Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, JohnHacked said:

Καλησπέρα παιδιά.

Σας έχει συμβεί να μην μπαίνετε σε μια συγκεκριμένη σελίδα και ο μόνος λόγος για να ''στρώσει'' είναι το restart του ρούτερ;

Δεν μπορώ να μπω στο Easybuytez (ούτε απο άλλη συσκευή) άρα σίγουρα κάτι γίνεται με το ρούτερ. Αν του κάνω Restart θα με αφήσει να μπω κανονικά.

Αυτό γίνεται απ'όσο έχω προσέξει μόνο στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα εντελώς τυχαία, σε τυχαία διαστήματα.

Πως μπορώ να δω μήπως μπλοκάρει το ρούτερ την σελίδα; Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει..

το ρουτερ να την μπλοκαρει δεν παιζει.καποιο αλλο κολλημα μπορει.το κανει και σε αλλο Pc?και με αλλο browser?

On 09/09/2019 at 12:24, G_Thess said:

Τα δοκίμασα. Το ίδιο.... Προσπαθεί να φορτώσει την σελίδα αλλά δεν....

με αλλο browser?μια λυση θα ηταν να κανεις Factory defaults και το tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως κι εγω με το ιδιο ΖΤΕ ρουτερ εχω θεματα.Δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει μονο αυτο,αλλα εχω θεμα.

Ενω κλειδωνει 5/51 ,στην πραξη το ιντερνετ ειναι χαλια.Ειτε ασυρματα ειτε ενσυρματα.Μερικες φορες στρωνει για καποιες ωρες κι αλλες φορες σερνεται.

Η πλακα ειναι οτι τον 15 Αυγουστο που ελειπε η μιση Αθηνα και μολις μας ειχαν συνδεσει σε vdsl 50 το ιντερνετ πεταγε.Ειχα παθει πλακα.Κι απο σταθεροτητα βραχος.

Αλλα κρατησε λιγο...

Θα αλλαξω εταιρεια μου φαινεται γτ πιο πολυ μολαω με αυτους παρα με τους γονεις μου.Κουρασε μιλαμε με τους αχρηστους.

Χωρια που δεν μπορω να βρω το technicolor πουθενα και μονο την μπουρδα το ΖΤΕ δινουν.

Επεξ/σία από Warzycha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, poulinos είπε

το ρουτερ να την μπλοκαρει δεν παιζει.καποιο αλλο κολλημα μπορει.το κανει και σε αλλο Pc?και με αλλο browser?

 

και με άλλο browser και απο το κινητό δεν μπαίνει με τίποτα. Μόνο με Restart στο ρούτερ μπαίνω.

Και Reset έχω κάνει στο ρούτερ αλλα δεν φτιάχνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω μπλεξει και εγω με αυτη την αηδια για μοντεμ,γινεται να το κανω bridge και να παιρνω το ιντερνετ απο το technicolor και απο το ΖΤΕ μονο το τηλεφωνο που ειναι voip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα ντε ...κι εμενα με ενδιαφερει αυτο.

Εχω μπλεξει με αυτο το κωλορουτερ και δεν ξερω τι να κανω για να το ξεφορτωθω..

Ενσυματα δειχνει να δουλευει μια χαρα και ασυρματα ειναι χειροτερα κι απο adsl.

Επεξ/σία από Warzycha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2019 στις 11:45 ΠΜ, Dantε είπε

Μιας και εχω μπλεξει και εγω με αυτη την αηδια για μοντεμ,γινεται να το κανω bridge και να παιρνω το ιντερνετ απο το technicolor και απο το ΖΤΕ μονο το τηλεφωνο που ειναι voip?

 

Στις 13/9/2019 στις 7:12 ΜΜ, Warzycha είπε

Ελα ντε ...κι εμενα με ενδιαφερει αυτο.

Εχω μπλεξει με αυτο το κωλορουτερ και δεν ξερω τι να κανω για να το ξεφορτωθω..

Ενσυματα δειχνει να δουλευει μια χαρα και ασυρματα ειναι χειροτερα κι απο adsl.

 

Στις 30/8/2019 στις 9:36 ΠΜ, poulinos είπε

to vdsl voip δεν πρεπει να σβηστει αλλα αμα εχεις voip δεν ξερω αν θα παιξει. ναι δεν χρησιμευουν καπου

κανονικα θα πρεπε να λειτουργει αφου ειναι διαφορετικο vlan id οποτε δεν περιμενει να παιξει το ιντερνετ.στην πραξη δεν ξερω αν εχουν κανει κατι αλλο για να μην παιζει.δεν χανει κατι να το δοκιμασει.

