Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παραμένει ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της αγοράς οθονών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung διατήρησε την κορυφαία θέση στην αγορά των οθονών για το πρώτο τρίμηνο του 2019 σύμφωνα με έκθεση της IHS Markit.

Οι αποστολές της Νοτιοκορεάτικης εταιρείας έφτασαν σε αξία τα $3,4 δισεκατομμύρια, νούμερο που αντιστοιχεί στο 40,2% της αγοράς συνολικά, αν και παρατηρείται μείωση 6,6 ποσοστιαίων μονάδων σε ετήσια βάση.

Η JDI (Japan Display International) παρέμεινε επίσης στην δεύτερη θέση, αν και μακριά από την Samsung, με ποσοστό 12,3% στην αγορά ενώ η BOE φαίνεται πως είναι η μεγαλύτερη κερδισμένη, αφού διπλασίασε το ποσοστό της φτάνοντας το 11,9% και φαίνεται πως έχει την ορμή να ξεπεράσει εύκολα την JDI μέσα στο δεύτερο τρίμηνο της χρονιάς σύμφωνα με εκτιμήσεις της IHS Markit.

003.jpg.64abeb18597fc7498d4fbf0df3256639.jpg

Τα δεδομένα της IHS Markit αφορούν σε όλη την αγορά των οθονών, ωστόσο οι αναλυτές αποκάλυψαν ότι ο βασικός λόγος που η Samsung διατηρεί τέτοιο προβάδισμα είναι οι οθόνες τεχνολογίας OLED για smartphones που δεν ανήκουν στην high-end κατηγορία και δεν είναι ναυαρχίδες. Πολλές είναι οι εταιρείες που επιδιώκουν να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον τύπο οθόνης, ακόμα και σε mid-range συσκευές επειδή λειτουργούν σε συνδυασμό με under-display fingerprint readers.

Αν βγάλουμε από την εξίσωση τις οθόνες τεχνολογίας LCD μάλιστα και αφήσουμε μόνο τις οθόνες τεχνολογίας OLED, η Samsung ουσιαστικά έχει το μονοπώλιο στην αγορά, αφού το ποσοστό της φτάνει το 80%. Οι μοναδικοί αξιόλογοι αντίπαλοι της στην συγκεκριμένη αγορά είναι η Κινέζικη BOE και η επίσης Νοτιοκορεάτικη LG, με την πρώτη να διπλασιάζει το ποσοστό της στην αγορά εξαιτίας των εντυπωσιακών πωλήσεων της σειράς Huawei Mate 20 Pro.

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν αναλογιστουμε οτι σε θεματα τεχνολογικα η samsung εχει σε καθε τομεα πανω απο 10 διαφορετικα μοντελα λογικο μου φενεται να κατεχει την πρωτια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thxerakias είπε

αν αναλογιστουμε οτι σε θεματα τεχνολογικα η samsung εχει σε καθε τομεα πανω απο 10 διαφορετικα μοντελα λογικο μου φενεται να κατεχει την πρωτια

Τι σημασία έχει πόσα μοντέλα έχει η ίδια όταν τις οθόνες της τις πουλάει και σε τριτους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pcos είπε

για κινητα λεμε μονο ετσι? 

σε τηλεορασεις παντως δεν βγαζει Oled η σαμυ, κατι θα ξερει :) 

τηλεόραση δεν την κρατάς ένα χρόνο ούτε δυο... την κρατάς αρκετό καιρό oled μεχρι τότε θα γίνει σκέτο burn in

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pcos είπε

για κινητα λεμε μονο ετσι?

σε τηλεορασεις παντως δεν βγαζει Oled η σαμυ, κατι θα ξερει :)

 

10 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Ή δεν ξέρει  :) 

 

AM-OLED

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pcos είπε

για κινητα λεμε μονο ετσι?

