Προς το περιεχόμενο

Έτερος εγώ


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είδαμε σε δύο δόσεις με παρέα χθες και προχθές. Θεωρώ ότι ήθελε δύο επεισόδια ακόμα ώστε να γίνει πιο ομαλά το τέλος. 

Spoiler

Η σκηνή θανάτου του Γρίβα παίρνει βραβείο κατά την γνώμη μου. Δεν έχω δει ποτέ τέτοια σκηνή σε όσες ταινίες έχω παρακολουθήσει.

Ο ηθοποιός επίσης είναι ο τέλειος άνθρωπος για να παίξει τον χαρακτήρα. Δεν τον παίρνεις πολύ στα σοβαρά αλλά αυτό είναι το κόλπο του, είναι ο τέλειος άνθρωπος για να παίξει έναν psycho απρόβλεπτο gangster. 

Μου άρεσε πολύ που ο Σωτηράκης άφησε τον νταβατζή να ζήσει γιατί του φερόταν πολύ καλά όσο ήταν το παιδί της φάπας και εκτιμήθηκε. 

Δεν μου άρεσε που ο Δημήτρης έμεινε χωρίς τίποτα στο τέλος, θεωρώ μεγάλο λάθος που σκότωσαν την Τόνια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της σκηνης που συναντιουνται πρωτη φορα ολοι στο αμαξοστασιο. Καποια στιγμη ο Γριβας λεει οτι οποιος θελει να φυγει μπορει να φυγει και αρχιζει και μετραει. Εκεινη την στιγμη κανει να φυγει ο Σωτηρακης/Ερπετο και τον κραταει ο αλλος. Αν εφευγε σιγουρα θα τον ετρωγε ο Γριβας και σκεφτομαι, θα εβαζε τον εαυτο του σε τετοιο κινδυνο; Αν δεν τον κραταγε ο αλλος;;

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vforvaggelis είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της σκηνης που συναντιουνται πρωτη φορα ολοι στο αμαξοστασιο. Καποια στιγμη ο Γριβας λεει οτι οποιος θελει να φυγει μπορει να φυγει και αρχιζει και μετραει. Εκεινη την στιγμη κανει να φυγει ο Σωτηρακης/Ερπετο και τον κραταει ο αλλος. Αν εφευγε σιγουρα θα τον ετρωγε ο Γριβας και σκεφτομαι, θα εβαζε τον εαυτο του σε τετοιο κινδυνο; Αν δεν τον κραταγε ο αλλος;;

 

Σε αυτή την λεπτομέρεια έχω κολλήσει και εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Σε αυτή την λεπτομέρεια έχω κολλήσει και εγώ...

Spoiler

Ο μονος τροπος να το εσωζε ειναι οτι επειδη στην συναντηση ηταν και ο Σιμοπουλος που ξερει το ερπετο, αν πηγαινε να γινει στραβη, θα εβγαινε μπροστα και με καποια χαζη δικαιολογια θα σταματουσε τον Γριβα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2020 στις 3:43 ΜΜ, vforvaggelis είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο μονος τροπος να το εσωζε ειναι οτι επειδη στην συναντηση ηταν και ο Σιμοπουλος που ξερει το ερπετο, αν πηγαινε να γινει στραβη, θα εβγαινε μπροστα και με καποια χαζη δικαιολογια θα σταματουσε τον Γριβα.

 

Spoiler

Μπααααα τέτοιος ψυχάκιας ο Γρυπας(καταπληκτικός στον ρόλο του) ,που δεν θα προλάβαινε να αντιδράσει ο Σιμόπουλος.

 

Επεξ/σία από dafnoula13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ASFE είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Γρυπας ρε παιδες. Γρυπας

 

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA ναι ρε φιλε εχεις δικιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο επεισόδιο θα μπορούσε να σπάσει ενδεχωμένος στα 2 έτσι ώστε να είναι λίγο ποιό ομαλό το τέλος.
Κάπως φάνηκε σαν να το έτρεξε χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος εκτός και αν υπήρχε περιορισμός στον αριθμό των επεισοδίων που μπορούσαν να γυρίσουν.