Λοιπόν, έκανα σήμερα το πείραμα αφού βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο.

Έχω το ZXHN H267N (V1.0 V1.0.0_GR5.1T7) της ZTE που παρέχει η NOVA το οποίο θα λειτουργεί ως μόντεμ, και το TD-W9980 (V1.0 2016-01-25) της TP-Link που θα λειτουργεί ως Wireless Router.

Η διαδικασία ήταν εύκολη και γρήγορη και το αποτέλεσμα ήταν ότι κατάφερα να έχω και το ίδιο Ίντερνετ με πριν και το VoIP λειτουργούσε μια χαρά!

Το μόνο περίεργο είναι ότι το λαμπάκι του Ίντερνετ δεν είναι αναμμένο στο TP-Link (ενώ το DSL του ZTE είναι αναμμένο κανονικά).

Παραθέτω τα βήματα που έκανα (τα βάζω σε spoiler για να μην πιάνουν χώρο):

Spoiler

1)

Στο ZTE (192.168.1.1) έκανα login με username forthnet και password F0rth@c$n3t#

2)

Internet -> WAN -> DSL Connection

Εκεί υπήρχαν τα εξής connections: Voice_VDSL, Voice2_VDSL, Voice_ADSL, Internet_VDSL, Internet2_VDSL, Internet_ADSL

Διέγραψα το Internet2_VDSL που είχε VLAN ID το 835, και έκανα με "Create New Item" την εξής νέα σύνδεση:

Connection Name:  Bridge
DSL Transfer Mode:  PTM
Type:  Bridge Connection
VLAN: On
VLAN ID: 835

3)

Internet -> Port Binding -> Bridge

Kαι έβαλα την θύρα LAN 1 του ZTE να κάνει τη γεφύρωση.

4)

Management & Diagnosis -> System Management -> Device Management -> Reboot Management

Είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να κλείσω τον DHCP server, να κάνω reboot στο ZTE και μετά να ξαναμπώ να τον ενεργοποιήσω, αλλά εγώ έκανα μόνο το reboot. *

(επίσης έκλεισα το WLAN του ZTE, αν και δεν επηρεάζει σε κάτι αυτήν τη διαδικασία)

5)

Ξεσυνδέω όλες τις συσκευές από τις θύρες Ethernet του ZTE (προφανώς εάν θέλω να έχω πρόσβαση στο διαχειριστικό του τότε ξανασυνδέω κάποιο PC στις LAN 2, LAN 3 ή LAN 4), και συνδέω με Ethernet την θύρα LAN 1 του ΖΤΕ με την θύρα LAN4/WAN του TP-Link. Οι συσκευές μετακομίζουν στις υπόλοιπες θύρες του TP-Link, δηλαδή στις LAN 1, LAN 2 και LAN 3.

6)

Στο TP-Link πλέον (192.168.1.1), στην καρτέλα Operation Mode > Choose Operation Mode το βάζω σε Wireless Router Mode και...

7)

...τέλος στην καρτέλα Network > WAN Settings βάζω το WAN Connection Type σε "PPPoE" και συμπληρώνω username & password.

* Υπήρχαν και κάποια περίεργα συμβάντα όταν είχα παραλείψει το 4ο βήμα της επανεκκίνησης του ZTE:

- Ενώ τα PC μου ήταν συνδεδεμένα με Ethernet στο TP-Link, πηγαίνοντας στο gateway 192.168.1.1 μέσω browser, κατέληγα στο διαχειριστικό του ΖΤΕ 😵

- Συνδέοντας έπειτα ένα PC στην LAN 2 του ZTE, έμπαινα στο διαχειριστικό του TP-Link 😵

- Και το πιο περίεργο - από PC που ήταν συνδεδεμένο στην LAN 3 του TP-Link, μου πέταξε τη σελίδα login του TP-Link και έτσι έβαλα username & password για το TP-Link αλλά με έβαλε μέσα στο ZTE ! 😵😵😵

 

^Όποιος γνωρίζει το λόγο για τα παραπάνω ας μας διαφωτίσει :P . Μετά την επανεκκίνηση πάντως, όλα διορθώθηκαν και έβλεπα το διαχειριστικό που θα έπρεπε να βλέπω.

