Προς το περιεχόμενο

Αγορά μοτοσυκλέτας και δήλωση στην φορολογική


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς στα bold είναι το θέμα, αν δεν ξέρει τόσο απλά πράγματα φαντάσου τα πιο σύνθετα...

Αν είναι να γίνονται τέτοιες μλκιες τις κάνουμε και μόνοι μας τις δηλώσεις, δεν είναι ανάγκη να πληρώνουμε λογιστή.

Ακριβως αυτο... 

'Η θα εχεις γατο λογιστη ή θα παρεις τις οδηγιες και θα την κανεις μονος σου... 

Πλεον είναι σχεδον ετοιμη απο πριν....

 

ΥΓ. Οταν αγορασα τελευταια φορα μηχανη ειχαμε γραψει στην υπευθυνη δηλωση 200€ και τοσο δηλωσαμε και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Ακριβως αυτο... 

'Η θα εχεις γατο λογιστη ή θα παρεις τις οδηγιες και θα την κανεις μονος σου... 

Πλεον είναι σχεδον ετοιμη απο πριν....

ΥΓ. Οταν αγορασα τελευταια φορα μηχανη ειχαμε γραψει στην υπευθυνη δηλωση 200€ και τοσο δηλωσαμε και οι δυο.

Το θέμα είναι οτι ο τύπος είναι ανένδοτος στο να την δηλώσουμε. Εντωμεταξύ δεν με νοιάζει να βάλω όσο την πήρα. 3200 έκανε 1000 του έκανα μεταφορά και τα υπόλοιπα χέρι. Ούτε θέλει να μιλήσει με την λογίστρια και μου πουλάει τρέλα. Στην χειρότερη θα την δηλώσω μόνος μου και θα τον ενημερώσω και ας κάνει οτι θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logokrimenos είπε

Το θέμα είναι οτι ο τύπος είναι ανένδοτος στο να την δηλώσουμε. Εντωμεταξύ δεν με νοιάζει να βάλω όσο την πήρα. 3200 έκανε 1000 του έκανα μεταφορά και τα υπόλοιπα χέρι. Ούτε θέλει να μιλήσει με την λογίστρια και μου πουλάει τρέλα. Στην χειρότερη θα την δηλώσω μόνος μου και θα τον ενημερώσω και ας κάνει οτι θέλει

Δηλωσε τα ολα και ας τον να πουλαει τρελα στην ΔΟΥ του μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Δηλωσε τα ολα και ας τον να πουλαει τρελα στην ΔΟΥ του μετα...

Δυσκολεύομαι που δεν έχω το ΑΦΜ του, πρέπει να παω στην ΔΟΥ να μου βγάλουν κατάσταση για τα τέλη κυκλοφορίας ίσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Εμένα μου είχε πει ότι η μηχανή είναι όπως τα αγροτικά μηχανήματα(αγροτικά,τρακτέρ κλπ.), δεν φαίνονται πουθενά στην φορολογική δήλωση παρά μόνο σαν ιδιοκτησία. Το θέμα είναι πως το λογιστικό γραφείο αυτό είναι από τα καλύτερα της περιοχής. Αρκετοί επιχειρηματίες είναι σε αυτό η τους συμβουλεύονται!

Τι να σου πω, αν είσαι ευχαριστημένος από τη δουλειά της τότε κράτα την :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Στην Ελλάδα συμβαίνει και αυτο, αφου κατα την αγορα ή την πώληση δεν ζητα καμια αρχή ΦΔ, ετσι λοιπόν επαληθεύετε η ρήση "στην Ελλάδα οτι δηλώσεις εισαι"

,,,αλλα και να ζητούσαν δεν επιβεβαιώνετε απο την ΦΔ η κατοχή μοτοσυκλέτας (δεν αναγράφετε)

 

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Ακριβως αυτο... 

'Η θα εχεις γατο λογιστη ή θα παρεις τις οδηγιες και θα την κανεις μονος σου... 

Πλεον είναι σχεδον ετοιμη απο πριν....

ΥΓ. Οταν αγορασα τελευταια φορα μηχανη ειχαμε γραψει στην υπευθυνη δηλωση 200€ και τοσο δηλωσαμε και οι δυο.

