Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Xiaomi Mi Band 4 με έγχρωμη οθόνη, NFC και πάντα ενδιαφέρουσα τιμή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Έτσι το μετράω και μόνος μου με μεγαλύτερη ακρίβεια, το θέμα είναι να βγάζει ένα αποτέλεσμα στο οποίο μπορώ να βασίζομαι αλλιώς τι αξία έχει.

Το αποτέλεσμα που βγάζει ειναι μια χαρα και μπορεις να βασιστεις. Αντίστοιχες εφάρμογες στην ιατρικη λειτουργουν ετσι αλλα μια χαρα χρησιμοποιούνται και απο επαγγελματιές.

Αν παρεις ενα απλό οξύμετρο ας πούμε για να μετρησεις τον κορεσμό οξυγόνου στο αιμα κάποιου λειτουργεί με τον ιδιο ακριβως τροπο. Μετράει το φως στο δαχτυλο σου και υπολογιζει με βάση αυτο ποσο οξυγονο εχεις στο αιμα. Υπάρχουν προφανως αποκλισεις αλλα ειναι μια σωστη και αξιοπιστη μεθοδος (εννοω οτι χρησιμοποιείται καθημερινά απο συναδέλφους). Αν βάλεις αντιστοιχα να μετρήσεις κατι που επιτρέπει αντιστοιχο φως με του δαχτυλου μπορει να σου βγάλει κορεσμό ενω δεν έχει (ουτε αιμα ουτε οξυγωνο ουτε τίποτα). Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν λειτουργεί σωστα αν ο βάλεις σε δάχτυλο. Υπάρχουν και άλλες συσκευες που λειτουργουν έτσι (δηλαδή μπορουν να σου δώσουν αποτελεσματα ζωντανου οργανισμου με διαφορους τροπους χωρις να χρησιμοποιηθουν σε ανθρωπο) αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι δεν ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα τους εξαιτιας αυτου.

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2019 στις 9:46 ΠΜ, Makis38 είπε

νίτρο αποκλείεται, sorry...

Ναι μάλλον ξερεις καλύτερα. Σκέψου μόνο ότι το μαυρο λουράκι έγινε άσπρο και το band δεν έπαθε τίποτα

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 11:04 ΜΜ, kaliakman είπε

Redmi note 5 έχει ανάποδα τα φίλτρα και πρέπει να γύρισεις το κινητό 90 μοίρες για να δεις. 

Fun fact, έχω κι εγώ Redmi note 5, όντως με τα φίλτρα ανάποδα, αλλά μόλις του έβαλα ένα tempered glass, ως δια μαγείας μπορείς και βλέπεις κανονικά στην οθόνη με polarized γυαλιά. Δεν πώς γίνεται αυτό 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 9:01 ΜΜ, Cell_7 είπε

Ο αισθητήρας παλμών είναι ακόμα ο ίδιος random number generator όπως στο 3; Γύρω από ένα ρολό χαρτί το έβαζα και μου έβγαζε ότι το ρολό χαρτί τουαλέτας μου είχε χτύπο 110 το λεπτό.

To xiaomi σου δείχνει τον κρυφό κόσμο των αντικειμένων και εσύ το ειρωνεύεσαι; Δεν είναι σωστό αυτό.

Αν πήγαινες να καταναλώσεις το ρολό χαρτί (γιατί, έλα, μην κρύβεσαι, στην τουαλέτα τα κάνουμε όλοι αυτά τα πειράματα) δεν είναι πολύ φυσιολογικό να έχει ταχυπαλμία το ρολό; Δηλαδή εσύ τι θα έκανες στη θέση του;

Ενδιαφέρον δείχνει, γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 9:08 ΜΜ, fotoalexandros είπε

Εχω τα mi band 2 + 3 παρατημένα σε κάποιο συρτάρι. Αιτία ότι την ημέρα δεν φαίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ η οθόνη τους λόγο χαμηλής φωτεινότητας.

Οπότε πρέπει να φοράς ξεχωριστά ρολόι για να βλέπεις στην ώρα.. Αποτέλεσμα το ρολόι έμεινε και τα miband πήγαν στα αζήτητα.
Αν το λύσαν αυτό το θέμα και τώρα η οθόνη είναι αρκούντως φωτεινή έχει καλός.

να το λυσουν με την εγρωμη ? με τπτ , ακομα πιο χαλια , εχεις δικιο σ αυτό που λες το ιδιο εχω κανει κ εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...