Spoiler

Η σκηνή του βασανισμού του Γρίπα θέλει γερό στομάχι για να την δεί κανείς.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8 επεισόδια σε 1 μέρα... Πριν λίγο την τελείωσα την σειρά και τα έχω δει όλα... Βασικα κάπου μεταξύ επεισοδίων 4 με 6 βαρέθηκα την ζωή μου. Πολύ μπλα μπλα χωρίς νόημα. Βασικά ήταν κάπως κουραστικά. Αντίθετα για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, έτρεξε το τελευταίο επεισόδιο ενώ μπορούσε να το σπάσει στα 2.

Επίσης, μου φαίνεται χειρότερο από τον 1ο κύκλο. Αρκετό μπλα μπλα, τραβηγμένες από τα μαλλιά καταστάσεις, υποθέσεις που μπλέκονται η μια με την άλλη και τέλος που εμένα με ξενέρωσε.

Spoiler

Το τέλος δλδ με την Τόνια μου θύμησε πολύ Seven και γενικά ξενέρωσα την ζωή μου. Ήταν η μόνη συμπαθητική εκεί μέσα και την έφαγαν. Επίσης ο Γρύπας ότι να ΄ναι. Από την μια θα σκότωνε το ερπετό, τον τρέμουν όλοι, λες αυτός εδώ δεν καταλαβαίνει χριστό και τελικά τον τρώει το ερπετό με 2 κινήσεις. Ανετα αν ήθελε, του έριχνε μια στο κεφάλι στο σκάφος με τον γιατρό και τέλος. Δεν έβγαζε πραγματικά κανένα νόημα όλη αυτή η φάση.

Επιπλέον ο Θησέας που κολλούσε σε αυτή την σεζόν; Δεν προσέφερε τίποτα στην πλοκή. Το ίδιο και η Δανάη. Το μόνο που έκανε είναι να σε αποσπάει από την τρέχουσα υπόθεση και να σκέφτεσαι μην τυχόν και βρει η Μάρθα τον Έτερο Εγώ.

Πραγματικά ξενέρωσα, γιατί και η ταινία και η πρώτη σεζόν είχαν απίστευτα καλά στημένο σενάριο και κάθε λεπτομέρεια μετρούσε. Εδώ ήταν απλά ένα τεράστιο μπαμ στα τελευταία 2 επεισόδια και μάλιστα με επίκληση στο συναίσθημα με το να σκοτώσουν τον μόνο συμπαθητικό χαρακτήρα στην σειρά, την Τόνια. Όποιον άλλον και να σκότωναν δεν νομίζω να χαλιόμασταν τόσο.

Σε ότι αφορά την 3η σεζόν, το πιο πιθανό είναι να βγει. Φαίνεται και από το μονόλεπτο μετά τους τίτλους τέλους. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει ο Λαΐνης, αλλά λογικά θα υπάρχει και 3η σεζόν.

ΥΓ Αυτό με τις φυλακές τι άκυρο; Λες και είσαι στο κουρδιστό πορτοκάλι φάση... Λογικά καλλιτεχνική παρέμβαση που δεν την έπιασα ειναι.

 

Επεξ/σία από Gkostas2007
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, Gkostas2007 said:

8 επεισόδια σε 1 μέρα... Πριν λίγο την τελείωσα την σειρά και τα έχω δει όλα... Βασικα κάπου μεταξύ επεισοδίων 4 με 6 βαρέθηκα την ζωή μου. Πολύ μπλα μπλα χωρίς νόημα. Βασικά ήταν κάπως κουραστικά. Αντίθετα για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, έτρεξε το τελευταίο επεισόδιο ενώ μπορούσε να το σπάσει στα 2.

