Προς το περιεχόμενο

To Σαν Φρανσίσκο θα είναι η πρώτη Αμερικάνικη πόλη που απαγορεύει το ηλεκτρονικό τσιγάρο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Φίλε μου, ήμουν καπνιστής 10 χρόνια με 2 πακέτα την ημέρα. Το έκοψα γιατί φοβήθηκα, αφού κάθε πρωί έβγαζα τα πνευμόνια μου από τον βήχα.

Αφού λοιπόν τότε ξέρεις πως είναι να γυρνάς σπίτι χωρίς πακέτο και αντί να σκέφτεσαι το αύριο να αναλώνεσαι στο πως θα βγάλεις το βράδυ γεμάτος στέρηση, αφού πλήρωνες ένα παιδικό λάθος για 10 χρόνια με την υγεία σου αλλά και με την τσέπη σου τότε γιατί συμπεριφέρεσαι σαν να μην καταλαβαίνεις;  Είμαστε άρρωστοι και το ξέρεις, το έζησες, καταριόμαστε την ώρα και την στιγμή, άλλοι καταφέρνουμε και το κόβουμε για λίγο, άλλοι για πάντα και άλλοι καθόλου. Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε στο ίδιο, δεν θέλουμε υποδείξεις, να εξαφανιστεί για πάντα από τον πλανήτη θέλουμε.

21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν πάει έτσι αγαπητέ. Δεν μπορείς να αναφέρεις κάτι που σε ενοχλεί και ταυτόχρονα να το συνεχίζεις εσύ ο ίδιος... Αποφασίστε επιτέλους τι θέλετε...

Δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς (για νικοτίνη)... :) 

Η μεγαλύτερη αλήθεια ever, γενικά δεν είσαι ο εαυτός σου όταν πεινάς, είτε είναι αγάπη, είτε νικοτίνη, είτε φαγητό μόνο που η νικοτίνη δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα πέρα από μερικά δεύτερα χαλάρωσης και λιγότερα έτη συνταξιοδότησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, orgixmh είπε

Αφού λοιπόν τότε ξέρεις πως είναι να γυρνάς σπίτι χωρίς πακέτο και αντί να σκέφτεσαι το αύριο να αναλώνεσαι στο πως θα βγάλεις το βράδυ γεμάτος στέρηση, αφού πλήρωνες ένα παιδικό λάθος για 10 χρόνια με την υγεία σου αλλά και με την τσέπη σου τότε γιατί συμπεριφέρεσαι σαν να μην καταλαβαίνεις;  Είμαστε άρρωστοι και το ξέρεις, το έζησες, καταριόμαστε την ώρα και την στιγμή, άλλοι καταφέρνουμε και το κόβουμε για λίγο, άλλοι για πάντα και άλλοι καθόλου. Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε στο ίδιο, δεν θέλουμε υποδείξεις, να εξαφανιστεί για πάντα από τον πλανήτη θέλουμε.

Τι να μην καταλαβαίνω. Δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούμε. Είμαι υπέρ της πλήρης κατάργησης, συμφωνούμε, είμαι υπέρ στην απαγόρευση σε δημόσιους χώρους και οπουδήποτε συναθροίζεται πολύ κοντά ο ένας στον άλλον, ακόμη και αν είναι ανοικτός. Δεν ξέρω αν συμφωνούμε πλήρως στο τελευταίο. Συμφωνώ ότι το άτμισμα είναι πολύ καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο και είναι προτιμότερο. Αλλά διαφωνώ οτι δεν κάνει κάκο.

Που διαφωνείς σε αυτά;

ΥΓ. Γενικά σέβομαι τους άλλους, ακόμη και στην παραλία θα σε ρωτήσω αν θα βάλω την ομπρέλα κάπως κοντά σου. Κακό είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Superuser είπε

Όσο για την φορμαλδεΰδη που ειπώθηκε πιο πάνω

η αναπνοή του αέρα σε ένα συνηθισμένο σπίτι έχει ως αποτέλεσμα να εισπνέετε περίπου 1 mg φορμαλδεΰδης την ημέρα, ενώ οι δοκιμές των σύγχρονων συσκευών ηλεκτρονικού τσιγάρου δείχνουν ότι 5ml υγρού αναπλήρωσης την ημέρα προσθέτει μόνο 0,083 mg 

