Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elvorix είπε

Καλησπέρα επείδη έχω και εγώ τον TP Link και δεν θέλω να τον καταργήσω μπορείς να με βοηθήσω να κάνω το ίδιο setup??

Δες εδώ στο spoiler:

Και αφού τελειώσεις, αν θες πηγαίνεις στο TP-LINK στο Network > LAN Settings και δίνεις IP Address 192.168.2.1 και Subnet Mask 255.255.255.0 για να αλλάξεις το υποδίκτυο του LAN.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έκανα, δούλεψε για λίγο και σταμάτησε. Αναγκάστηκα να το γυρίσω πίσω. αν έχεις λίγο χρόνο μπορείς να με βοηθήσεις? Στείλε μου με pm ή mail στο [email protected] screenshoots από το configuration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια παρατήρηση. 🙄

Εγώ έχω το TPLink VR600 και το ΖΤΕ 267Ν σε Nova VDSL2 FTTC

Όταν έχω το ΤΡ απλό ρούτερ (bridge mode) επάνω στο ΖΤΕ, έχω καλύτερες ταχύτητες και στο lan και στο wifi 5G, 8.5-9.5 mbyte/sec. 2.4G 4-5mbyte/sec

Όταν έχω το ΤΡ μόντεμ/ρούτερ (bridge mode) επάνω στο ΖΤΕ267Ν τότε στα ίδια τεστ με ίδιες συνθήκες παίρνω lan/wifi 5G 7.5-8.5 mbyte/sec 

Επίσης παρατήρησα ότι όταν στο VR600 είναι ανοικτά και το 2.4 και το 5G για κάποιο λόγο το 2.4  χάνει αρκετά σε σχέση με το mode ZTE 2.4 και TpLink 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αυτοματοποιήσω καθημερινό restart στο ρουτεράκι για λόγους ξεμπουκόματος…

Προσπάθησα να μπω με telnet/ssh κάτι το οποίο δεν στάθηκε δυνατό όπως είχε αναφέρει και κάποιος άλλος σε αυτό το νήμα στο παρελθόν (μέσω του Internet->Local Service Control).

Προσπάθησα μπας και καταφέρω να βρω το url (post/get actions) το οποίο τριγκάρει το restart αλλά και πάλι δε στάθηκα τυχερός.

 

Μήπως έχει καταφέρει κανείς να βρει κάποιον τρόπο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΜΦΧ,

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα μόλις χθές παρέλαβα από τη Nova το ZTE ZXHN H267N για αντικατάσταση του Technicolor Tg788 (άθλιο UI κακοσχεδιασμένο και αργό) είχα το γνωστό πρόβλημα με το upload, στο site του Zte δεν μπορείς ούτε το manual να κατεβάσεις αν δεν σε συστήσει εργαζόμενος στη ZTE (!!!!) και ευτυχώς βρήκα το παρεάκι σας, έμαθα τα συνθηματικά για admin, κατέβασα το μανιουαλ και κυρίως έμαθα ότι υπάρχει firmware update το οποίο έκανα σε πέντε λεπτά χωρίς τηλέφωνο αλλά από το chat του helpdesk της Nova και τώρα είναι μια χαρά!

Σας ευχαριστώ όλους!

Επεξ/σία από greekgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekgamer είπε

Καλησπέρα κι από εμένα μόλις χθές παρέλαβα από τη Nova το ZTE ZXHN H267N για αντικατάσταση του Technicolor Tg788 (άθλιο UI κακοσχεδιασμένο και αργό) είχα το γνωστό πρόβλημα με το upload, στο site του Zte δεν μπορείς ούτε το manual να κατεβάσεις αν δεν σε συστήσει εργαζόμενος στη ZTE (!!!!) και ευτυχώς βρήκα το παρεάκι σας, έμαθα τα συνθηματικά για admin, κατέβασα το μανιουαλ και κυρίως έμαθα ότι υπάρχει firmware update το οποίο έκανα σε πέντε λεπτά χωρίς τηλέφωνο αλλά από το chat του helpdesk της Nova και τώρα είναι μια χαρά!

Σας ευχαριστώ όλους!

