Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Modem/Rooter της Wind και στήσιμο δικτύου


kapngage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα εγώ αυτήν την στιγμή έχω πάρει ήδη ένα Mikrotik και έχω μπροστά από το Modem/rooter της wind και τα έχω όλα εκεί πέρα από το τηλ.

Θα ήθελα να φτιάξω ένα δίκτυο στο σπίτι, οπού το ίντερνετ θα έρχεται στον ένα όροφο και με Power line να στείλω το σταθερό σε άλλο όροφο, το σταθερό είναι voip αν σε περίπτωση βρω τους κωδικούς για το VOIP της WIND θα μπορώ να το κάνω κάπως έτσι;

έχω σκεφτεί να πάρω τα ακολούθα (έχω και το ακόλουθω σχήμα)diktio.thumb.png.dd891959305439a987787fcb29bb1a45.png

MikroTik  hEX S για rooter (Να έχω πάνω όλα τα pc με καλώδιο) για μετά το modem 

2x MikroTik hAP ac lite για wifi (έχω ήδη ένα οπού έχω βαλή πάνω όλα τα pc και έχω το wifi από εκεί για να έχω 5ρι) ένα για κάθε όροφο με το ίδιο όνομα για extension

MikroTik PWR-Line Ap για να κατεβάσω κάτω στον άλλο όροφο γραμμή

και τέλος Linksys SPA112 για να βγάλω σταθερό μονό εκεί

αν καταφέρω και έχω κωδικούς λογικά θα βάλω και άλλο modem να είναι για modem λέω αυτό NETGEAR DM200

το ερώτημα μου είναι αντί για το Linksys μπορώ να βάλω της wind το modem/rooter ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη στιγμη που η εταιρεια δε σου δινει τους κωδικους τηλεφωνιας, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις το ΜΤ πισω απο το μοντεμ της εταιρειας.

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...