Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είσαι καπνιστής, τότε εύκολα μπορείς να μάθεις για τις βλαβερές ουσίες του, τα μακροχρόνια τεστ και ότι αν το κόψεις καθαρίζεις σε εντυπωσιακό βαθμό. Από την άλλη για το ηλεκτρονικό οι περισσότεροι εικάζουν και δεν κάθονται να δουν την ουσία του θέματος. Θες να δεις αν είναι βλαβερό, ορίστε τα δεδομένα:

  • Υλικό αντίστασης. H αντίσταση σου από τι υλικό είναι, έχεις αναρωτηθεί? Όταν ζεσταίνεται μήπως παράγει μικρά σωματίδια τα οποία εισπνέεις? Άρα ποιο είναι το καλύτερο υλικό? (SS316 ? ). *Αν ατμίζεις σε χαμηλά watt και μικρές τζούρες σε αεράτο ατμοποιητή μήπως δεν υπερθερμαίνεις την αντίσταση οπότε δεν εισπνέεις και επικίνδυνο ποσοστό σωματιδίων? 
  • Υγρό αναπλήρωσης. Θές γεύση προφιτερόλ ή κοκτέιλ με τζιν τόνικ, μάλλον θα βασιστείς σε πολλά χημικά για να πάρεις αυτό που θέλεις. Η προτίμηση γεύσεων που μπορούν να δημιουργηθούν με φυσικά υλικά είναι η καλύτερη επιλογή. Αν και να φτιάξεις μόνος σου δεν είναι δύσκολο, θέλει απλά χρόνο. Το έτοιμο έχει χημεία, το δικό σου θα είναι όμως ασφαλές αλλά με περιορισμένες επιλογές στη γεύση. Επίσης καλή επιλογή είναι η σκέτη γλυκερίνη (VG) καθώς η προπυλενογλυκόλη (PG) έχει την τάση να "δεσμεύει" την υγρασία, γιαυτό και κλωτσάει τον λαιμό οπότε η αφυδάτωση των ούλων κτλπ, δεν είναι τόσο αθώα Για την νικοτίνη είναι απλά εθιστική ουσία. υψηλό ποσοστό σου κάνει καψίματα στο δέρμα αν έρθεις σε επαφή, οπότε καλύτερα να εθιστείτε στην αγάπη μπας και δει ο κόσμος μια καλύτερη μέρα.
  • Βαμβάκι. Θέλουμε οργανικό αλλά αυτό του σουπερ μαρκετ έχει υποστεί και χημική επεξεργασία. Τα καταστήματα με ηλ. τσιγάρα πουλάνε βαμβάκι που προορίζεται για άτμισμα και μόνο.


Οπότε όντας ατμιστής εδώ και ένα χρόνο μπορώ να πω ότι το 80% δεν έχει ιδέα για αυτές τις λεπτομέρειες. Μπορεί σε αυτή την περίπτωση το ηλ. τσιγάρο που χρησιμοποιεί να είναι κακό αλλά σίγουρα πολύ καλύτερο απο το κανονικό τσιγάρο όσο αφορά την περιεκτικότητα σε βλαβερές ουσίες Ναι αυτό δεν θέλει περισσότερα χρόνια να αποδειχθεί. 2019 έχουμε και ετοιμαζόμαστε να πάμε στον άρη, στα σωματίδια που παράγει το ατμισμα θα κολλήσουμε? Το πρόβλημα είναι το μέγεθος των σωματιδίων, τα οποία είναι πιο μικρά από το κανονικό τσιγάρο, άρα εισχωρούν πιο βαθιά στον πνεύμονα και ενδεχομένως να μην μπορούν να φύγουν ποτέ. Βέβαια την μέθοδο ατμίζω κρατώντας τον ατμό στο στόμα την ξέρετε? Γίνεται και με το κανονικό τσιγάρο, αλλά όπως είπαμε έχει τόσο βλαβερες ουσίες που μπορούν να σου προκαλέσουν ακόμα και καρκίνο στο στόμα, αλλά ο πνεύμονας θα είναι σε καλύτερη μοίρα.

