Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Έχει παρατήρηση κάνεις όταν ανεβάζεις κάτι με full upload speed (πρωσικά 10 MB/S) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, δηλαδή ούτε να κάνεις load ένα page.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, GetGankNow είπε

 Έχει παρατήρηση κάνεις όταν ανεβάζεις κάτι με full upload speed (πρωσικά 10 MB/S) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο, δηλαδή ούτε να κάνεις load ένα page.

Ναι ναι,

και σε μενα συμβαινει αυτο, ακριβώς όπως τα λές.

Μάλιστα, έμεινα έκπληκτος το ποσο γρηγορα ανέβασε ένα βιντεο, ~650 ΜΒ , στο wtransfer,

αν θυμάμαι καλά, σε χρόνο κάτω από δέκα λεπτά......

Αλλά όλες οι άλλες συσκευες, τιποτα απο ιντερνετ!

Ακόμα και στ ίδιο πισι που ανεβάζεις το αρχείο, αν πας σε αλλο tab και εκει κολλάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/5/2020 στις 10:16 ΠΜ, pelekanada είπε

... από ότι κατάλαβα έβαλες ενισχυτή σήματος για να εχει δυνατό σήμα ? ..αν θες με πιο απλά λόγια να καταλάβω δεν είμαι πολύ γνώστης τέτοιων καταστάσεων και ορολογίας....

αν εχεις καποια προταση αγορας ή  αυτο που εβαλες εσυ και εχεις αποτελεσμα ... επισης το αλλο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι στα λαπτοπ γινεται ανα 5-10 λεπτα screen lag χωρις να υπαρχει ενδειξη διακοπης συνδεσης και αναγκαζομαι και συνδεομαι με δεδομενα απο το κινητο μου (χωρις screen lag)...που οφειλεται αυτο το επαναλαμβανομενο φαινομενο (σε ρυθμιση ή προβηματικο ρουτερ)

Ευχαριστώ για το χρονο σου 

οχι δεν εβαλα καποιο ενισχυτη σηματος.εβαλα αλλο ενα μοντεμ συνδεδεμενο πισω απο το μοντεμ της nova το οποιο εχει 2 μπαντες συχνοτητων εκπομπης wifi,την 2,4 ghz που εχουν ολα τα μοντεμ αλλα και την 5 ghz η οποια πιανει πιο μεγαλες ταχυτητες αλλα εχει το μειωνεκτημα οτι δεν πιανει πολυ μακρυα οπως η 2,4.Τωρα για να σου προτεινω καποιο εγω η καποιο αλλο μελος πρεπει να μας πεις υποθετω ποσες συσκευες θα συνδεσεις στο δικτυο σου και αν θα ειναι ασυρματα η ενσυρματα γιατι ισως να μπορεις να συνδεσεις ενα απλο μονο ρουτερ που να εχει τις 2 αυτες μπαντες και που ειναι πιο φτηνο απο ενα μοντεμ/ρουτερ και να κανεις μια χαρα την δουλεια σου.Κατι σαν αυτο για παραδειγμα 

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version.html#reviews

Επεξ/σία από emoliths112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Θα ήθελα να ρωτήσω έαν έχει τύχει και σε κάποιο άλλο μέλος της ομάδας, να παρατηρεί μεγάλες βυθίσεις (τύπου 20 Mbps) στη διάρκεια της ημέρας, κατά τη διάρκεια της καραντίνας.

Είμαι ο μόνος, που συμβαίνει αυτό ή υπάρχουν κι ομοιοπαθείς?

Έχω 100αρα γραμμή στη Forthnet/Nova, με μόντεμ/ρούτερ το ZXHN H267N.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, emoliths112 είπε

αμα ειναι μονο 20 μια χαρα εισαι.και εγω τα ιδια εχω και χειροτερα

Το θέμα είναι ότι συμβαίνει με συγκεκριμένη συχνότητα κάθε ημέρα. Πιο συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της ημέρας πέφτει το actual απο 90++ -> 72, ενώ φυσικά παρατηρώ και πτώση του attainable από 130 -> 90, snr κλπ. Το βραδάκι κατά τις 11.30-12 ανεβαίνουν τα πάντα κι επανέρχομαι στα κανονικά επίπεδα. Αυτή την εβδομάδα μόνο δεν παρατήρησα πτώση Δευτέρα,Τετάρτη και Σήμερα (Παρασκευή). 

Τα ίδια και σε εσένα ή είναι ακόμα πιο άστατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν το εχω παρακολουθησει τοσο σχολαστικα αλλα σε κατεβασμα τορρεντ αρκετες φορες δεν τερματιζει η ταχυτητα.αλλα εμενα τα στοιχεια της γραμμης του μοντεμ ειναι παντα σταθερα.εκει που εχει κλειδωσει εκει μενει,δεν ανεβοκατεβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση .....το  ZXHN H267N  μπορει να συνδεθει  με ενα extender για wifi σε αλλο δωματιο  πχ TP-LINK RE305 v1 καλωδιακα ; η καλυτερα να το συνδιασω με ενα router σε bridge mod ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημέρα είχα κάποια θέματα με την πρόσβαση, άνοιξα το setup και είδα ότι είχε περαστει η V1.0.0_GR5.1T12. 

(Ειχαν προηγηθεί παρ'απονά μου προ μηνός οτι σε 50άρα γραμμη συγχρονίζει με 28Mbps οπότε speedtest είχα στην καλύτερη 22-23 Mbps.) 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Τώρα συγχρονίζει με 35Mbps και στο speedtest παίρνω 29-30Mbps.

