Προς το περιεχόμενο

Έτερος εγώ


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katergaris79 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δε σε ενόχλησε το γεγονός ότι μετά τη δολοφονία της Τόνιας τους θέρισαν όλους; Άντε πες να σκοτώσουν τον δολοφόνο της, όλους τους υπόλοιπους (που θα μπορούσαν να τους δώσουν άπειρες πληροφορίες) γιατί να τους "φάνε";

Κι άντε πες πάνω στον πανικό και στην ένταση δόθηκε μια βεβιασμένη εντολή! Από τη στιγμή που ήξεραν ότι έχει όλη η συμμορία ραντεβού με τον αρχηγό, γιατί δεν περίμεναν να τους μαζέψουν όλους μαζί με τον αρχηγό και έκαναν ντου στα τυφλά; Κι αφού αποφάσισαν να κάνουν ντου, δεν έπρεπε να έχουν 1-2 περιμέτρους μήπως κάποιος προσπαθήσει να το σκάσει;

Εξίσου κουφό ήταν που τους έβαλαν όλους στο ίδιο κελί με έναν φύλακα τον οποίο σκότωσαν χωρίς όπλα (ενώ εκείνος οπλοφορούσε) και μετά κατάφεραν να δραπετεύσουν από το σούπερ εξελιγμένο αρχηγείο χωρίς να τους πάρει χαμπάρι κανείς. Γελοιότητες. 

Για να μη σχολάσω το γεγονός ότι πήραν υπό την προστασία τους την άλλη από το Παρίσι και δε βρέθηκε ένας χριστιανός να ασχοληθεί με τη γυναίκα του Δαδακαρίδη που έκανε βόλτα στη φυλακή αμέριμνη.

 

Spoiler

ο σκηνοθετης εκανε να φανει οτι δεν μπορουσαν να συλλαβουν καποιον ζωντανο,αφου ολοι αντισταθηκαν,παρολο που ο προισταμενος μολις σκοτωσαν την τονια ειπε μην αφησετε κανεναν.

ισως ειναι σεναριακο λαθος που δεν αφησαν κανενα ζωντανο,γιατι αν δεν ηταν ο λαινης ισως να μην μαθαιναν ποτε ποιος ειναι το ερπετο αφου ακομα και με την φυγη του σωτηρακη ,ακομα και τοτε θα ηταν δυσκολο να καταλαβουν οτι το ερπετο ηταν αυτος,αφου θα θεωρουσαν οτι ο σιμοπουλος δραπετευσε και απλα ο σωτηρακης ηταν τυχερος ωστε να εκμεταλλευτει την αναμπουμπουλα και να το σκασει και αυτος μαζι. Και ακομα και να τον υποψιαζονταν δεν θα ειχε μεινει κανενας ζωντανος ωστε να δωσει πληροφοριες. 

ΦΥΣΙΚΑ υπαρχει το σεναριο το ερπετο να εδωσε εντολη να σκοτωσουν την τονια ωστε να νευριασουν τους αστυνομικους και να τους σκοτωσουν ολους,ωστε να μην μεινει κανενας απο τους κακοποιους να δωσει πληροφοριες στην αστυνομια για το ερπετο και τις δουλειες του.και ετσι εγινε.

Για την σκηνη που το εσκασαν απο την αστυνομια δεν μας δειχνουν και τιποτα,μαλλον γιατι οπως λες θα ηταν φοβερα δυσκολο να δικαιολογησουν πως το καταφεραν,ισως στον τριτο κυκλο δειξουν οτι ειχαν καποιον στην αστυνομια που τους βοηθουσε.

Παντως προφανως θα υπαρχουν λαθη,οπως πχ οτι ο καραφλος που ηταν υποτιθεται εγκληματιας αστοχησε να πετυχει τον προισταμενο απο τα 3 μετρα και ετσι επεζησε.Η δευτερη σεζον φανηκε αρκετα προχειρη σε σχεση με την πρωτη.

Οπως ειπα προηγουμενως,στις ξενες αστυνομικες σειρες, δεν φοβουνται οχι απλα να εκθεσουν χαρακτηρες,αλλα να σκοτωνουν συμπρωταγωνιστες η και πρωταγωνιστες για πλακα,δες Luther,εδω εναν σημαντικο χαρακτηρα σκοτωσαν και αυτη 10 λεπτα πριν τελειωσει η σειρα,και εναν που πηγαν να τον ''πληγωσουν'' που ηταν ο αποστρατος γιατι νομιζε οτι τον απατουσε η γυναικα του φροντισαν πριν τελειωσει ο κυκλος να φτιαξουν και αυτες τις σχεσεις μεταξυ τους.