 

 

 

Επεξ/σία από randomcat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί και τα δύο 192.168.1.1; Καλό είναι να βάλεις το TP-LINK και όλο το εσωτερικό σου δίκτυο σε διαφορετικό subnet (π.χ. 192.168.2.x).

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, randomcat said:

Λοιπόν, έκανα σήμερα το πείραμα αφού βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο.

Έχω το ZXHN H267N (V1.0 V1.0.0_GR5.1T7) της ZTE που παρέχει η NOVA το οποίο θα λειτουργεί ως μόντεμ, και το TD-W9980 (V1.0 2015-05-07) της TP-Link που θα λειτουργεί ως Wireless Router.

Η διαδικασία ήταν εύκολη και γρήγορη και το αποτέλεσμα ήταν ότι κατάφερα να έχω Ίντερνετ και το VoIP λειτουργούσε μια χαρά!

Υπάρχει ένα σημαντικό "αλλά" δυστυχώς, αλλά πρώτα παραθέτω τα βήματα που έκανα (τα βάζω σε spoiler για να μην πιάνουν χώρο):

  Hide contents

1)

Στο ZTE (192.168.1.1) έκανα login με username forthnet και password F0rth@c$n3t#

2)

Internet -> WAN -> DSL Connection

Εκεί υπήρχαν τα εξής connections: Voice_VDSL, Voice2_VDSL, Voice_ADSL, Internet_VDSL, Internet2_VDSL, Internet_ADSL

Διέγραψα το Internet2_VDSL που είχε VLAN ID το 835, και έκανα με "Create New Item" την εξής νέα σύνδεση:

Connection Name:  Bridge
DSL Transfer Mode:  PTM
Type:  Bridge Connection
VLAN: On
VLAN ID: 835

3)

Internet -> Port Binding -> Bridge

Kαι έβαλα την θύρα LAN 1 του ZTE να κάνει τη γεφύρωση.

4)

Management & Diagnosis -> System Management -> Device Management -> Reboot Management

Είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να κλείσω τον DHCP server, να κάνω reboot στο ZTE και μετά να ξαναμπώ να τον ενεργοποιήσω, αλλά εγώ έκανα μόνο το reboot. *

(επίσης έκλεισα το WLAN του ZTE, αν και δεν επηρεάζει σε κάτι αυτήν τη διαδικασία)

5)

Ξεσυνδέω όλες τις συσκευές από τις θύρες Ethernet του ZTE (προφανώς εάν θέλω να έχω πρόσβαση στο διαχειριστικό του τότε ξανασυνδέω κάποιο PC στις LAN 2, LAN 3 ή LAN 4), και συνδέω με Ethernet την θύρα LAN 1 του ΖΤΕ με την θύρα LAN4/WAN του TP-Link. Οι συσκευές μετακομίζουν στις υπόλοιπες θύρες του TP-Link, δηλαδή στις LAN 1, LAN 2 και LAN 3.

6)

Στο TP-Link πλέον (192.168.1.1), στην καρτέλα Operation Mode > Choose Operation Mode το βάζω σε Wireless Router Mode και...

7)

...τέλος στην καρτέλα Network > WAN Settings βάζω το WAN Connection Type σε "PPPoE" και συμπληρώνω username & password.

* Υπήρχαν και κάποια περίεργα συμβάντα όταν είχα παραλείψει το 4ο βήμα της επανεκκίνησης του ZTE:

- Ενώ τα PC μου ήταν συνδεδεμένα με Ethernet στο TP-Link, πηγαίνοντας στο gateway 192.168.1.1 μέσω browser, κατέληγα στο διαχειριστικό του ΖΤΕ 😵

- Συνδέοντας έπειτα ένα PC στην LAN 2 του ZTE, έμπαινα στο διαχειριστικό του TP-Link 😵

- Και το πιο περίεργο - από PC που ήταν συνδεδεμένο στην LAN 3 του TP-Link, μου πέταξε τη σελίδα login του TP-Link και έτσι έβαλα username & password για το TP-Link αλλά με έβαλε μέσα στο ZTE ! 😵😵😵

^Όποιος γνωρίζει το λόγο για τα παραπάνω ας μας διαφωτίσει :P . Υποθέτω ότι έχει κάποια σχέση με τον DHCP server ή με αντιστοιχίες IP και MAC addresses αλλά οι γνώσεις μου είναι κάπως σκουριασμένες σε αυτό το κομμάτι. Μετά την επανεκκίνηση πάντως, όλα διορθώθηκαν και έβλεπα το διαχειριστικό που θα έπρεπε να βλέπω.

