Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi Mi Band 4 με έγχρωμη οθόνη, NFC και πάντα ενδιαφέρουσα τιμή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, imazehost είπε

Επειδή πολλά ακούγονται για το NFC, τελικά τι ισχύει για Ελλάδα, θα μπορούμε να το λειτουργήσουμε με κάποια τράπεζα ή είναι μόνο για China ?

Έχω δει ατομάκι να πληρώνει σε super market με κινητό μέσω NFC.

2 ώρες πριν, fg9000 είπε

Δηλαδη με ολα τα υπολοιπα χιαομι εχουμε θεμα?

Τι κανουμε τα γυριζουμε πισω και ζηταμε τα λεφτα μας η θα φιαχτει με επερχωμενο update;

Αν έχεις γυαλιά με Polarised κρυσταλλο κάποιες οθόνες δεν τις βλέπεις. Τι update να κάνουν στο hardware?

Επίσης σε μοντέλο αμαξιού με polarised παρμπριζ και φορώντας γυαλιά polarised δεν βλέπεις ούτε τα φανάρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
32 λεπτά πριν, sv398 είπε

 

Αν έχεις γυαλιά με Polarised κρυσταλλο κάποιες οθόνες δεν τις βλέπεις. Τι update να κάνουν στο hardware?

 

Αρα λοιπον συμφωνουμε οτι με polarized γυαλια δεν μπορω να δω τιποτα απο την οθονη του xiaomi, ενω την ιδια στιγμη μπορω να δω την οθονη του samsung, iphone, huawei κτλ. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Ο αισθητήρας παλμών είναι ακόμα ο ίδιος random number generator όπως στο 3; Γύρω από ένα ρολό χαρτί το έβαζα και μου έβγαζε ότι το ρολό χαρτί τουαλέτας μου είχε χτύπο 110 το λεπτό.

Διάβασε το παρακάτω

You Can Check a Banana’s Heart Rate with Apple Watch

https://www.macobserver.com/news/check-banana-heart-rate-apple-watch/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nickelodeon είπε

Διάβασε το παρακάτω

You Can Check a Banana’s Heart Rate with Apple Watch

https://www.macobserver.com/news/check-banana-heart-rate-apple-watch/

Δεν υπάρχει καμία επιστημονική εξήγηση στο άρθρο, τα πάντα που βλέπουμε τριγύρω μας αντανακλούν φως, κάποια περισσότερο κάποια λιγότερο. Αλλά αν όντως ισχύει μάλλον για αυτό στα καινούρια apple watch υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτροκαρδιογραφήματος, για μεγαλύτερη ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, geiasass είπε

Αφου λεει οτι θα κοστιζει 25$, γιατι το gearbest το εχει τωρα αρχικη τιμη στα 50$;

Ποτε να αναμενουμε να πεσει σε πιο νορμαλ τιμες για να το παρουμε;

Σε κανα μηνα που θα υπαρχει διαθεσιμοτητα. Τωρα ακομα ειναι νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fg9000 είπε

Αρα λοιπον συμφωνουμε οτι με polarized γυαλια δεν μπορω να δω τιποτα απο την οθονη του xiaomi, ενω την ιδια στιγμη μπορω να δω την οθονη του samsung, iphone, huawei κτλ. Σωστα;

Όχι δεν συμφωνούμε. Είναι ανάλογα το panel που έχει κάθε κινητό, δεν είναι διαχωρισμός ανά εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, haHa είπε

To mi band ως sport tracker και heart rate ειναι μονο για couch potatoes ή για να λες οτι μετρας τους παλμους σου οταν εισαι ηρεμος. Ειναι τελειως αναξιοπιστο κατα τη διαρκεια sport activities, ειδικα αν ειναι high intensity με υψηλους παλμους.

 

Μια χαρά είναι για σπορ activities.

Μόνο αν δεν το έχεις δέσει καλά εχει θέμα με τις μετρήσεις σφιγμών.

Η αν είσαι ουρακοτάγκος απ την τρίχα. 

Επειδή δε είναι πανάλαφρο τις περισσότερες φορές παίρνω αυτό σε κάτι 10γυρα 15γυρα στο γήπεδο απο το s3 frontier που επίσης εχω.

Επίσης μου αρέσει η μέτρηση για SPM (steps per minutes)

Προσπαθώ κάποιες βδομάδες τώρα να ανεβάσω ρυθμό προς τα 180 που πρέπει...

 

Αν δείς απ την παρακάτω φωτογραφία του mi band 2 θα καταλάβεις πως εκτός από κάποιες μετρήσεις στην αρχή που προφανώς και δεν είχε κάτσει καλά στο χέρι δουλεύει πολύ καλά και μου βγάζει πολύ κοντινές μετρήσεις με διάφορους παλμογράφους γυμναστηρίου που εχω συγκρίνει.

Σε βήματα είναι λίγο πιο αισιόδοξο απ το samsung.

