Προς το περιεχόμενο

Νέος 16-core επεξεργαστής Ryzen 9 3950X από την AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω τίποτε.

Όταν πέσουν οι τιμες κι αλλο των core 2 quad, θα βάλω αγγελία τον core 2 duo να τον μοσχοπουλησω και να κάνω την αναβάθμιση μου για τα επομενα 10 έτη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Πάλι καλά που μαμαει η team red και δεν βάρεσε κανόνι όταν ήταν μισοπεθαμένη,γιατί ακόμα θα είχαμε 4 cores με 300 ευρώ 😁

+1

Βεβαια και τα παιχνιδια αντιστοιχα για 4 πυρηνες θα ηταν κυριως optimized οποτε θα ηταν ακομη αξιομαχα και συστηματα με Sandy Bridge και πανω. Πλεον πρεπει να σαι ασχετος για να στησεις μηχανημα με Intel επεξεργαστη η να εχεις πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις απο αυτο, πχ σε business PC. Μακαρι να ειχαμε αντιστοιχο ταρακουνημα και στην αγορα των καρτων γραφικων οπου η Nvidia εχει κανει χειροτερες γκαφες απο την Intel αλλα η Radeon δεν το χει..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας δουλεύει η AMD μου φαίνεται...το 2004 η Intelαρα έβγαλε τον Pentium 4 HT 3.4GHz κι έρχεται μετα απο 15 χρόνια και μου βγάζει έναν επεξεργαστή μολις 0.1GHz παραπάνω; Έλεος! Μωρε καλά κάνω και δεν αναβαθμίζω τον Prescott Pentium 4 μου...😡

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιντελ φανμποι ενα εχω να πω...Εαν η κοκκινη ομαδα μπορεσει να ελενξει λιγο τις θερμοκρασιες τοτε μετα τον athlon θα ξαναφτιαξω amd.Αλλα πραγματικα με εκπλησσει ευχαριστα συνεχεια αυτη η εταιρια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τεχνολογικό site καθόμαστε και σχολιάζουμε και βλέπω σχόλια που λένε οτι μια χαρά είναι τα 6core..

Παιδιά το 6core, σήμερα, είναι η βάση. Από εδώ και πέρα πολλές μηχανές γραφικών θα αξιοποιούν 8core.

Δείτε πως χτυπάει ο 9700Κ 100% σταθερό στο περσινό πλέον Odyssey. Αυτό σημαίνει ανάγκη για 8core. Χαίρω πολύ ότι το παιχνίδι θα τρέχει καλά και με 6core όπως ο 9600Κ π.χ. που έχει στο βίντεο επίσης, αλλά θα τρέχει αξιοπρεπώς και στον 4core μου. Δεν λέει κάτι αυτό. Η ουσία είναι ότι θα ζητάνε 8core τα παιχνίδια και ειδικά στην νέα γενιά στις κονσόλες οι devs θα το θέσουν σίγουρα σαν βάση. Και σίγουρα πολλές μηχανές δεν αξιοποιούν ακόμα ούτε 6core. Αν είστε από αυτούς που κάνουν αναβάθμιση κάθε 1-2 χρόνια δεν απευθύνομαι σε εσάς.. Όσοι όμως κάνουν αναβάθμιση κάθε ~5 χρόνια προσπαθήστε για 8core. Αν το budget είναι περιορισμένο πάρτε 3600Χ και ρίξτε τα υπόλοιπα στην κάρτα (προφανώς :)).

Και αν δεν ακούγεται καλά έτσι όπως το λέω, θα το θέσω σαν ερώτηση.. Εγώ που θα πάρω φέτος επεξεργαστή και δεν θα ξανά ασχοληθώ μέχρι το 2024 τι μου προτείνετε να πάρω?

Και αν το θέσω amd vs intel.. Εντάξει, μπορεί το 16 να είναι πολύ αλλά γιατί να πάρω τον 8core 9900K ενώ με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω τον 12core 3900Χ και να καίει και λιγότερο και να μην έχει και bugs και να έχει πλέον την ίδια απόδοση στα παιχνίδια? (Καλά δεν μιλάω για stream γιατί δεν ασχολούμαι). Δεν είναι καλύτερη αγορά άμα ξανακάνω αναβάθμιση σε 5 χρόνια? Δεν κάθονται όλοι να πουλάνε τα cpu τους για να κάνουν τακτικές αναβαθμίσεις..

Να είναι καλά η AMD που παίζει φούλ επίθεση. Αυτό έχω να πω μόνο.

Υ.Γ. Λυπάμαι αυτούς που σκάσανε 1200€+ για Core i9-9920x και 1.780€+ για i9 9960x. Πραγματικά πιστεύω οτι τιμωρεί η AMD.. Δεν πειράζει.. αφού μερικοί δεν το βλέπανε να έρχεται....

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Federer είπε

Μας δουλεύει η AMD μου φαίνεται...το 2004 η Intelαρα έβγαλε τον Pentium 4 HT 3.4GHz κι έρχεται μετα απο 15 χρόνια και μου βγάζει έναν επεξεργαστή μολις 0.1GHz παραπάνω; Έλεος! Μωρε καλά κάνω και δεν αναβαθμίζω τον Prescott Pentium 4 μου...😡

Τι μου θυμησες τωρα..Ειχα φοιτητης εναν 660 και αργοτερα ενα shuttle με 630 και το σπιτι το καλοκαιρι γινοταν ανυποφορο. Αλλα ετρεχε το manager μπαλα οποτε δεν σκεφτομουν καν να αλλαξω στρατοπεδο :) Παιζει και να δουλευουν ακομη αλλα τους εχω με τις μητρικες στη βιβλιοθηκη για στολιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...