Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Στο TP-Link ΔΕΝ χρειάζεται το VLAN ID.

Στην συσκευή που δουλεύει ως Modem και κάνει τον συγχρονισμό, ανάβει το λαμπάκι DSL.

Στην συσκευή που δουλεύει ως Router, κάνοντας την κλήση ΡΡΡ και συνδέεται στο διαδίκτυο λαμβάνοντας δημόσια ΙΡ, ανάβει το λαμπάκι Internet.

Νομίζω το δοκίμασα και χωρίς το VLAN ID, αλλά θα το ξανακάνω για να είμαι σίγουρος, ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, spro είπε

Νομίζω το δοκίμασα και χωρίς το VLAN ID, αλλά θα το ξανακάνω για να είμαι σίγουρος, ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αυτό έφταιγε, ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση, έχω Nova VDSL50 αλλά όχι voip (και ούτε το θέλω) και πάνω ενα Draytek μοντεμάκι ΑΨΟΓΟ.

Με κάλεσαν και μου ειπαν να με αναβαθμίσουν σε 100αρα VDSL αλλά πρέπει να βάλω το δικό τους modem με κόστος 20ευρώ αλλα μου είπανε δεν θα ειναι VoIP η τηλεφωνία.
Γιατί τότε να μην δουλέψει με το Draytek VDSL υπάρχον μόντεμ μου?

Αυτό ειναι το μοντεμ/ρούτερ μου -> https://www.draytek.com/products/vigor2762/

και εδώ τα στατιστικά.

 

stats.jpg

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/11/2019 at 13:39, spro said:

Καλησπέρα,

Έχω μεγάλω πρόβλημα με το να κάνω bridge το zxhn-h267n (Nova) και να το δεί το TP-LINK Archer VR400...

Στο ΖΤΕ κάνω όλα τα βήματα όπως τα πόσταρε ο φίλος randomcat, φτιάχνω νέα σύνδεση Bridge, βάζω το VLAN ID: 835, κάνω Bind την πόρτα 1 στο Bridge, κλείνω DHCP & WLAN και κάνω Reboot...

Στo TP-LINK, αφού γυρίσω σε router mode, πάω στο advanced και φτιάχνω τη σύνδεση, το VLAN ID: 835, MTU 1492, σωστά username & password, πατάω και δεν συνδέεται με τίποτα!

Δοκίμασα να βγάλω και τα 2 από το ρεύμα, έκανα Reset το TP-LINK και δοκίμασα να πάρει την MAC του PC μου και μετά την MAC του ΖΤΕ, τίποτα, βγάζει error Check line quality , το ίδιο που βγάζει όταν δεν έχεις καν πάνω το καλώδιο στην WAN PORT...

Επίσης, βλέπω στο ΖΤΕ, ότι όταν το βάζω σε Bridge, δεν ανάβει το λαμπάκι του Internet, ανάβει μόνο το DSL, υποθέτω ότι θα άναβε αν συνδεόταν το TP-LINK στο Internet, ή κάνω λάθος;

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει και έχει κάποια ιδεα, θα ήμουν ευγνώμων....

 

κανονικα το λαμπακι δεν αναβει.βεβαια εχουν αναφερθει και cpe που τα γυριζεις σε bridge και αναβει.πχ για το technicolor dga4130 που αναφερθηκε σε ενα αλλο θεμα.αν ηταν pppoe passthrough ναι θα αναβε αλλα οταν ειναι bridge κανει μονο το sync και δεν παιρνει το ιδιο Ip.

On 14/11/2019 at 14:52, spro said:

Νομίζω το δοκίμασα και χωρίς το VLAN ID, αλλά θα το ξανακάνω για να είμαι σίγουρος, ευχαριστώ για την βοήθεια.

vlan id θελει το Modem που συγχρονιζει με την γραμμη.

On 17/11/2019 at 19:19, sokos1 said:

Ερώτηση, έχω Nova VDSL50 αλλά όχι voip (και ούτε το θέλω) και πάνω ενα Draytek μοντεμάκι ΑΨΟΓΟ.

Με κάλεσαν και μου ειπαν να με αναβαθμίσουν σε 100αρα VDSL αλλά πρέπει να βάλω το δικό τους modem με κόστος 20ευρώ αλλα μου είπανε δεν θα ειναι VoIP η τηλεφωνία.
Γιατί τότε να μην δουλέψει με το Draytek VDSL υπάρχον μόντεμ μου?

