Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/10/2019 στις 9:26 ΠΜ, Da_rudakos είπε

Καλημέρα σε όλους,

ένας φίλος γύρισε σήμερα σε nova με το συγκεκριμένο router και voip.

Άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το Tp Link Vr400 που είχε μέχρι σήμερα γιατί δεν έχει θύρα voip.

Μπορεί με κάποιο τρόπο να κάνει το H267N να παίξει ώς modem και τα υπόλοιπα να γίνονται απο το VR400;; Αν ναι τι πρέπει να κάνει;

Λύθηκε παίδες, Ευχαριστώ!

Επειδή το VR400 έχει μια θύρα 1000mbps και σε αυτή έγινε το bridge, γνωρίζει κανείς αν ρίξω ένα 1000mbps switch εκεί αν θα παίξει;

(ταυτόχρονα bridge-nas-pc) ;;;

Μήπως θα μπορούσες με απλά λόγια να μου πεις πως το έκανε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Alvarez είπε

Μήπως θα μπορούσες με απλά λόγια να μου πεις πως το έκανε;

Ευχαριστώ

Τα εξηγεί όλα ο φίλος στο παραπάνω ποστ.

Αυτά ακολούθησα και έπαιξε αμέσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως έχω απορία πώς παίζει η VoIP τηλεφωνία , εφόσον κάνεις το μόντεμ bridge? Εφόσον κάνει, το ρούτερ σου κλήση PPPoE , αυτό σημαίνει ότι το μοντεμ δεν κάνει κλήση PPPoE , άρα δεν παιρνει IP , άρα δεν θα δωσει στο τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό. Δουλεύει διαφορετικά η τηλεφωνία στην Cosmote έναντι των άλλων παρόχων.

Σε Cosmote υπάρχει μία μόνο σύνδεση (VC). Αυτό της κλήσης ΡΡΡ και μέσω αυτής δουλεύει και η τηλεφωνία. Εδώ αν βάλουμε την σύνδεση σε Bridge, κάνει μόνο συγχρονισμό του DSL αλλά δεν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και δεν δουλεύει η τηλεφωνία.

Σε όλες τις άλλες εταιρείες, γίνονται 2 συνδέσεις. Η μία για την ΡΡΡ κλήση και την σύνδεση στο διαδίκτυο και η άλλη Bridged μόνο για την τηλεφωνία (που παίρνει διαφορετική ΙΡ αλλά σε εσωτερικό δίκτυο του παρόχου και όχι δημόσιο). Βάζοντας την πρώτη σε Bridge, η δεύτερη εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά, άρα και η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.  Τα ίδια προβλήματα από το ίδιο μόντεμ και εγώ. Αναγκαστική λύση το bridge στο zte με συνδυασμό το tp link  VR400 για να δουλέψει κάπως η σύνδεση.  Όχι όμως ότι δουλεύει 100%. Μεσα στην μέρα τρώει ένα σκάλωμα και παγώνει στην ουσία η σύνδεση ενώ δείχνει ότι υπάρχει δίκτυο δεν ανοίγει τίποτα.  Επανεκκίνηση μέχρι την επόμενη φορά.  Τα σαΐνια στην NOVA μου είπαν το κλασσικό πήγαινε σε κατάστημα να στο αντικαταστήσουν.  Πάλι με τη σαβούρα βέβαια.  Για τους κωδικούς VOIP ούτε για συζήτηση να τους δώσουν. Είναι πολιτική της εταιρείας. Οπότε όσο αντέχει η υπομονή μας μέχρι να πάρουν πόδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, pankostas είπε

Τώρα κατάλαβα! Καλό και αυτό για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το δικό σου ρούτερ  στο μόντεμ την Νόβα. 

Αρκεί να μπορείς, διότι συνήθως είναι κλειδωμένη η αντίστοιχη επιλογή και γι' αυτό βλέπεις πολλά σχετικά θέματα που αναζητούν τον κωδικό του χρήστη root ώστε να ξεκλειδωθεί.

