Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, infin1tyGR said:

Στο H168N μπορείς να κάνεις δεξί κλικ, Inspect Element και να βγάλεις το disabled="disabled" που έχει στο κουτάκι που είναι grayed out, να το αλλάξεις σε bridged και να παίξει κανονικά. Δοκίμασέ το. Ή μπορείς να μπεις με root λογαριασμό, να σβήσεις ό,τι υπάρχει και να φτιάξεις ένα νέο Bridged Connection.

με user δεν τον αφηνει να πειραξει τα connections??

δεν το εχω μπροστα μου και δεν θυμαμαι.

τωρα ειδα οτι δεν τον αφηνει σαν User

14 hours ago, randomcat said:

ZXduZ0M.png

Το VLAN ID του Internet2_VDSL είναι όντως το 835 όπως φαίνεται παραπάνω (και του Internet_VDSL είναι το 1102 όπως το είπες).

Ωστόσο, δεν μπορώ να αλλάξω το type της σύνδεσης (όπως φαίνεται,  η επιλογή είναι grayed out).

Μπορώ να την αφήσω ήσυχη και απλά να φτιάξω μια καινούργια (βλ. "New Item"), όπως την έχω βάλει στο παράδειγμα της εικόνας, με PTM Bridge Connection και VLAN ID το 835 ???

Και επίσης τα υπόλοιπα connections - δηλ. τα Voice VDSL/ADSl και Internet ADSL - τι τα κάνω; Τα αφήνω όπως είναι;

λογικα θα σε αφησει σαν root/admin αν μπεις.αλλιως δοκιμασε να φτιαξεις νεο connection και τα αλλα τα σβηνεις αμα σε αφηνει. vlan id 835 αλλιως δεν θα παιξει. το tr069 επισης δεν σε ενδιαφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, poulinos είπε

με user δεν τον αφηνει να πειραξει τα connections??

δεν το εχω μπροστα μου και δεν θυμαμαι.

τωρα ειδα οτι δεν τον αφηνει σαν User

λογικα θα σε αφησει σαν root/admin αν μπεις.αλλιως δοκιμασε να φτιαξεις νεο connection και τα αλλα τα σβηνεις αμα σε αφηνει. vlan id 835 αλλιως δεν θα παιξει. το tr069 επισης δεν σε ενδιαφερει.

Τα υπόλοιπα Internet ADSL/VDSL connections τα σβήνω όλα???

Δεν μπαίνω ως "user" που είναι ο γνωστός λογαριασμός αλλά ως "forthnet". Λογικά θα έχει και λογαριασμό με ακόμα περισσότερα δικαιώματα και δεν είναι αυτός ο root, ε?

18 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Στο H168N μπορείς να κάνεις δεξί κλικ, Inspect Element και να βγάλεις το disabled="disabled" που έχει στο κουτάκι που είναι grayed out, να το αλλάξεις σε bridged και να παίξει κανονικά. Δοκίμασέ το. Ή μπορείς να μπεις με root λογαριασμό, να σβήσεις ό,τι υπάρχει και να φτιάξεις ένα νέο Bridged Connection.

Δουλεύει! :D

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, με forthnet έχεις τα δικαιώματα root που είπα πριν. Περίεργο που δε σε αφήνει να τα αλλάξεις, αλλά μπορείς τουλάχιστον να τα σβήσεις. Δεν έχεις VOiP, ε; Ναι, τα σβήνεις όλα τα άλλα και φτιάχνεις άλλο με VLAN ID 835 αν παίρνεις από καμπίνα ΟΤΕ, αλλιώς 1102 αν παίρνεις από ΑΚ, όπως είπε και ο poulinos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Όχι, με forthnet έχεις τα δικαιώματα root που είπα πριν. Περίεργο που δε σε αφήνει να τα αλλάξεις, αλλά μπορείς τουλάχιστον να τα σβήσεις. Δεν έχεις VOiP, ε; Ναι, τα σβήνεις όλα τα άλλα και φτιάχνεις άλλο με VLAN ID 835 αν παίρνεις από καμπίνα ΟΤΕ, αλλιώς 1102 αν παίρνεις από ΑΚ, όπως είπε και ο poulinos.

Έχω VoIP. Σβήνω ακόμα και τα Voice_VDSL, Voice2_VDSL και Voice_ADSL; Φαντάζομαι ότι τα αφήνω αυτά.

Έπειτα, από τη στιγμή που έχω το Internet VDSL με VLAN ID 835 (αυτό χρησιμοποιώ) τότε οι άλλες δύο καταχωρήσεις δεν χρησιμεύουν σε κάτι; Εννοώ εκείνη του ADSL και του VDSL με VLAN ID 1102.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα λειτουργεί καν το VoIP αν το βάλεις σε bridge. Μόνο αν είχε επιλογή PPPoE passthrough και έπαιζες με διπλή κλήση, αλλά δεν νομίζω ότι έχει, όπως του ΟΤΕ π.χ.