Αυτό ειναι το μοντεμ/ρούτερ μου -> https://www.draytek.com/products/vigor2762/

και εδώ τα στατιστικά.

 

αν δεν εισαι voip μπορεις να βαλεις οτι θες.απλα 100 Mbit και να μην ειναι voip το θεωρω λιγο δυσκολο ειδικα αν δεν εισαι σε Kv του οτε. λογικα το Zte 267 θα σου δωσουν.σε τι καμπινα εισαι?Ote ή wind ή vodafone?

θα μπορουσες να βαλεις το vigor σαν router ή σαν access point αν τελικα η τηλεφωνια σου ειναι voip ή να γυρισεις UNOFFICIAL to zte σε bridge και το draytek Να κανει την κληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2019 στις 7:19 ΜΜ, sokos1 είπε

Ερώτηση, έχω Nova VDSL50 αλλά όχι voip (και ούτε το θέλω) και πάνω ενα Draytek μοντεμάκι ΑΨΟΓΟ.

Με κάλεσαν και μου ειπαν να με αναβαθμίσουν σε 100αρα VDSL αλλά πρέπει να βάλω το δικό τους modem με κόστος 20ευρώ αλλα μου είπανε δεν θα ειναι VoIP η τηλεφωνία.
Γιατί τότε να μην δουλέψει με το Draytek VDSL υπάρχον μόντεμ μου?

Αυτό ειναι το μοντεμ/ρούτερ μου -> https://www.draytek.com/products/vigor2762/

και εδώ τα στατιστικά.

stats.jpg

Ακου εδώ. Θα τους πεις, ΔΕΝ ΘΕΛΩ VLU, ΘΕΛΩ VPU. 

Μόνο έτσι θα το νιώσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HateMe εσύ ωραια τα λες λεβέντη..

αμα το πώ στην κυριούλα στην Νόβα που καλεί και μου κάνει την προσφορά... θα μου πει "Δεν μιλάω Αγγλικά παιδί μου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sokos1 είπε

@HateMe εσύ ωραια τα λες λεβέντη..

αμα το πώ στην κυριούλα στην Νόβα που καλεί και μου κάνει την προσφορά... θα μου πει "Δεν μιλάω Αγγλικά παιδί μου."

Μετά όμως αν κάνουν την μαλακία, θα ζητησεις να ακουσεις την ηχογραφηση και όλα καλά. 

ΤΟ VOIP ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ. Ακου με. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να κάνει και πολλά η Nova. Είναι καθαρά στο χέρι του ΟΤΕ αν η υπηρεσία που θα δώσει στην Nova μέσω χοντρικής είναι VPU ή VLU.

Και αυτό αφορά μόνο συνδέσεις από καμπίνα του ΟΤΕ. Διότι αν ήταν από αντίστοιχη Vodafone ή Wind, εκεί δίνουν μόνο VLU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ZTE ZXHN H267N (NOVA)   vs  ZyXEL VMG1312-B10D 

Καλησπέρα παιδιά, για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω και τα δύο ρούτερ που αναφέρω πιο πάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιο είναι καλύτερο για να χρησιμοποιήσω (ιδιαίτερα τώρα στις γιορτές που θα εχω κόσμο στο σπίτι).

Συγκεκριμένα έχω ADSL γραμμή στη NOVA,  οι μετρήσεις στα  speedtest μου δίνουν  περίπου: Download 17.1 Mbps,  Upload 0.86 Mbps  και Ping 25
Γενικά δεν έχω απαιτήσεις, συνήθως είναι συνδεδεμένα ένα PC και 1-2 Smartphone (ούτε παιχνίδια πάιζω)
Αλλά τώρα στις γιορτές θα ψιλομαζευόμαστε (ενίοτε και πάνω από 10-15 άτομα) και έτσι θα υπάρχουν απαιτήσεις από τη γραμμή, οπότε κατά τη γνώμη σας πιο θα είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω για καλύτερη απόκριση, ταχύτητες, να μην έχω αποσυνδέσεις κλπ. 

Δηλαδή ποιο από τα δύο θεωρείτε καλύτερο; 
 

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ το ερώτημά μου, αλλά έχω κι εγώ τον H267N της NOVA και παρόλο που συνδέθηκα με forthnet και τον κωδικό που δώσατε πιο πριν, δεν μου εμφανίζει την επιλογή του DMS πουθενά. Έχω συνδέσει εξωτερικό δίσκο στο router, τον αναγνωρίζει κανονικά, αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στο εσωτερικό δίκτυό μου.Μπορεί κάποιος να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...