 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Πρώτα, να πούμε πως πρόκειται για μια απολύτως αξιόλογη προσπάθεια. Το πρώτο μέρος είναι κατά την άποψή μου το κορυφαίο, καθώς είναι αυτό που προκαλεί και το μεγαλύτερο δίλημμα σε ηθικό επίπεδο. Στο δεύτερο και το τρίτο ουσιαστικά εστιάζουν κυρίως στο ποιος (και σε μικρότερο βαθμό γιατί) είναι ο δράστης.

Η διανομή είναι σε μεγάλο βαθμό καλή, ο Παπαδόπουλος είναι μέτριος, αλλά δεν βοηθάει και ο ρόλος του, που είναι μικρός και διεκπαιρεωτικός. Βέβαια, μικρό ρόλο έχει κι ο Τζούμας, ας πούμε, όμως έχει εκφορά λόγου και παρουσία. Τέλος πάντων, πταίσμα στο σύνολο.

Εκεί όπου έχω σοβαρές αντιρρήσεις, είναι στην επιλογή χώρων για βασικά μέρη της ταινίας. Αν το "ψυχιατρείο" στη δεύτερη είναι κάπως φευγάτο (τόσο ως χώροι, όσο και ως ρούχα τροφίμων) στο τρίτο οι "φυλακές" φλερτάρουν με το τραγελαφικό. Πραγματικά χάνεται όλη η ανθρώπινη διάσταση με τους χώρους (και τις φαιδρές στολές των δεσμοφυλάκων) που βλέπουμε.

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έχει επιλεγεί αυτή η φουτουριστική-σουρεαλιστική αισθητική. Κελιά χωρίς τουαλέτες, κάτι χώροι πελώριοι και φωτεινοί. Δεν βοηθάει καθόλου, ειδικά όταν στο πρώτο είχαμε σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό ρεαλιστικές επιλογές, τόσο για τους χώρους της αστυνομίας, όσο και τους τόπους των εγκλημάτων, το νοσοκομείο κτλ.

Στο δεύτερο άρχισε να ξεφεύγει το πράγμα, στο τρίτο λες και βάλθηκαν να μας θυμίζουν κάθε πέντε λεπτά πως βλέπουμε κάτι σκηνοθετημένο και φτιαχτό.

Πραγματικά ακατανόητη επιλογή, για μένα. Δεν έχω ψάξει συνεντεύξεις κτλ., να δω αν και πώς δικαιολογεί ο σκηνοθέτης αυτές τις επιλογές, αλλά θεωρώ πως οι ταινίες χάνουν πόντους, αναίτια. Ούτε μπορώ να φανταστώ πως, μια σειρά δίκαια και ευρέως αναγνωρισμένη, μπόρεσε να βρει καλούς χώρους στην πρώτη της προσπάθεια και πλέον δεν μπορεί, κι αναγκάζεται να καταφεύγει σε τόσο εξεζητημένες λύσεις. Εικάζω πως κάτι επιδιώκει ο σκηνοθέτης με αυτές τις επιλογές, αλλά, ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, Snoob said:

Πραγματικά ακατανόητη επιλογή, για μένα. Δεν έχω ψάξει συνεντεύξεις κτλ., να δω αν και πώς δικαιολογεί ο σκηνοθέτης αυτές τις επιλογές, αλλά θεωρώ πως οι ταινίες χάνουν πόντους, αναίτια. Ούτε μπορώ να φανταστώ πως, μια σειρά δίκαια και ευρέως αναγνωρισμένη, μπόρεσε να βρει καλούς χώρους στην πρώτη της προσπάθεια και πλέον δεν μπορεί, κι αναγκάζεται να καταφεύγει σε τόσο εξεζητημένες λύσεις. Εικάζω πως κάτι επιδιώκει ο σκηνοθέτης με αυτές τις επιλογές, αλλά, ειλικρινά, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει, έχουν δώσει απάντηση, εδώ:

Σε γενικές γραμμές, για τον Τσαφούλια διαδραματίζει σημαντικό ρόλο η αισθητική του και γενικά σαν δημιουργός θέλει να λέει αυτά που θέλει να λέει και κάπως έτσι καταλήγει στο αποτέλεσμα που καταλήγει. Θα βοηθούσε περισσότερο να αντιμετωπίζαμε το σύμπαν που περιγράφει σαν έναν κόσμο μαγικού ρεαλισμού, παρά για ένα σενάριο που εκτυλίσσεται στην πραγματική Ελλάδα του 2020-21.