Επίσης, μου φαίνεται χειρότερο από τον 1ο κύκλο. Αρκετό μπλα μπλα, τραβηγμένες από τα μαλλιά καταστάσεις, υποθέσεις που μπλέκονται η μια με την άλλη και τέλος που εμένα με ξενέρωσε.

  Hide contents

Το τέλος δλδ με την Τόνια μου θύμησε πολύ Seven και γενικά ξενέρωσα την ζωή μου. Ήταν η μόνη συμπαθητική εκεί μέσα και την έφαγαν. Επίσης ο Γρύπας ότι να ΄ναι. Από την μια θα σκότωνε το ερπετό, τον τρέμουν όλοι, λες αυτός εδώ δεν καταλαβαίνει χριστό και τελικά τον τρώει το ερπετό με 2 κινήσεις. Ανετα αν ήθελε, του έριχνε μια στο κεφάλι στο σκάφος με τον γιατρό και τέλος. Δεν έβγαζε πραγματικά κανένα νόημα όλη αυτή η φάση.

Επιπλέον ο Θησέας που κολλούσε σε αυτή την σεζόν; Δεν προσέφερε τίποτα στην πλοκή. Το ίδιο και η Δανάη. Το μόνο που έκανε είναι να σε αποσπάει από την τρέχουσα υπόθεση και να σκέφτεσαι μην τυχόν και βρει η Μάρθα τον Έτερο Εγώ.

Πραγματικά ξενέρωσα, γιατί και η ταινία και η πρώτη σεζόν είχαν απίστευτα καλά στημένο σενάριο και κάθε λεπτομέρεια μετρούσε. Εδώ ήταν απλά ένα τεράστιο μπαμ στα τελευταία 2 επεισόδια και μάλιστα με επίκληση στο συναίσθημα με το να σκοτώσουν τον μόνο συμπαθητικό χαρακτήρα στην σειρά, την Τόνια. Όποιον άλλον και να σκότωναν δεν νομίζω να χαλιόμασταν τόσο.

Σε ότι αφορά την 3η σεζόν, το πιο πιθανό είναι να βγει. Φαίνεται και από το μονόλεπτο μετά τους τίτλους τέλους. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει ο Λαΐνης, αλλά λογικά θα υπάρχει και 3η σεζόν.

ΥΓ Αυτό με τις φυλακές τι άκυρο; Λες και είσαι στο κουρδιστό πορτοκάλι φάση... Λογικά καλλιτεχνική παρέμβαση που δεν την έπιασα ειναι.

 

Ο δεύτερος κύκλος αφήνει κενά γιατί το φινάλε γίνεται στον τρίτο (Νέμεσις) το οποίο το έχουν γράψει μαζί με το δεύτερο και μάλιστα είχαν πει πως αν δεν εγκριθεί ο τρίτος τηλεοπτικός κύκλος, θα το έβγαζαν σε βιβλίο. 

Για τις φυλακές το εξήγησε και ο ίδιος ο σκηνοθέτης. Ο,τι θέλει μπορεί να κάνει στην ιστορία του και να παρουσιάσει τις καταστάσεις όπως του αρέσει. Δεν γίνεται αποτύπωση του πραγματικού κόσμου σε κάθε σειρά που βλέπουμε! :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τον δεύτερο κύκλο στην πρεμιέρα της από την Cosmote TV στις 11/12.