Στον ΟΤΕ υπάρχει το άλλο καλό, του ότι η συσκευή του παίζει εύκολα ως απλό router πίσω από το δικό μας modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2019 στις 1:31 ΠΜ, HateMe είπε

Εγώ όχι, αλλά έχει παρατηρηθεί σε συσκευές με android 5 - 6 version.

Οι περισσότερες μάλιστα κάτι Galaxy και Lenovo.

Μόνο με το συγκεκριμένο ρούτερ συμβαίνει και το ΖΤΕ 168N επίσης.

Έχω γνωστό μέσα στην Nova και γενικά το ψάχνουν ακόμα απ ότι είδε στο JIRA.

Καλημέρα.

Τώρα είδα το θέμα και επιβεβαιώνω το πρόβλημα με το WiFi σε Galaxy. Έχω ένα Note 3 με Lollipop και άλλες φορές δεν φορτώνει καμία σελίδα ενώ παραμένει συνδεδεμένο στο WiFi, ενώ άλλες φορές μου ζητάει να βάλω ξανά password για να συνδεθώ στο WiFi αν το αποσυνδέσω.

Δεν χρειάζεται να κάνετε επανεκκινήσεις συσκευών πάντως. Με μια απενεργοποίηση και επανενεργοποίηση του WiFi από τη συσκευή θα δουλέψει μέχρι την επόμενη φορά.

Επεξ/σία από Teras1
Ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Teras1 είπε

Καλημέρα.

Τώρα είδα το θέμα και επιβεβαιώνω το πρόβλημα με το WiFi σε Galaxy. Έχω ένα Note 3 με Lollipop και άλλες φορές δεν φορτώνει καμία σελίδα ενώ παραμένει συνδεδεμένο στο WiFi, ενώ άλλες φορές μου ζητάει να βάλω ξανά password για να συνδεθώ στο WiFi αν το αποσυνδέσω.

Δεν χρειάζεται να κάνετε επανεκκινήσεις συσκευών πάντως. Με μια απενεργοποίηση και επανενεργοποίηση του WiFi από τη συσκευή θα δουλέψει μέχρι την επόμενη φορά.

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Απλά άλλαξε channel απ τις ρυθμίσεις του ρούτερ και θα φτιάξει :P  Μη το έχεις στο auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HateMe είπε

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Απλά άλλαξε channel απ τις ρυθμίσεις του ρούτερ και θα φτιάξει :P  Μη το έχεις στο auto

Το κανάλι το αλλάζεις όταν δεν πιάνεις καλό σήμα ή το χάνεις τελείως λόγω παρεμβολλών αν δεν κάνω λάθος.

 

Όταν η συσκευή παραμένει συνδεδεμένη με full σήμα αλλά δεν φορτώνει τίποτα πως μπορεί να βοηθήσει το manual channel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/10/2019 at 13:35, Da_rudakos said:

Δυστυχώς η nova δεν μου δίνει τους κωδικούς ώστε να μπορέσω να πάω σε άλλο modem router. (voip + vdsl 100)

Έχει κανείς διαφορετική εμπειρία;

δεν δινουν κωδικους voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μου κάηκε το Technicolor TD 5336 και μου δίνουν σαν αντικατάσταση στη Nova το ZTE H267N με 20€. Λέει τίποτα, ή έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο μέχρι 50€. Η χρήση είναι κυρίως ethernet σε VDSL 50/5. Το WiFi το δουλεύω κυρίως για Chromecast. Αποσυνδέσεις να μην κάνει για πλάκα. Βοηθάτε, με tethering είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, teo_3 said:

Παιδιά, μου κάηκε το Technicolor TD 5336 και μου δίνουν σαν αντικατάσταση στη Nova το ZTE H267N με 20€. Λέει τίποτα, ή έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο μέχρι 50€. Η χρήση είναι κυρίως ethernet σε VDSL 50/5. Το WiFi το δουλεύω κυρίως για Chromecast. Αποσυνδέσεις να μην κάνει για πλάκα. Βοηθάτε, με tethering είμαι.

tp link vr400.ειναι και Dual band.πιο ακριβο αλλα πολυ καλυτερο απο το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...