Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως, ήταν λίγο κουφό.

διοτι, χθες το μεσημέρι κατεβασα γυρω στα 15 GB.

κατι λινουξ, κατι ταινιες, κατι (τα λόγια του παππά.... που έλεγε και ο Κωνσταντίνου στην παλια ταινια...)

 

και μετα απο κανα δυο ωρες , έρχεται μήνυμα για αλλαγη firmware

μηπως μου βαλανε περιορισμους ?

επειδη κατεβαζα μερα μεσημερι ...

 

Επεξ/σία από adminaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο ρε παιδιά, αλλά εγώ με VDSL 50, έχω ξεμείνει με αυτό το router   ZXHN H168N V3.1.0T15_GR5.

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω. Να ζητησω και εγώ το καινουριο?

image.png.8b941c16d013d610d2c417924c02afda.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια αλλη ερωτηση..υπαρχει τροπος σε αυτο το ρουτερ μεσα απ το μενου του να μπει καποιο οριο στο κατεβασμα σε καθε υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος πανω του γιατι εχουμε προβλημα?..δηλαδη οταν ενας υπολογιστης  θελει να κατεβασει ενα μεγαλο αρχειο αλλα απο προγραμμα που δεν μπορεις να ορίσεις την ταχυτητα με ποσο να κατεβασει οι υπολοιποι σερνονται..μπορεις η θελει αλλο ρουτερ και πως λεγετε αυτη η ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, loypis said:

μια αλλη ερωτηση..υπαρχει τροπος σε αυτο το ρουτερ μεσα απ το μενου του να μπει καποιο οριο στο κατεβασμα σε καθε υπολογιστη που ειναι συνδεδεμενος πανω του γιατι εχουμε προβλημα?..δηλαδη οταν ενας υπολογιστης  θελει να κατεβασει ενα μεγαλο αρχειο αλλα απο προγραμμα που δεν μπορεις να ορίσεις την ταχυτητα με ποσο να κατεβασει οι υπολοιποι σερνονται..μπορεις η θελει αλλο ρουτερ και πως λεγετε αυτη η ρύθμιση?

δεν εχω δει τετοιο feature

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, loypis said:

καπως πρεπει με το QOS..?

to qos ειναι προτεραιοτητα συνηθως.εκτος αν σου εχει να ορισεις bandwidth ανα ip που σε μερικα Router το αναφερει ως bandwidth management. Η προτεραιοτητα θα βοηθησει μεχρι ενα σημειο.δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.ελπιζω να εχει προτεραιοτητα με ip και οχι με services/ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

to qos ειναι προτεραιοτητα συνηθως.εκτος αν σου εχει να ορισεις bandwidth ανα ip που σε μερικα Router το αναφερει ως bandwidth management. Η προτεραιοτητα θα βοηθησει μεχρι ενα σημειο.δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.ελπιζω να εχει προτεραιοτητα με ip και οχι με services/ports.

ιδεα δεν εχω..😒

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, loypis said:

ιδεα δεν εχω..😒

 

αν μπεις μεσα θα το δεις.αλλα συνηθως το qos δεν ειναι για αυτο που θες. στο 288 που βλεπω δεν εχει επιλογη για bandwidth να ορισεις.και ουτε ειναι ευκολο οπως το βλεπω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι εχωντας πειραματιστε με τον οδηγο που υπάρχει απο το μέλος poulinos νομιζω στις αρχικές σελίδες. Δούλεψε τελεια.

Δλδ το tenda ac10u και το ZXHN H267N σε bridge mode. ΔΛδ σημα καμπανα και ταχυτητες κοντα σε αυτες που περιμενα ακομα και με το wifi  είδα πινγκ 17ms και 21-22 Mb με ονομαστικη 30 Mb αφού έτσι και αλλιως το μόντεμ κλειδωνε στα 24 με attainable rate 27 περιπου. Τώρα κάνω μόνο μια επαννεκινηση του μόντεμ μόνο όποτε χρειαστεί (περιπου 1 με 2 φορές μέσα στην βδομάδα) που θεωρώ ανεκτό.