Είχα και Ίντερνετ και VoIP και αμέσως είδα αισθητή διαφορά στο φόρτωμα των ιστοσελίδων (ενώ πριν με το ZTE είχα κάποια καθυστέρηση στη σύνδεση με κάθε άνοιγμα καινούργιου tab), πράγμα που μάλλον δείχνει πόσο καλύτερο μηχάνημα είναι το συγκεκριμένο της TP-Link από το σάπιο της ZTE.

Ποιο είναι το αρνητικό της όλης υπόθεσης; Πριν είχα 100+ / 9.5 Mbps και με το bridge mode έπεσα σε ταχύτητες ADSL, στα 15 / 0.8 Mbps.

Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί... ίσως παρέλειψα κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν.

Κάτι ακόμα που ήταν περίεργο - ενώ είχα μια χαρά Ίντερνετ (και το 15 / 0.8 αξιοπρεπές είναι 😋 ) το λαμπάκι του Ίντερνετ δεν ήταν αναμμένο στο TP-Link (ενώ το DSL του ZTE ήταν αναμμένο κανονικά).

μην απορεις για πολλα πχ μπερδεμα με τα  web interface αφου εχουν ιδια ip. και ο dhcp στο zte δεν χρειαζεται αν και δεν θα σου κανει προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρτίδα απ τα H267N έχει πρόβλημα και δεν συνεργάζεται σωστά με πολλά Galaxy smartphones.

Δεν συνδέεται ασύρματα και δείχνει κενές σελίδες στο wifi.

Ξέρω τουλάχιστον 20 άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Λογικά θα το φτιάξουν με κανα firmware update. Αν το έπαθε κανείς, μην πετάξετε κανα κινητό απ τα νεύρα σας, γι'αυτό σας το λέω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2019 at 11:12, Warzycha said:

Παντως κι εγω με το ιδιο ΖΤΕ ρουτερ εχω θεματα.Δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει μονο αυτο,αλλα εχω θεμα.

Ενω κλειδωνει 5/51 ,στην πραξη το ιντερνετ ειναι χαλια.Ειτε ασυρματα ειτε ενσυρματα.Μερικες φορες στρωνει για καποιες ωρες κι αλλες φορες σερνεται.

Η πλακα ειναι οτι τον 15 Αυγουστο που ελειπε η μιση Αθηνα και μολις μας ειχαν συνδεσει σε vdsl 50 το ιντερνετ πεταγε.Ειχα παθει πλακα.Κι απο σταθεροτητα βραχος.

Αλλα κρατησε λιγο...

Θα αλλαξω εταιρεια μου φαινεται γτ πιο πολυ μολαω με αυτους παρα με τους γονεις μου.Κουρασε μιλαμε με τους αχρηστους.

Χωρια που δεν μπορω να βρω το technicolor πουθενα και μονο την μπουρδα το ΖΤΕ δινουν.

αν δεν εχεις voip μπορεις να δοκιμασεις και απο κανα φιλο κανενα για να δεις τι γινεται.επισης οταν σουρνετε δες αν μαζευει errors η γραμμη μεσα απο το Web interface και δες αν μειωνεται το Snr margin.αν παιρνεις απο Kv ειτε forthnet βαλεις ειτε Cosmote ειτε vodafone κτλ τον ιδιο χαλκο θα παρεις και απο το ιδιο dslam στο Kv. το μονο που αλλαζει ειναι το Cpe. εκτος αν πιταρε κατι στο κορμο της forthnet που παιζει να ειχαν και αλλοι θεμα οχι μονο εσυ.

8 hours ago, HateMe said:

Μια παρτίδα απ τα H267N έχει πρόβλημα και δεν συνεργάζεται σωστά με πολλά Galaxy smartphones.

Δεν συνδέεται ασύρματα και δείχνει κενές σελίδες στο wifi.

