλοι καθρεφτάκια που λαμπυρίζουν. 

Κύριοι μην ασχολείστε με τον ανωτέρω, πετάει μια ανοησία όλο hate (πάντα σε νήματα για xiaomi/apple, ποτέ για samsung όλως τυχαίως) και δεν απαντάει ποτέ. 

Στο θέμα μας τώρα, αν αλλάζει και κάνα watchface μια χαρά band είναι ΓΙΑ 25€ (το τονίζω). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, fg9000 είπε

Με μαυρα Γιαλιά τύπου polarized θα φαίνεται η οθόνη? Διότι στα κινητά της  θα πρέπει  να βγάλεις τα γυαλια για να δεις.!!! 

Το ότι διαθέτει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών και η μέτρηση της ποιότητας του ύπνου δεν το κάνει και σουπερ.

Αλλους αισθητήρες βάζει η apple άλλους η κινεζοστοκ ξιαμι.

Δεν συγκρίνονται ούτε λόγο κόστους ούτε ακριβείας.

Οποτε να αγοράσω κάτι που έχει 50Ε για να λέω ότι έχει αισθητήρα χωρίς να μετρά σωστά. όχι δεν θα πάρω.

Ας αγοράσουν άλλοι καθρεφτάκια που λαμπυρίζουν. 

Το mi band της xiaomi έχουν τιμή όσο το πλαϊνό κουμπί από το apple watch. Βγάλε αλλού το κόμπλεξ σου ψυχούλα μου ....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, GeorgeSmirlis said:

Εχω το 2 απο τους πρωτους μηνες κυκλοφοριας του, πληρως ικανοποιημενος ακομα και στην θαλασσα καθε μερα που το πηγαινα δεν ειχε κανενα θεμα, το ιδιο και στο ντουζ, καυτο νερο, κρυο νερο, παγακια κτλ κτλ (και ας μην εχει πιστοποιηση αδιαβροχοποιησης). Επισης στην δουλεια το εχω χτυπησει απειρες φορες, εχουν πεσει λαδια, νιτρο, διαλυτικα και δεν επαθε τιποτα. Ειπα να μην παρω το 3 επειδη δεν θα ηταν καποια αναβαθμιση, το 4 δεν μου διαφευγει!

νίτρο αποκλείεται, sorry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makis38 είπε

νίτρο αποκλείεται, sorry...

http://www.rcuniverse.com/forum/rc-monster-trucks-160/3930698-nitro-fuel-how-harmful-your-health.html

"Is nitro fuel bad for you?

If you drink too much then it will kill you, fact, but a small ammount wont. Your average oven cleaner is much worse for you than nitro fuel. The fumes are more dangerous than the fuel cos they get streight to the lungs and cause tissue damage, they are also narcotics and very dangerous."

Μόνο πρόβλημα κατάποσης υπάρχει και αυτό σε ποσότητα. Αν πέσει στο χέρι σου μπορείς μέχρι και να το αγνοήσεις παντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Γύρω από ένα ρολό χαρτί το έβαζα και μου έβγαζε ότι το ρολό χαρτί τουαλέτας μου είχε χτύπο 110 το λεπτό.

Θα συγκινήθηκε που σε είδε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Ο αισθητήρας παλμών είναι ακόμα ο ίδιος random number generator όπως στο 3; Γύρω από ένα ρολό χαρτί το έβαζα και μου έβγαζε ότι το ρολό χαρτί τουαλέτας μου είχε χτύπο 110 το λεπτό.

προφανως ειχε πεσει τηλεφωνημα οτι ο χρηστης ειχε σηκωθει μετα απο γευμα στα καλυβια το προηγούμενο βραδυ και το πρωτο πραμα που εκανε ηταν μιλκο τυροπιτα τσιγαρο φραπε-γλυκο-γαλα...λογικό να χτυπαει 100αρια το κωλοχαρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάθε gadget πρέπει να κρίνεται σύμφωνα με αυτό που πραγματικά είναι και όχι αυτό που θα θέλαμε να είναι... Το συγκεκριμένο είναι ένας tracker των 30 ευρώ και πρέπει να κρίνεται ...σαν ένας tracker των 30 ευρώ!

