Προς το περιεχόμενο

Αγορά μοτοσυκλέτας και δήλωση στην φορολογική


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Hellfire45 είπε

Η αγορά της μηχανής δηλώνεται για το χρηματικό ποσό που έδωσες στην εφορία κανονικά. Έπρεπε να έχεις υπεύθυνη δηλωση που να αναγράφει οτι ο κύριος αγόρασε την μηχανη απο εσένα για το αντίστοιχο ποσό στην οποία πρέπει να σου αναγράφει υποχρεωτικά το ΑΦΜ του 30+ χρόνια αλλάζω μοτοσυκλέτες ( πάνω απο 30 τον αριθμό μέχρι στιγμής) τα τελευταία 6-7 χρόνια ( δεν το ήξερα και εγώ και το έμαθα) είναι έτσι ακριβώς όπως στα λένε. Πρίν 10 μέρες έκανα φορολογική ( πέρυσι πούλησα μια μηχανή ( και όπως μου είπε και ο λογιστής που έχω χρόνια τώρα) πήρα υπεύθυνη δήλωση αλλά από χαζομάρα μου δέν έγραψα το ΑΦΜ  ...ενώ σε παλαιότερες αγοροπωλησίες δέν το ξεχνούσα !!!~ έτσι δέν μπορούσε να περαστεί στα έξοδα μου ...δυστηχώς το αντίστοιχο ποσό.

Tώρα έτσι είναι και ξεκίνησε αυτό αν θυμάμαι καλά από το 2016. Πλέον και 125 παπί δηλώνεις υποχρεωτικά. Για το μακρινό 2011 ανέφερα τι μου είπαν οι άνθρωποι και το επιβεβαίωσα και από έναν συνάδελφο με fazer 1000 που το αγόρασε την ίδια χρονιάκαι δεν το δήλωσε ενώ πέρυσι που το άλλαξε, φέτος το δήλωσε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Αν κάνουμε λάθος τόσα άτομα τότε κομπλέ παιδιά θα πληρώσω το τίμημα για το 2011! 

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Περσι στην φορολογικη δηλωση υπηρχε ενα κολλημα με το επιδομα ανατροφης τεκνου που πηρε η συζυγος απο τον ΟΑΕΔ.

Δεν το ειχε περασει ο ΟΑΕΔ και δεν μπορουσες να το περασεις μονος σου στον κωδικο (κλειδωμένος)

Μιλησα με 9!!!! Λογιστες και πηρα 6 διαφορετικες απαντησεις. Και οι 6 απαντησεις ηταν λαθος...

Πηγα στην ΔΟΥ μου και πηρα την σωστη απαντηση την οποια ζητησα να μου την δωσουν γραπτα.. 

Για αυτό και εγώ ρώτησα και εφοριακό που δουλεύει στην ΔΟΥ Βεροίας για να είμαι και από ιδιωτικό και κρατικό τομέα καλυμμένος! Και το έκανα και τότε και τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Tώρα έτσι είναι και ξεκίνησε αυτό αν θυμάμαι καλά από το 2016. Πλέον και 125 παπί δηλώνεις υποχρεωτικά. Για το μακρινό 2011 ανέφερα τι μου είπαν οι άνθρωποι και το επιβεβαίωσα και από έναν συνάδελφο με fazer 1000 που το αγόρασε την ίδια χρονιάκαι δεν το δήλωσε ενώ πέρυσι που το άλλαξε, φέτος το δήλωσε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ! Αν κάνουμε λάθος τόσα άτομα τότε κομπλέ παιδιά θα πληρώσω το τίμημα για το 2011! 

Για αυτό και εγώ ρώτησα και εφοριακό που δουλεύει στην ΔΟΥ Βεροίας για να είμαι και από ιδιωτικό και κρατικό τομέα καλυμμένος! Και το έκανα και τότε και τώρα!

Εαν μπορει να στο δωσει γραπτος... Αλλιως καλου κακου κρατα το ονοματακι του υπαλληλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Εαν μπορει να στο δωσει γραπτος... Αλλιως καλου κακου κρατα το ονοματακι του υπαλληλου...

Θα του το πω ναι! Το όνομα του το ξέρω εδώ 20 χρόνια όταν μετακόμισαν απέναντι μας. Αν έκανε βλακεία ότι καφέ ήπιε στο σπίτι μας θα τον πληρώσει μέσω του πρόστιμου! 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Θα του το πω ναι! Το όνομα του το ξέρω εδώ 20 χρόνια όταν μετακόμισαν απέναντι μας. Αν έκανε βλακεία ότι καφέ ήπιε στο σπίτι μας θα τον πληρώσει μέσω του πρόστιμου! 😂😂

Τα τελευταια 20 χρονια μια φορα εδωσα να μου κανει την δηλωση φιλος Λογιστης... Και πιστεψε με εκανε πατατα.....