Μια ερώτηση που έχω τώρα που το μόντεμ ZXHN είναι σε bridge mode πως μπορώ να δώ το interface του? Πρέπει να συνδέσω καλώδιο ή μπορώ και μέσω του ρούτερ?

Σημειώση : έχω κάνει port binding  την θύρα που συνδέι μόντεμ και ρουτερ.

Αν πρέπει να συνδέσω καλώδιο πρέπει στην θύρα που συνδ΄'εονται τα 2 μόντεμ ρουτερ ή μπορώ και σε αλλή θύρα του μόντεμ?

 

Να αναφέρω ότι ζήτησα και αλλαγή μόντεμ από νόβα αλλά με καταστήματα κλειστά και με επικοινωνία μόνο με΄σω ίντερνετ έστειλαν το technicolor tg788v3 το οποιο έμεινε στο κουτι του όπως έιναι (δεν ξέρω αν αξιζει μήπως δω κάτι ακόμα καλύτερο να το κάνω και αυτο bridge μήπως συγχρονίζει πιο ψηλα κτλπ αλλα δεν νομίζω να ασχοληθώ προς το παρον)

Επεξ/σία από rendouan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας, έκανα εγγραφή σε αυτό το φόρουμ για να ρωτήσω το εξής. Έχω αυτό το ρούτεράκι από vodafone  όμως και όχι από  nova. Έχω το εξής πρόβλημα: όταν συνδέομαι στη σελίδα του ρούτερ για να δω ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες μου βγάζει μόνο mac address  και όχι το όνομα της συσκευής. Επίσης παρατήρησα ότι δεν κρατάει ιστορικό. Δηλ. ποιές συσκευές είχαν συνδεθεί στο παρελθόν αλλά δείχνει μόνο τις τρέχουσες συσκευές. Πως μπορώ να το κάνω να δείχνει το όνομα των συσκευών και το ιστορικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 3:30 ΜΜ, desert_rose82 είπε

Γειά σας, έκανα εγγραφή σε αυτό το φόρουμ για να ρωτήσω το εξής. Έχω αυτό το ρούτεράκι από vodafone  όμως και όχι από  nova. Έχω το εξής πρόβλημα: όταν συνδέομαι στη σελίδα του ρούτερ για να δω ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες μου βγάζει μόνο mac address  και όχι το όνομα της συσκευής. Επίσης παρατήρησα ότι δεν κρατάει ιστορικό. Δηλ. ποιές συσκευές είχαν συνδεθεί στο παρελθόν αλλά δείχνει μόνο τις τρέχουσες συσκευές. Πως μπορώ να το κάνω να δείχνει το όνομα των συσκευών και το ιστορικό?

Δεν νομιζω οτι μπορει να γινει αυτο που ζητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι στην NOVA 100mbps, περιοχή Πεύκα Θεσ/νικης. Έχει περίπου 3 βδομάδες με μεγάλη αστάθεια και πολλές αποσυνδέσεις. Ο συγχρονισμός είναι καλός αλλά το internet έχει τεράστιες διακυμάνσεις και αποσυνδέσεις σε όλο το 24ωρο και όχι μόνο σε ώρες αιχμής (έχω αυτοματισμό και κάνω speedtest ανα 30 λεπτά όλο το 24ωρο).

Να αρχίσω να υποπτεύομαι το νέο firmware...;

Επεξ/σία από Xariketi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 1:30 ΜΜ, Xariketi είπε

Καλησπέρα, είμαι στην NOVA 100mbps, περιοχή Πεύκα Θεσ/νικης. Έχει περίπου 3 βδομάδες με μεγάλη αστάθεια και πολλές αποσυνδέσεις. Ο συγχρονισμός είναι καλός αλλά το internet έχει τεράστιες διακυμάνσεις και αποσυνδέσεις σε όλο το 24ωρο και όχι μόνο σε ώρες αιχμής (έχω αυτοματισμό και κάνω speedtest ανα 30 λεπτά όλο το 24ωρο).

Να αρχίσω να υποπτεύομαι το νέο firmware...;

και εδω μια απο τα ίδια.

το προηγουμενο φιρμγουερ δεν εκανε τετοια.

νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...