34 minutes ago, randomcat said:

Έπειτα, από τη στιγμή που έχω το Internet VDSL με VLAN ID 835 (αυτό χρησιμοποιώ) τότε οι άλλες δύο καταχωρήσεις δεν χρησιμεύουν σε κάτι; Εννοώ εκείνη του ADSL και του VDSL με VLAN ID 1102.

Ναι, αυτοί τα έχουν σεταρισμένα για καθε δυνατή περίπτωση, αλλά ένα από αυτά θα λειτουργεί κάθε φορά.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, randomcat said:

Τα υπόλοιπα Internet ADSL/VDSL connections τα σβήνω όλα???

Δεν μπαίνω ως "user" που είναι ο γνωστός λογαριασμός αλλά ως "forthnet". Λογικά θα έχει και λογαριασμό με ακόμα περισσότερα δικαιώματα και δεν είναι αυτός ο root, ε?

Δουλεύει! :D

κανονικα τα υπολοιπα δεν χρειαζονται αφου ειναι συνδεση adsl και συνδεση vdsl σε ιδιοκτητο.Forthnet = root

5 hours ago, randomcat said:

Έχω VoIP. Σβήνω ακόμα και τα Voice_VDSL, Voice2_VDSL και Voice_ADSL; Φαντάζομαι ότι τα αφήνω αυτά.

Έπειτα, από τη στιγμή που έχω το Internet VDSL με VLAN ID 835 (αυτό χρησιμοποιώ) τότε οι άλλες δύο καταχωρήσεις δεν χρησιμεύουν σε κάτι; Εννοώ εκείνη του ADSL και του VDSL με VLAN ID 1102.

to vdsl voip δεν πρεπει να σβηστει αλλα αμα εχεις voip δεν ξερω αν θα παιξει. ναι δεν χρησιμευουν καπου

5 hours ago, infin1tyGR said:

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα λειτουργεί καν το VoIP αν το βάλεις σε bridge. Μόνο αν είχε επιλογή PPPoE passthrough και έπαιζες με διπλή κλήση, αλλά δεν νομίζω ότι έχει, όπως του ΟΤΕ π.χ.

Ναι, αυτοί τα έχουν σεταρισμένα για καθε δυνατή περίπτωση, αλλά ένα από αυτά θα λειτουργεί κάθε φορά.

κανονικα θα πρεπε να λειτουργει αφου ειναι διαφορετικο vlan id οποτε δεν περιμενει να παιξει το ιντερνετ.στην πραξη δεν ξερω αν εχουν κανει κατι αλλο για να μην παιζει.δεν χανει κατι να το δοκιμασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2019 στις 3:06 ΜΜ, NeCrOmAnCeR19 είπε

Δοκίμασε αυτούς τους κωδικούς και πες μας αν σου εμφάνισε επιπλέον επιλογές 

U/N: forthnet
Password F0rth@c$n3t#

Μία ώρα έψαχνα.
Με έσωσες. Αυτοί παίζουν μια χαρά στο H267N 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, poulinos είπε

κανονικα τα υπολοιπα δεν χρειαζονται αφου ειναι συνδεση adsl και συνδεση vdsl σε ιδιοκτητο.Forthnet = root

to vdsl voip δεν πρεπει να σβηστει αλλα αμα εχεις voip δεν ξερω αν θα παιξει. ναι δεν χρησιμευουν καπου

κανονικα θα πρεπε να λειτουργει αφου ειναι διαφορετικο vlan id οποτε δεν περιμενει να παιξει το ιντερνετ.στην πραξη δεν ξερω αν εχουν κανει κατι αλλο για να μην παιζει.δεν χανει κατι να το δοκιμασει.

Έχω καταλάβει πλέον τι πρέπει να κάνω ακριβώς για το bridge mode, αλλά πριν τα βάλω σε εφαρμογή θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις τι επιλογές επαναφοράς έχω.

(Για παν ενδεχόμενο έχω κρατήσει screenshots με τις ρυθμίσεις ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να περάσω ξανά τα connections χειροκίνητα.)