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τα τελευταια 20 χρονια μια φορα εδωσα να μου κανει την δηλωση φιλος Λογιστης... Και πιστεψε εκανε πατατα.....

Θα φανεί στην πορεία τι θα γίνει και με την λογίστρια και με τον εφοριακό τον γείτονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω οτι δηλωνεις κανονικα την αγορα η πωληση αναλογα τι εχεις κανει και μετα δεν χρειαζετε τιποτε αλλο.εγω οταν αγορασα την μηχανη μου suzuki 650 δηλωσα την αγορα για να φαινεται οτι ειμαι ιδιοκτητης της μοτο και στη δηλωση που κανω καθε χρονο δεν χρειαζετε να κανεις κατι παραπανω ουτε εμφανιζετε στη δηλωση γιατι δεν αποτελει τεκμηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω να ζήτησω απο ΔΟΥ τα παλια τελη κυκλοφοριας για να δω μηπως εχει το αφμ του. Θα βρω την απόδειξη της ηλεκτρονικής μεταφορας και οτι εδωσα θα δηλώσω. Μετα θα τον ενημερώσω οτι εβαλα αυτο το ποσο. Αν θελει ας το δηλωσει, αν δεν θελει χεστηκα. Εγω θα ειμαι καλυμμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ειναι να μην δινει το αφμ για αγορα-πωληση ? αν εσυ δηλωνεις ιδιοκτητης αλλα ο αλλος ειναι πονηρος και δηλωση κλοπη τοτε τι κανεις ? κατι τετοια πονηρα μυαλα υπαρχουν εκει εξω. αλλιως μετα απο δικηγορο χαρτι να δωσει τα στοιχεια του για να ολοκληρωθει η αγορα-πωληση για να εισαι καλυμμένος εσυ νομικα και φορολογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xxatziva είπε

ποιος ειναι να μην δινει το αφμ για αγορα-πωληση ? αν εσυ δηλωνεις ιδιοκτητης αλλα ο αλλος ειναι πονηρος και δηλωση κλοπη τοτε τι κανεις ? κατι τετοια πονηρα μυαλα υπαρχουν εκει εξω. αλλιως μετα απο δικηγορο χαρτι να δωσει τα στοιχεια του για να ολοκληρωθει η αγορα-πωληση για να εισαι καλυμμένος εσυ νομικα και φορολογικα.

οχι μωρε δεν ειναι απο πονηράδα. Αυτός ασχολείται με επιχειρήσεις και μαλλον δεν θελει να δηλώσει τα λεφτά. Είναι απο τους παλιους τους μηχανόβιους πρεπει να εχει αλλαξει καμια 40αριά και με εχει φάει οτι δεν έχει δηλώσει ποτέ μηχανή 

Επεξ/σία από logokrimenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Θα πάω να ζήτησω απο ΔΟΥ τα παλια τελη κυκλοφοριας για να δω μηπως εχει το αφμ του. Θα βρω την απόδειξη της ηλεκτρονικής μεταφορας και οτι εδωσα θα δηλώσω. Μετα θα τον ενημερώσω οτι εβαλα αυτο το ποσο. Αν θελει ας το δηλωσει, αν δεν θελει χεστηκα. Εγω θα ειμαι καλυμμένος 

Παντως εαν έρθετε σε αντιπαραθεση αλλαξε κλειδαρια στην μηχανη καλου κακου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Φίλε μου σου εξήγησα αναλυτικά πως οι μηχανές ποτέ δεν επιβάρυναν με τεκμήριο χρήσης, πάντα όμως επιβάρυναν με τεκμήριο αγοράς.

 

Μέχρι και το 2003 υπήρχε στο Ε1 κωδικός και για τα δίτροχα, τρίτροχα κ.λπ. στον πίνακα των τεκμηρίων.

Από το 2004 καταργήθηκε.

Τώρα αν πρέπει ή όχι να το δηλώσεις, από τη στιγμή που δεν συνυπολογίζεται στα τεκμήρια και τα χρήματα της πώλησης δεν φορολογούνται, νομίζω εξαρτάται από άλλους λόγους.

Π.χ. ίσως ο πωλητής να θέλει να επικαλεστεί κεφάλαιο από πώληση αγαθού.

Ο αγοραστής να το δηλώσει γιατί? Για να το επικαλεστεί και αυτός όταν πουλήσει το δίτροχο!

Γιατί ως δαπάνη δεν εκπίπτει και αν έχει χαμηλό εισόδημα μπορεί να τον πιάσει το τεκμήριο!

