Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Επιχείρημα: δεν σταματούμε τα αυτοκίνητα, προσπαθούμε να τα κάνουμε λιγότερο βλαβερά!!!

Μα είναι δυνατόν να λέει τέτοια βλακεία και να θέλει να την πάρουμε στα σοβαρά; Το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο και για αυτό δεν το σταματάμε αλλά προσπαθούμε να το κάνουμε να μην μολύνει. Τα τσιγάρα, κανονικά και μη, δεν χρησιμεύουν σε τίποτα για να ψάχνουμε τρόπους να τα σώσουμε.

That includes formaldehyde, heavy metals

Σου απάντησα πιο πάνω για αυτό, μην κάνεις ότι δεν βλέπεις φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, vste είπε

Πιθανον να ειναι η λογικη των καπνιζοντων. Η να ειναι η ηλικια (παιδι των 80s-90s) Εχω κατανοηση στους εθισμους του καθενα γιατι πιστευω οτι δικια του ειναι η ζωη, οτι θελει την κανει. Επισης σε πληροφοτω οτι οι περισσοτεροι καπνιστες φιλοι, ακομα και αν το επιτρεπω σπιτι μου, ειτε κανουν ελαχιστα τσιγαρα, ειτε βγαινουν εξω μονοι τους ακομα και τον χειμωνα γιατι δεν θελουν να μυρισει το σπιτι. Πολλες φορες με το φιλοτιμο πετυχαινεις περισσοτερα απο οτι με τον στεγνο φασισμο φιλε μου.

Φίλε μου έχει αποδειχθεί ότι φιλότιμο στον Έλληνα δεν υπάρχει για αυτό και βγάζει ο άλλος την πουράκλα του μέσα στην ταβέρνα που απαγορεύεται, δίπλα στα παιδάκια.

Επίσης έχεις λίγο μπερδευτεί και είναι πραγματικά λυπηρό για το πως νομίζει κάποιος ότι καταπατούν τα δικαιώματά του, ενώ κάνει το αντίθετο. Λες φασιστικό το δικαιώμα μου στην υγεία βάζοντας το δικαιωμά σου στην απόλαυση πιο πάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Greglyr είπε

 

Το ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει βοηθείσει κόσμο να κόψει το κάπνισμα κ εν καιρώ κ το ατμισμα δεν το κοιτανε καν.

.

Γελάει ο κόσμος.Κι εγώ έχω κάτι φίλους που το κόβουν 7 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzavardin είπε

Κολούμπρα μάλλον, δεν μας απάντησε ποτέ ο φίλος, γιατί 1)προφανώς ο φανταστικός φίλος του δεν έπαθε φανταστική αρρώστεια από το ηλεκτρονικό τσιγάρο και είπε απλά να αμολήσει μπαρούφα ή 2) ο φίλος του ήταν 30 χρόνια καπνιστής και έπαθε δυστυχώς καρκίνο, αυτό που προσπαθούμε να αποφύγουμε όλοι εμείς που προσπαθούμε να το κόψουμε. Έπαθε δηλαδή αυτό που έχει πάθει και ο άνθρωπος που απεικονίζεται έξω από τα πακέτα κανονικών τσιγάρων, που έχει μια τομή στην πλάτη.

Εγω περιμενα να πει "εσκασε στα μουτρα του", κατι που φυσικα συμβαινει οταν δε ξερεις τι κανεις....οταν βαζεις(νομιζω) πολλα watt με μικρη αντισταση...σα να βαζεις νιτρογλυκερινη στη σομπα σου ενα πραγμα....ε...θα σκασει...
Γενικα το νουμερο ενα επιχειρημα ειναι αυτο.

"Εχω ακουσει για ΕΝΑΝ που του εσκασε...."
"Εχω ακουσει γιατρους που λενε οτι ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απο το κανονικο τσιγαρο..."
"Που ξερετε τι χημικα βαζουν μεσα...."

 

Αυτοι ξερουν καλυτερα....
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Επιχείρημα: δεν σταματούμε τα αυτοκίνητα, προσπαθούμε να τα κάνουμε λιγότερο βλαβερά!!!