-----------------------------------

Και στην ταινία και στους δύο κύκλους οι ερμηνείες είναι πάρα πολύ καλές, το σενάριο ευφυέστατο, οι χαρακτήρες καταπληκτικοί. Ναι, προφανώς έχει θέματα το εγχείρημα, κυρίως σε μερικά σημεία στους διαλόγους και με το management του pacing (στα επεισόδια 3-4-5 του 2ου κύκλου κοιμήθηκα και τα ξαναέβαλα, ενώ τα 6-7-8 τα είδαμε σερί χθες), αλλά σε γενικές γραμμές είναι από τα πιο καλογυρισμένα πράγματα που έχω δει την τελευταία πενταετία. Δηλαδή σε σχέση με κάτι Casa de Papel/Queen's Gambit/Sinner στέκεται πολύ καλύτερα στο ύψος των περιστάσεων.

Κατά τ' άλλα, μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος που προτίμησε το «Κάθαρσις» από το «Χαμένες Ψυχές». Οι χαρακτήρες περνάνε σε άλλο level, ειδικά ο Νούσιας είναι ένα ρεσιτάλ μόνος του, γούσταρα με το στήσιμο και τις ατάκες του κάργα. Μου έφερε στο μυαλό τόσο εμφανισιακά με το μακρύ μαλλί και το μουστάκι όσο και στην άκαμπτη ηθική τον Sturm και μας προϊδεάζει πως θα κυλήσει πάνω κάτω το «Νέμεσις». Ειδικά στο σημείο που λέει

Spoiler

«Γαμήστε τους.»

κόντεψα να πεταχτώ από τον καναπέ και να αρχίσω να βαράω μπουνιές στον τοίχο. Πορωτικός το ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι, δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε η απάντηση.

Την ίδια αντίρρηση έχω και για διάφορα ξένα σήριαλ αστυνομικά (το αναφέρω επειδή σχολιάζει και ο σκηνοθέτης το σκέλος της αστυνομίας) όπου βλέπεις, λ.χ., στο NCIS: New Orleans μια υπηρεσία 4 ατόμων, σε κήπο με πλακάκια, λουλούδια κτλ., τελείως έξω από κάθε υπηρεσιακή πραγματικότητα.

Δεν ξέρω, ειδικά οι φυλακές (αλλά όχι μόνο) με ξένισαν τελείως. 

Έχω την εντύπωση πως η προσπάθεια προώθησης στο εξωτερικό έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Προφανώς, αν τα καταφέρει (κάτι διάβαζα για Netflix) ή τα έχει καταφέρει ήδη, μπράβο του. Εγώ, πάντως, αισθάνθηκα ξεκομμένος στο τρίτο. 

Εντωμεταξύ, λόγω τριτοδεσμίτικων καταβολών, σκάλωσα και με το Κάθαρση που θα ακολουθηθεί από το Νέμεση (αν κατάλαβα σωστά). Η σειρά, εννοιολογικά, είναι Ύβρις, Νέμεσις, Κάθαρσις και νομίζω πως ο (πολύ καλός) Νούσιας είναι 

Spoiler

καραμπινάτα "ένοχος" για διάπραξη ύβρεως, με τον τρόπο που χειρίζεται την υπόθεση, και την πληρώνει μια αθώα

και σίγουρα, εφόσον η σειρά συνεχίζεται, δεν έχει επέλθει "Κάθαρση".