5 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Θα πάω να ζήτησω απο ΔΟΥ τα παλια τελη κυκλοφοριας για να δω μηπως εχει το αφμ του. Θα βρω την απόδειξη της ηλεκτρονικής μεταφορας και οτι εδωσα θα δηλώσω. Μετα θα τον ενημερώσω οτι εβαλα αυτο το ποσο. Αν θελει ας το δηλωσει, αν δεν θελει χεστηκα. Εγω θα ειμαι καλυμμένος 

Υπάρχει κωδικός στο Ε1 όπου δηλώνεις το όνομα και το ΑΦΜ του πωλητή, για να γίνει διασταύρωση αν εκείνος δήλωσε την πώληση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Θα πάω να ζήτησω απο ΔΟΥ τα παλια τελη κυκλοφοριας για να δω μηπως εχει το αφμ του. Θα βρω την απόδειξη της ηλεκτρονικής μεταφορας και οτι εδωσα θα δηλώσω. Μετα θα τον ενημερώσω οτι εβαλα αυτο το ποσο. Αν θελει ας το δηλωσει, αν δεν θελει χεστηκα. Εγω θα ειμαι καλυμμένος 

Δε χρειάζεται να ζητήσεις κάτι γιατί για την αγορά δεν συμπληρώνεται κάπου το ΑΦΜ, βάζεις μόνο το ποσό.

Ο πωλητής μόνο για να δηλώσει το ποσό που έλαβε (εφόσον είναι ιδιώτης και δε μιλάμε για έμπορο) πρέπει υποχρεωτικά να βάλει το ΑΦΜ του αγοραστή στον 781-782.

Οπότε βάλε εσύ το ποσό, κατσάδιασε λίγο και το λογιστή που σε έβαλε να τρέχεις και άσε τον άλλο να κάνει ότι νομίζει.

ΥΓ: εννοείται ότι υποχρεούσαι να δηλώσεις το ποσό αγοράς, και απ'όσο γνωρίζω ηταν υποχρεωτικό τουλάχιστον από το 1994 και μετά χωρίς ουσιαστική αλλαγή - αυτά που έχουν αλλάξει πολύ και πολλές φορές είναι οι τεκμαρτες δαπάνες διαβίωσης, όχι οι δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων.

Επεξ/σία από mezger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μέχρι και το 2003 υπήρχε στο Ε1 κωδικός και για τα δίτροχα, τρίτροχα κ.λπ. στον πίνακα των τεκμηρίων.

Από το 2004 καταργήθηκε.

Τον θυμάμαι, μόνο που τότε απλά έπρεπε να συμπεριληφθούν στη φορολογική δήλωση, ούτε τότε δεν σε επιβάρυναν με τεκμήριο. Όπως ακριβώς και σήμερα πχ δηλώνονται κανονικά τα αμιγώς κωπήλατα σκάφη, ενώ δεν έχουν τεκμήριο χρήσης.

13 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τώρα αν πρέπει ή όχι να το δηλώσεις, από τη στιγμή που δεν συνυπολογίζεται στα τεκμήρια και τα χρήματα της πώλησης δεν φορολογούνται, νομίζω εξαρτάται από άλλους λόγους.

Π.χ. ίσως ο πωλητής να θέλει να επικαλεστεί κεφάλαιο από πώληση αγαθού.

Ο αγοραστής να το δηλώσει γιατί? Για να το επικαλεστεί και αυτός όταν πουλήσει το δίτροχο!

Γιατί ως δαπάνη δεν εκπίπτει και αν έχει χαμηλό εισόδημα μπορεί να τον πιάσει το τεκμήριο!

Κάπου χάθηκες, το αν πρέπει ή δεν πρέπει να δηλώσεις κάτι ορίζεται από το ΥΠ. ΟΙΚ., δεν εξαρτάται από την προσωπική άποψη του καθενός.

Και ναι, ο αγοραστής πρέπει να δηλώσει το ποσό που ξόδεψε για την αγορά μοτοσυκλετών επειδή ΚΑΙ αυτό το ποσό αυτό ορίζεται ως ετήσια τεκμαρτή δαπάνη, για να τον πιάσει το τεκμήριο όπως είπες και εσύ. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των τεκμηρίων όλων των ειδών, να τσιμπάνε όσους δηλώνουν λιγότερα από όσα ξοδεύουν και να τους φορολογούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2019 στις 12:06 ΜΜ, logokrimenos είπε

Το 2018 την αγόρασα πρέπει να μπει σε αυτη που θα κανω τωρα.

Αυτός μάλλον δεν θέλει να δηλώσει τα λεφτά που πήρε. Ούτως ή άλλως απο εμένα φαίνεται η κατάθεση 1000€ τα υπολοιπα 2000 τα δωσα μετρητα. Ουτε για 1000 δέχεται και οτι τα ακουει πρωτη φορα αυτα

Καταγγελία στον ΣΔΟΕ φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kyriakos131211 είπε

Και εγώ 4 μηχανές άνω των 1000 κιβυκών , καμία δεν έχω δηλώσει στην φορολογική :P :D :P

Φορολογικός κάγκουρας :P :D

.

Παρεμπιπτόντως και οι μίζες δεν πρέπει να δηλώνονται σε καποιν κωδικο, ή μπααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...