Καλησπέρα φίλε . Ποια Firmware σου πέρασαν ; Λειτουργή η θύρα Lan4 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 5:07 ΜΜ, randomcat είπε

Λοιπόν, έκανα σήμερα το πείραμα αφού βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο.

Έχω το ZXHN H267N (V1.0 V1.0.0_GR5.1T7) της ZTE που παρέχει η NOVA το οποίο θα λειτουργεί ως μόντεμ, και το TD-W9980 (V1.0 2016-01-25) της TP-Link που θα λειτουργεί ως Wireless Router.

Η διαδικασία ήταν εύκολη και γρήγορη και το αποτέλεσμα ήταν ότι κατάφερα να έχω και το ίδιο Ίντερνετ με πριν και το VoIP λειτουργούσε μια χαρά!

Το μόνο περίεργο είναι ότι το λαμπάκι του Ίντερνετ δεν είναι αναμμένο στο TP-Link (ενώ το DSL του ZTE είναι αναμμένο κανονικά).

Παραθέτω τα βήματα που έκανα (τα βάζω σε spoiler για να μην πιάνουν χώρο):

  Απόκρυψη περιεχομένων

1)

Στο ZTE (192.168.1.1) έκανα login με username forthnet και password F0rth@c$n3t#

2)

Internet -> WAN -> DSL Connection

Εκεί υπήρχαν τα εξής connections: Voice_VDSL, Voice2_VDSL, Voice_ADSL, Internet_VDSL, Internet2_VDSL, Internet_ADSL

Διέγραψα το Internet2_VDSL που είχε VLAN ID το 835, και έκανα με "Create New Item" την εξής νέα σύνδεση:

Connection Name:  Bridge
DSL Transfer Mode:  PTM
Type:  Bridge Connection
VLAN: On
VLAN ID: 835

3)

Internet -> Port Binding -> Bridge

Kαι έβαλα την θύρα LAN 1 του ZTE να κάνει τη γεφύρωση.

4)

Management & Diagnosis -> System Management -> Device Management -> Reboot Management

Είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να κλείσω τον DHCP server, να κάνω reboot στο ZTE και μετά να ξαναμπώ να τον ενεργοποιήσω, αλλά εγώ έκανα μόνο το reboot. *

(επίσης έκλεισα το WLAN του ZTE, αν και δεν επηρεάζει σε κάτι αυτήν τη διαδικασία)

5)

Ξεσυνδέω όλες τις συσκευές από τις θύρες Ethernet του ZTE (προφανώς εάν θέλω να έχω πρόσβαση στο διαχειριστικό του τότε ξανασυνδέω κάποιο PC στις LAN 2, LAN 3 ή LAN 4), και συνδέω με Ethernet την θύρα LAN 1 του ΖΤΕ με την θύρα LAN4/WAN του TP-Link. Οι συσκευές μετακομίζουν στις υπόλοιπες θύρες του TP-Link, δηλαδή στις LAN 1, LAN 2 και LAN 3.

6)

Στο TP-Link πλέον (192.168.1.1), στην καρτέλα Operation Mode > Choose Operation Mode το βάζω σε Wireless Router Mode και...

7)

...τέλος στην καρτέλα Network > WAN Settings βάζω το WAN Connection Type σε "PPPoE" και συμπληρώνω username & password.

* Υπήρχαν και κάποια περίεργα συμβάντα όταν είχα παραλείψει το 4ο βήμα της επανεκκίνησης του ZTE:

- Ενώ τα PC μου ήταν συνδεδεμένα με Ethernet στο TP-Link, πηγαίνοντας στο gateway 192.168.1.1 μέσω browser, κατέληγα στο διαχειριστικό του ΖΤΕ 😵

- Συνδέοντας έπειτα ένα PC στην LAN 2 του ZTE, έμπαινα στο διαχειριστικό του TP-Link 😵

- Και το πιο περίεργο - από PC που ήταν συνδεδεμένο στην LAN 3 του TP-Link, μου πέταξε τη σελίδα login του TP-Link και έτσι έβαλα username & password για το TP-Link αλλά με έβαλε μέσα στο ZTE ! 😵😵😵

^Όποιος γνωρίζει το λόγο για τα παραπάνω ας μας διαφωτίσει :P . Μετά την επανεκκίνηση πάντως, όλα διορθώθηκαν και έβλεπα το διαχειριστικό που θα έπρεπε να βλέπω.

