Προς το περιεχόμενο

Αγορά μοτοσυκλέτας και δήλωση στην φορολογική


logokrimenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 2020 αγόρασα μια μεταχειρισμένη μηχανή. Αν προσθέσουμε τα τεκμήρια διαβίωσης και το ποσό αγοράς της μηχανής, το νούμερο που βγαίνει είναι μεγαλύτερο από το εισόδημα που είχα το 2020.

Για τον παραπάνω λόγο, όταν δηλώνω την αγορά της μηχανή καλούμαι να πληρώσω φόρο τον οποίο δεν θα πληρώσω εάν δεν την δηλώσω.

Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι ότι το ποσό αγοράς της μηχανής δικαιολογείται απόλυτα από τα εισοδήματα που είχα όλα τα προηγούμενα χρόνια. Δηλαδή θα φορολογηθώ για μια αγορά που έκανα με χρήματα που έβγαζα νόμιμα και δήλωνα  όλα αυτά τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, itheodo είπε

Το 2020 αγόρασα μια μεταχειρισμένη μηχανή. Αν προσθέσουμε τα τεκμήρια διαβίωσης και το ποσό αγοράς της μηχανής, το νούμερο που βγαίνει είναι μεγαλύτερο από το εισόδημα που είχα το 2020.

Για τον παραπάνω λόγο, όταν δηλώνω την αγορά της μηχανή καλούμαι να πληρώσω φόρο τον οποίο δεν θα πληρώσω εάν δεν την δηλώσω.

Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι ότι το ποσό αγοράς της μηχανής δικαιολογείται απόλυτα από τα εισοδήματα που είχα όλα τα προηγούμενα χρόνια. Δηλαδή θα φορολογηθώ για μια αγορά που έκανα με χρήματα που έβγαζα νόμιμα και δήλωνα  όλα αυτά τα χρόνια.

Θα κάνεις ανάλωση κεφαλαίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Θα κάνεις ανάλωση κεφαλαίου.

Έχεις απόλυτο δίκιο, το "ανακάλυψα" πριν λίγο.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εαν πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω όλο το ποσό (εισοδηματα - δαπάνες & τεκμήρια) που προκύπτει από όλα τα προηγούμενα χρόνια, ή μόνο το μικροποσό που χρειάζεται ώστε να ώστε να καλυφθεί η διαφορά για το 2020 και να μην πληρώσω φόρο.

Επεξ/σία από itheodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, itheodo είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο, το "ανακάλυψα" πριν λίγο.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι εαν πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω όλο το ποσό (εισοδηματα - δαπάνες & τεκμήρια) που προκύπτει από όλα τα προηγούμενα χρόνια, ή μόνο το μικροποσό που χρειάζεται ώστε να ώστε να καλυφθεί η "διαφορά" για το 2020 και να μην πληρώσω φόρο.

Χωρίς τα δεδομένα δεν μπορεί κάποιος να απαντήσει αναλυτικά.

Δηλαδή, πόσο αγοράς, τεκμήρια και εισόδημα του 2020.

Ο πίνακας που θα φτιαχτεί θα ισχύει και για τα επόμενα χρόνια οπότε καλό είναι να πάει όσο πίσω γίνεται και ας χρειάζεσαι σήμερα ένα μικρό ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολες τις μηχανες που εχω αγορασει/πουλησει μονο 2 φορες εκανα τετοιο χαρτι, τη μια το ζητησε ο αγοραστης και τη δευτερη ζητησε ο λογιστης. Πιο παλια δεν ειχα καν λογιστη, εκανα τη δηλωση μονος μου και δεν δηλωνα τιποτα για αγορα η πωληση μηχανης. Καλο ειναι να το κανεις αν και δεν νομιζω οτι ειναι καποιο σοβαρο ζητημα, δεν ασχολειται κανενας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Απο ολες τις μηχανες που εχω αγορασει/πουλησει μονο 2 φορες εκανα τετοιο χαρτι, τη μια το ζητησε ο αγοραστης και τη δευτερη ζητησε ο λογιστης. Πιο παλια δεν ειχα καν λογιστη, εκανα τη δηλωση μονος μου και δεν δηλωνα τιποτα για αγορα η πωληση μηχανης. Καλο ειναι να το κανεις αν και δεν νομιζω οτι ειναι καποιο σοβαρο ζητημα, δεν ασχολειται κανενας. 