Ξέρω τουλάχιστον 20 άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Λογικά θα το φτιάξουν με κανα firmware update. Αν το έπαθε κανείς, μην πετάξετε κανα κινητό απ τα νεύρα σας, γι'αυτό σας το λέω :P 

θεωρητικα οτι Zte μπαινει πανω τραβαει αυτοματα firmware.στο επομενο firmware Οσο ξερω ειναι να φτιαχτει και το θεμα του ap isolation που ειχαν καποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δεν εχεις voip μπορεις να δοκιμασεις και απο κανα φιλο κανενα για να δεις τι γινεται.επισης οταν σουρνετε δες αν μαζευει errors η γραμμη μεσα απο το Web interface και δες αν μειωνεται το Snr margin.αν παιρνεις απο Kv ειτε forthnet βαλεις ειτε Cosmote ειτε vodafone κτλ τον ιδιο χαλκο θα παρεις και απο το ιδιο dslam στο Kv. το μονο που αλλαζει ειναι το Cpe. εκτος αν πιταρε κατι στο κορμο της forthnet που παιζει να ειχαν και αλλοι θεμα οχι μονο εσυ.

θεωρητικα οτι Zte μπαινει πανω τραβαει αυτοματα firmware.στο επομενο firmware Οσο ξερω ειναι να φτιαχτει και το θεμα του ap isolation που ειχαν καποιοι.

και ποτε θα φτιαχτει δηλαδη το νεο firmware?..οταν θα το εχουμε πεταξει ολοι?

3 ώρες πριν, poulinos είπε

αν δεν εχεις voip μπορεις να δοκιμασεις και απο κανα φιλο κανενα για να δεις τι γινεται.επισης οταν σουρνετε δες αν μαζευει errors η γραμμη μεσα απο το Web interface και δες αν μειωνεται το Snr margin.αν παιρνεις απο Kv ειτε forthnet βαλεις ειτε Cosmote ειτε vodafone κτλ τον ιδιο χαλκο θα παρεις και απο το ιδιο dslam στο Kv. το μονο που αλλαζει ειναι το Cpe. εκτος αν πιταρε κατι στο κορμο της forthnet που παιζει να ειχαν και αλλοι θεμα οχι μονο εσυ.

θεωρητικα οτι Zte μπαινει πανω τραβαει αυτοματα firmware.στο επομενο firmware Οσο ξερω ειναι να φτιαχτει και το θεμα του ap isolation που ειχαν καποιοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 5:12 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Γιατί και τα δύο 192.168.1.1; Καλό είναι να βάλεις το TP-LINK και όλο το εσωτερικό σου δίκτυο σε διαφορετικό subnet (π.χ. 192.168.2.x).

 

Στις 14/9/2019 στις 5:36 ΜΜ, poulinos είπε

μην απορεις για πολλα πχ μπερδεμα με τα  web interface αφου εχουν ιδια ip.

 

Λοιπόν το πρόβλημα της ταχύτητας το διόρθωσα. Είχα ξεχάσει ότι είχα ενεργοποιημένο bandwidth control στο TP-Link. Διόρθωσα και το post μου πιο πάνω ώστε να ακολουθήσει όποιος θέλει τα βήματα χωρίς να ανησυχεί (και το Ίντερνετ και το VoIP λειτουργούν απροβλημάτιστα).

Με προβληματίσατε όμως σχετικά με το υποδίκτυο. Αυτό από πού θα πρέπει να το ρυθμίσω? Στο TP-Link? Πρέπει να του δώσω κάποια στατική IP για το WAN interface? Οι γνώσεις μου είναι κάπως σκουριασμένες :P

Στα WAN Settings έχει να επιλέξω ανάμεσα σε PPPoE, Dynamic IP και Static IP αλλά αναγκαστικά θα πρέπει να αφήσω το PPPoE επιλεγμένο.

FkMD6Vy.png

 

Μήπως εδώ στο static route?

c48CKKO.png

 

Έπειτα, αφού καταφέρω και βάλω το TP-Link και το εσωτερικό δίκτυο σε subnet, ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να μπαίνω από ένα PC (το οποίο είναι συνδεδεμένο στο TP-Link) και στο διαχειριστικό του ZTE (δηλ. όχι μόνο στου TP-Link)? Θα πρέπει να το έχω συνδεδεμένο με Ethernet και στο ZTE ή και σε κάποιο switch που ενώνεται και με ZTE και με TP-Link, σωστά?

Στις 14/9/2019 στις 5:36 ΜΜ, poulinos είπε

και ο dhcp στο zte δεν χρειαζεται αν και δεν θα σου κανει προβλημα.