 

χαιρεται.εκει που φτιαχνουμε την καινουργια συνδεση κατω απο το type:bridge που θα βαλουμε εχει τικαρισμενα αυτα:

Service List

INTERNET  TR069  VoIP  IPTV 
θα τα αφησουμε τικαρισμενα η οχι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, emoliths112 είπε

χαιρεται.εκει που φτιαχνουμε την καινουργια συνδεση κατω απο το type:bridge που θα βαλουμε εχει τικαρισμενα αυτα:

Service List

INTERNET  TR069  VoIP  IPTV 
θα τα αφησουμε τικαρισμενα η οχι?

Ναι, ό,τι δεν έχω αναφέρει για το ZTE μην το πειράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ.σε λιγο ξεκιναω την διαδικασια και ελπιζω να τα καταφερω.και αφου τελειωσω να κανω και αυτο?Και αφού τελειώσεις, αν θες πηγαίνεις στο TP-LINK στο Network > LAN Settings και δίνεις IP Address 192.168.2.1 και Subnet Mask 255.255.255.0 για να αλλάξεις το υποδίκτυο του LAN.για να μπορω να παινω και στα 2 ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, emoliths112 είπε

σε ευχαριστω πολυ.σε λιγο ξεκιναω την διαδικασια και ελπιζω να τα καταφερω.και αφου τελειωσω να κανω και αυτο?Και αφού τελειώσεις, αν θες πηγαίνεις στο TP-LINK στο Network > LAN Settings και δίνεις IP Address 192.168.2.1 και Subnet Mask 255.255.255.0 για να αλλάξεις το υποδίκτυο του LAN.για να μπορω να παινω και στα 2 ρουτερ?

Ναι, κάνε το έτσι, το έχω κάνει και εγώ. Επειδή μεταξύ άλλων δεν πρέπει να υπάρχουν δύο DHCP στο ίδιο υποδίκτυο. Θα το πρόσθετα στις αρχικές οδηγίες αλλά δεν μπορώ πλέον να τις επεξεργαστώ.

Προσωπικά, δεν έχω καταφέρει να μπαίνω και στα δύο router, παρά μόνο εάν συνδεθώ απ' ευθείας με Ethernet πάνω στο ZTE (στην LAN 2 ή 3)... και μόνο όταν έχει τον DHCP του ενεργοποιημένο. Όταν τον απενεργοποίησα δεν μπορούσα να μπω ούτε έτσι (έβαλα φυσικά στατική IP manually στο PC μου) και παρόλο που λαμβάνω απαντήσεις κάνοντας ping στο 192.168.1.1 που είναι το ZTE.

Αν το καταφέρεις πες μου και εμένα πως το έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εκανα το πρωτο βημα με τις ρυθμισεις του zte, εκανα reboot και μετα συνδεσα τον υπολογιστη μου στην lan 1 του tp link και πηγα να πω στην σελιδα του, ομως οταν βαζω 192.168.1.1 με βαζει παλι στην σελιδα του zte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, emolith είπε

Ρε παιδες εκανα το πρωτο βημα με τις ρυθμισεις του zte, εκανα reboot και μετα συνδεσα τον υπολογιστη μου στην lan 1 του tp link και πηγα να πω στην σελιδα του, ομως οταν βαζω 192.168.1.1 με βαζει παλι στην σελιδα του zte

Αποσύνδεσε το ZTE προσωρινά από το TP-LINK και μπες στο TP-LINK να του αλλάξεις subnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταφερα τελικα

το αλλαξα σε 192.168.2.1 και τωρα μπαινω απο αυτην την διευθυνση στο tp-link.βεβαια εγω νομιζα οτι την αλλαζουμε σε 192.168.2.1 για να μπαινουμε απο την 192.168.1.1 στο zte ,ομως δεν μπαινει.οποτε η μοναδικη λυση αν θελουμε να μπουμε ειναι να κουμπωσουμε ενα ethernet πισω απο το zte.εκτος αν γινεται καπως αλλιως και γωριζει καποιος φιλος να μας πει.ευχαριστω πολυ randomcat για την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...