Μα είναι δυνατόν να λέει τέτοια βλακεία και να θέλει να την πάρουμε στα σοβαρά; Το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο και για αυτό δεν το σταματάμε αλλά προσπαθούμε να το κάνουμε να μην μολύνει. Τα τσιγάρα, κανονικά και μη, δεν χρησιμεύουν σε τίποτα για να ψάχνουμε τρόπους να τα σώσουμε.

 

Ότι να ναι. Αυτό κράτησες από τα 13 λεπτα; Δεν πάει κανείς να σώσει τα τσιγάρα. Να σώσoυν τους καπνιστές που δεν μπορούν να το κόψουν μαχαίρι ψάχνουν. Λένε βλακείες καθηγητές επιδημιολογίας και επιστήμονες; Δες το όλο και δώσε βάση και στις ειδικότητες αυτών που μιλούν. 

Επίσης, δες και αυτό στην περιγραφή του βίντεο: part-funded by Public Health England and produced in association with the New Nicotine Alliance.

ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ. ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....

Επεξ/σία από Stepeha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Φίλε μου έχει αποδειχθεί ότι φιλότιμο στον Έλληνα δεν υπάρχει για αυτό και βγάζει ο άλλος την πουράκλα του μέσα στην ταβέρνα που απαγορεύεται, δίπλα στα παιδάκια.

Επίσης έχεις λίγο μπερδευτεί και είναι πραγματικά λυπηρό για το πως νομίζει κάποιος ότι καταπατούν τα δικαιώματά του, ενώ κάνει το αντίθετο. Λες φασιστικό το δικαιώμα μου στην υγεία βάζοντας το δικαιωμά σου στην απόλαυση πιο πάνω...

Στο πρωτο μου μυνημα γραφω καθαρα οτι εδω και χρονια δεν καπνιζω τιποτα. Και οτι αυτο με εκανε να δω το οτι τσιγαρο = εθισμος στην νικοτινη ΜΟΝΟ. Ηλεκτρικα, ηλεκτρονικα, ποζιτρονικα η αναλογικα ειναι απλα τροποι να παιρνει καποιος το ναρκωτικο του και τιποτα παραπανω. Το γραφω γιατι πιθανον να μην το ειδες.

 

Το εχω αναφερει σε ολους τους καπνιστες φιλους μου και κανεις (οταν ειναι μεσα στο χορο) δεν θελει να το καταλαβει. Απο εκει και περα οταν πρωτοξεκινησε το ηλεκτρονικο τσιγαρο μου ειχαν γυρισει τα αντερα καποια τυπακια που με το που αρχισαν τα ζουμια και ξεκολλησαν απο τον καπνο γινανε οι χειροτεροι αντικαπνιστες. Βριζανε, φωναζανε κανανε φασαριες. Εκεινη την περιοδο βλεπεις το ηλεκτρονικο λογο νομικου κενου επιτρεποταν παντου.

 

Με το που επεσε απαγορευση και στο ατμισμα τα τυπακια αυτα αρχισαν να βριζουν τους νομοθετες που απαγορευσαν το ατμισμα και ουτε λιγο, ουτε πολυ λεγανε οτι πρεπει να λεμε και ευχαριστω που αρωματιζουν τον χωρο ατμιζωντας. Κατα τα αλλα οι κλασικοι καπνιστες ηταν οι βρωμεροι.

 

Για να μην μιλαω για το παρελθον ειδες τι χαμος εχει γινει και σε αυτο το νημα. Για αυτο και αν και μη καπνιστης πλεον, ειμαι χαλαρος με αυτους που καπνιζουν. Γιατι δεν μπορω τον καφριλοφανατισμο απο οποιαδηποτε μερια. Εσυ αν θελεις μπορεις και να τους πυροβολεις ξερωγω..

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, Retromaniac said:

Βildanos σου έκανα report από το πρώτο μήνυμά του. Βλέπεις ότι δείχνω τρομερή εγκράτεια. Στην θέση μου ίσως δεν έδειχνες. Δεν ξέρω τι περιμένεις. 