 Μην πούμε και για τα ποσοστά από την αναπνοή του αέρα μιας πόλης

Έχω ακούσει ένα εκατομμύριο πράγματα ότι μπορεί να έχει το ecig μέσα ,,,,,,, δε λέω έχουν κάνει και οι εταιρίες τις βλακιουλες τους για να ενυσχησουν τις γεύσεις με διαφορά χημικά όπως διακετιλια και διοξιδιο του τιτανίου , τα οποία πλέον δεν υπάρχουν ,,,, έχουν περάσει όλες οι εταιρίες πλέον ΤPD ... εγώ ατμιζω εδώ και 4-5 χρόνια ,, αλλά κάνω πιστοποιημένα και καλά υγρά ,,,, όχι νικοτηνες με 2 ευρώ τα 10ml ,,,, αυτό είναι καθαρά θάνατος... ο ελληναρας δίνει 5 ευρώ το πακέτο για τα τσιγάρα αλλά μόλις ακούσει ότι τα υγρά για το ηλεκτρονικό είναι πάνω κάτω ίδια τιμή , αμέσως να πάρει τα πιο φτηνά και αυτό που με τσαντίζει είναι ότι έχω πάει σε ένα δυο καταστήματα και μου έχουν προσφέρει να αγοράσω κάτι υγρά που στη κυριολεξία είναι κατούρα ,,,πλέον μόνο VAPELAND ψωνίζω γιατί και ξέρουν τι πουλάνε και τα πάντα όλα έχουν πιστοποίηση  ,,,, και καιρό τώρα κάνω υγρά από καληφορνια μόνο όπως cutwood και five pawns και είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος 

Επεξ/σία από Plig88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Τι να μην καταλαβαίνω. Δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούμε. Είμαι υπέρ της πλήρης κατάργησης, συμφωνούμε, είμαι υπέρ στην απαγόρευση σε δημόσιους χώρους και οπουδήποτε συναθροίζεται πολύ κοντά ο ένας στον άλλον, ακόμη και αν είναι ανοικτός. Δεν ξέρω αν συμφωνούμε πλήρως στο τελευταίο. Συμφωνώ ότι το άτμισμα είναι πολύ καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο και είναι προτιμότερο. Αλλά διαφωνώ οτι δεν κάνει κάκο.

Που διαφωνείς σε αυτά;

ΥΓ. Γενικά σέβομαι τους άλλους, ακόμη και στην παραλία θα σε ρωτήσω αν θα βάλω την ομπρέλα κάπως κοντά σου. Κακό είναι;

Ποιος ειπε ότι το ΗΤ κάνει καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Τι να μην καταλαβαίνω. Δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούμε. Είμαι υπέρ της πλήρης κατάργησης, συμφωνούμε, είμαι υπέρ στην απαγόρευση σε δημόσιους χώρους και οπουδήποτε συναθροίζεται πολύ κοντά ο ένας στον άλλον, ακόμη και αν είναι ανοικτός. Δεν ξέρω αν συμφωνούμε πλήρως στο τελευταίο. Συμφωνώ ότι το άτμισμα είναι πολύ καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο και είναι προτιμότερο. Αλλά διαφωνώ οτι δεν κάνει κάκο.

Που διαφωνείς σε αυτά;

ΥΓ. Γενικά σέβομαι τους άλλους, ακόμη και στην παραλία θα σε ρωτήσω αν θα βάλω την ομπρέλα κάπως κοντά σου. Κακό είναι;

Κακό είναι να ρωτήσεις , Καντο ,,, και πήγαινε ακριβώς δίπλα στον άλλον και παίξε ρακέτες μες στα αυτιά του ,,,,,, welcome to greece 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Ποιος ειπε ότι το ΗΤ κάνει καλό?

Άλλο δεν κάνει κακό και άλλο κάνει καλό.

