Προς το περιεχόμενο

LG 55" Smart OLED Ultra HD HDR OLED55B8PLA 999€ [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


nero62

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ma3stros είπε

παιδια ειναι σιγουρο οτι εχει 1000ειπωθει αλλα το ξαναρωταω (σρυ) σε περιπτωση burn in το καλυπτει η εταιρια? Και γενικα τι αλλα θεματα εχουν οι oled

το burn-in out of the box το καλύπτει εννοείται. Αν και δεν είναι δυνατόν να έχει Burn in από την στιγμή που δεν έχει παίξει η τηλεόραση.

ΑΠό εκεί και πέρα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε. Στις αρχές υπήρχαν προβλήματα. αυτά τα πάνελ δεν έχουν πρόβλημα. Ότι Burn in σου βγάλει τρέχεις την επιδιόρθωση μέσα από το μενού της τηλεόρασης και στην σενιάρει μια χαρά. ΤΟ ίδιο ίσχυε και με τις πλάσμα. Τα πρώτα μοντέλα είχαν σοβαρό πρόβλημα σε σημείο που δεν μπορούσε να έρθει με τίποτε στην αρχική του κατάσταση το πάνελ. Εγώ έχω μια Panasonig st60 και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Καμιά φορά η γυναίκα μου ξεχνάει ανοικτή σε Youtube ΠΟυ βλέπει καμιά σειρά και επειδή έχω βάλει τον υπολογιστή να μην κλείνει και εγώ ο μαλάκας, αφήνει κάποιες στάμπες. Τρέχω την επιδιόρθωση για 10 λεπτά και όλα λουλούδι. Δεν έχεις να φοβηθείς ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Μαλιστα μακαρι να ειναι ετσι κ να βγει κομπλε!! Ελπιζω και η 5ετης του παμπλικ να μην ειναι για τα μπαζα τελειως

Δεν είναι. Αν δεν μπορούν να κάνουν τίποτε σε μια ζημιά σε αποζημιώνουν. Αν δεν θέλεις αποζημίωση παίρνεις τον αντικαταστάτη που θα συμφωνήσεις εσύ ως πελάτης. Κάποιο νεότερο μοντέλο ίσως. Που εννοείται θα σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nero62 είπε

το burn-in out of the box το καλύπτει εννοείται. Αν και δεν είναι δυνατόν να έχει Burn in από την στιγμή που δεν έχει παίξει η τηλεόραση.

ΑΠό εκεί και πέρα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε. Στις αρχές υπήρχαν προβλήματα. αυτά τα πάνελ δεν έχουν πρόβλημα. Ότι Burn in σου βγάλει τρέχεις την επιδιόρθωση μέσα από το μενού της τηλεόρασης και στην σενιάρει μια χαρά. ΤΟ ίδιο ίσχυε και με τις πλάσμα. Τα πρώτα μοντέλα είχαν σοβαρό πρόβλημα σε σημείο που δεν μπορούσε να έρθει με τίποτε στην αρχική του κατάσταση το πάνελ. Εγώ έχω μια Panasonig st60 και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Καμιά φορά η γυναίκα μου ξεχνάει ανοικτή σε Youtube ΠΟυ βλέπει καμιά σειρά και επειδή έχω βάλει τον υπολογιστή να μην κλείνει και εγώ ο μαλάκας, αφήνει κάποιες στάμπες. Τρέχω την επιδιόρθωση για 10 λεπτά και όλα λουλούδι. Δεν έχεις να φοβηθείς ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ>

Αυτό λέγεται image retention, δεν είναι burn in. Το burn in είναι μη αναστρέψιμο. Και ναι φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος, αν και οι νεότερες έχουν έξτρα εργαλεία για την αποτροπή του. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης εδώ και ένα μήνα περίπου, είναι άψογη σε όλα της. 

Αλλά πριν είχα την παλαιότερη b6v και μου έκανε burn in πάνω δεξιά, το λογότυπο του Mad συγκεκριμένα, και κάτω αριστερά από εκπομπή που βλέπει η γυναίκα. 