 

Δεν πάει έτσι αγαπητέ. Δεν μπορείς να αναφέρεις κάτι που σε ενοχλεί και ταυτόχρονα να το συνεχίζεις εσύ ο ίδιος... Αποφασίστε επιτέλους τι θέλετε...

24 minutes ago, orgixmh said:

Ορίστε και η ψυχολογική ανάλυση, ινσόμνια users, εγγύηση.
Ένα μήνυμα έγραψα αγαπητέ μου στο θέμα, ένα, είμαι καπνιστής, ήμουν ατμιστής και το θέμα με αφορά, εσύ; Είσαι εδώ για να πεις το μακρύ σου και το κοντό σου ε κάτι που δεν σε αφορά; 
Είσαι εδώ γιατί; Για να κρίνεις καπνιστές για το πόσο χαβαλέ έχει η εξάρτιση; 

Δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς (για νικοτίνη)... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Stepeha είπε

Ότι να ναι. Αυτό κράτησες από τα 13 λεπτα; Δεν πάει κανείς να σώσει τα τσιγάρα. Να σώσoυν τους καπνιστές που δεν μπορούν να το κόψουν μαχαίρι ψάχνουν. Λένε βλακείες καθηγητές επιδημιολογίας και επιστήμονες; Δες το όλο και δώσε βάση και στις ειδικότητες αυτών που μιλούν. 

Επίσης, δες και αυτό στην περιγραφή του βίντεο: part-funded by Public Health England and produced in association with the New Nicotine Alliance.

Φίλε, μην ψάχνεις να βρεις άκρη. Δεν τον ενδιαφέρει ότι και να πεις. Η αντίληψη του παραπάνω και του νέου συνηγόρου του, είναι από τις χειρότερες που μπορείς να βρεις. Δεν αντιλαμβάνονται τι σημαίνει εθισμός, που πρώτα από όλα είναι κοινωνικό πρόβλημα. Λένε για απαγόρευση, και δεν καταλαβαίνουν ότι θα καταλήξει ο κόσμος να αγοράζει παράνομα τσιγάρα στη Στουρνάρη με 1 ευρώ(τότε θα κάνουν 5), που μέσα θα έχουν από μόλυβδο μέχρι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. 

Νομίζουν ότι ο κόσμος που έχει εθιστεί είναι απλά ηλίθιος, και δεν τον επηρεάζουν ένα σωρό προβλήματα κλπ, οπότε δεν αντιλαμβάνονται και την ανάγκη να βρεθεί μια λύση για να βοηθηθεί να το κόψει. Τους νοιάζει μόνο ο εαυτός τους. Κλασική αντίληψη που ανθεί σήμερα. Ο @vste είναι φωτεινό παράδειγμα σε σχέση με τους υπόλοιπους και αυτό που λέει είναια πολύτως σωστό. Πρέπει να γίνει προσπάθεια για οριστική διακοπή. Απλά πρροσπαθούμε να εξηγήσουμε, ότι ελάχιστοι καταφέρνουν να κόψουν αυτόντον εθισμό μαχαίρι (7% από έρευνες). Για αυτό και το ηλεκτρονικό είναι τόσο σημαντικό σε αυτή την προσπάθεια. 

Επεξ/σία από tzavardin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εγώ στους καπνιστές τους λέω ή να το κόψουν ή να πάνε στο ηλεκτρονικό. Απλά βλέπω ότι και οι 2 τύποι, δείχνουν την ίδια άρνηση να πιστέψουν ότι κάνει κακό αυτό που κάνουν και φυσικά λειτουργούν φασιστικά εις βάρος των άλλων μέσα στην κοινωνία. Ο τρόπος δε που μιλάς τα λέει όλα...