12 λεπτά πριν, Plig88 είπε

Κακό είναι να ρωτήσεις , Καντο ,,, και πήγαινε ακριβώς δίπλα στον άλλον και παίξε ρακέτες μες στα αυτιά του ,,,,,, welcome to greece 

Απλά να σου πω ότι βλέπουν 2 μικρά παιδιά να παίζουν και πάνε με το μπαλάκι από πάνω. Μία φορά ένας πέτυχε στο κεφάλι το παιδί μου (2 χρονών τότε) με το μπαλάκι ενώ του είχα πει ήδη ότι εδώ είναι παιδάκια. Καταλαβαίνεις τι έγινε.... Στον άλλον το είπα πολύ ευγενικά αν μπορεί να μην καπνίζει μέσα στο εστιατόριο γιατί είμαι δίπλα του και τρώω και έρχεται όλο πάνω μου (ΜΑ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ) και μου απαντά να φωνάξω την αστυνομία... Είμαστε κάφροι. Και φαίνεται από τον τρόπο που λειτουργούμε πίσω από το πληκτρολόγιο...

ΥΓ. Τελευταίο. Κάνω υπόδειξη (ούτε καν παρατήρηση) ότι έχει παρκάρει πάνω σε διάβαση πεζών και αναπήρων σε κεντρική πολυσύχναστη διάβαση και απλά γέλαγε μαζί μου...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Άλλο δεν κάνει κακό και άλλο κάνει καλό.

Απλά να σου πω ότι βλέπουν 2 μικρά παιδιά να παίζουν και πάνε με το μπαλάκι από πάνω. Μία φορά ένας πέτυχε το παιδί μου (2 χρονών τότε) με το μπαλάκι ενώ του είχα πει ήδη ότι εδώ είναι παιδάκια. Καταλαβαίνεις τι έγινε.... Στον άλλον το είπα πολύ ευγενικά αν μπορεί να μην καπνίζει μέσα στο εστιατόριο γιατί είμαι δίπλα του και τρώω και έρχεται όλο πάνω μου (ΜΑ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ) και μου απαντά να φωνάξω την αστυνομία... Είμαστε κάφροι. Και φαίνεται από τον τρόπου που λειτουργούμε πίσω από το πληκτρολόγιο...

ΟΚ.. ποιος είπε ότι δεν κάνει κακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kwnssk είπε

ΟΚ.. ποιος είπε ότι δεν κάνει κακο?

Όταν γράφουν ότι δεν έχει αποδειχθεί τίποτα κάποιοι... Ακόμη και εσύ (λάθος διατύπωση μάλλον έκανες) είπες ότι η νικοτίνη κάνει κακό αλλά δεν αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μάλλον ήθελες να πεις "και" το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι να μην καταλαβαίνω. Δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνούμε. Είμαι υπέρ της πλήρης κατάργησης, συμφωνούμε, είμαι υπέρ στην απαγόρευση σε δημόσιους χώρους και οπουδήποτε συναθροίζεται πολύ κοντά ο ένας στον άλλον, ακόμη και αν είναι ανοικτός. Δεν ξέρω αν συμφωνούμε πλήρως στο τελευταίο. Συμφωνώ ότι το άτμισμα είναι πολύ καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο και είναι προτιμότερο. Αλλά διαφωνώ οτι δεν κάνει κάκο.

Που διαφωνείς σε αυτά;

ΥΓ. Γενικά σέβομαι τους άλλους, ακόμη και στην παραλία θα σε ρωτήσω αν θα βάλω την ομπρέλα κάπως κοντά σου. Κακό είναι;


Συμφωνούμε, αυτό που δεν μας βρίσκει σύμφωνους είναι η πολυφωνία σε θέματα υγείας, δεν μπορώ να δεχθώ την άποψη του καθενός σε τόσο σοβαρά θέματα, δεν είμαι φασίστας, αντιθέτως κάθε άλλο, αλλά σε τόσο σοβαρά ζητήματα τον λόγο τον έχει η επιστήμη και κανείς άλλος, βαρέθηκα να διαβάζω ότι το ΗΤ δεν κάνει κακό από την μία και από την άλλη ότι προκαλεί καρκίνο. 