Ο σοφός γέροντας τοποθετήθηκε! :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, djdidi είπε

Fanboy detected. Δε θέλω να σου "σπάσω" την σαπουνόφουσκα, αλλά και της apple τα smartwatch made in china ειναι. Το ποιο μετράει με ακρίβεια και ποιο όχι θα το γνωρίζεις μόνο όταν τα έχεις και τα δύο παράλληληλα φορεμένα. Με mi band 3 & iWatch 2 επι 2 μερες, είχα στα βήματα απόκλιση 35 βήματα+ στο mi band 3 (10.550 σύνολο) και στην ποιότητα ύπνου απόκλιση μονοψήφιου αριθμού λεπτών. Ακόμα καρδιακούς παλμούς δεν υπήρχε μεγάλη απόκλιση . Σύγκρινε τώρα τις τιμές αγοράς και ξαναμιλάμε (25 ευρώ από Ελλάδα το mi band) 

Αυτο που γραφεις δεν παιζει καν, η apple κανει χρηση ειδικου chip τεχνολογιας για να παρει σωστα αυτες τις μετρησεις.

Η καθε κινεζοστοκ εταιρια θα κανει χρηση απλου σετ και αυτο λογο κοστους.

Ειναι σαν να συγκρινεις φεραρρι με φιατ 128 και τα δυο κινουνται. Το θεμα ειναι πως κινουνται.

11 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

Προβλημα με pollarized glasses στο xiaomi 5 plus:

http://en.miui.com/thread-2996156-1-1.html

Με τις υγιες σου και καλημερα.

57 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Το mi band της xiaomi έχουν τιμή όσο το πλαϊνό κουμπί από το apple watch. Βγάλε αλλού το κόμπλεξ σου ψυχούλα μου ....

Και τα καθρεπτακια ειναι φθηνοτερα στο μοναστιρακι, αρκει να γυαλιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, argipen said:

http://www.rcuniverse.com/forum/rc-monster-trucks-160/3930698-nitro-fuel-how-harmful-your-health.html

"Is nitro fuel bad for you?

If you drink too much then it will kill you, fact, but a small ammount wont. Your average oven cleaner is much worse for you than nitro fuel. The fumes are more dangerous than the fuel cos they get streight to the lungs and cause tissue damage, they are also narcotics and very dangerous."

Μόνο πρόβλημα κατάποσης υπάρχει και αυτό σε ποσότητα. Αν πέσει στο χέρι σου μπορείς μέχρι και να το αγνοήσεις παντελώς.

https://kraftpaints.gr/wp-content/uploads/pdf/KRAFT-NITRO-1100_msds_vol.1-GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fg9000 είπε

Αυτο που γραφεις δεν παιζει καν, η apple κανει χρηση ειδικου chip τεχνολογιας για να παρει σωστα αυτες τις μετρησεις.

Η καθε κινεζοστοκ εταιρια θα κανει χρηση απλου σετ και αυτο λογο κοστους.

Ειναι σαν να συγκρινεις φεραρρι με φιατ 128 και τα δυο κινουνται. Το θεμα ειναι πως κινουνται.

Προβλημα με pollarized glasses στο xiaomi 5 plus:

http://en.miui.com/thread-2996156-1-1.html

Με τις υγιες σου και καλημερα.

Και τα καθρεπτακια ειναι φθηνοτερα στο μοναστιρακι, αρκει να γυαλιζουν.