Γενικά, πάντως, έχω την αίσθηση πως η εξέλιξη από ταινία, σε σειρά, δεν βοήθησε: κάποια επεισόδια είναι ανισοβαρή, κι είναι λιγότερο σφιχτή η σκηνοθεσία.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και άπο μένα εξαιρετική εμπειρία. Όσον αφορά τις ερμηνείες, παίδες γιά μένα ο Πυγμαλίων είναι  ΤΡΑΓΙΚΟΣ. ΚΡΙΝΤΖ και κλισέ όσο δεν πάει πάνω σε ανάλογους ξένους ρόλους. Η σειρά απογειώνεται χάρις τους 2 υποδιοικητες. Μπήκαν πολύ φυσικά στο ρόλο και πολύ ξεχωριστοί ο καθένας με δικό του ύφος. Και φυσικά τα μέλη της συμμορίας, εξίσου φανταστικοί. Ο υπαστυνομος τίμιος. Για το Σπύρο τον μέγιστο σχολίασε κάνεις?? Ευτυχώς που δεν είχε πολύ χρόνο. Πιστεύω τον Τάκη τσουκαλά να έβαζαν πιο πιστευτός θα ήταν. Γιατί σε αυτή την χώρα να παίρνει ευκαιρίες οποίος έχει βισμα? Ας κάνει καλά αυτό που ξέρει να μπεκροπινει και να χαριεντιζεται με τους ίδιους και τους ίδιους και τους ίδιους καλεσμένους εδώ και χρόνια να παίρνει τα λεφτά της ερτ δήλ του κοσμάκη ώστε να παράγει τέτοια τέχνη.... Τεσπα ξέφυγα για τα καλά... Ιστορία χωρίς να αφήνει κενά με πολύ καλό δέσιμο σκηνοθεσία στα ίδια στάνταρ δεν έχει να ζηλέψει τπτ από ξένες παραγωγές οκ σκηνικά εφέ κτλ ήταν λίγο budget friendly. Θεωρώ στέκεται πολύ άνετα Netflix με ένα ψιλόκαλτ ψαγμένο ύφος/ταυτότητα. Και εννοείται εννοείται ότι καλύτερο βγάλαμε τα τελευταία 20 έτη τουλάχιστον σαν έβδομη τέχνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 9:17 ΠΜ, HALF EVIL είπε

Σε καμία φυλακή του κόσμου , οι φύλακες ΜΕΣΑ σε αυτή δεν κυκλοφορούν με Μ4 και αντισφυξιογονες μάσκες. 

το ότι φοράνε παλτά/φούστες σαν το Equilibrium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχουν ειπωθει τα παντα αλλα και γω θα σταθω στις...φυλακες. Οκ ο Τσαφουλιας ειπε σε συνεντευξη οτι δεν αποτυπωνει την Ελληνικη πραγμτικοτητα και ουτε ολα αυτα που δειχνουν σε Αμερικανικες σειρες υπαρχουν οντως στην Αμερικη και εχει μεγαλο δικιο.

Αλλα ρε Τσαφουλια, μολις ειδα το σκηνικο των κελιων και τους φυλακες εβαλα τα γελια και χαθηκε ολη η μαγεια. Φτιαξε οπως θες το συμπαν σου αλλα το συγκεκριμενο αγγιζει τα ορια του γελοιου και του cringe. Θες να δειξεις οτι ειναι υψιστης ασφαλειας και μου εχεις βαλει σε μια αποθηκη/whatever κατι κοντεινερ με σιδερα και ροδες και κατι αστειους φυλακες. Θα μπορουσε να γινει πολυ καλυτερη δουλεια, νομιζω.

Παντως ειναι μια πολυ ποιοτικη Ελληνικη σειρα.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Eχουν ειπωθει τα παντα αλλα και γω θα σταθω στις...φυλακες. Οκ ο Τσαφουλιας ειπε σε συνεντευξη οτι δεν αποτυπωνει την Ελληνικη πραγμτικοτητα και ουτε ολα αυτα που δειχνουν σε Αμερικανικες σειρες υπαρχουν οντως στην Αμερικη και εχει μεγαλο δικιο.

Αλλα ρε Τσαφουλια, μολις ειδα το σκηνικο των κελιων και τους φυλακες εβαλα τα γελια και χαθηκε ολη η μαγεια. Φτιαξε οπως θες το συμπαν σου αλλα το συγκεκριμενο αγγιζει τα ορια του γελοιου και του cringe. Θες να δειξεις οτι ειναι υψιστης ασφαλειας και μου εχεις βαλει σε μια αποθηκη/whatever κατι κοντεινερ με σιδερα και ροδες και κατι αστειους φυλακες. Θα μπορουσε να γινει πολυ καλυτερη δουλεια, νομιζω.