Εκεί στόχευε το βουλώστε το, σήμερα πεθαίνει κόσμος και απατεώνες καταφέρνουν να πουλούν ματζούνια στην αγορά γιατί ο κόσμος "ξέρει", μανάδες δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους βασισμένες σε ζώα που "ξέρουν".
ΟΧΙ δεν ξέρουμε, developer είμαι δεν είμαι γιατρός, "βουλώστε" το επιτέλους και ακούστε αυτούς που σχεδίασαν το κόσμο που απολαμβάνετε.
Σε αυτό το πνεύμα ήταν το βουλώστε το και στόχευε τα γνωστά τρολ του ίντερνετ που πάντα έχουν ένα γνωστό-φίλο να μας πουν μία απίθανη ιστορία. Δεν ήταν σε προσωπικό επίπεδο και δεν στόχευε κανένα συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όταν γράφουν ότι δεν έχει αποδειχθεί τίποτα κάποιοι... Ακόμη και εσύ (λάθος διατύπωση μάλλον έκανες) είπες ότι η νικοτίνη κάνει κακό αλλά δεν αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μάλλον ήθελες να πεις "και" το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Ρε γιατι τρολάρεις τώρα? Το κανεις επιτηδες ετσι?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, orgixmh είπε


Συμφωνούμε, αυτό που δεν μας βρίσκει σύμφωνους είναι η πολυφωνία σε θέματα υγείας, δεν μπορώ να δεχθώ την άποψη του καθενός σε τόσο σοβαρά θέματα, δεν είμαι φασίστας, αντιθέτως κάθε άλλο, αλλά σε τόσο σοβαρά ζητήματα τον λόγο τον έχει η επιστήμη και κανείς άλλος, βαρέθηκα να διαβάζω ότι το ΗΤ δεν κάνει κακό από την μία και από την άλλη ότι προκαλεί καρκίνο. 

Εκεί στόχευε το βουλώστε το, σήμερα πεθαίνει κόσμος και απατεώνες καταφέρνουν να πουλούν ματζούνια στην αγορά γιατί ο κόσμος "ξέρει", μανάδες δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους βασισμένες σε ζώα που "ξέρουν".
ΟΧΙ δεν ξέρουμε, developer είμαι δεν είμαι γιατρός, "βουλώστε" το επιτέλους και ακούστε αυτούς που σχεδίασαν το κόσμο που απολαμβάνετε.
Σε αυτό το πνεύμα ήταν το βουλώστε το και στόχευε τα γνωστά τρολ του ίντερνετ που πάντα έχουν ένα γνωστό-φίλο να μας πουν μία απίθανη ιστορία. Δεν ήταν σε προσωπικό επίπεδο και δεν στόχευε κανένα συγκεκριμένα.

Ξέρεις τι δεν μου αρέσει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Πραγματικά χίλιες φορές αυτό από το κανονικό. Απλά έχω βαρεθεί τους γύρω μου, να μου λένε ότι δεν κάνει καθόλου κακό και να φουμάρουν ασταμάτητα, περισσότερο από πριν. Κάνει κακό αλλά όχι το ίδιο. Μην το παρακάνετε, περιμένετε να δείτε.

Επίσης να με κοιτάνε με μισό μάτι όταν με ρωτάνε αν μπορούν να ατμίσουν στο σπίτι (με τα παιδιά) και τους λέω οχι. Και καλά ότι είμαι μ...ς και υπερβολικός. Ή να είμαι στην ταβέρνα και να μου έρχεται ένα ΣΥΝΝΕΦΟ. Δηλαδή και κακό να μην έκανε ΚΑΘΟΛΟΥ, είναι δυνατόν να μου έρχεται ένα σύννεφο και η μυρωδιά από αυτό που ατμίζεις (ας είναι και εξωτικά λουλούδια) την ώρα που τρώω;

Οπότε ανακεφαλαιώνω. Καλύτερα το ηλεκτρονικό από το κανονικό, καλύτερα ακόμη κανένα από τα 2. Καμία ανοχή για άτμισμα ή κάπνισμα όπου υπάρχει πολυκοσμία. Αυτό πιστεύω.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχας ας ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα πιστευετε ενα κρατος και βασικα ολα τα κρατη παγκοσμιως να απαγορευσουν το κανονικο τσιγαρο που αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες βιομηχανιες(χωρια τις μιζες σε πολιτικο επιπεδο).Απο που να το πιασεις απο την γεωργικη βιομηχανια του τσιγαρου με εκατονταδες στρεμματα καπνου μεχρι την επεξεργασια του στο τελικο προιον που φτανει στον τελικο αγοραστη με φορολογια 200-400% η οση ειναι τελος παντων.Μιλαμε για τρελα εσοδα για ενα κρατος.