 

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Το θέμα είναι οτι ο τύπος είναι ανένδοτος στο να την δηλώσουμε. Εντωμεταξύ δεν με νοιάζει να βάλω όσο την πήρα. 3200 έκανε 1000 του έκανα μεταφορά και τα υπόλοιπα χέρι. Ούτε θέλει να μιλήσει με την λογίστρια και μου πουλάει τρέλα. Στην χειρότερη θα την δηλώσω μόνος μου και θα τον ενημερώσω και ας κάνει οτι θέλει

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τι να σου πω, αν είσαι ευχαριστημένος από τη δουλειά της τότε κράτα την :)

Παιδιά πήρα την απάντηση! Η απάντηση που μου έδωσε είναι πως το 2011 που πήρα την μηχανή η μηχανές δεν είχαν τεκμήριο και ο νόμος έλεγε πως ότι δεν έχει τεκμήριο μπορείς και να μην το δηλώσεις αν δεν θέλεις σε αντίθεση με 1 αμάξι που και 1000 να έκανε έπρεπε να το δηλώσεις ακόμα και με μηδενική φορολογική δήλωση! Οπότε την πήρα και δεν την δηλώσαμε και αφού δεν έγινε τότε πάει το πουλάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Παιδιά πήρα την απάντηση! Η απάντηση που μου έδωσε είναι πως το 2011 που πήρα την μηχανή η μηχανές δεν είχαν τεκμήριο και ο νόμος έλεγε πως ότι δεν έχει τεκμήριο μπορείς και να μην το δηλώσεις αν δεν θέλεις σε αντίθεση με 1 αμάξι που και 1000 να έκανε έπρεπε να το δηλώσεις ακόμα και με μηδενική φορολογική δήλωση! Οπότε την πήρα και δεν την δηλώσαμε και αφού δεν έγινε τότε πάει το πουλάκι!

Μαλακίες σου είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν την δηλώσω, τι επιπτώσεις μπορεί να έχω μελλοντικά? Η λογίστρια να αναφέρω οτι απο την αρχή επέμενε να δηλωθεί κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μαλακίες σου είπε.

Δεν ειπε μαλακιες. Η ερωτηση αφορουσε την περιοδο που αποκτηθηκε κ τις τοτε οδηγιες συμπληρωσης, οχι σημερα τι ισχυει.

καποια στιγμη δεν ηταν απαραιτητη η ανταλλαγη υπευθυνων δηλωσεων και δηλωνονταν ποσα απο καποιο οριο και πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Δεν ειπε μαλακιες. Η ερωτηση αφορουσε την περιοδο που αποκτηθηκε κ τις τοτε οδηγιες συμπληρωσης, οχι σημερα τι ισχυει.

καποια στιγμη δεν ηταν απαραιτητη η ανταλλαγη υπευθυνων δηλωσεων και δηλωνονταν ποσα απο καποιο οριο και πανω.

Έχεις να μας παραθέσεις οτιδήποτε που να επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μαλακίες σου είπε.

Tι να σου πω ρε συ δεν ξέρω! Αν πραγματικά είσαι τόσο καλός με τα λογιστικά μπράβο σου και ας ελπίσουμε να μην την πατήσω όπως τόσα χρόνια!

Αλήθεια είσαι λογιστής η έχεις κάποια σχέση με τα λογιστικά η απλά το διάβασες;

43 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Σε περίπτωση που δεν την δηλώσω, τι επιπτώσεις μπορεί να έχω μελλοντικά? Η λογίστρια να αναφέρω οτι απο την αρχή επέμενε να δηλωθεί κανονικά!

Δεν την ρώτησα η αλήθεια είναι να σου πω απλά μου είπε πως πλέον δηλώνονται όλα!

11 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Δεν ειπε μαλακιες. Η ερωτηση αφορουσε την περιοδο που αποκτηθηκε κ τις τοτε οδηγιες συμπληρωσης, οχι σημερα τι ισχυει.

καποια στιγμη δεν ηταν απαραιτητη η ανταλλαγη υπευθυνων δηλωσεων και δηλωνονταν ποσα απο καποιο οριο και πανω.

Ναι ναι πάντα μιλάμε για τον Ιούνιο του 2011 που την πήρα! Τότε ίσχυε αυτό και το επιβεβαίωσα και από άτομα στην εφορία και ΣΔΟΕ. Τώρα πρέπει να τα δηλώνεις όλα!

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Οχι. Τους δικους σου οτι ισχυει αυτο που λες πισω στο 2011;

Το περίμενα πως δεν θα είχες να παραθέσεις απολύτως τίποτα.

Εγώ έχω, τις δηλώσεις μου από το 2003 και μετά, και σε ΟΛΕΣ μέχρι και σήμερα οι κωδικοί 719-720 έχουν την ίδια ακριβώς περιγραφή, "δαπάνη που καταβάλλατε α) Για την αγορά η χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων και τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων κτλ.". Αν κάποια στιγμή άλλαζε κάτι, θα είχε αλλάξει και η περιγραφή.