Θέλουν πολύ προσοχή οι oled, οποιαδήποτε να αλλάξετε το Mode της εικόνας από το eco που έχει στην αρχή και σε απλό περιεχόμενο (όχι hdr) να μην έχετε τη φωτεινότητα στο φουλ. 

Όποιος την πάρει για να βλέπει τον Λιατσο με τις ώρες ή τελεμαρκετιγκ θα κλαίει τα λεφτά του. 

Ο κίνδυνος για burn in υπάρχει και πάει αθροιστικά, ανάλογα με τις ώρες και το περιεχόμενο που παίζει η κάθε tv. 

Λινκ για τεστ και αποτελέσματα :

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης εδώ και ένα μήνα περίπου, είναι άψογη σε όλα της. 

Αλλά πριν είχα την παλαιότερη b6v και μου έκανε burn in πάνω δεξιά, το λογότυπο του Mad συγκεκριμένα, και κάτω αριστερά από εκπομπή που βλέπει η γυναίκα. 

Θέλουν πολύ προσοχή οι oled, οποιαδήποτε να αλλάξετε το Mode της εικόνας από το eco που έχει στην αρχή και σε απλό περιεχόμενο (όχι hdr) να μην έχετε τη φωτεινότητα στο φουλ. 

Όποιος την πάρει για να βλέπει τον Λιατσο με τις ώρες ή τελεμαρκετιγκ θα κλαίει τα λεφτά του. 

Ο κίνδυνος για burn in υπάρχει και πάει αθροιστικά, ανάλογα με τις ώρες και το περιεχόμενο που παίζει η κάθε tv. 

Λινκ για τεστ και αποτελέσματα :

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Εγώ που βλέπω τηλεοπτικό με ρύθμιση eco  και oled light 40  και contrast 85 θα υπάρξει πρόβλημα με burn in;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, k_dinos είπε

Είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης εδώ και ένα μήνα περίπου, είναι άψογη σε όλα της. 

Αλλά πριν είχα την παλαιότερη b6v και μου έκανε burn in πάνω δεξιά, το λογότυπο του Mad συγκεκριμένα, και κάτω αριστερά από εκπομπή που βλέπει η γυναίκα. 

Θέλουν πολύ προσοχή οι oled, οποιαδήποτε να αλλάξετε το Mode της εικόνας από το eco που έχει στην αρχή και σε απλό περιεχόμενο (όχι hdr) να μην έχετε τη φωτεινότητα στο φουλ. 

Όποιος την πάρει για να βλέπει τον Λιατσο με τις ώρες ή τελεμαρκετιγκ θα κλαίει τα λεφτά του. 

Ο κίνδυνος για burn in υπάρχει και πάει αθροιστικά, ανάλογα με τις ώρες και το περιεχόμενο που παίζει η κάθε tv. 

Λινκ για τεστ και αποτελέσματα :

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Κάνε μου την χάρη και τρέξε ένα βίντεο που θα σου πω όλη νύχτα ... πηγενε YouTube και γράψε burn in remove. Θα σου βγάλει πολλά. Βρες κάποιο που εκτός από παρανοϊκό φλασαρισμα να αλλάζει και χρώματα. 

Το έχουμε κάνει σε πολύ παλιότερο μοντέλο που επεζε σε βιτρίνα και συγκεκριμένα με λογότυπο mad. Το έβλεπες συνέχεια οτιδήποτε και αν επεζε η τηλεόραση. 

Το άφησε να παίζει λούπα 3 μέρες. Εξαφανίστηκε εντελώς. Ξέρω τι σου λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nero62 είπε

Κάνε μου την χάρη και τρέξε ένα βίντεο που θα σου πω όλη νύχτα ... πηγενε YouTube και γράψε burn in remove. Θα σου βγάλει πολλά. Βρες κάποιο που εκτός από παρανοϊκό φλασαρισμα να αλλάζει και χρώματα. 

Το έχουμε κάνει σε πολύ παλιότερο μοντέλο που επεζε σε βιτρίνα και συγκεκριμένα με λογότυπο mad. Το έβλεπες συνέχεια οτιδήποτε και αν επεζε η τηλεόραση. 