σε τηλεορασεις παντως δεν βγαζει Oled η σαμυ, κατι θα ξερει :)

την τυφλα της,γιαυτο επεσαν οι πωλησεις στις τιβι(qled kai @@) ,εγω πηρα με μιση καρδια lg λογο  oled

14 λεπτά πριν, Black Demis είπε

τηλεόραση δεν την κρατάς ένα χρόνο ούτε δυο... την κρατάς αρκετό καιρό oled μεχρι τότε θα γίνει σκέτο burn in

αισιος την εχω 4 χρονια(δευτερης γενιας) και ειναι σαν να βγηκε απο το κουτι ,εσενα στα ποσα χρονια σου εμφανησε burnin ?............................................α δεν πηρες ποτε αλλα αποψη εχουμε ε?(ξερω ειδα στο youtoube,εχει ο ξαδερφος του κολλητου κτλ κτλ)

  • Like 12
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν είναι μόνο οι οθόνες, νομίζω η samsung είναι γενικά ο μεγαλύτερος παίχτης. Τσιπάκια, μνήμες, οθόνες, όλοι από αυτή ψωνίζουν!

Καράβια  χημικά φαρμακευτικα έργα πχ ουρανοξύστες ....  Με λίγα λόγια ούτε η ίδια ξέρει σε πόσους τομείς ειναι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, slk200gr είπε

την τυφλα της,γιαυτο επεσαν οι πωλησεις στις τιβι(qled kai @@) ,εγω πηρα με μιση καρδια lg λογο  oled 

αισιος την εχω 4 χρονια(δευτερης γενιας) και ειναι σαν να βγηκε απο το κουτι ,εσενα στα ποσα χρονια σου εμφανησε burnin ?............................................α δεν πηρες ποτε αλλα αποψη εχουμε ε?(ξερω ειδα στο youtoube,εχει ο ξαδερφος του κολλητου κτλ κτλ) 

στον πρώτο χρόνο έβγαλε σε μένα 11 μήνες  (οχι χρήση tv μόνο ταινίες έβλεπα μέσο hdmi και καμία φορά έπαιζε κανα youtube.... μου έβγαλε ενα σημαδάκι απο national geographic αριστερά πάνω και μετά από αυτό στα 2+ χρόνια  σιγά σιγά άρχισε όλη η οθονη να κάνει ghosting από παλιές εικόνες και τωρα ειμαι με μια qled 43

 

τωρα που κάθεσαι και κράζεις χωρίς να ξέρεις τι συγχωρώ ελληναρας είσαι είναι στο αίμα σου να λες μα....ς και να πινεις φραπεδακι στο καναπεδακι  :)

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Black Demis είπε

στον πρώτο χρόνο έβγαλε σε μένα 11 μήνες  (οχι χρήση tv μόνο ταινίες έβλεπα μέσο hdmi και καμία φορά έπαιζε κανα youtube.... μου έβγαλε ενα σημαδάκι απο national geographic αριστερά πάνω και μετά από αυτό στα 2+ χρόνια  σιγά σιγά άρχισε όλη η οθονη να κάνει ghosting από παλιές εικόνες και τωρα ειμαι με μια qled 43

τωρα που κάθεσαι και κράζεις χωρίς να ξέρεις τι συγχωρώ ελληναρας είσαι είναι στο αίμα σου να λες μα....ς και να πινεις φραπεδακι στο καναπεδακι  :)

1 γενια?ποιος τυπος? (πιθανον να μην θυμασαι πια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcos είπε

το κακο με τις σαμυ ειναι οτι οσες κοιταζω τωρα δεν εχουν BT kai DTS!

μια παλιοτερη που εχω τα εχει και τα 2!

Έχει χάσει τα δικαιώματα γι αυτό δεν έχει. 

Σε γενικές γραμμές πάντως τα πολύ παλιότερα της μοντέλα ultra slim σε τηλεοράσεις ήταν πολύ τούμπανο,  η ποιότητα έχει πέσει στα νεότερα μοντέλα, ίσως για να ρίξει τις τιμές, δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...