Φανταζομαι στο ηλεκτρονικο δεν υπαρχει ολη αυτη η γιγαντια καλοστημενη επιχειρηση και η απασχοληση τοσων ανθρωπων, εισφορες,και γενικοτερα εσοδα για ενα κρατος οποτε χλωμο να απαγορευτει μονο για λογους υγειας.

Αυτος πιστευω ειναι ο σημαντικοτερος λογος που υπαρχει προπαγανδα εναντιον του ηλεκτρονικου τσιγαρου το οποιο δεν ειναι κατι αλλο περα απο το χρημα.

Ας παμε στο θεμα ερευνας τωρα, επιστημονας δεν ειμαι αλλο βαζοντας το φτωχο μου μυαλο να δουλεψει στο ρελαντι καταλαβαινω οτι για να βγει μια τετοια ερευνα πρεπει να περασει μια γενια για να δουμε τι επιπτωσεις εχει το ηλ. τσιγαρο στην υγεια τοσο χρειαστηκε για το κανονικο φανταζομαι τοσο θα χρειαστει και για το ηλεκτρονικο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το ηλεκτρονικο ηρθε για να σωσει του καπνιστες τα πρωτα σημαδια δειχνουν οτι ειναι καλυτερο απο το κανονικο και αυτο πιστευω οφειλεται και στο γεγονος οτι εσυ κοντρολαρεις ποση νικοτινη θα βαλεις στον οργανισμο σου και σιγουρα εχει λιγοτερες βλαβερες ουσιες αλλα κανεις δεν ξερει με σιγουρια αν προκαλει κατι αλλο γιατι στην τελικη ακομη και αυτο ειναι ειδους χημεια αν ειναι βλαβερη η οχι σε βαθος χρονου θα φανει δυστυχως κανεις δεν ξερει ακομη οταν βγουν ερευνες σε 3-4 δεκαετιες το συζηταμε παλι.

Αυτα απο εναν μη καπνιστη.

 

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Καταρχας ας ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα πιστευετε ενα κρατος και βασικα ολα τα κρατη παγκοσμιως να απαγορευσουν το κανονικο τσιγαρο που αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες βιομηχανιες(χωρια τις μιζες σε πολιτικο επιπεδο).Απο που να το πιασεις απο την γεωργικη βιομηχανια του τσιγαρου με εκατονταδες στρεμματα καπνου μεχρι την επεξεργασια του στο τελικο προιον που φτανει στον τελικο αγοραστη με φορολογια 200-400% η οση ειναι τελος παντων.Μιλαμε για τρελα εσοδα για ενα κρατος.

Φανταζομαι στο ηλεκτρονικο δεν υπαρχει ολη αυτη η γιγαντια καλοστημενη επιχειρηση και η απασχοληση τοσων ανθρωπων, εισφορες,και γενικοτερα εσοδα για ενα κρατος οποτε χλωμο να απαγορευτει μονο για λογους υγειας.

Αυτος πιστευω ειναι ο σημαντικοτερος λογος που υπαρχει προπαγανδα εναντιον του ηλεκτρονικου τσιγαρου το οποιο δεν ειναι κατι αλλο περα απο το χρημα.

Ας παμε στο θεμα ερευνας τωρα, επιστημονας δεν ειμαι αλλο βαζοντας το φτωχο μου μυαλο να δουλεψει στο ρελαντι καταλαβαινω οτι για να βγει μια τετοια ερευνα πρεπει να περασει μια γενια για να δουμε τι επιπτωσεις εχει το ηλ. τσιγαρο στην υγεια τοσο χρειαστηκε για το κανονικο φανταζομαι τοσο θα χρειαστει και για το ηλεκτρονικο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το ηλεκτρονικο ηρθε για να σωσει του καπνιστες τα πρωτα σημαδια δειχνουν οτι ειναι καλυτερο απο το κανονικο και αυτο πιστευω οφειλεται και στο γεγονος οτι εσυ κοντρολαρεις ποση νικοτινη θα βαλεις στον οργανισμο σου και σιγουρα εχει λιγοτερες βλαβερες ουσιες αλλα κανεις δεν ξερει με σιγουρια αν προκαλει κατι αλλο γιατι στην τελικη ακομη και αυτο ειναι ειδους χημεια αν ειναι βλαβερη η οχι σε βαθος χρονου δυστυχως κανεις δεν ξερει ακομη οταν βγουν ερευνες σε 3-4 δεκαετιες το συζηταμε παλι.