Παντως ειναι μια πολυ ποιοτικη Ελληνικη σειρα.

όντως το σκηνικό των φυλακών είναι εντελώς άκυρο και κωμικό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ γέλασα πολύ στην απομόνωση των φυλακών. Αφήνοντας στην άκρη το όλο BDSM με τις αλυσίδες να κρέμονται από το ταβάνι αλά Hellraiser, μάλλον πρέπει να αναθεωρήσει τι ακριβώς συνιστά «απομόνωση» για έναν κρατούμενο. Σίγουρα όχι πάντως να σε κοιτάζουν σαν έκθεμα και να σου πιάνουν κουβεντολόι.

Από την άλλη αυτά τα ωραία τα κωμικά μας αποτυπώνονται από τη σειρά. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την ταινία από περιέργεια και βρήκα την επιλογή του πρωταγωνιστή απαράδεκτη.Άθλιο παίξιμο,μηδέν έρευνα τίποτα.Για να μη μιλήσω οτι μπαίνει με μπλοκάκι στη σκηνή του εγκλήματος δεν κοιτάει πουθενά και βγαίνει μέσα σε μισό λεπτό χωρίς να δικαιολογήσει τίποτα.Μου φάνηκε σαν μίζερη εκδοχή του blood in the wire.Και τέλος όταν παίζεις απέναντι από τον Καταλειφό κάνε μια προσπάθεια να μην δείχνεις σαν μαθητής που παίζει σε σχολική παράσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Είδα την ταινία από περιέργεια και βρήκα την επιλογή του πρωταγωνιστή απαράδεκτη.Άθλιο παίξιμο,μηδέν έρευνα τίποτα.Για να μη μιλήσω οτι μπαίνει με μπλοκάκι στη σκηνή του εγκλήματος δεν κοιτάει πουθενά και βγαίνει μέσα σε μισό λεπτό χωρίς να δικαιολογήσει τίποτα.Μου φάνηκε σαν μίζερη εκδοχή του blood in the wire.Και τέλος όταν παίζεις απέναντι από τον Καταλειφό κάνε μια προσπάθεια να μην δείχνεις σαν μαθητής που παίζει σε σχολική παράσταση.

Ο πρωταγωνιστής είναι "σχεδόν" αυτιστικός, εξ' ού και η συγκεκριμένη ερμηνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ο πρωταγωνιστής είναι "σχεδόν" αυτιστικός, εξ' ού και η συγκεκριμένη ερμηνεία.

Το ξέρω για αυτό έγραψα για μηδέν έρευνα.Πάνω στο χαρακτήρα του εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή συνεχίζετε να κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε, στις επόμενες αναφορές για παράνομα downloads κλπ δεν θα υπάρχει μόνο warning αλλά και αποκλεισμός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως να πω οτι την καταευχαριστηθηκα, μακάρι να είχαμε άλλες 2-3 σειρές επιπέδου του ετερος εγω έχουμε πηξει στην χαζή κωμωδία χωρίς σενάριο αλλά βασισμένοι σε χαρακτήρες. Ακόμα και πολύ πετυχημένες σειρές όπως το 50-50 δεν εχει ουσιαστικο σενάριο απλα εχει δυνατούς χαρακτήρες που παρουσιάζουν την ελληνική οικογένεια στην υπερβολή της πάντα.

Ναι εχει μερικές σεναριακες ευκολίες ναι στις σκηνές δράσης φαίνεται το low budget και η απειρία των ηθοποιών σε τέτοιες σκηνές αλλά και το breaking bad εχει και το games of thrones εχει και ολα έχουν.

Spoiler

Για βραβείο πραγματικά η σκηνή βασανισμού του Γρυπα δεν το εχω ξανα δει σε καμια σειρά η ταινία. Πολυ μου αρεσε επίσης και στην σκηνή με τον υπηρεσιακο πρύτανη που βλέπει στην τβ τον κοινο παρονομαστή.

Και στην πρωτη σεζον αλλα και στην δευτερη τον βρηκα σχετικα ευκολα τον κακο της υπόθεσης γιατί ποτέ σε καμιά σειρα τοσο 3ευον χαρακτηρες δεν εχουν παρει τοσο τηλεοπτικο χρονο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...