Φορώντας τα μαζί, πάντα μου έβγαζε κανά 5% περισσότερα.

Δεν ξέρω ποιο απ τα 2 είναι πιο σωστό αλλα κλάιν τώρα.

Αυτά τα γκατζετάκια είναι για να μας παρακινούν και να γινόμαστε φετίδια.😂 

 

Εκεί που τον έπιναν τα mi band είναι στην οθόνη που δεν βλέπεις τπτ εκτός αν είναι νύχτα.

Και που δεν είχαν gorila glass και γίνονταν σαν το χαρτί της τουαλέτας που έλεγε ο φίλος παραπανω μετά από χρήση. 

Στο τελευταίο απ ότι φαίνεται τα φτιάξαν αυτά.

Τώρα κάθε σύγκριση με smartwatch smartwatch είναι άκυρη.

Με το smartwatch μπορείς να ακούς spotify να δέχεσαι κλήσεις και να τρέχεις ακούγοντας μουσική χωρίς το κινητό σου να χοροπηδάει μές στην τσέπη ή να σου πέφτει στι πέτρες και να σπάει...Screenshot_20190612-205137_Mi Fit.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, sv398 είπε

Όχι δεν συμφωνούμε. Είναι ανάλογα το panel που έχει κάθε κινητό, δεν είναι διαχωρισμός ανά εταιρία.

Ξεκάθαρα, στην οθόνη του xiaomi δεν βλέπεις με polarized.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τεχνολογια με το σταγονομετρο ενω ειναι διαθεσιμη ολη απο πρινδιατιθεται σε δοσεις.  Μας εχουν καταντησει ψηφιακους πρεζακιδες. Αγοραζουμε την μια συσκευη και μεσα σε 6 μηνες βγαινει η αναβαθμισμενη εκδοση.   Καποια στιγμη ισως πρεπει  να αρχισουμε να αγνοουμε τις τοσο συχνες αναβαθμισεις και ειδικα τις συχνοτερες  της διετιας απο την προηγουμενη εκδοση

Επεξ/σία από panagiotou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 10:54 ΜΜ, GeorgeSmirlis είπε

Εχω δυο γυαλια με polarize φακους γνωστων εταιριων. Πουθενα δεν υπαρχει θεμα, ουτε σε κινητα ουτε σε smartwatches ουτε καν σε μεγαλες τηλεορασεις. Το θεμα ειναι αν γυρεις το κεφαλι σου και κατα συνεπεια τα γυαλια στις 90 μοιρες γωνια και τα φιλτρα οθονης/γυαλιων δεν συνεργαζονται (αν μου βρεις ατομο που να περπαταει και να εχει το κεφαλι του στις 90 μοιρες βγαλτον βιντεο). Και επειδη χρησιμοποιω χρονια γυαλια ηλιου polarize με φιλτρα και επιστρωσεις ορασεως καλυτερα να προσεχεις τι γραφεις γιατι δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. 

Αρχηγέ μη γράφεις τέτοια πράγματα με τόση σιγουριά και πάρεις κι άλλα άτομα στο λαιμό σου. Εγώ έχω πάρει τα γυαλιά της Χιαομι που είναι polarized και έχω και το mi A2. Η οθόνη (με full φωτεινότητα) είναι σχεδόν μαύρη όταν την κοιτάω με τα γυαλιά και όταν οδηγάω είναι αδύνατον να κτλβω τι δείχνει η οθόνη και πρέπει να αφαιρώ όλη την ώρα τα γυαλιά ηλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Δεν υπάρχει καμία επιστημονική εξήγηση στο άρθρο, τα πάντα που βλέπουμε τριγύρω μας αντανακλούν φως, κάποια περισσότερο κάποια λιγότερο. Αλλά αν όντως ισχύει μάλλον για αυτό στα καινούρια apple watch υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτροκαρδιογραφήματος, για μεγαλύτερη ακρίβεια.

Δεν αποτελεί το κωλόχαρτο ένδειξη καλής λειτουργίας, δεν είναι το κωλόχαρτο το benchmark. Σημασία έχει πως δουλεύει στο χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickelodeon είπε

Δεν αποτελεί το κωλόχαρτο ένδειξη καλής λειτουργίας, δεν είναι το κωλόχαρτο το benchmark. Σημασία έχει πως δουλεύει στο χέρι. 

Έτσι το μετράω και μόνος μου με μεγαλύτερη ακρίβεια, το θέμα είναι να βγάζει ένα αποτέλεσμα στο οποίο μπορώ να βασίζομαι αλλιώς τι αξία έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 2 mi band αυτο που εχω να πω ειναι η ορατοτητα στον ηλιο, το μεγεθος της οθονης κ η διαρκεια της μπαταριας

για μενα οποιος θελει σοβαρο βηματομετρο αλλα κ ρολοι θα πρεπει να αγορασει 2 διαφορετικα μαραφετια ,οτιδηποτε αλλο ειναι σοβαροτατοι συμβιβασμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...