Spoiler

Ξεκινάω από τα αρνητικά που αφορούν τις σκηνές δράσης ειδικά στην επέμβαση των ΕΚΑΜ που φάνηκε ότι δεν το είχαν καθόλου. Επίσης η ιστορία της συμμορίας και του αρχηγού που εμφανίζεται ως ο χαζός της παρέας μου φάνηκε copy paste από το The Usual Suspects. Γενικότερα όμως για τα ελληνικά δεδομένα η σειρά και η ταινία είναι αρκετά ενδιαφέρουσες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα να την τελειωσω σημερα μετα απο τοσο καιρο που ειχα παρει το λινκ λογω δουλειας
Και τι γινεται τωρα....ειναι η σειρα πολυ καλη? ΝΑΙ..μεγαλο ναι! Εχει λαθη? Εχει διαφορα μικρο-λαθακια και ενα μεγαλο φαουλ....τι φαουλ δηλ πεναλτυ κανονικοτατο και 2 κανονικα φαουλ.
Πεναλτυ ειναι ο κακουλης της υποθεσης, πολυ μεγαλο λαθος για μενα.
Φαουλ ειναι οτι η σειρα δεν εχει πλεον για πρωταγωνιστη τον Λαινη αλλα τον Παντελη και τον Προισταμενο. Αν μετρησουμε και τις γραμμες διαλογου που ειχαν ολοι αυτοι, οι Λαινης πρεπει να ειχε 5 σελιδες και οι αλλοι 50.
2o φαουλ ειναι ο θανατος...δεν ειναι πως υπηρξε θανατος σε αστυνομικη σειρα μην τρελαθουμε δεν εχω θεμα με αυτο...ειναι ο τροπος που εγινε αυτος ο θανατος δεν βγαζει σε μενα ιδιαιτερο νοημα και εγινε για το effect.
Μια σημειωση ειναι επισης οι διαλογοι μεταξυ των μικρο-κακουληδων που ειναι κωμικοι παρα κατι αλλο..

Επισης ο παπαδοπουλος που λετε μερικοι δεν καταλαβαινω να παιζει ασχημα, οκ μου μοιαζει, τιποτα τρομερα καλο ή κακο.
Δηλ απο τα προβληματα που εχει η σειρα το σεναριο ειναι το μεγαλυτερο θεμα μου μακραν και μετα ολα τα αλλα.
Μολοταυτα θεωρω πως ειναι πολυ καλη και σιγουρα αξιζει να τη δεις και ειναι καλυτερη απο πολλες-πολλες αμερικανιες

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα και εγώ βλέποντας και την ταινία και την σειρά. 

Θα πω ότι μου άρεσε η πρώτη σεζόν, μετά η ταινία (από κοντά) και στο τέλος η 2 σεζόν. Η πρώτη σεζόν μου άρεσε όχι για τον κακό της ιστορίας αλλά για την όλη ατμόσφαιρα και μυστήριο που δημιούργησε σε όλη την σειρά, όπως και επίσης για τον τρόπο ανάπτυξης της όλης ιστορίας και χαρακτήρων. Η ταινία ήταν επίσης καλή και σου ψιλοπήγαινε το μυαλό ποιος μπορεί να είναι ο κακός αλλά είχε κάποια μικροφάουλ όπως ο τρόπος που μας παρουσιάστηκε ο κακός.

Η 2η σεζόν θα έλεγα ότι ήταν πλέον αστυνομική και όχι μια μυστηρίου. Πολύ μπλα μπλα και λιγότερο δράση εκτός απο το τελευταίο επεισόδιο. Επίσης, σε σχεση με τις προηγουμενες σεζόν και ταινία, δεν είχε την ανεξέλεγκτη δράση και τον κακό στον φέρανε απλά στο πιάτο στο τέλος απολύτως χωρίς κανέναν hint.  Ναι, ωραία - ήταν απρόβλεπτο αλλά δεν μου σήμανε απολύτως τίποτα σαν αίσθηση. Θα μπορούσε ας πούμε να ήταν και ο διοικητής ας πούμε. Απρόβλεπτο θα ήταν και εκει αλλά χωρίς κανένα hint, είναι απλά αδιάφορο και ξενέρωμα.

Τι μου άρεσε γενικά:

- Η ατμόσφαιρα, το μυστήριο και η ανάπτυξη χαρακτήρων

- Η επένδυση για εκτός δωματιών σκηνές σε εξωτερικους χώρους χωρίς υπερβολές

- Οι φόνοι βάσει αρχαίων μύθων. 