Ο τρόπος που γράφω είναι λιγάκι φορτισμένος και ανάλογος με τα μηνύματα που διαβάζω και σίγουρα οι εκφράσεις μου δεν αφορούν πρόσωπα αλλά την λογική την οποία έχουν αρκετά άτομα.  βλέπεις είναι λιγάκι διαφορετικά να είσαι στον "χορό" και να χορεύεις από το να είσαι στο τραπέζι και να παρακολουθείς και ακόμα δυσκολότερα να είσαι ο χορευτής και να ακούς σχόλια από τα τραπέζια. Αφού λοιπόν σε ενοχλούν τα "τσομπάνης" ακόμα και αν δεν στόχευαν εσένα θα στο ζητήσω ευγενικά και ελπίζω να το καταλάβεις, μην επιτρέπεις κανένα να ατμίζει καπνίζει κοντά σου, μην αφήνεις μικρά παιδιά να αγοράζουν τσιγάρα και κάνε καταγγελία άμεσα αν δεις κάποιον να τα πουλά σε παιδιά, σταμάτα να κρίνεις τους καπνιστές για τις καταστροφικές του συνήθειες, μέχρι να εθιστείς και εσύ ο ίδιος δεν πρόκειται ποτέ να είσαι σε θέση να κρίνεις την κατάντια μας, δεν θέλουμε άλλες συμβουλές από τα τραπέζια.

ΑΝ λοιπόν  είσαι κάποιος ιδικός στο θέμα που μπορεί όντος να βοηθήσει τότε είσαι καλοδεχούμενος, αν όμως είσαι ο χιλιοστός που συναντώ και δεν έχει βάλει τσιγάρο στο στόμα του αλλά έχει και αυτός να μου πει το κλασικό "κάνεις κακό στην υγεία σου φιλαράκι μπλα μπλα μπλα" τότε λυπάμαι. Ευχαριστώ που για χιλιοστή φορά ακούω ότι θα πεθάνω με τον ασχημότερο τρόπο, που μου θυμίζεις ότι ξοδεύω 150-300 ευρώ τον μήνα στην καταστροφή μου, αλήθεια ευχαριστώ, τώρα που μου το θύμισες για χιλιοστή το πόσο βλάκας είμαι και πόσο δεν ξέρω να ζήσω με τον δικό σου τρόπο.

Ρετρο, σε διάβαζα και σε γούσταρα, αλλά παλικάρι μου στις εξαρτίσεις η λογική πάει περίπατο και δεν είναι καν για τον καθένα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Ο τρόπος που γράφω είναι λιγάκι φορτισμένος και ανάλογος με τα μηνύματα που διαβάζω και σίγουρα οι εκφράσεις μου δεν αφορούν πρόσωπα αλλά την λογική την οποία έχουν αρκετά άτομα.  βλέπεις είναι λιγάκι διαφορετικά να είσαι στον "χορό" και να χορεύεις από το να είσαι στο τραπέζι και να παρακολουθείς και ακόμα δυσκολότερα να είσαι ο χορευτής και να ακούς σχόλια από τα τραπέζια. Αφού λοιπόν σε ενοχλούν τα "τσομπάνης" ακόμα και αν δεν στόχευαν εσένα θα στο ζητήσω ευγενικά και ελπίζω να το καταλάβεις, μην επιτρέπεις κανένα να ατμίζει καπνίζει κοντά σου, μην αφήνεις μικρά παιδιά να αγοράζουν τσιγάρα και κάνε καταγγελία άμεσα αν δεις κάποιον να τα πουλά σε παιδιά, σταμάτα να κρίνεις τους καπνιστές για τις καταστροφικές του συνήθειες, μέχρι να εθιστείς και εσύ ο ίδιος δεν πρόκειται ποτέ να είσαι σε θέση να κρίνεις την κατάντια μας, δεν θέλουμε άλλες συμβουλές από τα τραπέζια.

ΑΝ λοιπόν  είσαι κάποιος ιδικός στο θέμα που μπορεί όντος να βοηθήσει τότε είσαι καλοδεχούμενος, αν όμως είσαι ο χιλιοστός που συναντώ και δεν έχει βάλει τσιγάρο στο στόμα του αλλά έχει και αυτός να μου πει το κλασικό "κάνεις κακό στην υγεία σου φιλαράκι μπλα μπλα μπλα" τότε λυπάμαι. Ευχαριστώ που για χιλιοστή φορά ακούω ότι θα πεθάνω με τον ασχημότερο τρόπο, που μου θυμίζεις ότι ξοδεύω 150-300 ευρώ τον μήνα στην καταστροφή μου, αλήθεια ευχαριστώ, τώρα που μου το θύμισες για χιλιοστή το πόσο βλάκας είμαι και πόσο δεν ξέρω να ζήσω με τον δικό σου τρόπο.