Το άφησε να παίζει λούπα 3 μέρες. Εξαφανίστηκε εντελώς. Ξέρω τι σου λέω. 

 

Τώρα την έχω δώσει την B6v και είμαι με την B8v, αυτή του θέματος.
Αλλά η λύση που προτείνεις, στην ουσία καταπονεί και την υπόλοιπη οθόνη μέχρι να έρθει στο ίδιο επίπεδο με το προβληματικό σημείο του burn in.

Δεν είναι όπως στις οθόνες pc που βλέπαμε κολλημένα pixels και τους κάναμε ελαφρό μασαζ μπας και ξεκολήσουν ή τους βάζαμε γρήγορες εναλλαγές από χρώματα. 

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED

 

Η tv αξίζει αλλά θέλει προσοχή.

 

9 ώρες πριν, tryf3 είπε

Εγώ που βλέπω τηλεοπτικό με ρύθμιση eco  και oled light 40  και contrast 85 θα υπάρξει πρόβλημα με burn in;

Το oled light ειναι το σημαντικό, αλλά γενικά το eco δεν έχει και τα καλύτερα χρώματα. Υπάρχουν ρυθμίσεις για calibration στο internet, ή φωνάζεις και κάποιον επαγγελματία για σοβαρά αποτελέσματα. (αν μαζευτούμε αρκετοί, να πούμε σε κάποιον για καλύτερη τιμή)

Για τηλεοπτικό σήμα, έχει μια επιογή που μειώνει την φωτεινώτητα στο λογότυπο του καναλιού, βάλε το στο high

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nero62 είπε

Κάνε μου την χάρη και τρέξε ένα βίντεο που θα σου πω όλη νύχτα ... πηγενε YouTube και γράψε burn in remove. Θα σου βγάλει πολλά. Βρες κάποιο που εκτός από παρανοϊκό φλασαρισμα να αλλάζει και χρώματα. 

Το έχουμε κάνει σε πολύ παλιότερο μοντέλο που επεζε σε βιτρίνα και συγκεκριμένα με λογότυπο mad. Το έβλεπες συνέχεια οτιδήποτε και αν επεζε η τηλεόραση. 

Το άφησε να παίζει λούπα 3 μέρες. Εξαφανίστηκε εντελώς. Ξέρω τι σου λέω.

Το burn in δεν μπορεί να διορθωθεί από την στιγμή που θα εμφανιστεί. Τα βίντεο που αναφέρεις απλά προκαλούν ομοιόμορφη φθορά στα υπόλοιπα pixels. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι το burn in δεν φαίνεται τόσο έντονα πλέον αλλά στην ουσία απλά κατέστρεψες την τηλεόραση σου μειώνοντας την συνολική απόδοση του panel. 

Επεξ/σία από Rebel21
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Rebel21 είπε

Το burn in δεν μπορεί να διορθωθεί από την στιγμή που θα εμφανιστεί. Τα βίντεο που αναφέρεις απλά προκαλούν ομοιόμορφη φθορά στα υπόλοιπα pixels. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι το burn in δεν φαίνεται τόσο έντονα πλέον αλλά στην ουσία απλά κατέστρεψες την τηλεόραση σου μειώνοντας την συνολική απόδοση του panel. 

Κάνεις απίστευτο λάθος...

whatever

 

22 ώρες πριν, NoiSy MaN είπε

Αυτό λέγεται image retention, δεν είναι burn in. Το burn in είναι μη αναστρέψιμο. Και ναι φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος, αν και οι νεότερες έχουν έξτρα εργαλεία για την αποτροπή του. 

έτσι μπράβο σωστός!... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2019 στις 7:56 ΜΜ, ma3stros είπε

Μαλιστα μακαρι να ειναι ετσι κ να βγει κομπλε!! Ελπιζω και η 5ετης του παμπλικ να μην ειναι για τα μπαζα τελειως

Είναι. Την καλύτερη 5ετή εγγύηση την έχουν τα mediamarkt που είναι της Allianz. Καλά για το πλαίσιο δεν θα αναφέρω καθόλου, που σου ζητάνε για DOA να την πας στο service εσυ! Γι αυτό πρέπε να είναι on-site, δηλαδή παραλαμβάνουν από τον χώρο σου.