Ρε αγόρι μου τραβά πάρε apple . Εμείς θέλουμε να πάρουμε mi band 4 με 20 ευρώ να παίζουμε. Εσύ τι θες τώρα να μας πεις ότι δεν είναι καλό ? Ας μην είναι μην το πάρεις εσύ δεν θα κλάψει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

Ένα διάστημα είχα κάτι hawkers και εκεί που οδηγώ βλέπω σβηστή την οθόνη (ράδιο-ενδείξεις) στην κεντρική κονσόλα, βγάζω τα γυαλιά ανοιχτή! Ξαναβάζω τα γυαλιά και μπορούσα να δω μόνο πλάγια (το αντίστροφο από αυτό που λες εσύ). Το ίδιο και στο xiaomi κινητό μου, ήμουν σε παραλία και νόμιζα μου τελείωσε η μπαταρία γιατί έβλεπα μαυρίλα!

Επεξ/σία από Par1s*
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, fg9000 είπε

Με μαυρα Γιαλιά τύπου polarized θα φαίνεται η οθόνη? Διότι στα κινητά της  θα πρέπει  να βγάλεις τα γυαλια για να δεις.!!! 

Με AMOLED οθονες(το mi band 4 εχει amoled) δεν υπαρχει κανενα θεμα με polarized γυαλια

14 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

Δεν χρειαζεται να γυρισεις το κεφαλι για να μην δεις, αρκει να γυρισεις το κινητο landscape και τοτε πολλα απο τα κινητα με LCD οθονες σκοτεινιαζουν. Οι amoled οθονες δεν εχουν θεμα.

Επισης, μερικες φθηνιαρικες lcd οθονες(πχ σε φθηνα μοντελα xiaomi) εχουν θεμα και χωρις να τα γυρισεις σε landscape.  

16 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Ο αισθητήρας παλμών είναι ακόμα ο ίδιος random number generator όπως στο 3; Γύρω από ένα ρολό χαρτί το έβαζα και μου έβγαζε ότι το ρολό χαρτί τουαλέτας μου είχε χτύπο 110 το λεπτό.

+1

To mi band ως sport tracker και heart rate ειναι μονο για couch potatoes ή για να λες οτι μετρας τους παλμους σου οταν εισαι ηρεμος. Ειναι τελειως αναξιοπιστο κατα τη διαρκεια sport activities, ειδικα αν ειναι high intensity με υψηλους παλμους.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος και του 2 και του 3 χρόνια τώρα...

Δεν τα έχω αποχωριστεί ποτέ.... με έχουν βολέψει αφάνταστα στο θέμα ώρας, βημάτων, ξυπνητήρι...

Ειδικά η δόνηση στο ξυπνητήρι είναι όλα τα λεφτά...

Στο 2.... το λουράκι μετά από μερικούς μήνες κοβόταν στο σημείο που είναι η ασφάλεια (loop) και είχα 1-2 γρατζουνιές...

Στο 3.... μετά από ένα χρόνιο μου κόπηκε το λουράκι,  δεν έχει ίχνος γρατζουνιάς και δεν το βγάζω ποτέ.

Κάνω μπάνιο με αυτό, στο γυμναστήριο, στη δουλειά, στον ύπνο, στη παραλία - κολύμπι και έχει δεχτεί χτυπήματα, έχει ταλαιπωρηθεί τρελά....

Η μπαταρία κρατά γύρω στις 24 μέρες.... στο 2 κράταγε και μήνα άνετα...

Όσο για του παλμούς.... δεν είναι τέλειο αλλά μια χαρά κάνει την δουλειά του... Αν το βάλετε σε ρολό κουζίνας δεν θα δείξει πάντως παλμούς

όπως λανθασμένα ανέφερε ένας φίλος νωρίτερα.... μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Έχω καταργήσει το ρολό εντελώς.... 

Ελπίζω το 4 να με συναρπάσει ακόμα περισσότερο....

 

Επεξ/σία από IcemanGr71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, haHa είπε

Με AMOLED οθονες(το mi band 4 εχει amoled) δεν υπαρχει κανενα θεμα με polarized γυαλια

 

Δηλαδη με ολα τα υπολοιπα χιαομι εχουμε θεμα?

Τι κανουμε τα γυριζουμε πισω και ζηταμε τα λεφτα μας η θα φιαχτει με επερχωμενο update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...