Εάν τον απενεργοποιήσω, μετά αν δοκιμάσω να συνδέσω PC σε θύρα του ZTE, θα πρέπει να του δώσω εγώ χειροκίνητα IP ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, loypis said:

και ποτε θα φτιαχτει δηλαδη το νεο firmware?..οταν θα το εχουμε πεταξει ολοι?

γενικως firmware φτιαχνονται συνεχεια.απο εκει και περα αν καποιος εχει tdm εκει ειναι πολυ ευκολο να παρει ενα δικο του.αν εχει voip μετα μπορει να κανει αυτο με το bridge που αναφερθηκε και να βαλει απο πισω ενα δικο του.

14 hours ago, randomcat said:

Λοιπόν το πρόβλημα της ταχύτητας το διόρθωσα. Είχα ξεχάσει ότι είχα ενεργοποιημένο bandwidth control στο TP-Link. Διόρθωσα και το post μου πιο πάνω ώστε να ακολουθήσει όποιος θέλει τα βήματα χωρίς να ανησυχεί (και το Ίντερνετ και το VoIP λειτουργούν απροβλημάτιστα).

Με προβληματίσατε όμως σχετικά με το υποδίκτυο. Αυτό από πού θα πρέπει να το ρυθμίσω? Στο TP-Link? Πρέπει να του δώσω κάποια στατική IP για το WAN interface? Οι γνώσεις μου είναι κάπως σκουριασμένες :P Στα WAN Settings έχει να επιλέξω ανάμεσα σε PPPoE, Dynamic IP και Static IP αλλά αναγκαστικά θα πρέπει να αφήσω το PPPoE επιλεγμένο.

Μήπως εδώ στο static route?

Έπειτα, αφού καταφέρω και βάλω το TP-Link και το εσωτερικό δίκτυο σε subnet, ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να μπαίνω από ένα PC (το οποίο είναι συνδεδεμένο στο TP-Link) και στο διαχειριστικό του ZTE (δηλ. όχι μόνο στου TP-Link)? Θα πρέπει να το έχω συνδεδεμένο με Ethernet και στο ZTE ή και σε κάποιο switch που ενώνεται και με ZTE και με TP-Link, σωστά?

Εάν τον απενεργοποιήσω, μετά αν δοκιμάσω να συνδέσω PC σε θύρα του ZTE, θα πρέπει να του δώσω εγώ χειροκίνητα IP ?

χαχα.γελαω για το bandwidth control.

στο tp link και στο Network>μιλαμε για την Lan ip του tp link.δεν θα πειραξεις στο wan κατι.

αν τον κλεισεις ναι πρεπει να δωσεις χειροκινητα ip.

για να μπαινεις και στα 2 Web interface λογικα πρεπει να γινει καποιο route αλλα δεν το εχω για να σου πω. Η ευκολη λυση ειναι να συνδεεσαι στο καθενα ξεχωριστα οταν θες να αλλαξεις κατι.που στο zte(bridge) παιζει να μην χρειαστει να μπεις και ποτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/09/2019 at 06:25, HateMe said:

Μια παρτίδα απ τα H267N έχει πρόβλημα και δεν συνεργάζεται σωστά με πολλά Galaxy smartphones.

Δεν συνδέεται ασύρματα και δείχνει κενές σελίδες στο wifi.

Ξέρω τουλάχιστον 20 άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Λογικά θα το φτιάξουν με κανα firmware update. Αν το έπαθε κανείς, μην πετάξετε κανα κινητό απ τα νεύρα σας, γι'αυτό σας το λέω :P 

το εχεις και εσυ αυτο το θεμα?με τι συσκευη και με τι android version?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2019 στις 11:38 ΠΜ, G_Thess είπε

Καλημέρα

Έχω το ίδιο router από την nova και στα καλά καθούμενα το tablet (Samsung Galaxy Tab 4 10,1'' SM- T530) της συζύγου δείχνει ότι συνδέετε αλλά δεν φορτώνει καμία σελίδα ούτε ανοίγει εφαρμογή που χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο. Τσέκαρα το tablet σε άλλο δίκτυο όπου συνδέετε-κατεβάζει χωρίς πρόβλημα. Αρα το tablet είναι ΟΚ. Έκανα factory reset στο router χωρίς αποτέλεσμα. 

Όλες οι άλλες συσκευές android και μη λειτουργούν κανονικά.

Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

Το πρόβλημα λύθηκε μετά από τηλεφώνημα στο 13731 της forthnet χωρίς την δική μου παρέμβαση. 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...