Στις 14/6/2019 στις 6:32 ΜΜ, Rebel21 είπε

Το burn in δεν μπορεί να διορθωθεί από την στιγμή που θα εμφανιστεί. Τα βίντεο που αναφέρεις απλά προκαλούν ομοιόμορφη φθορά στα υπόλοιπα pixels. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι το burn in δεν φαίνεται τόσο έντονα πλέον αλλά στην ουσία απλά κατέστρεψες την τηλεόραση σου μειώνοντας την συνολική απόδοση του panel. 

Το Burn-in όντως δεν διορθώνεται. Μόνο τα κολλημένα pixel. 

Επεξ/σία από nivou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρε κανένας τώρα με την προσφορά απο public; Δεν πιστεύω να ειναι και αυτές εκθεσιακές οπως στο plaisio;

Επεξ/σία από teosard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2019 στις 7:04 ΜΜ, nero62 είπε

το burn-in out of the box το καλύπτει εννοείται. Αν και δεν είναι δυνατόν να έχει Burn in από την στιγμή που δεν έχει παίξει η τηλεόραση.

ΑΠό εκεί και πέρα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε. Στις αρχές υπήρχαν προβλήματα. αυτά τα πάνελ δεν έχουν πρόβλημα. Ότι Burn in σου βγάλει τρέχεις την επιδιόρθωση μέσα από το μενού της τηλεόρασης και στην σενιάρει μια χαρά. ΤΟ ίδιο ίσχυε και με τις πλάσμα. Τα πρώτα μοντέλα είχαν σοβαρό πρόβλημα σε σημείο που δεν μπορούσε να έρθει με τίποτε στην αρχική του κατάσταση το πάνελ. Εγώ έχω μια Panasonig st60 και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Καμιά φορά η γυναίκα μου ξεχνάει ανοικτή σε Youtube ΠΟυ βλέπει καμιά σειρά και επειδή έχω βάλει τον υπολογιστή να μην κλείνει και εγώ ο μαλάκας, αφήνει κάποιες στάμπες. Τρέχω την επιδιόρθωση για 10 λεπτά και όλα λουλούδι. Δεν έχεις να φοβηθείς ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ>

Η επιδιορθωση δεν ειναι για να την τρεχεις συνεχεια αλλαζει μονιμα την ταση του panel διορθωνοντας το προβλημα. Αυτο κανονικα τρεχει μονο του μια φορα το χρονο. Αν εσυ το πατας συχνα απλα καταστρεφεις το panel σου.

γενικοτερα δεν συστηνεται να το κανεις manual. Αν δημιουργεις συνεχεια μικρα burn in, πρεπει να το σταματησεις αυτο, γιατι σε λιγο δεν θα εχεις τηλεοραση. Φιλικα. 

Επισης δεν χρειαζεται να κλεινει ο υπολογιστης, βαλε να πεφτει ενα screen saver. Παλια και αποτελεματικη μεθοδος

Κατοχος oled C8.

οποιοι θελετε να την λιωσετε σε Digea αλλα και να βλεπει το πιτσιρικι nickelodeon με τις ωρες, ξεχαστε oled. Παρτε μια καλη LCD.

γιγαντας με γυαλινα ποδια ειναι. Αμα τερματισεις το oled light ισως να την  διαλυσεις συντομα. 

Βεβαια εχετε πενταετη εγγυηση που το burn in ειναι μεσα λογικα...οποτε σκεφτειτε το.

ειναι καλο deal παντως..μονο η extra εγγυηση εχει 170-180€

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 17/6/2019 στις 10:56 ΜΜ, teosard είπε

Πήρε κανένας τώρα με την προσφορά απο public; Δεν πιστεύω να ειναι και αυτές εκθεσιακές οπως στο plaisio;

Εγω όπως την ειδα μου φανηκε καινουργια. Κλειστη συσκευασια και μεσα ολα μ φανηκαν αθικτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...