Αυτα απο εναν μη καπνιστη.

Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο πως κάτι τόσο βλαβερό και ενοχλητικό επιτρέπεται γενικά. Μακάρι να ξηλωθεί όλη η βιομηχανία καπνού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Καταρχας ας ξεκαθαρισουμε ενα πραγμα πιστευετε ενα κρατος και βασικα ολα τα κρατη παγκοσμιως να απαγορευσουν το κανονικο τσιγαρο που αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες βιομηχανιες(χωρια τις μιζες σε πολιτικο επιπεδο).Απο που να το πιασεις απο την γεωργικη βιομηχανια του τσιγαρου με εκατονταδες στρεμματα καπνου μεχρι την επεξεργασια του στο τελικο προιον που φτανει στον τελικο αγοραστη με φορολογια 200-400% η οση ειναι τελος παντων.Μιλαμε για τρελα εσοδα για ενα κρατος.

Φανταζομαι στο ηλεκτρονικο δεν υπαρχει ολη αυτη η γιγαντια καλοστημενη επιχειρηση και η απασχοληση τοσων ανθρωπων, εισφορες,και γενικοτερα εσοδα για ενα κρατος οποτε χλωμο να απαγορευτει μονο για λογους υγειας.

Αυτος πιστευω ειναι ο σημαντικοτερος λογος που υπαρχει προπαγανδα εναντιον του ηλεκτρονικου τσιγαρου το οποιο δεν ειναι κατι αλλο περα απο το χρημα.

Ας παμε στο θεμα ερευνας τωρα, επιστημονας δεν ειμαι αλλο βαζοντας το φτωχο μου μυαλο να δουλεψει στο ρελαντι καταλαβαινω οτι για να βγει μια τετοια ερευνα πρεπει να περασει μια γενια για να δουμε τι επιπτωσεις εχει το ηλ. τσιγαρο στην υγεια τοσο χρειαστηκε για το κανονικο φανταζομαι τοσο θα χρειαστει και για το ηλεκτρονικο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το ηλεκτρονικο ηρθε για να σωσει του καπνιστες τα πρωτα σημαδια δειχνουν οτι ειναι καλυτερο απο το κανονικο και αυτο πιστευω οφειλεται και στο γεγονος οτι εσυ κοντρολαρεις ποση νικοτινη θα βαλεις στον οργανισμο σου και σιγουρα εχει λιγοτερες βλαβερες ουσιες αλλα κανεις δεν ξερει με σιγουρια αν προκαλει κατι αλλο γιατι στην τελικη ακομη και αυτο ειναι ειδους χημεια αν ειναι βλαβερη η οχι σε βαθος χρονου δυστυχως κανεις δεν ξερει ακομη οταν βγουν ερευνες σε 3-4 δεκαετιες το συζηταμε παλι.

Αυτα απο εναν μη καπνιστη.

Αν οι διάφορες οικονομοτεχνικές μελέτες δείξουν κάποια στιγμή ότι τα έσοδα από τις καπνοβιομηχανίες είναι μικρότερα από την οικονομική επιβάρυνση που προκαλούν οι ασθενείς στα ταμεία -ιδιωτικά και δημόσια- να είσαι βέβαιος ότι θα μεθοδευτεί η απαγόρευση του με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Άλλωστε, ένας από τους κινητήριους μοχλούς για τη δημιουργία και εφαρμογή -εκτός Ελλάδας, χα!- των αντικαπνιστικών νόμων είναι τα κόστη που προκύπτουν από τους ασθενείς των οποίων οι νόσοι ή οι παθήσεις σχετίζονται με το κάπνισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο πως κάτι τόσο βλαβερό και ενοχλητικό επιτρέπεται γενικά. Μακάρι να ξηλωθεί όλη η βιομηχανία καπνού...

Σε γενικες γραμμες ο λογος ειναι το χρημα το εξηγησα πιο πανω και αυτα που αναφερω ειναι το λογικο συμπερασμα μου δεν θελω να φανταστω τι αλλο παιζεται στο παρασκηνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...