- Οι ερμηνείες κάποιων ηθοποιών. Ο Προιστάμενος έπαιξε πολύ ωραία. Επίσης, ο νέος προϊστάμενος ήταν εξαιρετικός. Ο Διευθυντής του ψυχιατρείου πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ! Δεν θα πω πιο πολλά για να μην σποιλεριάσω.

- Ενώ ο νέος Προιστάμενος είχε καλό πλάνο,  αυτό δημιούργησε πρόβλημα όταν δεν εμπιστεύτηκε την ομάδα του. Ωραίο σαν concept - διαφορετικό από άλλες σειρές/ταινίες που ένας φέρνει την λύση στα πάντα.

 

Τι δεν μου άρεσε:

- Όπως είπα, το να μη δίνει hint στην 2η σεζόν είναι άκυρο. Ο κακός ας πούμε θα μπορούσε να είχε πεθάνει σε 2 διαφορετικές καταστάσεις. Τι σκατά σαϊνη ήταν τότε;

- Οι φυλακές θύμιζαν από ένα παράλληλο μελλοντικό σύμπαν! Δλδ από πού και ως που σκέφτηκαν να ντύσουν τους φύλακες σας Σοβιετικούς μελλοντικούς στρατιώτες; Γενικά πολύ high tech οι όλες εγκαταστάσεις πχ αστυνομία, ψυχιατρείο, κτλ. Δλδ, κάτσε ρε μεγάλε!! Σε ποιον πας να πουλήσεις την ιστορία;

- Η αστυνομική ομάδα ήταν απελπιστικά μικρή και σε σημείο που σου θύμιζε μια παρέα σε μια γιάφκα να λύσει ένα μυστήριο. Βάλε 10 κομπάρσουνς τουλάχιστον να δείχνουν στο Background να δουλεύουν. Και όχι μιά hacker να δουλεύει μόνη της!

- Κάποιοι ηθοποιοί δεν κολλάγανε. Ο διοικητής και ο Γρύπας για μένα ήταν τελειως άκυροι. Ο μεν διοικητής θα έπρεπε να κόβει κ@λους - ήταν απλά ένας ψιλοαδιάφορος κωμικός χαρακτήρας. Ο δε Γρύπας δεν με έπεισε - Σαν αρχιμαφιόζο, δεν περιμενα έναν ψυχοπαθή. Γενικά, οι 2 ηθοποιοί ήταν κωμικοί. Δώστε ευκαιρίες σε αγνωστους ηθοποιούς που μπορούν να δημιουργήσουν μια ταυτότητα μέσω των χαρακτήρων στην σειρά.

- Μεγάλο μέρος της 2η σεζόν και πολλά γιατί/πώς. 

- Κάποιοι χαρακτήρες μπήκανε απλά για να γεμίσουν το σενάριο. Οι κακοί της ταινίας και της 1ης σεζόν, τι ακριβώς προσφέρανε στην ιστορία; Δεν είχαν νόημα στην σειρά και ο διαθέσιμος χρόνος θα μπορουσε να αφοσιωθεί στα hints που λέγαμε.

 

Σκορ: 8/10. Η καλύτερη ελληνική ταινία μυστηρίου από άποψη σεναρίου και σκηνοθεσίας με σύμφωνα τα ξένα πρότυπα. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλες ταινίες τους εξωτερικού. Έχει τα λάθη της φυσικά, αλλά δεν την μειώνει σαν σειρά. Ανυπομονώ σε νέα σεζόν και ελπίζω να το γυρίσουν σε μυστήριο.

Επεξ/σία από jpaokx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει δεν σας αρέσει το στήσιμο των φυλακών ή του τμήματος της αστυνομίας.

Προφανώς δεν αντικατοπτρίζει την ελληνική πραγματικότητα, αλλά υπάρχουν μέσα στο σύμπαν του έτερος εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι οτι δεν αρεσει....μοιαζει περιεργο....οταν ολα τα αλλα διαδραματιζονται ξεκαθαρα ακομα και αν δεν αναφερεται στην ελληνικη πραγματικοτητα...αλλα οκ δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, αποψη ειναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...