Τέλος θεωρώ απαράδεκτη αυτή την απόφαση. Μια ζωή την έχουμε ας κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει αρκεί να μην επηρεάζει τους συνανθρώπους του.  Η παιδεία λείπει ώστε να μπορεί κάποιος να κατανοεί τι σημαίνει επικίνδυνο και από εκεί και πέρα να πάρει την απόφαση του

 

Επεξ/σία από Melli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι 8 ατμιστής. Δεν ήθελα να κόψω το τσιγάρο αλλά να το αντικαταστήσω. Από την πρώτη κιόλας εβδομάδα τα οφέλη στον οργανισμό μου ήταν εμφανή. Δεν ξυπνάω με πόνους στα πνευμόνια, δε βρωμάω στο παιδί μου και στη γυναίκα μου, έχω αποκτήσει αντοχή, νιώθω πιο ξεκούραστος, έχει βελτιωθεί ο ύπνος μου, έχω αποκτήσει ξανά γεύση και όσφρηση. Και το κυριότερο; Κάθε χρόνο οι εξετάσεις μου είναι και καλύτερες. Πες λοιπόν πως γράφω στα παπάρια μου τί έρευνες έχουν γίνει και τις λεπτομέρειες που το 80% του κόσμου δεν ξέρει. Τί συμπεραίνω για το άτμισμα; Πως είναι ιδανικό για καπνιστές που θέλουν να διακόψουν ή για να αντικαταστήσουν το τσιγάρο. Είναι το Άγιο Δισκοπότηρο! Για κανέναν άλλο όμως. Βεβαίως και παραμένω εθισμένος στη νικοτίνη (αν και έχω χαμηλώσει πολύ τα ποσοστά - από 12mg έχω φτάσει στα 3 mg), βεβαίως και παραμένω εθισμένος σε μια διαφορετική κίνηση χρήσης, αλλά βεβαίως και αισθάνομαι απείρως καλύτερα, πράγμα που επιβεβαιώνουν και οι εξετάσεις μου. Οι εξετάσεις μου είναι οι επίσημες έρευνες για εμένα. Ειδικά μετά από τόσο καιρό χρήσης. Και τί χρήσης... Πιπίλα! Δεν υπερηφανεύομαι για αυτό, το γράφω γιατί είναι σημαντικό και το πόσο ατμίζεις. 

Το άτμισμα αυτο καθε αυτό δε φταίει σε τίποτα. Τα social media που το έχουν κάνει μόδα φταίνε και η ελλειπής μόρφωση της πιτσιρικαρίας που επειδή είναι μόδα, πάνε και αγοράζουν. Και βέβαια με τη σειρά τους φταίνε και όποιο έμποροι πουλάνε κάτω των 18. 

Αν είχε γίνει μόδα να μασανε τα πιτσιρίκια τσίχλες με νικοτίνη ή να βάζουν αυτοκόλλητα νικοτίνης στο δέρμα τους, θα τα απαγόρευαν; Ποια; Τα Νicorette; Δε νομίζω...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΗΠΑ: Και τρίτος άνθρωπος πέθανε από τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου 

Αυτές οι ειδήσεις είναι αλήθεια ή είναι στημένες από τις μεγαλοεταιρίες των κανονικών τσιγάρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 6/9/2019 στις 10:07 ΜΜ, Επισκέπτης είπε

ΗΠΑ: Και τρίτος άνθρωπος πέθανε από τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου 

Αυτές οι ειδήσεις είναι αλήθεια ή είναι στημένες από τις μεγαλοεταιρίες των κανονικών τσιγάρων?

Δεν είναι στημένο φίλε μου, στις ΗΠΑ είναι όλοι με ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνναβης στο χέρι συν χάπια, δηλητηριάζονται από τις ουσίες που βάζουν μέσα. Κάνω 60 ml  στις 10 μέρες από νόμιμο εμπόριο , τόσο περίπου κάνει ένας normal ατμιστής, έχουμε χομπίστες που σε 10 μέρες φτάνουν λίτρο με πολλά χρόνια χρήσης, αυτοί θα έπρεπε να είχαν χαιρετήσει από καιρό.
Αυτό που πρέπει να προσέχουμε στην Ελλάδα είναι το παρεμπόριο, βάσεις και νικοτίνες παράνομες από τρίτες και βαλκανικές χώρες, δεν δεχόμαστε τίποτα που δεν είναι σφραγισμένο και καλό είναι να γνωρίζουμε και τις ετικέτες από τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...