Ρετρο, σε διάβαζα και σε γούσταρα, αλλά παλικάρι μου στις εξαρτίσεις η λογική πάει περίπατο και δεν είναι καν για τον καθένα το ίδιο.

Φίλε μου, ήμουν καπνιστής 10 χρόνια με 2 πακέτα την ημέρα. Το έκοψα γιατί φοβήθηκα, αφού κάθε πρωί έβγαζα τα πνευμόνια μου από τον βήχα.

Με το τελευταίο που λες, ότι με τις εξαρτήσεις η λογική πάει περίπατο, θα συμφωνήσω και το βλέπεις άλλωστε και από αυτά που γράφονται. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει οι υπόλοιποι να υποστούν την εξάρτησή μας. Και εγώ μπορεί να την βρίσκω να κάνω κόντρες στο δρόμο ή δεν ξέρω τι άλλο. Δεν είναι δικαιώματα αυτά. Η εξάρτηση θέλει ριζοσπαστικά μέτρα. Παύση παραγωγής και πώλησης κάθε προιόντος καπνού και ηλεκτρονικού τσιγάρου. Για τους ήδη καπνίζοντες, βοήθεια απεξάρτησης με νικοτίνη.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρονικό διάστημα κυκλοφορίας του ΗΤ δεν επιτρέπει την εξαγωγή συμπερασμάτων, δεν μπορεί να μελετηθεί η μακροχρόνια χρήση. Το γεγονός ότι δεν έχουν βγει ακόμα συμπεράσματα δεν το καθιστά ούτε αθώο, "ούτε αθώο μέχρι αποδείξεως του εναντίου". Υπάρχει έντονος σκεπτικισμός -και καλώς υπάρχει- στην επιστημονική κοινότητα, γιατί υπάρχει πλέον εμπειρία από ανοχή σε προϊόντα τα οποία δεν είχαν μελετηθεί. Το τσιγάρο, μέχρι να τεκμηριωθεί η σύνδεση του καπνίσματος με τις νόσους και τις παθήσεις που σήμερα γνωρίζουμε, μόνο στην εκκλησία δεν το άναβαν. Κάπνιζαν μέχρι και οι γιατροί στα ιατρεία τους. Αυτό τι σημαίνει, ότι καλώς κάπνιζαν επειδή δεν είχαν γίνει γνωστές οι επιπτώσεις;  Ότι καλώς κάπνιζαν στα αεροπλάνα, στα τρένα, στα λεωφορεία και σε οποιοδήποτε πιθανό και απίθανο μέρος μπορεί να φανταστεί κανείς; Επίσης, ακραίο παράδειγμα βεβαίως αλλά ενδεικτικό του πόση βαρύτητα έχει το "δείξε μου μελέτες", η ηρωίνη δημιουργήθηκε σε ανθρώπινο εργαστήριο και κυκλοφόρησε ως θεραπεία για την απεξάρτηση από την μορφίνη. Τόσα ήξερε τότε η επιστημονική κοινότητα, τόσα έκανε. Σήμερα όμως γνωρίζει πολλά περισσότερα.

Για να καταλήξω λοιπόν, το επιχείρημα ότι δεν υπάρχουν δημοσιευμένες μελέτες είναι εντελώς έωλο και αφελές. Δηλαδή αν χρειάζονται τριάντα χρόνια για να αποδειχθεί αν έχει ή όχι βλαβερές επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπου, σημαίνει ότι για τριάντα χρόνια θα λέμε "α, δεν έχουν βγει μελέτες, μην μιλάτε για το θέμα"; Το θέμα δεν είναι ποιος έχει δίκιο ή άδικο, αν έχουν βγει συμπεράσματα ή το πότε αυτά θα βγουν, το θέμα είναι να λαμβάνονται μέτρα πρόληψης και όχι να εκτίθεται ο κόσμος σε κίνδυνο επειδή "δεν υπάρχουν μελέτες"(!!). 