Όσο για την ανταλλαγή δηλώσεων σίγουρα ήταν υποχρεωτική όσο η υποβολή των δηλώσεων γινόταν στις ΔΟΥ, τότε ο έφορος/ελεγκτής δεν δεχόταν καν την δήλωση αν τα ποσά στους κωδικούς 719-720 και 781-782 δεν συνοδεύονταν από τα αντίστοιχα αποδεικτικά. Αντιθέτως σήμερα δεν είναι απαραίτητες οι υπεύθυνες δηλώσεις μια η υποβολή γίνεται ηλεκτρονικά, οποιοδήποτε δικαιολογητικό απλά το φυλάμε για τυχόν έλεγχο.

Edit

Βρήκα και το βιβλιαράκι οδηγιών συμπλήρωσης δηλώσεων του επίμαχου έτους (2012):

http://www.tovima.gr/files/1/2012/13/vivliarakieforias2012.pdf

29 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Tι να σου πω ρε συ δεν ξέρω! Αν πραγματικά είσαι τόσο καλός με τα λογιστικά μπράβο σου και ας ελπίσουμε να μην την πατήσω όπως τόσα χρόνια!

Για αυτό και γω σου είπα ok, αν αυτά που σου λέει σε καλύπτουν τότε κράτα την. Και ο θεός βοηθός :)

36 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Αλήθεια είσαι λογιστής η έχεις κάποια σχέση με τα λογιστικά η απλά το διάβασες;

Για κάθε έναν από τους ισχυρισμούς μου έχω παραθέσει αποδείξεις, άλλο αν τις αγνοείς.

Η μόνη σχέση που έχω με τα λογιστικά είναι ότι τυγχάνω φορολογούμενος, τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς!Κι εγώ αγόρασα μηχανάκι μέσα στο 2018 αλλά δεν το δήλωσα,μια φίλη μου που δουλεύει σε λογιστικό γραφείο και με βοήθησε να κάνουμε την δήλωση μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Το περίμενα πως δεν θα είχες να παραθέσεις απολύτως τίποτα.

Εγώ έχω, τις δηλώσεις μου από το 2003 και μετά, και σε ΟΛΕΣ μέχρι και σήμερα οι κωδικοί 719-720 έχουν την ίδια ακριβώς περιγραφή, "δαπάνη που καταβάλλατε α) Για την αγορά η χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων και τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων κτλ.". Αν κάποια στιγμή άλλαζε κάτι, θα είχε αλλάξει και η περιγραφή.

Όσο για την ανταλλαγή δηλώσεων σίγουρα ήταν υποχρεωτική όσο η υποβολή των δηλώσεων γινόταν στις ΔΟΥ, τότε ο έφορος/ελεγκτής δεν δεχόταν καν την δήλωση αν τα ποσά στους κωδικούς 719-720 και 781-782 δεν συνοδεύονταν από τα αντίστοιχα αποδεικτικά. Αντιθέτως σήμερα δεν είναι απαραίτητες οι υπεύθυνες δηλώσεις μια η υποβολή γίνεται ηλεκτρονικά, οποιοδήποτε δικαιολογητικό απλά το φυλάμε για τυχόν έλεγχο.

Edit

Βρήκα και το βιβλιαράκι οδηγιών συμπλήρωσης δηλώσεων του επίμαχου έτους (2012):

http://www.tovima.gr/files/1/2012/13/vivliarakieforias2012.pdf

Για αυτό και γω σου είπα ok, αν αυτά που σου λέει σε καλύπτουν τότε κράτα την. Και ο θεός βοηθός :)

Για κάθε έναν από τους ισχυρισμούς μου έχω παραθέσει αποδείξεις, άλλο αν τις αγνοείς.

Η μόνη σχέση που έχω με τα λογιστικά είναι ότι τυγχάνω φορολογούμενος, τίποτα άλλο.

Προφανώς και θα την κρατήσω εννοείται, με έχει γλιτώσει όχι από πολλά αλλά από πάρα πολλά! Όχι δεν τις αγνοοώ προς Θεού, απλά αφού πήρα και την απάντηση της ότι το 2012 εκεί στο σημείο 719-720 που λες μπορούσα να μην την δηλώσω διότι όπως είπα οι μηχανές ανεξαρτήτως κυβικών δεν είχαν τεκμήριο και ο νόμος δεν σε υποχρέωνε να το κάνεις και επειδή μου το επιβεβαιωσαν και από ΣΔΟΕ, ΕΦΟΡΙΑ και ΤΜΗΜΑ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ θα κρατήσων και θα πορευθώ με αυτονών τις γνώμες, αποδείξεις και ισχυρισμούς γιατί θεωρώ πως ίσως κάτι μπορεί να ξέρουν παραπάνω!!!

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...