Άλλο πχ 300€ και άλλο πχ 2000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άλλο πχ 300€ και άλλο πχ 2000€.

Στο χερι σου ειναι τι θα δηλωσεις. Εαν θες να δειξεις κερδος και δεν εχει θεμα ο αγοραστης μπορεις να το δηλωσεις και 5000. Επειδη εμενα δε με ενδιαφερει αυτο, τα 2 που δηλωσα τα εβαλα 500 ευρω. Τωρα αν παιρνεις απο μαγαζι καινουργιο δε ξερω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Στο χερι σου ειναι τι θα δηλωσεις. Εαν θες να δειξεις κερδος και δεν εχει θεμα ο αγοραστης μπορεις να το δηλωσεις και 5000. Επειδη εμενα δε με ενδιαφερει αυτο, τα 2 που δηλωσα τα εβαλα 500 ευρω. Τωρα αν παιρνεις απο μαγαζι καινουργιο δε ξερω τι γινεται.

Το ΙΔΙΟ, λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Τωρα αν παιρνεις απο μαγαζι καινουργιο δε ξερω τι γινεται.

Τι να γίνεται, σου δίνει τιμολόγιο με τιμή όσα ακριβώς πλήρωσες στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπερα 

Το 2021 πουλησα ενα 50αρι scooter 500 ευρω

Με πηρε ο αγοραστης σημερα κ μου ειπε οτι ο λογιστης του οτι πρεπει να δηλωσουμε την αγοραπωλησια

Ισχυει κατι τετοιο??

Εγω ξερω τοσα χρονια οτι τα 50αρια δεν δηλωνονται στη φορολογικη δηλωση

Αν πρεπει να δηλωσω οτι πουλησα το 50αρι τελικα σε ποιο κωδικο το βαζω ??

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες μερες εχω ασχοληθει και εγω με μεταβιβασεις και πραγματικα εχω φριξει με τον κοσμο και το πως σκεφτεται... ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ειτε πουλανε ειτε αγοραζουν θελουν τα λεφτα "στο χερι".... ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

2022 και ο Μπαμπης απο το μπουρναζι φοβαται να μην φανουν 1000 ευρω παραπανω στο ετησιο εισοδημα του... Επειδη λογικα ειναι στο οριο για να φορολογηθει παραπανω.... Τι; Όχι; Απλά το εχει ακουσει απο τον πατερα του οταν ηταν μικρος που παντα ζηταγε τα λεφτα στο χερι και του εχει μεινει κ αυτου;

Γιατι ο Ελληνας ακομα και σημερα νομιζει οτι η εφορια θα ασχοληθει μαζι του για 2-3-5 χιλιαδες ευρω και απο που εμφανιστηκαν μια φορα;

Να πω οτι μιλαμε για κανα ποσο 20Κ οκ... να το συζητησουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Καλησπερα 

Το 2021 πουλησα ενα 50αρι scooter 500 ευρω

Με πηρε ο αγοραστης σημερα κ μου ειπε οτι ο λογιστης του οτι πρεπει να δηλωσουμε την αγοραπωλησια

Ισχυει κατι τετοιο??

Εγω ξερω τοσα χρονια οτι τα 50αρια δεν δηλωνονται στη φορολογικη δηλωση

Αν πρεπει να δηλωσω οτι πουλησα το 50αρι τελικα σε ποιο κωδικο το βαζω ??

Ευχαριστω

Ναι ισχύει, 781.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...