Αυτό που έχει παρατηρηθεί στο εξωτερικό είναι η διείσδυση του ΗΤ στις μικρές ηλικίες, στους ανήλικους, κι αυτό είναι πρόβλημα. 

Υποψιάζομαι κι εγώ ότι τα κίνητρα πίσω από την απαγόρευση δεν είναι η προστασία του κοινού. Επίσης, αυτού του είδους οι απαγορεύσεις είναι προβληματικές και εντελώς φασιστικές, άλλο θέμα όμως η απαγόρευση κι άλλο οι ενδεχόμενες επιπτώσεις του ατμίσματος. 

Δέκα σελίδες, ουσιαστικά, εκτός θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φανατισμός δεν κάνει καλό από όποια μεριά κι αν προέρχεται. Είτε από καπνιστές, είτε από ατμιστές, είτε από μη καπνιστές.

Τα δεδομένα ως τώρα (με ανεξάρτητα χρηματοδοτούμενες έρευνες) έχουν ως εξής:

1. Το άτμισμα είναι κατά πολύ ασφαλέστερο του καπνίσματος. Γλυτώνεις 100άδες καρκινογόνες χημικές ουσίες και κρατάς μόνο τη νικοτίνη (την εθιστική)

2. Στο άτμισμα βεβαίως υπάρχουν βλαβερές ουσίες αλλά είναι σε πάρα πολύ κατώτερα ποσοστά από το τσιγάρο και μερικές φορές κατώτερα και από τα ποσοστά που συναντάμε στον αέρα των πόλεων.

3. Δεν υπάρχει παθητικό άτμισμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν πάει έτσι αγαπητέ. Δεν μπορείς να αναφέρεις κάτι που σε ενοχλεί και ταυτόχρονα να το συνεχίζεις εσύ ο ίδιος... Αποφασίστε επιτέλους τι θέλετε...

Δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς (για νικοτίνη)... :) 

Τι συνέχισα αγαπητέ, να απαντώ κανονικά και με επιχειρήματα; Κακό είναι αυτό; Ή επειδή έβαλα το let me google that for you, έπεσα στο ίδιο επίπεδο. Όπως και να χει, αν θες σβήσε τα όλα, καλό θα κάνεις...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Καλά στην Σουηδία αρχίσανε να κατουράνε και καθιστοί για λόγους ισότητας...Είναι πολύ μπροστά 😋

Ρε φίλε τι μας λες τώρα μωρε με τη Σουηδία ,,,,, παίρνουν βιταμίνη D σε χάπι γιατί ήλιος γιόκ , έχουν μεγάλο αριθμό σε αυτοκτονίες από καταθληψη , δίνουν επιδόματα σε μεταλαδες γιατί είναι και καλά το ντύσιμο τους περίεργο και δεν μπορούν να βρουν δουλειά και μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα .......φρούτα , λαχανικά , οποροκηπευτικα δεν έχουν γιατί δεν μπορούν ,,,, κάνουν τα πάντα μπας και επιβιώσει αυτή η χώρα τα υπόλοιπα 200 χρόνια .......τα 3 μοναδικά πράγματα που έχει αυτή η χώρα είναι το ΙΚΕΑ , την koesingsegg και τη METAL μουσική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την φορμαλδεΰδη που ειπώθηκε πιο πάνω

η αναπνοή του αέρα σε ένα συνηθισμένο σπίτι έχει ως αποτέλεσμα να εισπνέετε περίπου 1 mg φορμαλδεΰδης την ημέρα, ενώ οι δοκιμές των σύγχρονων συσκευών ηλεκτρονικού τσιγάρου δείχνουν ότι 5ml υγρού αναπλήρωσης την ημέρα προσθέτει μόνο 0,083 mg 

 Μην πούμε και για τα ποσοστά από την αναπνοή του αέρα μιας πόλης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...