Πιο συγκεκριμένα, αυτές οι ρυθμίσεις γίνεται να ξαναμπούν κάπως αυτόματα (π.χ. εάν του πατήσω reset);;;

Όταν συνέδεσα για πρώτη φορά το modem έπαιξε αμέσως και είχα Ίντερνετ χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω κάτι (π.χ. να δώσω DSL username και password). Δεν γνωρίζω όμως εάν αυτό συμβαίνει επειδή είναι η ίδια η συσκευή αυτορυθμιζόμενη ή αν ήταν προσεταρισμένη από την Nova πριν μου την στείλουν.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/08/2019 at 18:49, randomcat said:

Έχω καταλάβει πλέον τι πρέπει να κάνω ακριβώς για το bridge mode, αλλά πριν τα βάλω σε εφαρμογή θέλω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις τι επιλογές επαναφοράς έχω.

(Για παν ενδεχόμενο έχω κρατήσει screenshots με τις ρυθμίσεις ώστε αν χρειαστεί να μπορώ να περάσω ξανά τα connections χειροκίνητα.)

Πιο συγκεκριμένα, αυτές οι ρυθμίσεις γίνεται να ξαναμπούν κάπως αυτόματα (π.χ. εάν του πατήσω reset);;;

Όταν συνέδεσα για πρώτη φορά το modem έπαιξε αμέσως και είχα Ίντερνετ χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω κάτι (π.χ. να δώσω DSL username και password). Δεν γνωρίζω όμως εάν αυτό συμβαίνει επειδή είναι η ίδια η συσκευή αυτορυθμιζόμενη ή αν ήταν προσεταρισμένη από την Nova πριν μου την στείλουν.

hard reset και εισαι ετοιμος.θα τα κατεβασει ολα ξανα. στην ουσια οταν κανεις Hard reset εφοσον η βαση εχει καταγραψει οτι το ταδε Serial number ανηκει στον χρηση poulinos τοτε συνδεεται αυτοματα με ενα default username Και μετα τραβαει ολες τις ρυθμισεις Username/password/τηλεφωνια.εσυ απλα το κανεις hard reset και περιμενεις 5-10 λεπτα αναλογως τον εξοπλισμο.δεν σεταρεται απο πριν και δεν θα ειχε νοημα διοτι ετσι σε Hard reset θα παιρνες το support.οποτε ολα αυτοματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, randomcat said:

Όταν βάλω σε bridge mode το ZTE χρειάζεται να απενεργοποιήσω DHCP και WLAN  (ή τίποτα άλλο);;;

μπορεις να κλεισεις dhcp και wlan αν και ο dhcp δεν σε πειραζει καπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Έχω το ίδιο router από την nova και στα καλά καθούμενα το tablet (Samsung Galaxy Tab 4 10,1'' SM- T530) της συζύγου δείχνει ότι συνδέετε αλλά δεν φορτώνει καμία σελίδα ούτε ανοίγει εφαρμογή που χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο. Τσέκαρα το tablet σε άλλο δίκτυο όπου συνδέετε-κατεβάζει χωρίς πρόβλημα. Αρα το tablet είναι ΟΚ. Έκανα factory reset στο router χωρίς αποτέλεσμα. 

Όλες οι άλλες συσκευές android και μη λειτουργούν κανονικά.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

 

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

Επεξ/σία από G_Thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε.αλλο ονομα δικτυου αλλο κωδικο.κλεισε το wps.αλλαξε καναλι.

16 minutes ago, G_Thess said:

Καλημέρα

Έχω το ίδιο router από την nova και στα καλά καθούμενα το tablet (Samsung Galaxy Tab 4 10,1'' SM- T530) της συζύγου δείχνει ότι συνδέετε αλλά δεν φορτώνει καμία σελίδα ούτε ανοίγει εφαρμογή που χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο. Τσέκαρα το tablet σε άλλο δίκτυο όπου συνδέετε-κατεβάζει χωρίς πρόβλημα. Αρα το tablet είναι ΟΚ. Έκανα factory reset στο router χωρίς αποτέλεσμα. 

Όλες οι άλλες συσκευές android και μη λειτουργούν κανονικά.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

δοκιμασε.αλλο ονομα δικτυου αλλο κωδικο.κλεισε το wps.αλλαξε καναλι.

Τα δοκίμασα. Το ίδιο.... Προσπαθεί να φορτώσει την σελίδα αλλά δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Σας έχει συμβεί να μην μπαίνετε σε μια συγκεκριμένη σελίδα και ο μόνος λόγος για να ''στρώσει'' είναι το restart του ρούτερ;

Δεν μπορώ να μπω στο Easybuytez (ούτε απο άλλη συσκευή) άρα σίγουρα κάτι γίνεται με το ρούτερ. Αν του κάνω Restart θα με αφήσει να μπω κανονικά.

Αυτό γίνεται απ'όσο έχω προσέξει μόνο στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα εντελώς τυχαία, σε τυχαία διαστήματα.

Πως μπορώ να δω μήπως μπλοκάρει το ρούτερ την σελίδα; Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...