Η 4η θύρα ethernet ΔΕΝ επανήλθε.

Το upload από windows που διορθώθηκε με την V1.0.0_GR5.1T7 είναι ΟΚ

Το σήμα του wifi έχει ασθενήσει πολύ! Στα μακρινά δωμάτια που σέρφαρα κανονικά τώρα δεν πιάνει κάν το SSID!

(ΥΓ: Ο λόγος που μπήκα αρχικά στο setup ήταν ότι ξαφνικά είχα πολύ χαμηλα΄speedest ~10Mbps. Όταν μπήκα είδα ότι συγχρόνιζε με 46Mbps και η Attainable Rate ήταν 65Mbps dl!!!!

Έκανα reboot και προέκυψαν τα παραπάνω - πιθανόν να δούλευαν τη γραμμή μου...)

Επεξ/σία από greekgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα..

Εχω και εγω προβλημα με το ασυρματο κλασσικα... Τεραστιες πτωσεις ταχυτητας ενω το ethernet πεταει...επειδη εχω αλλαξει 3 ρουτερ (της nova) και προκοπη δεν ειδα αποφασισα να παρω ενα και εχω καποιες αποριες...Αρχικα να ενημερωσω οτι εχω nova vdsl 50 χωρις τηλεοραση και χωρις voip..

Σκεφτομαι να παρω το Archer vr400,εκτος αν υπαρχει καποια καλυτερη προταση σε αυτα τα λεφτα περιπου ..Και τωρα ερχονται οι αποριες:

1) εχω τους κωδικους της nova για το vdsl.μπορω να βαλω κατευθειαν το archer πανω ή θελει αναγκαστικα bridge;

2) στην περιπτωση που θελει bridge γινεται; ισχυει ο οδηγος που εχει καποιες σελιδες πισω;

3) Θα διορθωσει το θεμα μου ή τζαμπα θα χαλασω λεφτα; αποσυνδεσεις δεν εχω αλλα το wifi κανει τεραστιες πτωσεις ταχυτητας..απο εκει που εχω 40μβ κατεβαινει στα <5μβ για ωρες ή για λεπτα αναλογα την περιπτωση του (στο wifi ...το εθερνετ λειτουργει κανονικα)

 

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από kongeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξες κανάλι ? 

Εγώ με αυτό το ρουτερ.. Μια χαρά είμαι.. Και με καλώδιο και ασύρματα.. Γνώμη μου είναι πριν πας να αγοράσεις καινούργιο ρουτερ να δανειστείς από κάπου και να δοκιμάσεις.. Μήπως φταίει κάτι άλλο και όχι το ρουτερ. Κι εγώ με 50άρα είμαι και είμαι πολύ ευχαριστημένος 

Επεξ/σία από loypis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kongeo είπε

καλησπερα..

Εχω και εγω προβλημα με το ασυρματο κλασσικα... Τεραστιες πτωσεις ταχυτητας ενω το ethernet πεταει...επειδη εχω αλλαξει 3 ρουτερ (της nova) και προκοπη δεν ειδα αποφασισα να παρω ενα και εχω καποιες αποριες...Αρχικα να ενημερωσω οτι εχω nova vdsl 50 χωρις τηλεοραση και χωρις voip..

Σκεφτομαι να παρω το Archer vr400,εκτος αν υπαρχει καποια καλυτερη προταση σε αυτα τα λεφτα περιπου ..Και τωρα ερχονται οι αποριες:

1) εχω τους κωδικους της nova για το vdsl.μπορω να βαλω κατευθειαν το archer πανω ή θελει αναγκαστικα bridge;

2) στην περιπτωση που θελει bridge γινεται; ισχυει ο οδηγος που εχει καποιες σελιδες πισω;

3) Θα διορθωσει το θεμα μου ή τζαμπα θα χαλασω λεφτα; αποσυνδεσεις δεν εχω αλλα το wifi κανει τεραστιες πτωσεις ταχυτητας..απο εκει που εχω 40μβ κατεβαινει στα <5μβ για ωρες ή για λεπτα αναλογα την περιπτωση του (στο wifi ...το εθερνετ λειτουργει κανονικα)

Ευχαριστω πολυ

Για αρχή κοίτα με ένα wifi analyzer μήπως είσαι σε κάποιο congested κανάλι και άλλαξε το σε κάποιο με λιγότερα η και κανενα αλλο wifi αμα γίνεται. Απο τη στιγμή που δεν έχεις VoIP και τηλεόραση μπορείς να βάλεις άλλο μοντεμ/ρουτερ απευθείας αλλά νομίζω πως και η νοβα θα κάνει μετάβαση σε VoIP σε λιγο καιρό με αποτέλεσμα να χρειαστεί να συνδέσεις το μοντεμ/ρουτερ της νοβα παλι οταν συμβεί αυτο αμα θα θέλεις να έχεις τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, soclvs είπε

Για αρχή κοίτα με ένα wifi analyzer μήπως είσαι σε κάποιο congested κανάλι και άλλαξε το σε κάποιο με λιγότερα η και κανενα αλλο wifi αμα γίνεται. Απο τη στιγμή που δεν έχεις VoIP και τηλεόραση μπορείς να βάλεις άλλο μοντεμ/ρουτερ απευθείας αλλά νομίζω πως και η νοβα θα κάνει μετάβαση σε VoIP σε λιγο καιρό με αποτέλεσμα να χρειαστεί να συνδέσεις το μοντεμ/ρουτερ της νοβα παλι οταν συμβεί αυτο αμα θα θέλεις να έχεις τηλέφωνο.

Που το διάβασες αυτό για την νοβα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...